Announcement

Collapse
No announcement yet.

DV 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by SANI View Post
    Σκεψου το καλα λοιπον πριν μετανοιωσεισ μετα χωρισ παρεξηγιση σου το λεω ωμα πολύ θα ηθελαν να είναι στην θεση σου και να εχουν στα χερια τους την πρασινη καρτα αλλα και εκει τα μεροκάματα σε σχεση με τα νοικια[ που από ότι εχω ακουση είναι πανω ]είναι ικανοποιητικα ;
    Οχι βρε δεν παρεξηγουμαι καθολου. Το καταλαβαινω αυτο που λες.
    Κοιτα τα ενοικια στη Νεα Υορκη ειναι πανακριβα γυρω στα 1500 - 2500 δολαρια το μηνα για ενα σπιτι με ενα υπνοδωματιο. Για εναν νεο μεταναστη πρεπει αναγκαστικα να μεινει σε ενα μικρο σπιτι και να δινει γυρω στα 1000 δολαρια το μηνα, στη τιμη βεβαια συμπεριλαμβανονται το νερο, θερμανση και ιντερνετ.

    Επισης ο φορος και οι κρατησεις απο το μηνιαιαο μισθο ειναι γυρω στο 30%.
    Πρεπει να παιρνεις πολυ καλα λεφτα για να ζεις καπως ανετα και ανεξαρτητος.

    Αν εχεις τελειωσει ενα πανεπιστημιο ο μισθος θα ειναι καλος. Εγω δεν εχω ομως και πιστευω ο μισθος μου να κυμανθει σε ενα βασικο με ικανοποιητικο επιπεδο.
    Πλουσιος δε θα γινω παντως. Απλα θα μπορω να βγαζω τα εξοδα μου και να βαζω κατι στην ακρη.
    Οπως θα εκανα και στην Ελλαδα δηλ. αν επαιρνα 800-900 το μηνα.

    Κοιτα το θεμα με την Αμερικη και γιατι ερχεται τοσος πολυς κοσμος εδω δεν ειναι οτι ειναι παραδεισος και γινεσαι πλουσιος.
    Απλα υπαρχουν παντα διαθεσιμες δουλειες και δεν μενεις πολυ καιρο ανεργος. Υπαρχουν παντα μεροκαματα να κανεις.
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    Comment


      #47
      Originally posted by AlexGraphicD View Post
      Γιατι οπως μου ειχε ξεκαθαρισει οταν γνωριστηκαμε σε μια χαλαρη κουβεντα που καναμε, δεν θελει να ζησει εκτος Ελλαδας και λογω καποιων σοβαρων οικογενειακων υποχρεωσεων ειναι αδυνατο να με ακολουθησει.
      Το προβλημα ειναι οτι τη λοταρια την ειχα κανει πριν γνωριστουμε και δεν περιμενα καθολου οτι θα με επελεγαν.

      Προς ενημερωση, τελικα χθες παρελαβα την πρασινη καρτα με μια εβδομαδα καθυστερηση. Πιστευα πως στο φακελο θα ηταν και ο αριθμος ασφαλισης αλλα μαλλον θα ερθει αργοτερα.
      Originally posted by AlexGraphicD View Post
      Οχι βρε δεν παρεξηγουμαι καθολου. Το καταλαβαινω αυτο που λες.
      Κοιτα τα ενοικια στη Νεα Υορκη ειναι πανακριβα γυρω στα 1500 - 2500 δολαρια το μηνα για ενα σπιτι με ενα υπνοδωματιο. Για εναν νεο μεταναστη πρεπει αναγκαστικα να μεινει σε ενα μικρο σπιτι και να δινει γυρω στα 1000 δολαρια το μηνα, στη τιμη βεβαια συμπεριλαμβανονται το νερο, ρευμα και ιντερνετ.

      Επισης ο φορος και οι κρατησεις απο το μηνιαιαο μισθο ειναι γυρω στο 30%.
      Πρεπει να παιρνεις πολυ καλα λεφτα για να ζεις καπως ανετα και ανεξαρτητος.

      Αν εχεις τελειωσει ενα πανεπιστημιο ο μισθος θα ειναι καλος. Εγω δεν εχω ομως και πιστευω ο μισθος μου να κυμανθει σε ενα βασικο με ικανοποιητικο επιπεδο.
      Πλουσιος δε θα γινω παντως. Απλα θα μπορω να βγαζω τα εξοδα μου και να βαζω κατι στην ακρη.
      Οπως θα εκανα και στην Ελλαδα δηλ. αν επαιρνα 800-900 το μηνα.

      Κοιτα το θεμα με την Αμερικη και γιατι ερχεται τοσος πολυς κοσμος εδω δεν ειναι οτι ειναι παραδεισος και γινεσαι πλουσιος.
      Απλα υπαρχουν παντα διαθεσιμες δουλειες και δεν μενεις πολυ καιρο ανεργος. Υπαρχουν παντα μεροκαματα να κανεις.
      Καλέ μου Άλεξ μείνε να ζήσεις για λίγο να προσαρμοστείς, ευκαιρίες θα υπάρχουν,
      τώρα νομίζω οτι εαν έρθεις εδω πρέπει να εμφανίζεσαι μια φορά τον χρόνο στο Αμέρικα για να ισχύει η κάρτα σου ΑΛΛΑ θα πληρώνεις εκεί κανονικά τους φόρους και τους εδω φόρους εαν επιλέξεις να δουλεύεις Ελλάδα! Ψάξτο λίγο!
      Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

      Comment


        #48
        Απο το μπλόκ της Ναταλίας για την ευελιξία και επιλογή των δουλειών στην Αμερική.

        2. "Το έχω ξαναπεί. Εδώ στην Αμερική γεύτηκα μια αίσθηση ελευθερίας για τις επιλογές μου που στο σπίτι μου δεν μπορούσα να έχω. Σε τούτη εδώ τη χώρα πραγματικά μπορείς να γίνεις και να κάνεις ό,τι θελήσεις. Ας πούμε, το πρωί μπορείς να έχεις καριέρα στον εταιρικό χώρο και το απόγευμα να εργάζεσαι ως γυμναστής σε γυμναστήριο χωρίς οι βασικές σου σπουδές να έχουν σχέση με κάτι ανάλογο (αληθινή περίπτωση γνωστής μας). Μπορείς, αντί να στέλνεις τα παιδιά σου σχολείο, να κάνεις εσύ κατ’ οίκον το δάσκαλο, χωρίς να έχεις σπουδάσει δάσκαλος, χωρίς να διακινδυνεύεις την ακαδημαϊκή τους πορεία και χωρίς να σε θεωρούν οι άλλοι τρελό (άλλη γνωστή περίπτωση). Μπορείς να αλλάξεις επαγγελματική κατεύθυνση όσες φορές στη ζωή σου το χρειαστείς κι αυτό να θεωρείται απόλυτα φυσικό. Όπως δε δεσμεύονται με τους ανθρώπους και τα μέρη, ρευστότητα που με τρελαίνει, έτσι δε δεσμεύονται και με επαγγελματικούς ρόλους, ελευθερία, αντιθέτως, απίθανη".

        Επιπλέον, η δυνατότητα να τολμήσεις κάτι μικρό κι ευέλικτο είναι πραγματικά πολύ μεγαλύτερη απ’ την Ελλάδα με τη δύσκαμπτη γραφειοκρατία της. Η εμπειρία μου είναι ότι, για να αρχίσεις να παρέχεις από το σπίτι σου υπηρεσίες ως ελεύθερος επαγγελματίας, το μόνο που χρειάζεται είναι να συμπληρώσεις μια δήλωση όπου αναφέρεις όνομα, διεύθυνση, το είδος της υπηρεσίας και την επαγγελματική σου επωνυμία. Τίποτε άλλο. Στη συνέχεια εκδίδεις αποδείξεις μόνος σου, τυπώνοντάς τες στον υπολογιστή σου. Δε χρειάζεται να είναι διάτρητες για να είναι νόμιμες, δε χρειάζεται να είσαι ασφαλισμένος σε ταμείο, δε χρειάζεται να έχεις επαγγελματική στέγη με επιφάνεια συγκεκριμένων τετραγωνικών, εν ολίγοις δεν απαιτείται τίποτε περίπλοκο ή χρονοβόρο".


        Πού είμαι; Α, ναι… στην Αμερική…
        Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

        Comment


          #49
          Αλεξ πιστευω ότι αξιζει σαν χωρα η Αμερικη θα δυσκολευτησ για αρχη και μετα θα δεισ ότι αξιζε κανε μια καλη συζητιση με την κοπελα σου και πιστευω θα βρητε την ακρη αν σου μενουν και λεφτα για αποταμιευση μην το συζητασ καθολου φυσικα εσυ ξερεισ καλυτερα τον εαυτο σου

          Comment


            #50
            Originally posted by Zelda View Post
            Καλέ μου Άλεξ μείνε να ζήσεις για λίγο να προσαρμοστείς, ευκαιρίες θα υπάρχουν,
            τώρα νομίζω οτι εαν έρθεις εδω πρέπει να εμφανίζεσαι μια φορά τον χρόνο στο Αμέρικα για να ισχύει η κάρτα σου ΑΛΛΑ θα πληρώνεις εκεί κανονικά τους φόρους και τους εδω φόρους εαν επιλέξεις να δουλεύεις Ελλάδα! Ψάξτο λίγο!
            Οχι μια φορα το χρονο. Πρεπει να εισαι εξι μηνες Ελλαδα και εξι μηνες Αμερικη.
            Ναι ισχυει αυτο με τους φορους.
            instagram.com/anelixis_net/
            youtube.com/user/AlexGraphicd1

            Comment


              #51
              Αλεξ αν ερθει και η κοπελα σου με τη βιζα μπορει να ερθει για να παραμεινη Αμερικη μαζι σου ;γιατι νομιζω ότι μονο με τουριστικη μπορει αν δεν ησαστε παντρεμένοι η υπαρχει καποιοσ αλλοσ τροποσ π.χ η φοιτητικη;

              Comment


                #52
                Ναι αν δεν παντρευτουμε, με τουριστικη μπορεί να έρθει κ με φοιτητική. Αλλα αν ήθελε να με ακολουθήσει θα πηγαινα Ελλαδα να παντρευτούμε για να παρει τα χαρτια γρήγορα και αυτη. Σε τρεις μήνες νομίζω παιρνεις πράσινη καρτα με γαμο.
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  #53
                  Σου ευχομαι τα καλυτερα και να την βρητε την ακρη

                  Comment


                    #54
                    Να σαι καλα. Εύχομαι και σε σενα τα καλύτερα.
                    instagram.com/anelixis_net/
                    youtube.com/user/AlexGraphicd1

                    Comment


                      #55
                      Ευχαριστω

                      Comment


                        #56
                        καλησπερα σε ολη το φορουμ και θερμα συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια συγκεντρωσης τοσο πολυτιμων πληροφοριων.θα ηθελα την βοηθεια σας στην περιπτωση μου επειδη χρειαζομαι αμεση ενημερωση ωστε να προχωρησω 'η οχι τη διαδικασια.ειμαι ελληνας πολιτης εργαζομενος ως restaurant manager.προ 10ημερου βρηκα καποιον ελληνοαμερικανο ιδιοκτητη εστιατοριων στις ΗΠΑ o οποιος ηθελε να με προσλαβει.μου ειπε οτι ρωτησε το δικηγορο του και πως δε γινεται.υπαρχει περιπτωση ο δικηγορος του να μη γνωριζε καποιες διαδικασιες σχετιακ με την εργασιακξ βιζα?μπορω να τον κατευθυνω ωστε να μου γινει νομιμη προσκληση και να μεταναστευσω 'η αδικα ασχολουμαι?σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη εαν σας κουρασα.
                        υγ:εκανα και μια αιτηση στη lottery visa card και αναμενω,...

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by alefas View Post
                          καλησπερα σε ολη το φορουμ και θερμα συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια συγκεντρωσης τοσο πολυτιμων πληροφοριων.θα ηθελα την βοηθεια σας στην περιπτωση μου επειδη χρειαζομαι αμεση ενημερωση ωστε να προχωρησω 'η οχι τη διαδικασια.ειμαι ελληνας πολιτης εργαζομενος ως restaurant manager.προ 10ημερου βρηκα καποιον ελληνοαμερικανο ιδιοκτητη εστιατοριων στις ΗΠΑ o οποιος ηθελε να με προσλαβει.μου ειπε οτι ρωτησε το δικηγορο του και πως δε γινεται.υπαρχει περιπτωση ο δικηγορος του να μη γνωριζε καποιες διαδικασιες σχετιακ με την εργασιακξ βιζα?μπορω να τον κατευθυνω ωστε να μου γινει νομιμη προσκληση και να μεταναστευσω 'η αδικα ασχολουμαι?σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη εαν σας κουρασα.
                          υγ:εκανα και μια αιτηση στη lottery visa card και αναμενω,...
                          Οπως σου ειπε και ο Στεφανος μονο με γαμο μπορεις να παρεις τα χαρτια.
                          instagram.com/anelixis_net/
                          youtube.com/user/AlexGraphicd1

                          Comment


                            #58
                            Καταρχάς ξέρω ότι γράφω 6 μήνες+ μετά το τελευταίο ποστ και ίσως να έχεις πάρει ήδη τις αποφάσεις σου.

                            Πάντως και εγώ με την σειρά μου σου λέω να μείνεις εκεί καλύτερα!

                            Η Ελλάδα όπως είπε και ένα παιδί πιο πάνω δεν έχει κανένα μέλλον.

                            Επίσης το να αφήσεις ολόκληρη Αμερική για να γυρίσεις στην Ελλάδα με 800€ συγνώμη κιόλας αλλά το θεωρώ το λιγότερο χαζό. Να έλεγα ότι σου έκαναν πρόταση 1500€ τότε ίσως να το σκεφτόσουν.

                            Μείνει εκεί, το μόνο σίγουρο αν επιστρέψεις είναι ότι θα μετανιώσεις την ώρα και την στιγμή.

                            Να είχαμε και εμείς την τύχη σου αλλά βλέπεις έχουμε κολλήσει σε αυτήν την κ*λοχώρα...

                            Comment

                            Working...
                            X