Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 78 από 78
    Junior Member
    Περιοχή
    stuttgart

Προεπιλογή

Κι εγω μετα απο 4 μηνες ξεκιναω Δευτερα μαθηματα. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να πληρωσεις 3000 ευρω. ??? μου ακουγονται πολλα.. που μενεις?
    Συμφωνω στο οτι τους τακτοποιουν πολυ καλα οσους γενικοτερα δεν ειναι απο ευρωπαικη ενωση γιατι παιρνουν καλες επιδοτησεις απο τις χωρες τους.. και οχι μαλιστα κανουν τζαμπα μαθηματα τους πληρωνουν τα βιβλια και τα μεταφορικα τους...
    Εγω πεδευομουν ποσους μηνες και τελικα με εστειλαν σε σχολειο για κοφους. και μετα σε σχολειο για παιδια μεταναστων. το ενα λαθος μετα το αλλο..

Member
    Περιοχή
    Wales

Προεπιλογή

εγω ειμαι αγγλια αλλα με τα δημοψιφισματα κλπ κοιταω που θα παω αν μας πεταξουν εξω οι αγγλοι, και σκεφτομαι γερμανια η ολανδια η γαλλια

Junior Member
    Περιοχή
    Bielefeld

Προεπιλογή

Μάλιστα christi_0..Γύρω στα 2,600 αν δεν κάνω λάθος. γιατί εγώ ως 17 χρονών δουλεύω με τα 1000 και έχω λεφτά να τους τα δώσω. Αηδία σκέτη. Είμαι μαθητής. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι εσύ και που μένεις. Bielefeld είμαι. Gabriell εντάξει η Αγγλία είναι πιο ακριβή, αλλά δεν είναι σαν εδώ. Εδώ όλα είναι ανάποδα, χαχ. Από τα νούμερα, μέχρι το εκπαιδευτικό σύστημα.

Junior Member
    Περιοχή
    stuttgart

Προεπιλογή

εγω μενω στουτγκαρδη.Εινα κανει κατι χαρτια και μου επιδοτουν τα μισα χρηματα. απο το Α1 εως Β1 ειναι 660 ωρες με 1,55 ευρω η ωρα . εγω ξεκιναω με Α2 βεβαια γιατι ειχα κανει καποια μαθηματα. μετα ειναι 220 ευρω για 3 μηνεσ το Β2. τουλαχιστον στη σχολη που πηγα εγω.

Junior Member
    Περιοχή
    Bielefeld

Προεπιλογή

για μένα είναι 2,600 μέχρι C1. γιατί για να πας πανεπιστήμιο θες C1..Και γιατί να κάτσω εδώ;;

Junior Member
    Περιοχή
    Preveza

Προεπιλογή Πληροφορίες για τα μαθήματα γερμανικής γλώσσας.

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Με το νέο έτος θα μεταναστεύσω και εγώ προς Γερμανία, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τα μαθήματα γερμανικών της BAMF . Τι ακριβώς χρειάζεται να καταθέσω; Στην επικοινωνία που είχαμε μαζί τους μας είπαν ότι χρειάζομαι ένα χαρτί από την υπηρεσία μετανάστευσης ή από τα Job Center, έπειτα θα πρέπει να κλείσω ένα ραντεβού όπου θα μου βάλουν κάποιο τεστ για να δουν το επίπεδο μου και ανάλογα με το τεστ θα με τοποθετήσουν σε τμήμα. Στο τηλέφωνο δεν μας μίλησαν για κάποιο χρόνο αναμονής. Θα ήθελα αν γίνετε να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας πάνω σε αυτό το θέμα.

Ευχαρίστω.

Junior Member
    Περιοχή
    Dortmund

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NatPap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Με το νέο έτος θα μεταναστεύσω και εγώ προς Γερμανία, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τα μαθήματα γερμανικών της BAMF . Τι ακριβώς χρειάζεται να καταθέσω; Στην επικοινωνία που είχαμε μαζί τους μας είπαν ότι χρειάζομαι ένα χαρτί από την υπηρεσία μετανάστευσης ή από τα Job Center, έπειτα θα πρέπει να κλείσω ένα ραντεβού όπου θα μου βάλουν κάποιο τεστ για να δουν το επίπεδο μου και ανάλογα με το τεστ θα με τοποθετήσουν σε τμήμα. Στο τηλέφωνο δεν μας μίλησαν για κάποιο χρόνο αναμονής. Θα ήθελα αν γίνετε να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας πάνω σε αυτό το θέμα.

Ευχαρίστω.
    πλακα κανεις. γεια σου ρε Πρεβεζαρα! σε ποιο μερος στην Γερμανια ερχεσαι; και εγω εδω τωρα τα ψαχνω ολα ενα ενα απο την αρχη. μολις βγαλω καποια ακρη θα μπορουσα να σε βοηθησω σε οτι χρειαζεσαι. Στο Ντορτμουντ βρισκομαι.

Member
    Περιοχή
    München
    Add nikcrf on Facebook

Προεπιλογή

Mερικές Γερμανικές φράσεις που στα Ελληνικά μεταφρασμένα λέξη προς λέξη δεν βγάζεις νόημα, για να μαθαίνουν μερικοί με τι πάνε να μπλέξουνε :p

Τραγελαφικές φράσεις vol 1

Wie spät ist es - Σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει : Τι αργότερα είναι αυτό , δηλαδή τι ώρα είναι.
    Kommst du zu recht? - Έρχεσαι σε δίκιο? δηλαδή τα καταφέρνεις?
    Κann ich meine beine lassen? Μπορώ να αφήσω τα πόδια μου? Δηλαδή μπορώ να απλώσω τα πόδια μου?
    Alter wenn ich einen Tag frei gehabt habe - Ηλικιωμένε εάν εγώ μια μέρα ελεύθερη είχα έχω. Δηλαδή μεγάλε εάν είχα μια μέρα ρεπό.
    Wollen wir uns für einen Kaffee trinken gehen? Θέλουμε εμείς σε εμάς για εναν καφέ πιούμε πάμε?
    Ich kaufe mir eines Auto - Εγώ αγοράσω σε εμένα ένα αυτοκίνητο.

Πολλές φορες τους πιάνω που σχηματίζουν φράσεις όπως π.χ. οι τρείς τελευταίες λες και μιλάει ένα 10χρόνο αυτιστικό Ελληνόπουλο

Aufwiedersehen
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikcrf : 06-08-2017 στις 23:03

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Παρόμοια Θέματα

1. 112 - Ευρώπη (και όχι μόνο) Vs Ελλάς
    Από kosofos in forum Διάφορα Θέματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-2013, 07:28
  2. γερμανικά για πτυχιούχους
    Από sarah87 in forum Εκπαίδευση και Σπουδές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-2013, 13:26