Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για να μάθουμε Γερμανικά και όχι μόνο...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Deutsch lernen

    Comment


      #62
      BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Integration courses και στα αγγλικά.

      Comment


        #63
        Σ' ευχαριστω πολυ milu για τις πληροφοριες και καλως σας βρηκα εχω ηδη ξεκινησει να ψαχνω και πιστευω πως θα μπορεσω να βρω κατι που να μου ταιριαζει. Να σαι καλα!!!!

        Comment


          #64
          Φίλε milu, δεν έδωσα κάποια αίτηση...Είναι μαθήματα δωρεάν για ξένους..οι μισοί είναι Αλβανοί, και οι άλλοι μισοί σύριοι..όλοι 30+, εγώ είμαι 16..και θέλω βέβαια να μάθω πιο γρήγορα, γιατί αυτοί πάνε λίγο αργά..Λες να υπάρχει στην πόλη μου για την ηλικία μου; Ξέρω άψογα αγγλικά και με πτυχίο.

          Comment


            #65
            τελικα ειναι καλυτερα να ερθουμε στη Γερμανια για να ζησουμε?

            Comment


              #66
              Gabriell, αγγλία είσαι; Αν ναι, πιστεύω πως είναι λίγο καλύτερα. Ας πούμε στην αγγλία η ζωή είναι πολύ ακριβή. 3 βδομάδες έχω κάτσει λονδίνο, δεν λέω ότι το ξέρω, αλλά μου το λένε και οι συγγενείς μου. Στην Γερμανία έχεις έναν καλό μισθό, και αν ζεις σε μία νορμάλ σε μέγεθος πόλη, δεν είναι και ακριβά τα νοίκια. Εκτός από την λειψία που είναι μεγάλη πόλη με τα πιο φθηνά νοίκια. Φαγητά έχουν καλύτερες τιμές και από την ελλάδα. Και ο καιρός δεν είναι όσο άσχημος λένε, όπως ισχύει και για αγγλία..σήμερα ας πούμε είχαμε 13-14..

              Comment


                #67
                Gabriell το τι ειναι καλο για τον καθενα ειναι καθαρα υποκειμενικο. Εγω μενω στα βορεια της Γερμανιας απο τον Μαρτιο του 2015. Ο αντρας μου ειχε ερθει απο το Νοεμβρη του 2014 τα ετοιμασε ολα και μας ανεβασε και εμας ενα περιπου εξαμηνο μετα. Η ποιοτητα ζωης δεν μπορει να συγκριθει με την Ελλαδα. Ειναι μακραν ανωτερη. Οι μισθοι ειναι αναλογα τον τομεα, την προυπηρεσια και λιγο τυχη θα προσθεσω εγω σαφως καλυτεροι απο την σημερινη Ελλαδα. Εχω ζησει προηγουμενως και Αγγλια ( αρκετα χρονια πριν βεβαια) και επιλεγω Γερμανια λογω φθηνοτερης ζωης ( ενοικια, φαγητο, φορολογια ). Σαφεστατα το να φυγεις απο την χωρα σου και να τ' αφηνεις ολα πισω δεν ειναι ευκολο παρολα αυτα καποιους μηνες μετα σου απαντω πως δεν το μετανοιωνω και θα εκανα ξανα την ιδια κινηση. Καλη τυχη σε οτι και αν επιλεξεις!!

                Comment


                  #68
                  εχει ανθρωπους που θα προσπαθησουν να σε καταλαβουν και να σου απαντησουν αλλα εχει και ανθρωπους που δεν θα σου δωσουν σημασια...αλλα παντου στον κοσμο ετσι ειναι......

                  Comment


                    #69
                    Θα συμφωνησω απολυτα με τον Prowler επιλεγεις Γερμανια ΜΟΝΟ γνωριζωντας ικανοποιητικα τη γλωσσα. Ελαχιστες πιστευω πως ειναι οι περιπτωσεις που ολα τους πηγαν δεξια χωρις την παραμικρη γνωση γερμανικων και αυτο μπορει να οφειλεται σε συγκυριες και πολυ μα πολυ τυχη. Οπως και να εχει η επιλογη δικη σου και καλη τυχη σε οτι και αν αποφασισεις!!
                    Υ.Γ. Εγω εμενα Manchester και ηταν ακριβο σε σχεση με τη Γερμανια τωρα αλλα και παλι οπως ειπαμε ολα ειναι υποκειμενικα.

                    Comment


                      #70
                      Εκμάθηση γλώσσας.

                      Μετά από 4 μήνες, μπήκα σε μία τάξη. 6-7 άτομα, όλοι ξένοι εννοείται, 2 αληθινοί πρόσφυγες, οι υπόλοιποι "έλα ξέρω αράβικα, άνετα πάω γερμανία". Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι πως @@ γίνεται το κράτος να νοιάζεται μόνο για αυτούς; Να τους βάζει από την πρώτη μέρα για γλώσσα, και εμένα να μου λέει άμα γουστάρω να μάθω να δώσω σχεδόν 3,000 ευρώ, και όταν λέω ότι έχω C2 στα αγγλικά, να μου πουν "Γιατί ήρθες εδώ, βλακεία που δεν πήγες αγγλία". Τι γίνεται ρε σεις; με 3,000 μπορείς να βγάλεις κάτι μήνες ζωής, όχι και να τα δώσεις για να μάθεις μία γλώσσα, και οι άλλοι που κάνουν χαβαλέ τους πληρώνουν και από πάνω. Τι γίνεται εδώ πέρα; Μήπως έχει αρχίσει και αλλάζει αυτή η "πολύ καλή" χώρα, προς το κακό;

                      Comment


                        #71
                        Κι εγω μετα απο 4 μηνες ξεκιναω Δευτερα μαθηματα. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να πληρωσεις 3000 ευρω. ??? μου ακουγονται πολλα.. που μενεις?
                        Συμφωνω στο οτι τους τακτοποιουν πολυ καλα οσους γενικοτερα δεν ειναι απο ευρωπαικη ενωση γιατι παιρνουν καλες επιδοτησεις απο τις χωρες τους.. και οχι μαλιστα κανουν τζαμπα μαθηματα τους πληρωνουν τα βιβλια και τα μεταφορικα τους...
                        Εγω πεδευομουν ποσους μηνες και τελικα με εστειλαν σε σχολειο για κοφους. και μετα σε σχολειο για παιδια μεταναστων. το ενα λαθος μετα το αλλο..

                        Comment


                          #72
                          εγω ειμαι αγγλια αλλα με τα δημοψιφισματα κλπ κοιταω που θα παω αν μας πεταξουν εξω οι αγγλοι, και σκεφτομαι γερμανια η ολανδια η γαλλια

                          Comment


                            #73
                            Μάλιστα christi_0..Γύρω στα 2,600 αν δεν κάνω λάθος. γιατί εγώ ως 17 χρονών δουλεύω με τα 1000 και έχω λεφτά να τους τα δώσω. Αηδία σκέτη. Είμαι μαθητής. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι εσύ και που μένεις. Bielefeld είμαι. Gabriell εντάξει η Αγγλία είναι πιο ακριβή, αλλά δεν είναι σαν εδώ. Εδώ όλα είναι ανάποδα, χαχ. Από τα νούμερα, μέχρι το εκπαιδευτικό σύστημα.

                            Comment


                              #74
                              εγω μενω στουτγκαρδη.Εινα κανει κατι χαρτια και μου επιδοτουν τα μισα χρηματα. απο το Α1 εως Β1 ειναι 660 ωρες με 1,55 ευρω η ωρα . εγω ξεκιναω με Α2 βεβαια γιατι ειχα κανει καποια μαθηματα. μετα ειναι 220 ευρω για 3 μηνεσ το Β2. τουλαχιστον στη σχολη που πηγα εγω.

                              Comment


                                #75
                                για μένα είναι 2,600 μέχρι C1. γιατί για να πας πανεπιστήμιο θες C1..Και γιατί να κάτσω εδώ;;

                                Comment

                                Working...
                                X