Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η εμπειρία μου απο συνέντευξη στο Skype σε άλλη γλώσσα , tips και αυμβουλες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η εμπειρία μου απο συνέντευξη στο Skype σε άλλη γλώσσα , tips και αυμβουλες

    Μετά απο μια θετική απάντηση που είχα απο ξενοδοχειο που έστειλα το βιογραφικό μου, με ενημέρωσαν πως θέλουν να κάνουμε μια συνέντευξη μέσω skype.

    Μετάνιωσα ειλικρινά που δεν είχα κάνει με άλλες εταιρίες που δεν με ενδιαφέραν τόσο πολυ,συνέντευξη μέσω Skype σαν πρόβα τζενεραλε γιατι σε αυτήν που ήταν και η πρώτη μου και με ενδιέφερε πραγματικά η περιπτωςη, τα έκανα μαντάρα..


    Λοιπόν εχω να σας συμβουλεύω τα ακόλουθα για να μην την πατήσετε όπως εγώ.

    1. Καθίστε άνετα, φτιάξτε την κάμερα με τροπο που σας δείχνει σωστά, κάντε μια κλήση σε ενα φίλο σας και ζητείςτε του την ειλικρινή γνώμη για το πως φαίνεστε και πως ακουγεστε.
    2. Προσέξτε τον χώρο πίσω σας να είναι καθαρός και τακτοποιημενος και ο φωτισμός σωστός.
    3. Προσέξτε το ντύσιμο σας, όταν έκανα συνέντευξη, είχα αφήσει το παράθυρο ανοιχτό και είχε πολυ θόρυβο- ο δίπλα άκουγε καρρα στο τέρμα- , ζήτησα συγγνώμη και τους είπα να μου επιτρέψουν για μια στιγμή να το κλείσω γιατι είχε πολυ θόρυβο. Ενώ λοιπόν φορούσα πουκαμισο και σακάκι απο κάτω φορούσα παντελόνι πίτζαμας ( hello kitty) και έκανα τα πάντα για να μην φανεί όταν σηκώθηκα και όταν ξανακαθισα.
    4. Να έχετε ενα μπουκάλι νερό με καλαμακι δίπλα σας..
    5. Κλείστε κινητά και σταθερά.
    6. Για 15 λεπτά που διαρκεί η συνέντευξη περίπου, αν έχετε άγχος αφήνετε τον συνομιλητή σας να σας κάνει ερωτήσεις και να σας καθοδηγεί, μην μιλάτε άσκοπα.
    7. Θα σας ρωτήσουν σίγουρα κάτι για την Ελλάδα, αν το να αναλυετε οικονομικοπολιτικες καταστάσεις στα Αγγλίκα/ γερμανικά κτλ δεν είναι το φόρτε σας, ξεγλιστρηστε απο το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ άρχισα να τους λέω για τον καιρό..
    8. Κόλληστε απέναντι σας εκφράσεις ή λέξεις κλειδιά που θα ανεβάσουν το επίπεδο ξένης γλώσσας που μιλάτε.
    9. Προσέξτε την στάση του σώματος σας.
    10. Εξασφαλιστε την απόλυτη ησυχία και ηρεμία.
    11. Όταν πλέον χαλαρώσετε κάντε ερωτήσεις και κρατήστε σημειώσεις για ότι σας ενδιαφέρει.
    12. Απενεργοποιήστε την λειτουργία να δέχεστε άλλες κλήσεις στο skype εκείνη την στιγμή.
    13. Ευχαριστηστε τον συνομιλητή σας για τη συνέντευξη και περιμένετε πρώτα να σας κλείσει αυτός την συνομιλία.

    #2
    Μπορει να εχεις θετικο feedback ομως, για να δουμε....
    Καλη επιτυχια!

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δεν μου έχει τύχει ακόμα μια συνέντευξη από το σκάιπ αλλά οι πληροφορίες που μας δίνεις σίγουρα δεν πάνε χαμένες!
      Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

      Comment


        #4
        Μπράβο Αγιε!

        Αν κ έχω δώσει συνεντεύξεις μέσω skype, έχω να πω ότι οι συμβουλές σου είναι εξαιρετικές και απλές.

        Καλή επιτυχία σε όσους το δοκιμάσουν.

        ΓΠ

        Comment

        Working...
        X