Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμερική ή Ευρώπη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Κάτσε γιατί να γυρίσω Ελλάδα και να μην πάω Γερμανία; επειδή θα έχω εκκρεμότητες Γερμανία, γι αυτό θέλω χρόνο, αλλιώς δεν θα μου καιγόταν χαρτί.

    Comment


      #92
      εγω ξερω ενα πραγμα και λεω για την αμερικη,ειναι η πιο ωραια χωρα στον κοσμο,εχει τα παντα.Εαν καποιος δεν μπορει να μεινει στην αμερικη για τους δικους του λογους,μπορει να παρει το αεροπλανο και να φυγει ευκολα.Οσον αφορα την κουλτουρα εδω,οι αμερικανοι ειναι και γαμω τα παιδια.Ειμαι τυχερος που ζω στην αμερικη,δεν θα γυρισω ποτε παλι στην ελλαδα,παρα μονο για διακοπες.Οτι γουσταρεις κανεις εδω,εχεις ελευθερια,κατι που δεν εχεις στην ελλαδα.Θες να εχεις ζεστη ολο το χρονο πας φλοριντα,θες κρυο πας σικαγο.θες να ζεις σε πολη που δεν κοιμαται ποτε?πας νεα υορκη,λας βεγκας.Τι λεμε τωρα,να εχεις ενα δωρο στα χερια σου την πρασινη καρτα και να μην μπορεις να την αξιοποιήσεις,τοτε υπαρχει προβλημα σε εσενα και πρεπει να ψαχτεις.god bless america!

      Comment


        #93
        Αυτό πιστεύω και γω, η Αμερική είναι όνειρο άπιαστο για μένα βέβαια μιας και δεν έχω πράσινη κάρτα.. Αλλά όσο ζω ελπίζω..

        Comment


          #94
          Originally posted by elen p View Post
          Αυτό πιστεύω και γω, η Αμερική είναι όνειρο άπιαστο για μένα βέβαια μιας και δεν έχω πράσινη κάρτα.. Αλλά όσο ζω ελπίζω..
          μην χανεις το κουραγιο σου προσπαθησε,μην τα παρατας.

          Comment


            #95
            Να σαι καλά!!! Αν επιτρέπεται εσύ πώς τα κατάφερες ?

            Comment


              #96
              δεν εχει σημασια πως τα καταφερα εγω,αν και εχω γραψει στο παρελθον.Μην σκεφτεσαι πως το κανει ο αλλος ανθρωπος να κοιτας εσυ να βρεις το δρομο.Ολα μπορει να γινουν εαν το θες και παλευεις.Οσοι λενε οχι ειναι αυτοι που ειναι σε εναν καναπε,κρινουν και δεν προσπαθουν.

              Comment


                #97
                Ειναι μεγάλο λαχείο η πράσινη καρτα αλλα κακά τα ψέμματα η Αμερική δεν ειναι η γη της επαγγελίας που ήταν παλιότερα. Οταν το 70 οι Έλληνες μετανάστες στην νέα υορκη έπλεναν πιάτα και αγόραζαν κτίρια με 20.000 δολαρια και σημερα τα ίδια κτίρια εχουν αξια 2 και 3 εκατομυρια τοτε κατι δεν παει καλα. Ειδικά οταν και οι μισθοί δεν ειναι ιδιαίτερα υψηλοί αλλα και το κόστος ζωής εχει εκτοξευτεί.

                Γνωμη μου ειναι οτι Αγγλία ειναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα και καλυτερα και ειναι και πιο κοντά στην πατρίδα. Οταν αυτή τη στιγμή όλοι όσοι ερχόμαστε νέα υορκη μπαινουμε στην αγορά εργασίας και πληρωνόμαστε με ενα βαςικο μισθό ο οποίος φεύγει σε έξοδα και φόρους και αναγκαστικά πρέπει να μένουμε σε ενα μικρο διαμέρισμα με δυο και τρία άτομα χωρις να εχουμε άνεση να μένουμε μόνοι μας αυτο λέει πολλά. Στην Αγγλία ένας φίλος πήγε και έπιασε δουλεια σαν οδηγός φορτηγού και μπορεί και μένει μόνος του σε μεγάλο σπίτι. Και άλλες δυο περιπτώσεις που ξέρω βρήκαν γρηγορα δουλεια και το κράτος τους φρόντισε σε οτι χρειάστηκαν.
                Αν είχα ψάξει πιο παλιά τι παίζει με Αγγλία δεν θα είχα ασχοληθεί καν με την αμερικανική λοταρία.
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  #98
                  Alex βρες καμιά γκομενίτσα να ξεπεράσεις την νοσταλγία της Ελλάδος, θα έχεις κλειστεί μέσα απ ότι φαίνεται.

                  Επιτέλους έχουμε και έναν λάτρη, εκτός από εμένα που βρίσκεται μαζί μας. Τι λέει το salt lake city?

                  Comment


                    #99
                    ωραια πολη φιλε,οι ελληνες εδω ελεεινοι,οπως παντα,ησυχη με ωραιο κλιμα,χωρις υγρασια.Αυτο πρεπει να καταλαβει και ο αλεξ,οτι η αμερικη ειναι ενας παραδεισος,η νεα υορκη εαν δεν κανεις 5.000 και πανω το μηνα εισαι νεκρος.Αντιθετα η επαρχια,φιλε μου με 2000-3000 δολαρια εισαι αρχοντας.

                    Comment


                      Για έναν που έρχεται από το εξωτερικό του δίνουν επαγγελματικές ευκαιρίες με το να δουλεύει; Έστω πάνω στο πτυχίο του και χωρίς προυπηρεσία; Ή κοιτάζουν πάλι τα χαρτιά και μπλέκει κάποιος πάλι με την γραφειοκρατία όπως στην ΕΕ;

                      Comment


                        Τι λέει Αμερική τώρα με Τράμπα, ποιες οι προοπτικές, τελικά θα το χτίσει το τοίχος στα σύνορα του μεξικού;

                        Εγώ πιστεύω με Τράμπα, καλύτερα θα πάνε τα πράγματα, παρά με τους Δημοκρατικούς που η οικονομία πήγαινε από το κακό στο χειρότερο. Χρεωμένη με 104% του ΑΕΠ η Αμερική κοντεύει να φτάσει τα επίπεδα του 1930 που ήταν κοντά στο 120% το χρέος.

                        Comment


                          Μπορεί να μη συμφωνώ με όσα λέει ο Τραμπ άλλα ο άνθρωπος είναι επιχειρηματίας και οικονομολόγος. Πιστεύω ξέρει πως να χειριστεί τα οικονομικά μιας χώρας.

                          Comment


                            Originally posted by Apisteftos View Post
                            Για έναν που έρχεται από το εξωτερικό του δίνουν επαγγελματικές ευκαιρίες με το να δουλεύει; Έστω πάνω στο πτυχίο του και χωρίς προυπηρεσία; Ή κοιτάζουν πάλι τα χαρτιά και μπλέκει κάποιος πάλι με την γραφειοκρατία όπως στην ΕΕ;
                            Εξαρταται πως θα ερθεις και με τι βίζα και τι σκέφτεσαι να κανεις. Χωρις χαρτιά δεν μπορείς να δουλέψεις σε μεγάλες εταιρίες και γραφεία. Σε κάποια τοπικά γραφεία που τα εχουν Έλληνες ειναι πιο εύκολα αλλα δυστηχως πέφτει μεγάλη εκμετάλλευση στο θεμα των χρημάτων.
                            Γενικως και να έχεις προϋπηρεσία έξω, τους ενδιαφέρει πολύ να έχεις στην Αμερική πρώτα. Αλλα το θεμα πάντα ειναι τα χαρτιά.
                            instagram.com/anelixis_net/
                            youtube.com/user/AlexGraphicd1

                            Comment


                              Τώρα είναι πια αργά για μένα, η απόφαση ελήφθη θα παραμείνω Γερμανία και θα πολεμήσω, εντάξει σιγά τις διαφορές και Γερμανία αν έχεις καλή δουλειά είσαι μια χαρά. Το θέμα είναι όμως οι Γερμανοί δεν στην προσφέρουν σαν τους αγγλοσάξωνες γενικότερα. Προτιμούν δικούς τους λόγω γλώσσας.

                              Comment


                                Originally posted by Apisteftos View Post
                                Τώρα είναι πια αργά για μένα, η απόφαση ελήφθη θα παραμείνω Γερμανία και θα πολεμήσω, εντάξει σιγά τις διαφορές και Γερμανία αν έχεις καλή δουλειά είσαι μια χαρά. Το θέμα είναι όμως οι Γερμανοί δεν στην προσφέρουν σαν τους αγγλοσάξωνες γενικότερα. Προτιμούν δικούς τους λόγω γλώσσας.
                                Ναι σίγουρα η γλώσσα παίζει μεγάλο ρόλο στην Ευρώπη. Εδω ανοίγουν επιχειρησεις ελληνεσ, Ινδοί, Άραβες και δεν ξέρουν καν βασικά αγγλικά. Εντάξει εχει τα θετικά της η Ευρώπη, βλέπεις περισσότερη κουλτούρα, εισαι πιο κοντα στην πατρίδα.
                                instagram.com/anelixis_net/
                                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                                Comment

                                Working...
                                X