Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νοσηλευτές στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Γενικη συμβουλη για οποιον ενδιαφερεται για Αγγλια ειναι να ερθει με πολυ καλο επιπεδο Αγγλικων και να δωσει λιγο χρονο στον εαυτο του ωστε να συνηθισει την προφορα. Εχει αναφερθει αλλα το ξαναγραφω γιατι ειναι πολυ σημαντικο. Καποια ατομα θα μιλησουν πιο αργα ή θα το επαναλαβουν για να τους καταλαβεις. Καποιοι ομως, οχι ολοι. Ειδικα ο εργασιακος χωρος, ειναι λιγο σκληρος σε αυτο το θεμα για ευνοητους λογους. Εαν εχετε ελευθερο χρονο, με χιλια, εξασκηση τα Αγγλικα στην ομιλια.
    Το bbc radio ειναι μια καλη εξασκηση για οποιον το επιθυμει.

    Comment


      #17
      Nurse jobs and information for UK !

      Originally posted by CreteStudents View Post
      Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον όμορφο τρόπο και την απάντηση επιπέδου! Ξέρετε για εσάς μπορεί να ακούγεται γελοίο όλο αυτό και οι ερωτήσεις μας όμως εμείς ακριβώς αυτό θέλουμε, να κοπιάσουμε όπως κοπιάσαμε για να αποκτήσουμε την εκπαίδευση και το επίπεδο που έχουμε πάρει! Γι αυτό αν θεωρείτε ότι το να έχουμε όραμα, απαιτήσεις και προοπτική για τη ζωή μας είναι κάτι κατακριτέο, τότε συγνώμη εκ των υστέρων. Δεν είναι ότι θέλουμε να τα βρούμε όλα έτοιμα. Συγνώμη αν σας κουράσαμε απλά περιμέναμε έστω εδώ να πάρουμε απαντήσεις από ανθρώπους που έχουν ζήσει αυτήν την κατάσταση και όχι τα αποτελέσματα μιας μηχανής αναζήτησης (Google). Λάθος μας μάλλον, γι αυτό κι εμείς σας παραπέμπουμε στη δική σας σχολή να ρωτήσετε και να μάθετε τι είναι η παιδεία.
      Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και να σκέφτεσαι αρνητικά.
      Ο chococaramel σου επισημαίνει ότι η μετανάστευση δεν είναι κάτι απλό και σου επισημαίνει επίσης την δυσκολία που υπάρχει και συμφωνώ απόλυτα μαζί του .
      Διάβασε καλά το φόρουμ και θα σου λυθούν πολλές απορίες, εκμεταλλεύσου το πλήθος πληροφοριών που υπάρχουν ήδη, απλά "διάβασε" δεν υπάρχει λόγος για αντιπαραθέσεις.

      Καλώς ρισες



      http://www.nmc-uk.org/Registration/J...the-EU-or-EEA/

      http://www.nhscareers.nhs.uk/explore-by-career/nursing/

      Nurse Jobs UK - MyNurseJob.co.uk from Prestige Nursing Ltd

      http://www.nursing-personnel.co.uk/register.html

      http://www.nursingtimes.net/nursing-practice/

      NHS Jobs News

      http://www.indeed.co.uk/Nurse-jobs

      http://www.nurses.co.uk/

      http://www.hclnursing.com/

      http://www.nurses.co.uk/jobs/nursing...ractice-nurse/

      http://www.practicenursing.co.uk/

      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #18
        Πολλές φορές δεν είναι το τι λέμε αλλά ο τρόπος που το λέμε. Είναι πολύ εύκολο να κρίνουμε καυστικά κάθε λεγόμενο του άλλου χωρίς να ξέρουμε. Τέλος πάντων. Εθελοντικές ώρες έχουμε ήδη αρκετές. Ευχαριστούμε για τη βοήθεια και την ενημέρωση.
        If you never chase your dream, you will never catch them...

        Comment


          #19
          Originally posted by patrioten View Post

          Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και να σκέφτεσαι αρνητικά.
          Ο chococaramel σου επισημαίνει ότι η μετανάστευση δεν είναι κάτι απλό και σου επισημαίνει επίσης την δυσκολία που υπάρχει και συμφωνώ απόλυτα μαζί του .
          Διάβασε καλά το φόρουμ και θα σου λυθούν πολλές απορίες, εκμεταλλεύσου το πλήθος πληροφοριών που υπάρχουν ήδη, απλά "διάβασε" δεν υπάρχει λόγος για αντιπαραθέσεις.

          Καλώς ρισες



          Trained in Europe | Nursing and Midwifery Council

          Nursing - NHS Careers

          Nurse Jobs UK - MyNurseJob.co.uk from Prestige Nursing Ltd

          Register for Nurse Jobs | Candidate Registration | Nursing Personnel UK

          Nursing practice, peer-reviewed clinical research and online nursing CPD for all nurses

          NHS Jobs News

          Nurse Jobs, vacancies | Indeed.co.uk

          Nursing Jobs and Nurse Vacancies - Nurses.co.uk

          Nursing Jobs - HCL Nursing Vacanices

          Practice Nurse Jobs and Nursing Vacancies - Nurses.co.uk

          practicenursing.co.uk Home Page

          Nurse jobs and information for UK !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #20
            Best Personnel is recruiting experienced community nurses and Health visitors to work within the Community all over the UK. Please do send your CV to: nabil@bestpersonnel.ie

            Comment


              #21
              Καλημερα,

              εγω ειμαι νοσηλευτης, εργαζομαι σε νοσοκομειο του Λονδινου.

              αγγλικα δε θα χρειαστεις για να σε προσλαβουν (εμενα πχ δε μου ζητησαν ουτε το πτυχιο της νοσηλευτικης) απλα θα δωσεις συνεντευξη (απο κοντα ή μεσω skype) και θα αποφασισουν αν τους κανεις ή αν οχι.

              το θεμα ειναι οτι για να γινεις band 5 staff nurse πρεπει να γραφτεις στο NMC (nurse and midwifery council) Που ειναι η αντιστοιχη ΕΝΕ σε εμας ( ενωση νοσηλευτων ελλαδος).

              εκει ειναι που θα σου ζητησουν πολλα χαρτια, θα πρεπει να πληρωσεις γυρω στις 200 λιρες συνολικα αν θυμαμαι καλα, αλλα το πιο δυσκολο ειναι το πτυχιο των αγγλικων. Ζητανε IELTS με βαθμο 7 και στο listening και στο speaking και στο writing και στο reading. Εγω που ειχα το Β2 απο το cambridge και δε μου το δεχτηκαν.

              Συνηθως τα νοσοκομεια σου προσφερουν θεση ως HCA (health care assistant) μεχρι να γραφτεις στον NMC και να γινει νοσηλευτης, ενω σε προετιμαζουν για το πτυχιο των αγγλικων σου ( IELTS )

              δεν ξερω εαν σε καλυψα με τις ερωτησεις, ξερω οτι το θεμα εχει κανα 2 χρονια που εχει ανοιξει αλλα εγω σημερα εφτιαξα λογαριασμο στο πατριοτακι, ελπιζω να εχεις βρει το δρομο σου και ολα να σου εχουν παει καλα και αυτο το μηνυμα να βοηθησει αλλους νοσηλευτες που εχω ονειρο να ερθουν στο Λονδινο για ενα καλυτερο μελλον.

              Φιλικα,
              Γιαννης

              Comment


                #22
                Γιάννη αυτό είναι ευχαριστώ που ακούω αλλά οπότε έστειλα βιογραφικό από την Ελλάδα για θέση στο νοσοκομείο σαν HCA (είμαι βοηθός νοσηλευτη) μου ζήτησαν να είμαι στο NMC.Τοτε πως πήρες την δουλειά?
                Μόνο και μόνο επειδή είσαι εκεί?

                Comment


                  #23
                  Originally posted by lilian View Post
                  Γιάννη αυτό είναι ευχαριστώ που ακούω αλλά οπότε έστειλα βιογραφικό από την Ελλάδα για θέση στο νοσοκομείο σαν HCA (είμαι βοηθός νοσηλευτη) μου ζήτησαν να είμαι στο NMC.Τοτε πως πήρες την δουλειά?
                  Μόνο και μόνο επειδή είσαι εκεί?
                  Καλησπερα Λιλιαν,

                  Δε γνωριζω για HCA, εγω εδωσα συνεντευξη στην Ελλαδα για staff nurse, αυτους που λεμε ΤΕ ή ΠΕ. Το νοσοκομειο στο οποιο εργαζομαι ζητουσαν νοσηλευτες απλα μου εδιναν τη δυνατοτητα να δουλεψω ως βοηθος μεχρι να ολοκληρωσω την εγγραφη μου στο NMC. Για HCA δε χρειαζεται να γραφτεις στο NMC ειναι 100% σιγουρο αυτο δεν ξερω γιατι στο ζητησαν.

                  Comment


                    #24
                    Γιάννη κατάλαβα εγώ τορα.Δεν ήξερα ότι έχεις ΤΕ γιατί μόνο έτσι μπορείς να μπεις στο νοσοκομείο. Εγώ σαν HCA εκτός UK δεν μπορώ ακριβώς επειδή δεν μπορώ να γραφτώ στο NMC. Δυστυχώς.

                    Comment


                      #25
                      Θα ήθελα λίγες λεπτομέρειες για το πως είναι να εργάζεσαι στην Αγγλία ως νοσηλευτής γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ να έρθω να εργαστώ εκεί σαν νοσηλεύτρια. Είναι δύσκολη δουλειά ή εύκολη. Εσύ είχες εργαστεί σαν νοσηλευτής στην Ελλάδα??? Εγώ είχα κάνει κάτι προσπάθειες δηλαδή από μια δουλειά που με πήρανε αλλά τελικά δεν κατάφερα να προσαρμοστώ και με διώξανε. Έχω το lower του Cambridge και το proficiency ΤΙΕ. Παλιότερα είχα γραφτεί στον NMC το 2012 και δεν μου είχανε ζητήσει το IELTS. A ξέχασα να πω ότι έχω πτυχίο νοσηλευτικής από ΤΕΙ. Τώρα έκανα αίτηση για επανεγγραφή και δεν ξέρουνε ακόμη να μου απαντήσουνε αν τελικά θα χρειαστεί να δώσω για το πτυχίο ή όχι. Γενικά εκεί είναι πιο δύσκολα ή πιο εύκολα από εδώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                      Comment


                        #26
                        καλησπερα deskon75 σου απαντησα ηδη στο προσωπικο μηνυμα που μου εστειλες αλλα ειδα οτι εγραψες και εδω οποτε θα σου απαντησω και εδω επισης γιατι καλο θα ειναι να βοηθηθει και αλλος που εχει την ιδια απορια.

                        Οι νοσηλευτες εδω με τους νοσηλευτες στην Ελλαδα, εκτος απο το αντικειμενο που προφανως ειναι ιδιο, δεν εχουν καμια σχεση οσον αφορα τις αρμοδιοτητες και τις ευθυνες. Καταρχην εδω σε σεβονται, η δουλεια του νοσηλευτη θεωρειται απο τα 'καλα' επαγγελματα και δεν εισαι απλα ο 'νοσοκομος' που λενε και στην Ελλαδα. Οι σχεσεις σου με τους γιατρους ειναι στα πλαισια του πρωτοκολλου (κατι που εδω τηρειται κατα γραμα) και δεν εισαι το παιδι της 'φαπας' που θα σε στειλουν ακομα και για τσιγαρα (true story).
                        Σαφως πιο ευκολα τα πραγματα εδω καθως εχεις να κανεις με 5-7 ασθενεις και οχι με 10 θαλαμους και 7 κρεβατια στο διαδρομο, επισης δεν βλεπεις συνοδους παντου στους διαδρομους (στα Ελληνικα νοσοκομεια στους θαλαμους η αναλογια ειναι 8 συνοδοι 3 ασθενεις) ανθρωπινες συνθηκες και παρα πολυ καλα λεφτα με δυνατοτητα να δουλεψεις υπερωριες που πληρωνονται καθε βδομαδα (οχι να στα χρωστανε εδω και 2 χρονια οπως στην Ελλαδα). Εγω πχ δουλευω 3 φορες την εβδομαδα απο 12,5 ωρες οποτε υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλεις αρκετα χρηματα. Και το κυριοτερο ειναι οτι τηρουν το ωραριο της δουλειας και του διαλειμματος, δεν ψαχνεις τον Μπαμπη, τον Κωστα και την Κικη που ειναι στο δωματιακι και κανουν το 10ο τσιγαρο για σημερα.
                        Για να εργαστεις στην Αγγλια ως νοσηλευτης/τρια πρεπει να εισαι γραμμενος στο NMC το οποιο απο τον Ιανουαριο του 2016 απαιτει βαθμο 7 και στις 4 'ενοτητες' του IELTS (reading speaking writing listening), ειναι επιπεδου advance αλλα πολυ πιο δυσκολο, (οι γιατροι χρειαζονται 7,5 και η κλιμακα του IELTS φτανει μεχρι το 9) και εγω εχω β2 cambridge αλλα δεν κανει. Οσον αφορα την επανεγγραφη σου δε γνωριζω καλυτερα να περιμενεις την απαντηση τους, μακαρι ομως να γραφτεις αμεσα διαφορετικα εκτος απο το οτι ειναι χρονοβορο κοστιζει και θελεις και IELTS.
                        Το θεμα με την προσαρμογη το καταλαβαινω και δε χρειαζεται να νιωθεις ασχημα που σε 'εδιωξαν' δεν ειναι ευκολη η ξενιτια, πρεπει να το θελεις πραγματικα, ποσο μαλλον σε ενα χωρο οπου υπαρχουν πολλοι ανθρωποι στον κοσμο με τα ιδια ισως και με περισσοτερα προσοντα απο εσενα που θα εκαναν τα παντα να ειναι στη θεση σου, κατι το οποιο γνωριζουν καλα οι Αγγλοι.
                        Ελπιζω να σε καλυψα, σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλες πληροφοριες που θα ηθελες και θα χαρω να σε βοηθησω οποτε αφησε ενα μηνυμα εδω και θα σου απαντησω με την πρωτη ευκαιρια

                        φιλικα
                        Γιανης

                        υγ συγγνωμη για τυχον ορθογραφικα - συντακτικα ή για το υφος αλλα ειναι η δευτερη φορα που γραφω το κειμενο καθως την πρωτη φορα λιγο πριν πατησω αποστολη για καποιο λογο εκανε ανανεωση η σελιδα και το εχασα

                        Comment


                          #27
                          Καλησπερα. Ειμαι νοσηλευτρια ΤΕ και πηρα και εγω την αποφαση να φυγω Αγγλια για δουλεια. Εχω ξεκινησει μαθηματα για να δωσω το IELTS. Εκανα αιτηση για το NMC και μου εστειλαν να συμπληρωσω τα εγγραφα. μου φαινεται λιγο βουνο ολη αυτη η διαδικασια με τα χαρτια. μου ειπαν οτι υπαρχουν νοσοκομεια που δεχονται και χωρις να εχεις το IELTS σαν βοηθος νοσηλευτη και να το παρεις εκει. το θεμα ειναι συμφερει να να παω σαν βοηθος νοσηλευτη? και θα μου ειναι ευκολο εκει να προετοιμαστω για το IELTS?εσυ Γιαννη ως βοηθος πηγες στην αρχη?

                          Comment


                            #28
                            καλησπερα laziona (βλεπω οτι εισαι απο ιωαννινα αρα καλησπερα συμπατριωτισσα laziona)

                            ναι ως βοηθος ξεκινησα, με βοηθησε πολυ καθως μαθαινεις τη δουλεια, προσαρμοζεσαι στις απαιτησεις της καθε κλινικης και εξοικειωνεσαι πιο γρηγορα με τη γλωσσα, καμια σχεση τα αγγλικα που μαθαινουμε στην Ελλαδα με αυτα που μιλανε οι ασθενεις και οι συναδελφοι σου.

                            στο νοσοκομειο που εργαζομαι κανουν κανονικα μαθηματα, σαν φροντιστηριο, 3 φορες την εβδομαδα απο 3,5 ωρες το μαθημα και διαρκουν γυρω στους 5 μηνες, παραλληλα εργαζεσαι ως βοηθος.


                            στης 11 του μηνα εχει συνεντευξη στο ΤΕΙ στα Γιαννενα απο το νοσοκομειο που εργαζομαι μπορεις να πας αν θελεις να δοκιμασεις!!

                            καλη τυχη και σου ευχομαι να πετυχεις αυτο που θελεις!

                            Comment


                              #29
                              Ναι το γνωριζω και θα παω να δωσω συνεντευξη για να παρω και μια ιδεα πως γινονται, αλλα κολλαω λιγο στο οτι δεν θα εχω παρει ακομα το IELTS. Α και λιγο στο οτι προκειται για Λονδινο και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να ανταπεξελθω στα εξοδα σε μια ακριβη πολη. ο μισθος του βοηθου εχει μεγαλη διαφορα απο του νοσηλευτη? δεν εχω ιδεα. επισης εσυ οταν πηγες ειχες κλεισει σπιτι απο εδω?
                              ευχαριστω πολυ και εσυ οτι επιθυμεις

                              Comment


                                #30
                                γεια σου laziona

                                ωραια θα ειναι και μια Ελληνιδα Matron (κατι σαν τομεαρχης ειναι) η Μαρια ειναι πολυ καλη και θα σε βοηθησει.

                                το IELTS μπορεις να το παρεις και εδω, αλλιως εαν περασεις την συνεντευξη μπορεις να τους ρωτησεις αν γινεται να περιμενουν να το παρεις πρωτα, το πιο πιθανο ειναι να το δεχτουν. Εχει γυρω στις 500 λιρες το μηνα αν δεν κανω λαθος ειναι αρκετα λεφτα, χωρις τις εξτρα βαρδιες που μπορεις να κανεις.

                                Ναι μπορεις να ανταπεκελθεις εμεις ηρθαμε group 5 ατομα απο την Ελλαδα και μια απο την Πορτογαλια και μια χαρα ειμαστε ολοι δεν εχει κανεις παραπονο απο τα χρηματα ουτε του HCA ποσο μαλλον του staff nurse.

                                Σπιτι θα σου βρει το νοσοκομειο και θα σου πληρωσει και τον πρωτο μηνα, ετσι τουλαχιστον εγινε σε εμας!

                                Ο,τι απορια εχεις μπορεις να τους ρωτησεις εκει και θα σε βοηθησουν, επισης και εδω μπορεις να με ρωτησεις οτι θελεις μολις το δω θα σου απαντησω!

                                Comment

                                Working...
                                X