Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετά από 21 χρόνια στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετά από 21 χρόνια στην Γερμανία

    Πατριωτάκια γειά σας!

    Είδα την σελίδα μόλις χθες και έγινα αμέσως μέλος ελπίζοντας να μπορέσω ίσως να δώσω πληροφορίες σε κάποιους που σκέφτονται να έρθουν στην Γερμανία, αν και από ότι είδα τα πιο σημαντικά θέματα έχουν ήδη καλυφθεί από κάποιους άλλους (ειδικά ο milu έχει κάνει πολλή και καλή δουλειά).

    Ζω εδώ και 21 χρόνια στο Μόναχο και η αρχή ήταν (όπως γίνεται τις περισσότερες φορές δύσκολη), μην το βάζετε κάτω. Αν μπορέσω κάπως και εγώ να βοηθήσω, ευχαρίστως.

    #2
    καλως ηρθες! Αν ειχες μπει την περασμενη εβδομαδα θα σε ρωταγα αν ξερεις κανεναν να νοικιαζει διαμερισμα! Τωρα γελαω, αλλα μεχρι πριν λιγες μερες εσπαγε το στομαχι μου. Σε ποια περιοχη μενεις;

    Comment


      #3
      Originally posted by DiD666 View Post
      καλως ηρθες! Αν ειχες μπει την περασμενη εβδομαδα θα σε ρωταγα αν ξερεις κανεναν να νοικιαζει διαμερισμα! Τωρα γελαω, αλλα μεχρι πριν λιγες μερες εσπαγε το στομαχι μου. Σε ποια περιοχη μενεις;
      Χαίρομαι που κατάφερες να βρεις διαμέρισμα στο Μόναχο!!!! Ξέρω πόσο δύσκολο είναι...
      Εγώ μένω πολύ κοντά στην Theresienwiese (ελπίζω να σου λέει κάτι). Εσύ σε ποιά περιοχή βρήκες τελικά;

      Comment


        #4
        Εχω μαθει το Μοναχο πολυ καλα και λογω δουλειας αλλα και του εντατικου ψαξιματος. Feldmoching βρηκα εγω.

        Comment


          #5
          Καλορίζικο λοιπόν! Έγινε ακόμη ένα βήμα. Απλά πρέπει να έχεις υπομονή. Θα δεις ότι όταν θα μάθεις Γερμανικά θα αισθανθείς πολύ καλύτερα. Η γλώσσα είναι το κλειδί για να καταλάβεις και την κουλτούρα ενός λαού (ξέρω ότι ακούγεται περίεργα, αλλά έτσι είναι). Ταυτόχρονα αισθάνονται και οι άλλοι πιο άνετα μαζί σου και αρχίζεις να επικοινωνείς σε άλλη βάση.

          Τα Γερμανικά σίγουρα δεν είναι εύκολα και θυμάμαι ότι είχα απελπιστεί κι εγώ στην αρχή πολλές φορές. Η συμβουλή μου είναι να μιλάς όσο πιο πολύ μπορείς κι ας κάνεις λάθη. Κάποια στιγμή θα συνειδητοποιήσεις ότι ενώ καταλαβαίνεις πολύ καλά τι σου λένε, εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα να μιλήσεις. Γι αυτό όσο πιο νωρίς και όσο πιο πολύ μιλάς, τόσο πιο γρήγορα θα δεις και αποτελέσματα. Μην το κάνεις σαν κάτι Έλληνες που είναι πάνω από σαράντα χρόνια στην Γερμανία και δεν λένε ούτε τα βασικά (ναι, έχω δει προσωπικά περιπτώσεις), γιατί τότε δεν νομίζω να καταφέρεις να νιώσεις ωραία εδώ και να ενταχθείς σωστά στην κοινωνία. Επίσης και οι πιθανότητες να βρεις καλύτερη δουλειά και με περισσότερα χρήματα αυξάνονται ανάλογα με το πόσο καλά μιλάς την γλώσσα.

          Comment


            #6
            Ευχαριστω. Συμφωνω με οσα λες. Ετσι ακριβως ειναι. Η γλωσσα ειναι το κλειδι για πολλες πορτες (ειδικα) οταν εισαι μεταναστης. Τωρα κοιταω να στρωσει λιγο το σπιτι, να μπουμε σε ρουτινα και να γραφτω για μαθηματα κι εγω. Η συζυγος μεγαλωμενη εδω δεν εχει προβλημα.

            Comment

            Working...
            X