Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mεταφορα Γάτου στο UK

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Mεταφορα Γάτου στο UK

    Kαλησπερα,

    χρειαζομαι την βοηθεια καποιου/ας που να εχει μεταφερει το κατοικιδιο του Αγγλια τον τελευταιο χρονο. Θελω να μεταφερω τον γατο μου και μου βγαζουν τεραστια εμποδια. Η Cargo δεν τον μεταφερει γιατι ειναι λεει περσιας και αυτα εχουν αναπνευστικα προβληματα. Καποιοι μου λενε να παω μεσω γαλλιας και με τρενο Αγγλια...

    Πραγματικα δεν ξερω πως να κινηθω

    παρακαλω πολυ καθε βοηθεια ή παρομοια εμπειρια ειναι ευπροσδεκτη και θα εκτιμηθει...

    σας ευχαριστω...

    #2
    Kαλησπερα σας,
    δεν ξερω αν σε βοηθησω γιατι εγω μετεφερα τις γατες μου (Περσιας,Σιαμ) στη Γερμανια περσι ,με την aegaen ηταν κ η μονη που μετεφερε απο Ελλαδα(σε νορμαλ) τιμη .
    Για την Περσιας πληρωσα 40 ευρω γιατι την ειχα πανω στην καμπινα μαζι μου κ σε υφασματινη τσαντα κ δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.
    Ο Σιαμ γατος πηγε στις αποσκευες γιατι ζυγιζε πανω απο 8 κιλα μαζι με το κλουβι ...απο μονος του ηταν 5μιση βοδακι... κ γι αυτον πληρωσα 80 ευρω κ τον ειχα σε πλαστικο κουτι που ομως επρεπε να σιδερενια καγκελα ασφαλειας!
    Ειχα βγαλει κανονικα διαβατηρια κ τσιπακια ειχαν κ οι δυο γατες εγινε ο αναλογος ελεγχος στο αεροδρομιο ζυγιστηκαν κ ο ενας κατεβηκε κατω στις αποσκευες κ την αλλη Περσιας την ειχα ολη την διαρκεια στη υφασματινη τσαντα μου στην πλατη μου!
    Πριν τις μεταφερω πηρα κ γω τηλ στη αεροπορικη εταιρια κ μου λεγαν διαφορα κ οταν πηγαινα στο αεροδρομιο ημουν 50-50 αν θα δεχοντουσαν τη γατα ,αλλα μπορω να πω ειδικα τη Περσιας που την ειχα μαζι μου ουτε που την ειδαν κροκοδειλο μπορει να ειχα αντι για γατα δεν τους ενοιαξε χααχαχα,τον Σιαμ επρεπε να το περασω απο ελεγχο κ με φωναξαν να τον βγαλω απο το κλουβι γιατι ο υπαλληλος φοβοταν κ αγκαλια με το γατι περασαμε το |σκαναρισμα" ξαναμπηκε στο κλουβι μετα κ εφυγε για τις αποσκευες!
    Καλη τυχη!

    Comment


      #3
      Mecheng79, έχω μια μικρή εμπειρία επί του θέματος καθώς έχω μεταφέρει το σκυλάκι μου το 2012 τον Νοέμβριο (όταν ακόμα μόνο η British πετούσε κατοικίδια για Αγγλία). Επειδή το κόστος ήταν πολύ υψηλό (πάνω από 1000 ευρώ) το κάναμε αλλιώς: πήγαμε από Αθήνα Βρυξέλλες αεροπορικώς και από εκεί μετά οδικώς. Αν όμως έχεις πρόβλημα με τις πτήσεις ούτως ή άλλως και δεν το δέχονται, υπάρχουν κάποιες εταιρίες που αναλαμβάνουν την μεταφορά κατοικιδίων και πολύ συχνά στα παραδίδουν στην πόρτα σου, όπως για παράδειγμα η Animal Couriers. Επίσης, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να σε βοηθήσει μια κυρία που μεταφέρει σκυλάκια για υιοθεσία στην Αγγλία. Αν εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι μπορώ να ψάξω να βρω το όνομά της. Πάντως και το dogforum.gr έχει χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα.

      Comment


        #4
        Εμενα ο κολλητος μου εδω στο Μαντσεστερ εφερε τις 2 του γατες με το αμαξι του.
        Το προβλημα ξεκινησε μετα ομως οταν δεν μπορουσε να βρει σπιτι.Και δουλεια δεν ειχε για να εχει τα απαραιτητα χαρτια και ειχε και 2 γατες απο πανω.
        Τελικα νοικιασαν ενα σπιτι χωρις να πουν στον ιδιοκτητη οτι εχουν γατες και μολις μπηκαν εστρωσαν μοκετα σε ολο το σπιτι για να μην το παρουν χαμπαρι οι απο κατω και τους ενοχλουν και κανουν παραπονα...

        Comment


          #5
          Originally posted by mancunian33 View Post
          Εμενα ο κολλητος μου εδω στο Μαντσεστερ εφερε τις 2 του γατες με το αμαξι του.
          Το προβλημα ξεκινησε μετα ομως οταν δεν μπορουσε να βρει σπιτι.Και δουλεια δεν ειχε για να εχει τα απαραιτητα χαρτια και ειχε και 2 γατες απο πανω.
          Τελικα νοικιασαν ενα σπιτι χωρις να πουν στον ιδιοκτητη οτι εχουν γατες και μολις μπηκαν εστρωσαν μοκετα σε ολο το σπιτι για να μην το παρουν χαμπαρι οι απο κατω και τους ενοχλουν και κανουν παραπονα...

          Καλησπέρα. Λογικά έχει περάσει καιρός, αλλά έχω το ίδιο θέμα. Έχω δύο γάτες! Θέλω να πάω Νοτιγχαμ. Προς ώρας η μόνη που πάει (και μόνο στο Χίθροου) είναι Aegean και θέλει 750 ευρω για τις γάτες και φυσικά μόνο cargo. Σε μεταφορική που ρώτησα μου ζήτησαν 790 λίρες και για τις δύο να τις πάνε Λονδίνο. Μιλάμε είναι τρελοί οι άνθρωποι. Για Αμερική που είχα κοιτάξει τις παίρνεις καμπινα με μικρή χρέωση......... έλεος. Μάλλον θα τις φέρουμε οδικώς τελικά, περνώντας από το Καλαί. Τώρα σκέφτομαι μήπως πάμε Γαλλία με αεροπλάνο και μετά έχει εταιρείες που σε περνάνε από το Καλαί στην άλλη πλευρά. Τι να πω, απλώς με προβλημάτισες με το σπίτι. Ξέρω ότι με τις γάτες δεν έχουν τόσο θέμα. Μακάρι να είναι έτσι.

          Comment


            #6
            θα μεταφέρουμε κι εμείς τις 2 γατες μας στη ΜΒ.
            Σκεφτόμουν κι εγώ να πετάξω πρώτα Ολλανδία και μετά να τις παμε με πλοίο.
            Ομως δέχονται μόνο αν εχεις αμάξι. Εγώ έχω δίπλωμα αλλά αμάξι προφανώς δεν θα έχω αφου θα παω με αεροπλανο Ολλανδία.
            Γίνεται να νοικιάσει καποιος αμαξι σε αλλη χώρα να περασει με το πλοιο κ μετα καπως να το ξαναεπιστρεψει?
            Ξερω ακούγεται κουλή η ερώτηση αλλά ίσως γλιτωνα χρήματα έτσι.

            Comment

            Working...
            X