Announcement

Collapse
No announcement yet.

παρακαλω μια λιγο εξειδικευμενη ερωτηση....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    παρακαλω μια λιγο εξειδικευμενη ερωτηση....

    θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις...
    αν αλλαξει το status μου (δηλαδη αμα χωρισω) αν κραταω το προσωρινο ssn(social security number )και για ποσο καιρο?
    μολις εχω παντρευτει (1 μηνα περιπου) και δεν βλεπω να προχωραει η κατασταση..... και επειδη ηδη εχω δωσει 3000 χιλιαρικα για τα fees και τον δικηγορο εχω μεινει αφραγκος....και ο πολυαγαπημενος δικηγορος μου θελει ραντεβου..... για να τον ρωτησω απλα.... και αυτο οπως καταλαβαινεται αγαπημενοι φιλοι μου σημαινει 300 χαλαρα.....
    σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!

    #2
    Το λογικό είναι ότι σε όλες τις χώρες που χρειάζεται βίζα για να πάει κάποιος μόλις χωρίσει αλλάζει αμέσως κ το status γιατί αν δεν άλλαζε όλοι θα κάνανε έναν εικονικό γάμο με έναν υπήκοο της χώρας κ μόλις έπαιρναν την βίζα θα χώριζαν κ όλα καλά.

    Δυστυχώς κανένα immigration δεν τρώει κουτόχορτο.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Άλλη μια μπαγιάτικη απάντηση απο μένα. Αν ειναι κανείς παντρεμένος για πολυ λίγο διάστημα και εχει πάρει πράσινη κάρτα λόγω γάμου, θα παραξενευομουν πολυ αν χώριζε και μπορούσε να την κρατήσει. Μονο σε περιπτώσεις κακοποίησης συζύγου σε αφήνουν να την κρατήσεις, αλλιώς την χάνεις. Επισης υπάρχει πάντα και η περίπτωση να σε κατηγορήσουν για απάτη και, ακόμα και αν δεν την έκανες, ο/η σύζυγος να θέλει να σε εκδικηθεί, όποτε καταλήγεις φυλακή για πέντε χρόνια.

      Η συμβουλή μου σε τέτοιες περιπτώσεις ειναι να δει κανείς δικηγόρο αμέσως και μάλιστα εξειδικευμένο σε μετανάστευση.

      Comment

      Working...
      X