Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για τις Η.Π.Α που μπορεί να ενδιαφέρουν.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Lara View Post
    Τώρα υπάρχει και ένας άλλος κίνδυνος. Με την παγκοσμιοποίηση, την πρόοδο της τεχνολογίας και τη διαφοροποίηση των επαγγελμάτων, αν οι Αμερικάνοι σταματήσουν να δίνουν Η1Β βίζες σε επιστήμονες, οι εταιρείες τους θα κάνουν το πρόβλημα του outsourcing ακόμα οξύτερο: θα βάζουν τους ξένους να δουλεύουν στη χώρα τους γι' αυτούς και δεν θα πάρουν Αμερικάνους έτσι κι αλλιώς.
    Ναι όντως γίνεται κατάχρηση αυτής της βίζας απο πολλές αμερικανικές εταιρίες. Αυτο που λες ομως δεν το ειχα σκεφτει..
    Ελπιζω να μην το δουμε να γίνεται στην πράξη.
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    Comment


      #32
      το πολύ πολύ να επιστρέψετε Ευρώπη, ήδη τον τελευταίο καιρό γίνεται χαμός απο φοιτητές από τις ΗΠΑ, σιγά το θέμα, τελικά η Αμερική αρχίζει μόνο τουριστικός προορισμός να μου γίνεται, παρά για μελλοντική απασχόληση. Δυστυχώς η Αμερική δεν προσφέρει ευκαιρίες σε ξένους, μη αμερικανούς και το πρόβλημά τους να οξύνεται, δηλαδή αντί να προσεγγίζει την Ευρώπη, να γίνεται μια χαοτική Ελλάδα. Σε αυτές τις ΗΠΑ, δεν υπάρχει μέλλον. Μέλλον θα υπάρξει μόνο στις βόρειοευρωπαϊκές χώρες, Καναδά ίσως και Αυστραλία. Είναι λυπηρό να βγει εκτός ΕΕ η Μεγάλη Βρετανία.

      Comment


        #33
        Μια ερώτηση τώρα γιατί είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.. Ξεκινάω το φθινόπωρο computer PhD σε αμερικανικό πανεπιστήμιο, λέτε όταν το ολοκληρώσω μετά από μερικά χρόνια να έχω πρόβλημα μετά από όλα αυτά να παραμείνω?

        Comment


          #34
          Originally posted by AlexGraphicD View Post
          Ναι όντως γίνεται κατάχρηση αυτής της βίζας απο πολλές αμερικανικές εταιρίες. Αυτο που λες ομως δεν το ειχα σκεφτει..
          Ελπιζω να μην το δουμε να γίνεται στην πράξη.
          Δυστυχως θα το δουμε να γινεται πράξη και θα χειροτερέψουν τα πραγματα οσο συνεχίζουν οι ηλιθιοι να ψηφίζουν Ρεπουμπλικανούς μονοκούκι. Το λεω και στους Αμερικανους φοιτητες μου οταν τους πιανει η τεμπελιά κα η γκρίνια. Μπορει να παιρνουν μεγάλους βαθμους και ετσι, αλλα στο τελος θα τους τρωνε οι υπολοιποι απο εξωτερικο ειτε ερχόμενοι στις ΗΠΑ ειτε μένοντας στη χωρα τους απασχολούμενοι απο αμερικανικες πολυεθνικές.

          Comment


            #35
            Originally posted by panos_b View Post
            Μια ερώτηση τώρα γιατί είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.. Ξεκινάω το φθινόπωρο computer PhD σε αμερικανικό πανεπιστήμιο, λέτε όταν το ολοκληρώσω μετά από μερικά χρόνια να έχω πρόβλημα μετά από όλα αυτά να παραμείνω?
            Δεν νομιζω να εχεις προβληματα διοτι, οσο υστερία και να παθαίνουν οι τραμπικοι, στο τελος αυτο που εχει σημασια ειναι ποιος ξερει πραγματικα τι του γινεται, κυριως σε κομπιουτερ και στις επιστήμες. Μαλιστα επειδη γινονται πολλες ανοησίες ακομα και με τους Ινδούς που φέρνουν, αν εισαι καλος, που φανταζομαι θα εισαι για να σε πάρουν έχοντας ηδη ολους τους άχρηστους δικους τους με τους τεχνητά υψηλούς βαθμους θα τα καταφέρεις. Απλως εχε τα ματια σου ανοιχτά, παρακολουθα τις εξελίξεις διεθνώς και μην απορρίπτεις ξενες χωρες για επαγγελματική αποκατάσταση. Επισης μην κανεις τη μαλακια πουν κανουν ολοι: μην φας πολλα χρονια στο διδακτορικο. Την εποχη τη δικη μου, ο μεσος Αμερικανός εκανε 8 χρονια. Τωρα ειναι περισσοτερα. Εγω εβαλα προγραμμα και τελειωσα μάστερ και διδακτορικο σε τεσσερα. Επισης βρες πολυ καλο σύμβουλο καθηγητή που να ενδιαφέρεται να βρισκει δουλεια στους φοιτητες του.

            Comment

            Working...
            X