Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας-Certificate of recidency by HMRC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας-Certificate of recidency by HMRC

    Καλησπερα απο το πανεμορφο Μαντσεστερ.
    Μαζι με την κοπελα μου κλεισαμε πλεον 183+ μερες στο UK και ετσι ζητησαμε απο το HMRC να μας δωσουν μια βεβαιωση οτι ειμαστε UK residents.H αιτηση γινεται online και θα την βρειτε εδω https://online.hmrc.gov.uk/shortform...//www.hmrc.gov

    Αφου λοιπον την συμπληρωσαμε και οι δυο μας,μετα απο 20 μερες εστειλαν της κοπελας μου ενα χαρτι το οποιο ομως το ονομαζουν "LETTER OF CONFIRMATION OF RESIDENCE" και δεν το ονομαζουν "CERTIFICATE".
    Παραθετω 2 copies απο το εγγραφο που παραλαβαμε.

    hmrc net.jpg
    hmrc net 1.jpg


    Υπαρχει καποιος που να εχει ολοκληρωσει την διαδικασια και να μπορει να επαληθευσει οτι αυτο ειναι το χαρτι που ζητανε στις ελληνικες ΔΟΥ?

    Ευχαριστω.

    #2
    Sorry gia ta greeklish eimai se kseno pc. Apo tis 14.7 exei bgei egyklios kai leei pws me antigrafo forologikhs dhlwshs, ekatharistiko dhlwshs h opoiodhpote allo pistopoiitiko apo dhmotikh arxh arkei. opote de tha exeis provlima.

    Comment


      #3
      Αρα αυτο κανει?Γιατι ενω εγω δουλευω η κοπελα μου δεν δουλευει.Οποτε δεν εχει κανει φορολογικη δηλωση εδω ουτε εχει φυσικα το Ρ60 κτλ κτλ κτλ
      Και στην Αθηνα καθε ΔΟΥ μου ελεγε τα δικα της.Η μια μου ελεγε πως η κοπελα μου δεν θα μπορεσει να αλλαξει ενω αλλη ΔΟΥ μου ελεγε no prob.

      Ευχαριστω.

      Comment


        #4
        Γεια σου mancunian33

        >>Παραθετω 2 copies απο το εγγραφο που παραλαβαμε.
        Δεν μπορω να δω συνημενες φωτο? Μηπως μπορεις να τις ανεβασεις παλι?
        Ευχαριστω

        Comment


          #5
          Originally posted by mancunian33 View Post
          Καλησπερα απο το πανεμορφο Μαντσεστερ.
          Μαζι με την κοπελα μου κλεισαμε πλεον 183+ μερες στο UK και ετσι ζητησαμε απο το HMRC να μας δωσουν μια βεβαιωση οτι ειμαστε UK residents.H αιτηση γινεται online και θα την βρειτε εδω https://online.hmrc.gov.uk/shortform...//www.hmrc.gov

          Αφου λοιπον την συμπληρωσαμε και οι δυο μας,μετα απο 20 μερες εστειλαν της κοπελας μου ενα χαρτι το οποιο ομως το ονομαζουν "LETTER OF CONFIRMATION OF RESIDENCE" και δεν το ονομαζουν "CERTIFICATE".
          Παραθετω 2 copies απο το εγγραφο που παραλαβαμε.

          [ATTACH=CONFIG]9016[/ATTACH]
          [ATTACH=CONFIG]9017[/ATTACH]


          Υπαρχει καποιος που να εχει ολοκληρωσει την διαδικασια και να μπορει να επαληθευσει οτι αυτο ειναι το χαρτι που ζητανε στις ελληνικες ΔΟΥ?

          Ευχαριστω.
          ρίξε μια ματιά εδώ



          δεν μπορώ να δώ τις εικόνες οπότε δεν μπορώ να σου πω...

          αν θέλεις κάτι πες μου με πμ...

          Comment


            #6
            Why i cant see the pictures i uploaded?Unfortunately i have sent this document to my greek D.O.Y. so i do not have it anymore.

            Comment


              #7
              Originally posted by mancunian33 View Post
              Καλησπερα απο το πανεμορφο Μαντσεστερ.
              Μαζι με την κοπελα μου κλεισαμε πλεον 183+ μερες στο UK και ετσι ζητησαμε απο το HMRC να μας δωσουν μια βεβαιωση οτι ειμαστε UK residents.H αιτηση γινεται online και θα την βρειτε εδω https://online.hmrc.gov.uk/shortform...//www.hmrc.gov

              Αφου λοιπον την συμπληρωσαμε και οι δυο μας,μετα απο 20 μερες εστειλαν της κοπελας μου ενα χαρτι το οποιο ομως το ονομαζουν "LETTER OF CONFIRMATION OF RESIDENCE" και δεν το ονομαζουν "CERTIFICATE".
              Παραθετω 2 copies απο το εγγραφο που παραλαβαμε.

              [ATTACH=CONFIG]9016[/ATTACH]
              [ATTACH=CONFIG]9017[/ATTACH]


              Υπαρχει καποιος που να εχει ολοκληρωσει την διαδικασια και να μπορει να επαληθευσει οτι αυτο ειναι το χαρτι που ζητανε στις ελληνικες ΔΟΥ?

              Ευχαριστω.
              Φίλε mancunian33, πέρασαν 3 χρόνια από τότε που έκανες το post αλλά με ενδιαφέρει το ζήτημα γιατί πήρα τα ίδια χαρτιά. Τελικά ήταν αρκετά; Βρήκες άκρη;

              Comment


                #8
                Kαι εγω αυτα εστειλα... Ο λογιστης λεει ειμαστε ενταξει!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Around_London View Post
                  Kαι εγω αυτα εστειλα... Ο λογιστης λεει ειμαστε ενταξει!
                  Ευχαριστώ!

                  Comment

                  Working...
                  X