Announcement

Collapse
No announcement yet.

Study permit + Spouse Open Work Permit, τη βοήθειά σας παρακαλώ!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Study permit + Spouse Open Work Permit, τη βοήθειά σας παρακαλώ!

    Καλησπέρα φίλοι/ες,

    Πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ, ευχαριστώ που υπάρχετε! Είναι πολύ σημαντικό για μένα να λάβω κάποια απάντηση στα ερωτήματά μου, το έχω παλέψει με πρεσβεία στην Αθήνα, με τηλέφωνα στο προξενείο στο Vancouver και ρωτώντας γνωστούς μου Έλληνες του Καναδά και δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα. Συγχωρήστε μου τη μικρή φλυαρία.

    Με έχουν δεχτεί για διδακτορικό (PhD) στην πολιτεία της Alberta, το οποίο πρόκειται να ξεκινήσει το Γενάρη του 2015. Εγώ για την ώρα αναμένω την επίσημη αποδοχή μου από το πανεπιστήμιο αλλά προβληματιζόμαστε με τη φίλη μου για το πως θα ήταν ο βέλτιστος τρόπος για να έρθει μαζί μου (και να αναζητήσει δουλειά εκεί). Ξέρω πως μέσω της δικής μου Study permit, μπορούμε να βγάλουμε Open work permit για αυτήν, αν αποδείξουμε ότι είναι Spouse ή Common-law partner. Κι εδώ αρχίζουν τα δύσκολα: Είμαστε μαζί σχεδόν 2 χρόνια και αυτό μπορεί να πιστοποιηθεί από φωτογραφίες μας και μαρτυρίες συγγενών-φίλων, αλλά δεν έχουμε κοινούς λογαριασμούς τράπεζας, ΔΕΚΟ ή ενοικίου (μπορούμε όμως αυτούς τους 4 μήνες να βάλουμε και το όνομά της σε ενοικιαστήριο συμβόλαιο μου).

    Έχουμε σκεφτεί διάφορες λύσεις που όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτές. Το γάμο στην Ελλάδα θέλουμε να τον αποφύγουμε για την ώρα. Με τα τωρινά δεδομένα, υπάρχει περίπτωση να δεχτούν ότι είναι common-law partner μου;

    Αν όχι, κεφτήκαμε να ξεκινήσω εγώ Καναδά, να έρθει αυτή σαν visitor και να κάνουμε γάμο (ή κάποιο σύμφωνο, αν υπάρχει) εκεί και έπειτα να αιτηθούμε την OWP της (κατέχει Bachelor ελληνικό και Master ελβετικό σε Hospitality management με μεγάλη εργασιακή εμπειρία στον τομέα). Πόσο εύκολο είναι να γίνει εκεί γάμος και τι νομικές συνέπειες έχει (εκεί αλλά και στην Ελλάδα). Διαβάσα επίσης πως υπάρχει η δυνατότητα να καταθέσουμε την αίτηση για OWP είτε μέσα στον Καναδά είτε στην Ιταλία, αλλά αν την κάνουμε στον Καναδά δεν έχουμε δυνατότητα έφεσης σε περίπτωση που απορριφθεί. Τι γνώμη έχετε; Πόσο καιρό θα πάρει η έγκριση, αν υποθέσουμε ότι δε θα απορριφθεί; Διαβάζω σε ξένα φόρουμ ότι ίσως χρειαστεί να αποδείξεις ότι έχεις ισχυρούς δεσμούς με Ελλάδα και ότι στην ουσία πρόκειται να ξαναεπιστρέψεις, αυτό πως αποδεικνύεται;

    Μετά σκεφτήκαμε να κάνει αίτηση για International Experience Canada, αλλά δεν ξέρουμε αν θα πετύχει και την πάρουν και επίσης φοβόμαστε πως αν κάτι στραβώσει, μετά ενδεχομένως θα γίνει blacklisted και δε θα μπορέσει να έρθει καθόλου.

    Γενικά είμαστε πολύ μπερδεμένοι (και αγχωμένοι) και πραγματικά θα το εκτιμούσαμε πολύ αν είχαμε κάποια βοήθεια και κάποιες οδηγίες.

    Ευχαρίστως να δώσω περισσότερες διευκρινήσεις φυσικά.

    Ευχαριστούμε πολύ!!

    #2
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν μπορώ να σε κατατοπίσω, γιατί κι εγώ είμαι στο ψάξιμο ακόμη. Εμένα είναι ο Αρραβωνιαστικός μου ήδη στο Edmonton και ούτε εμείς έχουμε κοινούς λογαριασμούς, και άντε να αποδείξουμε τώρα ότι είμαστε 10 χρόνια μαζί από τα οποία τα 6-7 μένουμε και μαζί. Μέναμε δλδ μέχρι πριν φύγει. Anyway, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει με μία κοινή δήλωση και από τους 2 ή αν υπάρχει άλλος τρόπος πάντως κι εγώ το ίδιο ψάχνω. Αν έχω οτιδήποτε νεότερο θα σε ενημερώσω.... Φαντάσου ότι σκέφτηκα μήπως ζητήσω σαν αποδεικτικό, ένα ιστορικό από το facebook που φαίνονται κοινές φωτογραφίες, αναρτήσεις και ημερομηνίες... χαχα δεν ξέρω άμα πιάνει άλλα είναι μια σκέψη κι αυτή.... χαχαχαχα

    Comment


      #3
      Originally posted by BONKER View Post
      Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν μπορώ να σε κατατοπίσω, γιατί κι εγώ είμαι στο ψάξιμο ακόμη. Εμένα είναι ο Αρραβωνιαστικός μου ήδη στο Edmonton και ούτε εμείς έχουμε κοινούς λογαριασμούς, και άντε να αποδείξουμε τώρα ότι είμαστε 10 χρόνια μαζί από τα οποία τα 6-7 μένουμε και μαζί. Μέναμε δλδ μέχρι πριν φύγει. Anyway, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει με μία κοινή δήλωση και από τους 2 ή αν υπάρχει άλλος τρόπος πάντως κι εγώ το ίδιο ψάχνω. Αν έχω οτιδήποτε νεότερο θα σε ενημερώσω.... Φαντάσου ότι σκέφτηκα μήπως ζητήσω σαν αποδεικτικό, ένα ιστορικό από το facebook που φαίνονται κοινές φωτογραφίες, αναρτήσεις και ημερομηνίες... χαχα δεν ξέρω άμα πιάνει άλλα είναι μια σκέψη κι αυτή.... χαχαχαχα
      απο προσωπικη εμπειρια φωτογραφιες απο διαφορες χρονικες περιοδους και ειστε μια χαρα.τωρα αν θες να το προχωρισεις σε αλλο επιπεδο ανταλλαγη μαιλ και συζητησεις στο φαισμπουκ κτπ.

      Comment


        #4
        Καλησπέρα BONKER και asdf.

        asdf μπορείς να μοιραστείς λίγα περισσότερα σχετικά με την εμπειρία σου; Πού κατέθεσες την αίτηση (Ιταλία ή μέσα στον Καναδά); Πόσο καιρό έκανε να εγκριθεί;

        Πες μας μερικές πληροφορίες παραπάνω αν έχεις διάθεση.

        Σ' ευχαριστώ!

        Comment


          #5
          Originally posted by giorgosd View Post
          Καλησπέρα BONKER και asdf.

          asdf μπορείς να μοιραστείς λίγα περισσότερα σχετικά με την εμπειρία σου; Πού κατέθεσες την αίτηση (Ιταλία ή μέσα στον Καναδά); Πόσο καιρό έκανε να εγκριθεί;

          Πες μας μερικές πληροφορίες παραπάνω αν έχεις διάθεση.

          Σ' ευχαριστώ!
          διαθεση παντα υπαρχει εσυ πες μου τι ακριβως 8ες να μα8εις γιατι αν γραφω δεν 8α τελειωσω ποτε!!!!Την αιτηση την εκανα μεσω Ρωμης κ πηρε πανω κατω 6 μηνες κα8αρα ασχετα που εμενα πηγε 9 για αλλους λογους.

          Comment


            #6
            Σ' ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Το κύριο ζήτημα για μας είναι να μπορεί να έρθει η φίλη μου μαζί μου και να μπορεί να εργαστεί. Εγώ θα έχω Study permit λογικά μετά το Δεκέμβριο.

            Βασικά το θέμα μας εμάς είναι ότι δεν είμαστε παντρεμένοι και θα θέλαμε να είναι αυτή η τελευταία λύση. Δεν ξέρω βέβαια αν ένας γρήγορος γάμος στον Καναδά είναι εύκολη υπόθεση (και όχι δαπανηρή), όπως επίσης δεν ξέρω, αν υποθέσουμε ότι τον κάνουμε όταν έρθει η φίλη μου να με βρει σαν visitor, μήπως θεωρηθεί λευκός γάμος και απορριφθεί η αίτησή της. Διάβασα κάπου όμως πως αν γίνει έτσι (και παντρευτούμε Καναδά) η αίτηση προχωράει πολύ πιο γρήγορα.

            Οπότε αυτό που μας ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι αν υπάρχει περίπτωση να τους πείσουμε με μόνα αποδεικτικά φωτογραφίες μας (από αρχες του 2013) και μαρτυρίες συγγενών (και το ενοικιοστάσιο του σπιτιού μου που θα γίνει αυτές τις μέρες νέο συμβόλαιο με τα δυο ονόματα - αυτό όμως θα είναι 4ων μηνών όταν εγώ θα πάω στον Καναδά τον Ιανουάριο).

            Οπότε αν θέλεις πες μου τη διαδικασία που ακολουθήσατε εσείς. Ήσασταν παντρεμένοι ή όχι; Τι πειστήρια είχατε; Ήρθε σαν visitor στο μεταξύ να σε βρει ή περίμενε στην Ελλάδα μέχρι να εγκριθεί η open work permit;

            Αυτά για αρχή!!

            Comment


              #7
              Originally posted by giorgosd View Post
              Σ' ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Το κύριο ζήτημα για μας είναι να μπορεί να έρθει η φίλη μου μαζί μου και να μπορεί να εργαστεί. Εγώ θα έχω Study permit λογικά μετά το Δεκέμβριο.

              Βασικά το θέμα μας εμάς είναι ότι δεν είμαστε παντρεμένοι και θα θέλαμε να είναι αυτή η τελευταία λύση. Δεν ξέρω βέβαια αν ένας γρήγορος γάμος στον Καναδά είναι εύκολη υπόθεση (και όχι δαπανηρή), όπως επίσης δεν ξέρω, αν υποθέσουμε ότι τον κάνουμε όταν έρθει η φίλη μου να με βρει σαν visitor, μήπως θεωρηθεί λευκός γάμος και απορριφθεί η αίτησή της. Διάβασα κάπου όμως πως αν γίνει έτσι (και παντρευτούμε Καναδά) η αίτηση προχωράει πολύ πιο γρήγορα.

              Οπότε αυτό που μας ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι αν υπάρχει περίπτωση να τους πείσουμε με μόνα αποδεικτικά φωτογραφίες μας (από αρχες του 2013) και μαρτυρίες συγγενών (και το ενοικιοστάσιο του σπιτιού μου που θα γίνει αυτές τις μέρες νέο συμβόλαιο με τα δυο ονόματα - αυτό όμως θα είναι 4ων μηνών όταν εγώ θα πάω στον Καναδά τον Ιανουάριο).

              Οπότε αν θέλεις πες μου τη διαδικασία που ακολουθήσατε εσείς. Ήσασταν παντρεμένοι ή όχι; Τι πειστήρια είχατε; Ήρθε σαν visitor στο μεταξύ να σε βρει ή περίμενε στην Ελλάδα μέχρι να εγκριθεί η open work permit;

              Αυτά για αρχή!!
              εμενα η κατασταση ηταν η εξης:εγω ημουν σε σχεση με την νυν γυναικα μου και η γυναικα μου ειναι καναδη υπηκοος και πριν καταθεσουμε τα χαρτια να με κανει σπονσορ καναμε πολιτικο γαμο στην ελλαδα κ για πειστηρια εστειλα ενα καρο φωτογραφιες απο διαφορες χρονικες στιγμες στα οσα χρονια ειμασταν σε σχεση κ απο τον πολιτικο γαμο κ ολα καλα.τωρα οσο αναφορα την κατασταση σου δεν γνωριζω αν σου δινει την δυνατοτητα η αδεια σου να κανεις σπονσορ την κοπελα σου.ολα τα χαρτια γινανε στην ελλαδα κ καναμε μαζι εισοδο στην χωρα.

              Comment


                #8
                Είναι αρκετά διαφορετική η περίπτωσή σου εφόσον ήσασταν παντρεμένοι και η γυναίκα σου έχει Καναδική υπηκοότητα.

                Ναι η study permit δίνει spouse open work permit αν αποδείξουμε ότι είναι σύντροφός μου... Κι εκεί είναι που δυσκολεύει.

                Σχετικά με το γάμο (ή κάποιο σύμφωνο συμβίωσης) στον Καναδά, πόσο εύκολη υπόθεση είναι;

                Κάτι ακόμα, τί έγγραφα θα είναι καλό να έχουμε μεταφρασμένα μαζί μας; Ξέρω για ποινικό μητρώο, ληξιαρχική πράξη γέννησης, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Είναι κάτι άλλο χρήσιμο;

                Comment


                  #9
                  Originally posted by giorgosd View Post
                  Είναι αρκετά διαφορετική η περίπτωσή σου εφόσον ήσασταν παντρεμένοι και η γυναίκα σου έχει Καναδική υπηκοότητα.

                  Ναι η study permit δίνει spouse open work permit αν αποδείξουμε ότι είναι σύντροφός μου... Κι εκεί είναι που δυσκολεύει.

                  Σχετικά με το γάμο (ή κάποιο σύμφωνο συμβίωσης) στον Καναδά, πόσο εύκολη υπόθεση είναι;

                  Κάτι ακόμα, τί έγγραφα θα είναι καλό να έχουμε μεταφρασμένα μαζί μας; Ξέρω για ποινικό μητρώο, ληξιαρχική πράξη γέννησης, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Είναι κάτι άλλο χρήσιμο;
                  δεν ξερω να σου πω γιατι κα8ε επαρχεια στο καναδα εχει και τους δικους τις νομους οποτε οτι ισχυει εδω που ειμαι εγω δεν 8α ισχυει στην αλμπερτα οποτε ειναι κριμα να σε παρω στον λαιμο μου.πιστευω οτι αν εκανες στην ελλαδα εναν πολιτικο γαμο σαφως λιγοτερα εξοδα κ απο οσο ξερω απο τον δικο μου γαμο λιγοτερη γραφειοκρατεια και οσο αν 8α αποδειξεις οτι ειναι συντροφος σου σου ξαναειπα κ πιο πριν οτι φωτογραφιες απο διαφορετικες χρονικες περιοδους κα8ολη την διαρκεια της σχεσεις σας ειναι πολυ ισχυρη αποδειξη.για οτι αλλο 8ες ρωτας αααα και ιανουαριο ανεβαινεις?????τα περαστικα μου προκαταβολικα και κοιταξε να αγορασεις χοντρα ρουχα και καλο μπουφαν μποτες χιονιου κ παντελονι χιονιου γιατι εδω ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες...

                  Comment


                    #10
                    τΕΛΙΚΆ ΤΊ ΈΚΑΝΕς ΜΕ ΑΥΤΌ? εΊΣΑΙ ΉΔΗ ΕΚΕΙ ΌΛΑ ΟΚ? ΕΜΕΙΣ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ.

                    Comment


                      #11
                      Φοιτητική βίζα.

                      Γεια σας,
                      θέλω να παω καναδα για σπουδές και θέλω να κανω αίτηση για τον ιανουάριο του 17',το προβλημα ομως είναι οτι έχω μπερδευτεί με ολο το process. Χρειάζομαι βοηθεία με την αίτηση,αν καποιος απο εδώ έχει/είχε κανει αίτηση για φοιτητική βίζα ας με βοηθήσει λίγο και να μου πει όλη την διαδικασία και ολα τα χαρτία που θα χρειαστούν(εχω βρει το κολλέγιο αλλα δεν έχω κανει αίτηση ουτε εκεί ακομα). Επίσης,υπάρχει κάποια υπηρησία που βοηθάει με τις αιτήσεις στην αθήνα;
                      Τέλος πάντων,ευχαριστώ για τον χρονο σας.

                      Comment

                      Working...
                      X