Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση στο Λουξεμβουργο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταναστευση στο Λουξεμβουργο

    Καλησπερα σε ολους.
    Ειμαι καινουρια στο φορουμ αρα συγχωρεστε με αν υπαρχει οποιαδηποτε πληροφορια σχετικη με αυτη που ζηταω στη συνεχεια.
    Απο το καλοκαιρι εγω και ο συζυγος μου το συζηταμε σοβαρα να αφησουμε την Ελλαδα.. Οι λογοι γνωστοι οπως βιωνουν οι περισσοτεροι, βιωνουμε και εμεις οικονομικες δυσκολιες.
    Ο συζυγος εργαζεται οδηγος στο δημοσιο τομεα, εγω βοηθος λογιστη στην οικογενειακη μας επιχειρηση η οποια συντομα δεν θα υπαρχει.. Χωρις να κανω στανταρ ωραρια, παω πλεον για 4 ωρες και πληρωνομαι με το παραπανω αφου ο μπαμπας εχει αναλαβει την οικονομικη μου αποκατασταση πανω στο θεμα μισθου μιλαμε για να συντηρουμαστε οικογενειακως. Αλλιως δεν βγαινουμε. Κατι που δεν μ αρεσει, δεν εχω ανεξαρτητη ζωη, εξαρταμαι καθαρα απ το μπαμπα. Εχω μεγαλωσει ομως. Δεν ειμαι παιδακι πια..
    Λοιπον, θελουμε να μεινουμε μονιμα λουξεμβουργο. Υπαρχουν εκει συγγενεις φιλων μας. Φυσικα δεν βασιζομαι σε αυτους, δεν γνωριζω καν αν θα μας εξυπηρετησουν.. Ο λογος που το επιλεξαμε ειναι καταρχην πως εχουμε γνωςτους οι οποιοι ευχομαι να μας καθοδηγηςουν ειτε με δουλειες, ειτε ενοικιαςη σπιτιου, ειτε διαδικαςτικα-κρατικα θεματα, η εν λογω χωρα εχει τους υψηλοτερους μισθους εντος εε, ειναι μικρη χωρα, ειναι κεντρικα και κοντα σε αλλες σημαντικες επισης χωρες της εε, μ αρεσει σαν υποδομη (μονο απο φωτος την εχουμε δει)-θα την επισκεφθουμε συντομα, εχει ελληνικο σχολειο για το γιο μας (4 ετων).
    Απο κει και περα. Τα δυσκολα θεματα που αντιμετωπιζουμε ειναι τα εξης. Ο συζυγος μου δεν γνωριζει καλα τα αγγλικα, δεν συννενοειται. Του ειπα να κανει μαθηματα απο εδω, τα βασικα εστω. Διοτι δεν εχει την αναλογη διαθεση να μαθει.. Λεει πως θελει εκει να τα μαθει.. Ξερω.. Δεν συμφωνω ουτε εγω. Ο συζυγος μας παει πισω. Απ την αλλη πλευρα εγω γνωριζω αγγλικα επιπεδου proficiency. Θελω να κανω ορολογια πανω στη λογιστικη. Καθως να μαθω και τη γαλλικη γλωσσα σε καποιο ταχυρυθμο. Θελω να μαι προετοιμασμενη μολις παω εκει. Και φυσικα οτι μου ζητησουν επιπλεον να διδαχθω θα το κανω.
    Απο κει και περα το αγχος μου ειναι μεγαλο. Πως θα βρω δουλεια; Που θα μεινω μεχρι να βρω δουλεια; Δεν ενοικιαζει σπιτι κανενας αν δεν ειναι βεβαιος οτι εργαζεσαι.. Το ιδιο ιχυει και για τον συζυγο μου. Τι θα κανουμε; Σας παρακαλω. Εσεις που εχετε ηδη φυγει σε καποια χωρα της εε. Βρεθηκατε στη θεση μου; Σε site ευρεσεως εργασιας μπηκα. Δεν ζητανε βοηθους λογιστων παρα μονο καθ´εαυτου λογιστες, ουτε οδηγους...
    Με συγχωρειτε για το μεγαλο post μου αλλα ηθελα να σας δημιουργησω μια καθαρη εικονα για το πως εχουν τα πραγματα.

    Ευχαριστω ολους

    #2
    Καλημέρα Μαρία .
    Καταρχην ευχομαι όλα να πάνε καλά , οπού και να πάτε .

    Τώρα τις ενστάσεις μου για το Λουξεμβούργο . Είναι μια πάρα πάρα πολύ μικρή χώρα . Τα καλά τα ξέρουμε . Τα «κακά» τώρα . Έχει 3 επίσημες γλώσσες Γαλλικά , Γερμανικά και Λουξεμπόυργκις ... Σε αυτά βάλε και τα Αγγλικά που μιλάνε οι expats εκεί . Σαν πολύ μικρή χώρα , έχουν λίγους κατοίκους , και λίγότερες εταιριές , αρά θέλουν και λιγότερο προσωπικό . Οπότε νομίζω οτι το να βρέις δουλεία χωρίς τις γλώσσες , είναι πολύ δύσκολο – πιο δύσκολο απο άλλες χωρες . Εαν νομίζεις οτι μπορείς να μάθεις καλά ορολογία λογιστικής και ακομα καλυτερα να αρχίσεις και Γαλλικά , τότε ίσως μπορέσεις να βρέις κάτι .
    Όσο για τον άντρα σου , αμα δεν μάθει μια απο ολές τις γλώσσες , τότε δεν θα βρεί ποτέ δουλεία . Για να μάθεις την γλώσσα στην χώρα , θα πρέπει να κάνει εκέι μαθήματα και να είναι σε ενα περιβάλλον που την μιλάνε . Σε αυτές τις πολυγλωσικές χώρες , το πρόβλημα ειναι οτι ακομα και στον δρόμο – ακομα και μέσα σε μια εταιριά , ακους πολλές διαφορετικες γλώσσες . Επίσεις οι γλώσσες αυτές δεν ειναι απο τις απλές ( οκ τα αγγλικά ειναι – έχει και πολύ υλικό να δουλεψει ) .

    Στο Λουξεμβούργο επίσεις σαν πολύ μικρή χώρα θα έχεις και το πρόβλημα να βρείς σπίτι . Τα ενοικιά σε αυτές τις χώρες είναι ακριβά και τα σπίτια δύσκολο να βρεθουν .

    Για εμένα εαν θές μόνο Λουξεμβούργο , θα πρέπει να μάθεις αγγλική ορολογία και φυσικα αλληλογραφία , και καλό θα ήταν να ξεκινισεις και ας πούμε Γαλλικά . Αλλα θα πρέπει να ψάξεις απο το Internet πρώτα , να δείς τι υπάρχει απο δουλειές στον τομέα σου . Εαν δεις οτι ακόμα και με Γαλλικά , Γερμανικά ζητάνε 3-4 λογιστες τον μήνα , τότε ακομα και να μαζέψεις τα προσόντα θα είναι δύσκολο . Επίσεις ο αντρας σου το μόνο που έχει να κυνηγίσει ειναι δουλεία με φορτηγο .

    Γενικά πιστευω οτι θα χρειαστήτε λεφτα αρκετά στην άκρη , και πρέπει να διαβάσεται πολύ γλώσσες . Απο τώρα . Αλλίως θα σας έλεγα να κοιτάξετε κάποια ποιο απλή χώρα . Το Λουξεμβούργο , το Βέλγιο και η Ελβετία είναι πολύ δύσκολες χωρες εαν δεν ξέρεις τις γλωσσες τους γιατι είναι και πολύ μικρές . Εαν δεν είσαι σε επάγγελμα με μεγάλη ζήτιση είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλεία .

    Εγώ πάντως θα σας πω οτι καλύτερα να υπολογίζεται οτι είστε μόνοι σας . Κοιτάξτε και άλλες χώρες που τα πράματα μπορεί να είναι πολύ ποιο ευκολα και καλύτερα για εσας . Πάντος για όπου και να σκεφττε , να θυμάστε οτι πρέπει να μιλάτε την γλώσσα τους ή καλά αγγλικά για να βρήτε κάτι . Και να έχεται και ενα κομπόδεμα στην άκρη .

    Καλή τύχη !

    Comment


      #3
      Jonea,
      Καταρχήν σ'ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές.

      Το 'χω αποφασίσει πως θέλω να μείνω εκεί. Απ' την άλλη, αν βρεθεί δουλειά σε άλλη χώρα, θα κριθεί από πολλούς παράγοντες για το αν θα πάω. Το σκέφτομαι ν' αρχίσω να στέλνω το βιογραφικό μου παντού.
      Έχω ήδη ξεκινήσει να προετοιμάζομαι.. Κάνω γαλλικά. Επίσης σε συνεργασία με τη λογίστριά μου θα προσπαθήσω να μπω σε όλο το φάσμα της δουλειάς, διότι όπως σας είπα ειμαι βοηθός λογιστή εντός της εταιρείας. Όσο για τον σύζυγο, θα ξεκινήσει και αυτός, τώρα κατά πόσο θα μάθει.. Δεν ξέρω, αυτό το θέμα με αγχώνει πιο πολύ απ' όλα.
      Χρήματα μαζεύω από τώρα, ναι συμφωνώ πρέπει να είμαι φουλ εκεί εξοπλισμένη.
      Έπειτα, θέλω να σου κάνω μια ερώτηση. Τι εννοείς να γνωρίζω αλληλογραφία?
      Επίσης, πρότεινέ μου, ίσως να ζεις εξωτερικό δεν γνωρίζω. Δώσε μου ιδέες αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω για το θέμα μετανάστευσης σε πιο "απλή χώρα". Η αλήθεια είναι πως δεν το 'χω ψάξει για αλλού..

      Σ' ευχαριστώ

      Comment


        #4
        Μαρία

        Εαν είσαι αποφασισμένη μόνο για εκεί πάω πάσω . Απλά τα πράματα δεν είναι πάντα έτσι απλά .
        Και εγω εψαχνα με ζήλο 2 χρόνια για να πάω σε μια χώρα και τελικά αποφασισα οτι δεν γινόταν εκει και εψαξα και πήγα σε άλλη .

        Οταν λέω "αλληλογραφία" εννοω κατα κύριο λόγο να μπορείς να γράψεις/διαβάσεις σωστά email ( και ίσως και γράμματα κανονικά )
        Μεγάλο μέρος της επικοινωνίας στις πιο βόρειές χώρες , γίνεται μόνο με email οπότε πρέπει να έχεις καλο αέρα με το γράψε/διάβασε
        και την γραπτή διαικπερέωση υποθέσεων .

        Ζω στην Ολλανδία . Οταν λέω απλή χώρα , το διευκρίνησα κιόλας , εννοω να έχουν μία γλώσσα στην καθημερινη .
        Οι περισσότερες χώρες έχουν μία γλώσσα που αρκέι για να βρείς (πιο ευκολα ) δουλέια , να ζήσεις να ψωνίσεις κτλ .
        Πάντα βοηθάνε οι ξένες γλώσσες - αλλά αυτό θέλει χρόνο και εσεις δεν φαντάζομαι οτι θέλετε να φυγετε σε 10 χρόνια ...
        Οπότε Αγγλία , Γαλλία , Γερμανία , Ολλανδία , Αυστρία , Νορβηγία , Σουηδια , Δανία κτλ ... Αυτές αποκαλώ απλές - ΜΟΝΟ απο θέμα γλώσσας .
        Δεν ξέρω πότε θες να φύγεις . Αλλά το θέμα γλώσσα ( απο την στιγμη που είστε ζευγάρι ) είναι το ποιο σημαντικό .

        Επίσεις ενας άλλος παράγοντας που κάνει την χώρα "απλή" - πάντα στο θέμα γλώσσας , είναι το πως τα πάνε με τα Αγγλικά και πόσο μιλάνε .
        Πχ. Στην Ολλανδία και στις Σκανδιναβικές χώρες ( και φυσικά στην Αγγλία ) , μιλάνε πολυ καλα αγγλικά και θα μπορέσεις να κάνεις τα πάντα (σχεδον) μόνο με αγγλικά τουλάχιστον για την αρχή .
        Στην Γερμανία , δεν μιλαει τόσος κόσμος αγγλικα ( μιλαμε για τους μεγαλύτερους ανθρώπους - οι νέες γενιές ειναι πολυ καλύτερα ) και έτσι οσο και να παλευει με χειρονομίες - κάποιες φορές αποτυχαινει ( Αλλά προσπαθουν !)
        Στην Γαλλία ας πούμε , ακομά και να ξέρουν Αγγλικά , δεν γουστάρουν να μιλίσουν . Βλέπεις ακομα και νεα παιδια , να τους λες μιλας Αγγλικα να λένε ναι και μετα να σου απάντανε παλι Γαλλικά ( πάλι δεν είναι κανόνας αλλά συμβαίνει συχνά )

        Απλά η γλώσσα είναι πολύ συμαντική . Σκέψου στο γραφείο που είσαι να είχες εναν συνάδελφό απο άλλη χώρα , που μιλάει τελείως "παιδικά" Ελληνικά και προσπαθεί να μιλησεις με τους πελάτες .
        Ε κάπος έτσι θα είσαι και εσυ εκει . ( Εκτος και εαν σου κάτσει η γλώσσα - στο ευχομαι - και τα μάθεις γρήγορα )

        Comment


          #5
          μαρια19822 :Σε αυτήν την ενότητα είναι "Κανόνες - Ανακοινώσεις - Βοήθεια - Ερωτήσεις"(που αφορά την λειτουργία του forum).
          Tο θέμα "Μεταναστευση στο Λουξεμβουργο" έπρεπε να ανοιχτεί στο "Μετανάστευση στην Ευρώπη", οχι εδώ !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #6
            Καλησπέρα σας.
            Πάσχω από μη καθορισμένη μη οργανική ψύχωση, μια μορφή ψυχικής νόσου και παίρνω στην Ελλάδα το επίδομα των 313 ευρώ.

            Είμαι ανίκανος για κάθε εργασία και δεν έχω κανένα άλλο εισόδημα, παρά μόνο αυτό το επίδομα αναπηρίας.

            Ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στο Λουξεμβούργο και θα ήθελα να μου πείτε, αν έχετε κι εσείς φυσικά χρόνο και προθυμία, μερικές σημαντικές πληροφορίες.

            Είμαι απλός απόφοιτος γενικού λυκείου, γνωρίζω αγγλικά και γαλλικά και ψάχνω καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, γιατί τώρα δυσκολεύομαι πάρα πολύ να τα βγάλω πέρα και δε μου φτάνουν καθόλου τα λεφτά που εισπράττω από το επίδομα.

            Παρότι δεν έχω καθόλου ένσημα, δικαιούμαι κάποιο επίδομα από μία χώρα της ΕΕ, όπως το Λουξεμβούργο και αν ναι, πόσο είναι περίπου??

            Πώς μας αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι του Λουξεμβούργου??
            Ρατσιστικά?? Είναι ευγενικοί, φιλικοί, φιλόξενοι??

            Υπάρχει μέριμνα και βοήθεια από αυτό το κράτος για κάποιον όπως εγώ, χωρίς να έχει καθόλου ένσημα??

            Θα μου προτείνατε να πάω σε καμία άλλη χώρα της ΕΕ η οποία να είναι πιο ελαστική και πιο ας πούμε προοδευτική με τα επιδόματα αναπηρίας σε νεοεισερχόμενους μετανάστες σαν κι εμένα που τα έχουν ανάγκη??

            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
            Δημήτρης

            Comment


              #7
              Το Λουξεμβούργο είναι μια όμορφη χώρα,έχω πάει μια φορά και μου άρεσε,κουκλίστικη και λιγάκι καταθλιπτική όμως φοβερό επίπεδο ζωής και ανθρώπων.Για να εργαστεί κανείς εκεί,είναι αρκετά δύσκολα.Θεωρώ πως για να διεκδικήσεις μια εργασία, θα πρέπει να έχεις ένα απίθανο Backup,τουλάχιστον Πανεπιστήμιο,μεταπτυχιακό.Απαραίτητα προσόντα άριστη γνώση Αγγλικών και Γαλλικών.Γνώρισα μερικούς Έλληνες οι οποίοι δουλεύανε σε πολυεθνικές εταιρείες και μεγάλες τράπεζες.Αδύνατο να ξεκινήσεις από Ελλάδα έτσι στην τύχη και να σου κάτσει η καλή,είναι σαν να κερδίζεις το \jocker.Εκτός αν υπάρχει κάποιος να σε φιλοξενήσει,να σου εξασφαλίζει μια δουλεία,να σε πάρει από το χέρι και να είναι δίπλα σου για το κάθε τι,διαφορετικά nada .Προσωπικά κοιτάω προς Σκανδιναβία μεριά,μικρές χώρες με μεγαλύτερες πιθανότητες σε όλα αρκεί να επιμένεις και το ψάξεις πολύ καλά.

              Comment

              Working...
              X