Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκπαιδευτικοί στο Ηνωμένο Βασίλειο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εκπαιδευτικοί στο Ηνωμένο Βασίλειο

    Καλησπέρα. Είμαι μαθηματικός και όπως ήδη έχω πει εργάζομαι σε φροντιστήριο στην Ελλάδα. Ωστόσο σκέφτομαι πολύ σοβαρά (χωρίς ωστόσο να το έχω αποφασίσει ακόμα) την πιθανότητα μετανάστευσης στο Η.Β. καθώς εδώ ως συνθήκες είμαστε πολύ άσχημα (επισφάλεια, χαμηλές απολαβές κλπ). Λόγω ωραρίου (το πρωί δουλεύω σε δουλειά τελείως άσχετη με το αντικείμενο, και μετά τα μαθήματα ασταμάτητο γράψιμο στο σπίτι σε έναν υπολογιστή μπροστά) είναι πολύ δύσκολο να ψάξω μόνος μου. Ξέρω από γνωστούς και φίλους ότι πρέπει να ξεκινήσω με την άδεια διδασκαλίας για Η.Β. όμως ως εκεί. Ούτε σελίδες που θα πρέπει να ψάξω, ούτε τίποτα σχετικό με τις διαδικασίες. Φέτος είναι η 5η χρονιά που είμαι σε φροντιστήριο στην Ελλάδα.

    Επομένως θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με κατευθύνει προς τα πού να κινηθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Στα αγγλικά έχω Cambridge CPE αποκτηθέν κάπου το 2004 ή 2005 - δε θυμάμαι ακριβώς και φυσικά άδεια διδασκαλίας για Ελλάδα.

    #2
    Teach in the UK

    According to the training and development agency for schools.
    Before beginning teacher training, you need these basic requirementsv - Grade C or above in GCSE (or a recognised equivalent) in maths and English and, if you want to teach primary or key stages 2/3 (ages 7-14), you will also need a GCSE in a science subject.

    Good Luck Harrisk !

    https://www.gov.uk/qualified-teacher-status-qts

    Teach in the UK - Teaching Jobs in the UK - Teaching in the UK | Teach Away Inc.

    Basic requirements - Get into teaching - Department for Education

    Get Into Teaching - Department for Education

    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Harrisk

      και γω καθηγητρια ειμαι και σκεφτομαι μηπως το καλοκαιρι παω και γω πανω...
      σαφως καλυτερα τα πραγματα εκει
      απ'οσο εχω ψαξει, αρχικα θα πρεπει να ασχοληθεις με την αποκτηση της "αδειας διδασκαλιας" για το Η.Β., το περιφημο QTS
      ειναι το πρωτο λινκ που δινει ο patrioten απο πανω
      ξεκινα με αυτο, δες τι παιζει, μαζεψε τα χαρτια αν οντως το παρεις αποφαση και σιγα σιγα θα μπεις στο κλιμα και για τα υπολοιπα

      οτι θες ρωτας..
      να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον.....

      Comment


        #4
        Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Οπότε θα ξεκινήσω με το QTS και στη συνέχεια επανερχόμαστε.

        Comment


          #5
          Originally posted by pppff View Post
          Harrisk

          και γω καθηγητρια ειμαι και σκεφτομαι μηπως το καλοκαιρι παω και γω πανω...
          σαφως καλυτερα τα πραγματα εκει
          απ'οσο εχω ψαξει, αρχικα θα πρεπει να ασχοληθεις με την αποκτηση της "αδειας διδασκαλιας" για το Η.Β., το περιφημο QTS
          ειναι το πρωτο λινκ που δινει ο patrioten απο πανω
          ξεκινα με αυτο, δες τι παιζει, μαζεψε τα χαρτια αν οντως το παρεις αποφαση και σιγα σιγα θα μπεις στο κλιμα και για τα υπολοιπα

          οτι θες ρωτας..
          να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον.....


          Καλησπέρα,και εγώ εκπαιδευτικος--προφανώς απ το nickname-Ιστορικος για την απόλυτη ακρίβεια του θέματος..Χωρις το PGCE μπορώ να κανω το qts..?? έχω καταμπερδευτεί με τις τόσες πληροφορίες.....γιατί για το πρώτο οι ελπίδες ειναι ελάχιστες..εκτός του ότι θελει χρήματα αρκετά διοτι είναι μεταπτυχιακό ξερει κάποιος να μου πει την διαφορά ;;..έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο να φυγω εξωτερικό εδω και πολυ καιρο αλλα δεν εχω χρήματα για να φτάσω την γλώσσα μου σε τόσο καλό επίπεδο όπως τα αγγλικά....για το QTS χρειάζεται εμπειρία σε σχολείο;;γιατί εγω ως καινούργια απόφοιτος μόλις 1 έτους μόνο στη μεταθάνατον ζωη εν Ελλάδι...

          Comment


            #6
            Yποψην οτι ειναι αρκετα δυσκολη η προσληψη σε σχολειο. Μεχρι να χτισετε καλο βιογραφικο με το περιφημο UK experience, θα πρεπει να κανετε τεραστια υπομονη και θυσιες. Βλεπωντας γνωστους στο επαγγελμα αυτο, τραβανε μεγαλα ζορια. Σαφως αν εχετε καμια γνωριμια σε σχολειο, τα πραγματα θα γινουν πιο απλα. Να ειστε ετοιμοι να κανετε και ασχετη δουλεια με τον κλαδο σας γιατι συνηθως στην αρχη οι ωρες ειναι ελαχιστες για να ζειτε αξιοπρεπως και ο μισθος απο εκει μονο δεν φτανει.

            Comment


              #7
              φιλολογινα...

              απ'οσο εχω ψαξει μπορουμε να κανουμε αιτηση για το qts χωρις το pgce
              σε περιπτωση που ακυρωθει η αιτηση μας για χψ λογους, τοτε θα πρεπει να κανουμε το pgce
              αλλα νομιζω δεν υπαρχει προβλημα για το qts.. θα μας το δωσουν
              δεν χρειαζεται εμπειρια
              δεν ειναι υποχρεωτικο
              βεβαια αν εχει καποιος, μπορει να το αναφερει στην αιτηση, αλλα δεν σημαινει οτι οποιος δεν εχει εμπειρια, δεν θα παρει και το χαρτι...

              Comment


                #8
                @Φιλολογίνα
                Καλά τα λέει ο/η pppff από πάνω. Κατά πάσα πιθανότητα το παίρνεις το qts χωρίς να κάνεις pgce. ΑΛΛΑ... άντε και το πήρες. Τι θα το κάνεις? Οι επαγγελματικές προοπτικές στις ανθρωπιστικές επιστήμες γενικά και στην ιστορία ειδικότερα είναι πολύ περιορισμένες και ο ανταγωνισμός μεγάλος. Αν τα αγγλικά σου δεν είναι σε επίπεδο native θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να μπεις σε τάξη για να διδάξεις ιστορία και αν τα καταφέρεις θα περάσουν χρόνια μέχρι να ζεις μόνο απ' αυτό. Κι εγώ (πρώην) ιστορικός είμαι. Έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία, αλλά όταν άρχισα να κοιτάω την εκπαίδευση κατάλαβα ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Don't get me wrong (που λένε κι εδώ), δεν έχω σκοπό να σε αποθαρρύνω. Επαγγελματικές προοπτικές υπάρχουν πολλές στην Βρετανία. Όχι όμως στη διδασκαλία της ιστορίας. Ψάξε να δεις που αλλού μπορείς να αξιοποιήσεις τις γνώσεις και τις δεξιότητες που έχεις.

                Comment


                  #9
                  "Η" pppff ειμαι καλε...
                  το συμβολο διπλα στο gender απαρατηρητο περναει?

                  να ρωτησω τοτε και γω κατι...
                  απ'οσο εχω ψαξει, στην αγγλια διδασκουν στα σχολεια ξενες γλωσσες (γαλλικα, ισπανικα, γερμανικα)
                  και υπαρχουν αντιστοιχα παρα πολλες αγγελιες για θεσεις εργασιας καθηγητων σε αυτους τους τομεις
                  αντικειμενικα, εγω που ειμαι γαλλικης, πιστευετε αξιζει η προσπαθεια?
                  αγγλικα ξερω.. ηδη διδασκω μαζι με τα γαλλικα σε φροντιστηριο
                  οποτε "σοβαρο" θεμα δεν θα εχω
                  οκ, διαφοερετικες προφορες που τυχον θα σε μπερδεψουν υπαρχουν παντου
                  εδω αμα ακουσεις εναν κρητικο, κυπριο κτλ παλι θα κολλησεις για λιγο
                  οποτε δεν μου φαινεται τοσο σοβαρο αυτο
                  τι λετε και σεις?

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by pppff View Post
                    "Η" pppff ειμαι καλε...
                    το συμβολο διπλα στο gender απαρατηρητο περναει?

                    να ρωτησω τοτε και γω κατι...
                    απ'οσο εχω ψαξει, στην αγγλια διδασκουν στα σχολεια ξενες γλωσσες (γαλλικα, ισπανικα, γερμανικα)
                    και υπαρχουν αντιστοιχα παρα πολλες αγγελιες για θεσεις εργασιας καθηγητων σε αυτους τους τομεις
                    αντικειμενικα, εγω που ειμαι γαλλικης, πιστευετε αξιζει η προσπαθεια?
                    αγγλικα ξερω.. ηδη διδασκω μαζι με τα γαλλικα σε φροντιστηριο
                    οποτε "σοβαρο" θεμα δεν θα εχω
                    οκ, διαφοερετικες προφορες που τυχον θα σε μπερδεψουν υπαρχουν παντου
                    εδω αμα ακουσεις εναν κρητικο, κυπριο κτλ παλι θα κολλησεις για λιγο
                    οποτε δεν μου φαινεται τοσο σοβαρο αυτο
                    τι λετε και σεις?
                    Κυρία pppff, λοιπόν...
                    η εντύπωση που έχω είναι ότι στις ξένες γλώσσες τα πράγματα είναι αρκετά πιο εύκολα. Υπάρχουν αρκετές αγγελίες για καθηγητές γαλλικών, τα σχολεία δεν είναι η μοναδική σου διέξοδος (υπάρχουν από κολέγια μέχρι εταιρίες που θέλουν καθηγητές), και στην περίπτωση σου το ότι δεν είναι η μητρική σου γλώσσα τα αγγλικά δεν είναι απαραίτητα αρνητικό.
                    ΟΜΩΣ όπως είπα και παραπάνω πρόκειται περί γενικής εντύπωσης. Για τα γαλλικά δεν μπορώ να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο γιατί είμαι έξω από το χώρο.

                    Comment


                      #11
                      thanks Alexander

                      Comment


                        #12
                        και τι προτείνεις εσύ που το βιώνεις;;...έχω τελείωσει και μεταπτυχιακό πάνω στην εκπαιδευτική ψυχολογία αλλα δεν νομίζω να μπορω να το χρησιμοποιήσω;;

                        Comment


                          #13
                          Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθούσα περισσότερο, αλλά δεν υπάρχει μια απάντηση που να κάνει για όλους μας. Εσύ ξέρεις τι άλλα προσόντα, ικανότητες και δεξιότητες έχεις. Τι είσαι διατεθιμένη να κάνεις προκειμένου να βρεις την άκρη στην Αγγλία. Στο σάιτ έχουν γραφτεί ενδιαφέροντα ποστ με εμπειρίες ανθρώπων που ήρθαν στο νησί και έστησαν τη ζωή τους από την αρχή.
                          Σε πολύ γενικές γραμμές θα πω πως ότι και να κάνεις θα πρέπει να ξεκινήσεις από χαμηλά. Η προϋπηρεσία και οι σπουδές εκτός Αγγλίας (και κυρίως από την Ελλάδα) δε γεμίζουν το μάτι κανενός εργοδότη.
                          Ψάξε πόλεις εκτός Λονδίνου. Τα ενοίκια έχουν γίνει πλεόν εξωφρενικά ακριβά, οπότε αν δεν έχεις μια σχετικά καλοπληρωμένη δουλειά, δεν αξίζει.
                          Η ψυχολογία θα μπορούσε να είναι μια διέξοδος, αλλά για τον κλάδο δεν έχω να σου πω τίποτα συγκεκριμένο, αφού δεν τον γνωρίζω.
                          Δουλειά να βρεις από την Ελλάδα είναι από δύσκολο εώς απίθανο. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει είτε να ανέβεις πάνω έχοντας κάποια χρήματα μαζί σου για τους πρωτους μήνες (5.000+ ευρώ είναι ένα λογικό ποσό), είτε να είσαι διατεθιμένη να κάνεις αρχικά οποιαδήποτε δουλειά.
                          Για να βρεις "σοβαρή" δουλειά θα πρέπει και τα αγγλικά σου να είναι σοβαρά (χωρίς εισαγωγικά). Έχω γνωρίσει πολλούς Έλληνες που επειδή πήραν το προφίσιενσι (sic) πριν από 10 χρονιά νομίζουν ότι μπορούν να σταθούν σε ένα αγγλόφωνο επαγγελματικό περιβάλλον. Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι τα πράγματα.
                          Αυτά τα λίγα από μένα. Το ξέρω ότι δεν είναι ούτε εξαιρετικά διαφωτιστικά, ούτε πολύ αισιόδοξα. Το ρεζουμέ όμως είναι πως είναι εφικτό. Απλά δεν θα είναι εύκολο.

                          Comment


                            #14
                            οκ, να βγαλουμε το qts, κατι σαν τη δικη μας αδεια διδασκαλιας
                            με αυτο μπορουμε να δουλεψουμε πχ σε σχολεια
                            αμα βρουμε ομως και κανα ιδιαιτερο?
                            χρειαζομαστε αλλο χαρτι?
                            ή και καλα οπως στην Ελλαδα, αδεια για φροντιστηριο ή αδεια για ιδιαιτερα...
                            ενα απο τα 2, οχι και τα 2...

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by pppff View Post
                              οκ, να βγαλουμε το qts, κατι σαν τη δικη μας αδεια διδασκαλιας
                              με αυτο μπορουμε να δουλεψουμε πχ σε σχολεια
                              αμα βρουμε ομως και κανα ιδιαιτερο?
                              χρειαζομαστε αλλο χαρτι?
                              ή και καλα οπως στην Ελλαδα, αδεια για φροντιστηριο ή αδεια για ιδιαιτερα...
                              ενα απο τα 2, οχι και τα 2...


                              δε πιστεύω να υφίσταται κάτι τέτοιο,δεδομένου ότι το ιδιαίτερο είναι ελληνικό φρούτο,ίσως σε κάποιους έλληνες για μαθήματα Ελληνικών(για την δική μου ειδικότητα)...εγώ κατέβασα το qts για αγγλία και το αντίστοιχο της Σκωτίας..αλλα δε μπορώ να καταλάβω κάποια πραγματάκια και κυρίως τι παίζει με την προυπηρεσία που εγώ δε διαθέτω να μη μπω καν στη διαδικασία να το στείλω-διοτι θέλει και παράβολο...αν παω πχ τώρα σε κάποιον οργανισμό,εθελοντικά και κάνω κάποια μαθήματα θα μετρήσει ;;;...

                              Comment

                              Working...
                              X