Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκπαιδευτικοί στο Ηνωμένο Βασίλειο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    εννοω το κλασικο "tutoring" οπως το δειχνουν τα εργα...
    αν υφισταται δηλαδη στην αγγλια

    στην προυπηρεσια εγω θα γραψω για τα φροντιστηρια που δουλευα/δουλευω
    τους ειχα στειλει μειλ και μου ειπαν οκ
    λογικα δεν υπαρχει θεμα με αυτο, γιατι αν καποιος μολις πηρε πχ το πτυχιο του, τι? δεν δικαιουται? δεν νομιζω
    εξαλλου εχω διαβασει και αλλες περιπτωσεις που εκαναν κανονικα αιτηση και ολα πηγαν μια χαρα
    λογικα θα μετρησει ο εθελοντισμος, αλλα πανω απ'ολα αν ειναι να κανεις εθελοντισμο, να το κανεις για σενα...
    να δεις πως ειναι να εισαι πχ σε ταξη με πολλα ατομα
    απο κει και περα, αυτοι δεν εχουν τοσο θεμα (γνωμη μου παντα)

    απ'οσο εχω κοιταξει, για την Αγγλια δεν θελει παραβολο
    μονο την αιτηση, και τα δικαιολογητικα που ζηταει
    για τη Σκωτια δεν ξερω ομως

    Comment


      #17
      Εθελοντισμός και φροντιστήρια είναι εργασιακή εμπειρία. Γράφτε τα!!

      Comment


        #18
        Γεια σας και από μένα!! Είμαι φυσικός , 28 ετών, με μεταπτυχιακό διδακτικής Φυσικής και 2 χρόνια εμπειρία σε φροντιστήριο.. Αν φτάσω επίπεδο native τα αγγλικά μου υπάρχουν ελπίδες να με προσλάβουν στην δημόσια ή ιδιωτική εκπαίδευση της Αγγλίας? Επίσης, τι μισθό παίρνει περίπου ένας νέος εκπαιδευτικός εκεί? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

        Comment


          #19
          Το ότι σπούδασες στην Ελλάδα Φυσικός δε σημαίνει ότι είσαι και εκπαιδευτικός για κάποιες άλλες χώρες. Στην Αγγλία είναι άλλο οι σπουδές στη Φυσική, Μαθηματικά ή Χημεία και άλλο όταν σπουδάζει Παιδαγωγικά σαν βάση με εξειδίκευση στη Φυσική ή κάποια άλλη εξειδίκευση ή διπλή εξειδίκευση π.χ. Εκπαιδευτικός Φυσικής και Γεωγραφίας. Αν το μεταπτυχιακό σου είναι στα Παιδαγωγικά ίσως κάτι να γίνεται αν και νομίζω ότι σημασία έχουν οι βασικές σπουδές και όχι το μεταπτυχιακό. Μάλιστα νομίζω ότι ζητάνε πρακτική αρκετά μεγάλη εντός των προπτυχιακών σπουδών. Ψάξε αν μπορείς να κάνεις PGCE που είναι περίπου 1 ή 2 χρόνια σπουδές, όμως θα πρέπει νομίζω να πληρώσεις.

          Comment


            #20
            Κατ αρχάς σ ευχαριστώ για την απάντηση! Δηλαδή τι σχολή πρέπει να τελειώσει κάποιος αν όχι τμήμα Φυσικής για να διδάξει Φυσική στη Δευτεροβάθμια της Αγγλίας? Γνωρίζω σε γενικές γραμμές ότι άλλη κατεύθυνση παίρνουν αυτοί που προορίζονται για την εκπαίδευση και άλλη αυτοί που προορίζονται για έρευνα.. Αλλά φαντάζομαι κάποιος έλληνας δεν θα μπορούσε να δουλέψει αλλιώς σαν φυσικός εκεί παρά μόνο με πτυχίο φυσικής και μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά μια και δεν έχουμε παιδαγωγικό τμήμα φυσικής όπως π.χ. σε χώρες του εξωτερικού.. Υπάρχει κάποιος στην Αγγλία Μαθηματικός ή Φυσικός που να δουλεύει στην εκπαίδευση να μας πει τι διαδικασίες χρειάζονται ακριβώς?

            Comment


              #21
              Originally posted by physion View Post
              Κατ αρχάς σ ευχαριστώ για την απάντηση! Δηλαδή τι σχολή πρέπει να τελειώσει κάποιος αν όχι τμήμα Φυσικής για να διδάξει Φυσική στη Δευτεροβάθμια της Αγγλίας? Γνωρίζω σε γενικές γραμμές ότι άλλη κατεύθυνση παίρνουν αυτοί που προορίζονται για την εκπαίδευση και άλλη αυτοί που προορίζονται για έρευνα.. Αλλά φαντάζομαι κάποιος έλληνας δεν θα μπορούσε να δουλέψει αλλιώς σαν φυσικός εκεί παρά μόνο με πτυχίο φυσικής και μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά μια και δεν έχουμε παιδαγωγικό τμήμα φυσικής όπως π.χ. σε χώρες του εξωτερικού.. Υπάρχει κάποιος στην Αγγλία Μαθηματικός ή Φυσικός που να δουλεύει στην εκπαίδευση να μας πει τι διαδικασίες χρειάζονται ακριβώς?
              Διάβασε το παρακάτω. Είναι σημαντικό να έχεις βασικές σπουδές Bachelor στην Εκπαίδευση. Το να είσια πολύ καλός σε κάποιο επιστημονικό πεδίο δε σημαίνει ότι έχεις εκπαιδευτεί στο να διδάσκεις. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τόσο στη Γερμανία όσο και στην Αγγλία αλλά και σε άλλες χώρες το βασικό ρόλο παίζουν οι προπτυχιακές σπουδές και όχι το μεταπτυχιακό. Το σύστημα αυτό που ισχύει στην Ελλάδα να μπαίνουν διάφορων ειδικοτήτων επιστήμονες στη δευτεροβάθμια ως εκπαιδευτικοί δεν ισχύει -ίσως- πουθενά.

              Secondary school teacher: Entry requirements | Prospects.ac.uk

              Διάβασε το λινκ και σου ξαναλέω ότι η μόνη πιθανότητα σου ίσως είναι να κάνεις PGCE αλλά δεν ξέρω αν σε δεχτούν γιατί δεν έχεις βασικό πτυχίο στα παιδαγωγικά. Ψάξε σε πανεπιστήμια για να δεις ακριβώς το δρόμο που ακολουθούν εκεί. Επίσης, ο Φυσικός είναι Science Teacher με ειδίκευση στη Φυσική.
              Όποιος έχει παιδαγωγικό πτυχίο από Ελλάδα μπορεί με κάποια εξειδίκευση να γίνει Εκπαιδευτικός στη Φυσική ενώ όποιος έχει σπουδάσει Φυσική, Χημεία, Μαθηματικά δε μπορεί. Μπορείς να βρεις τα πάντα στο internet μέσα από ιστοσελίδες πανεπιστημίων αλλά και από αγγελίες εργασίας για να δεις τα προσόντα που ζητάνε.
              Ακόμα έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται επιπλέον άδει άσκησης επαγγέλματος ακόμα και αν έχεις σπουδάσει στην Αγγλία. Ψάξε Secondary Teacher Qualifications/Recognition.
              Δε θέλω να σε απογοητεύσω μπορεί να υπάρχει κάποιος δρόμος, ψάξε.

              Comment


                #22
                Σ ευχαριστώ και πάλι πολύ για την απάντηση! Θα τα κοιτάξω αυτά που μου λες.. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο και ότι χρειάζεται να πάρεις κάποιες πιστοποιήσεις και πρέπει να βρίσκεσαι και σε επίπεδο γλώσσας native εννοείται κάτι που αυτή τη στιγμή δεν συμβαίνει μιας και δεν έχω ούτε Proficiency. Την πιστοποίηση QTS απ όσο γνωρίζω την παίρνω με τα πτυχία που έχω.. Αλλά το να κάνω δύο χρόνια κάτι σαν πρακτική και με τα χρήματα που έχω δει ότι δίνουν δεν βγαίνει.. Τσπ, βλέπουμε...

                Comment


                  #23
                  καλησπερα..
                  μηπως εχει κανει καποιος προσφατα online αιτηση για το qts?
                  να μας δωσει τα φωτα του σχετικα με τα δικαιολογητικα που αναφερει το σαιτ?
                  ευχαριστω

                  Comment


                    #24
                    Καλησπέρα...

                    Συνάδελφος και εγώ. Δυστυχώς έχω κάποια χρόνια που το έκανα και η διαδικασία έχει αλλάξει. Θα πρέπει όλα τα έγγραφα σας να τα σκανάρετε σε μορφή pdf ή jpeg. Μετά θα τα ανεβάσετε στο portal που σας στέλνω από το National College For Teaching and Leadership.https://teacherservices.education.go...ition/EEAPage1. Τα έγγραφα τα γράφει μέσα. Όταν το είχα κάνει εγώ τα έστειλα όλα με ταχυδρομείο και σε 10 ημέρες μου ήρθε στο σπίτι. Δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησα.

                    Comment


                      #25
                      καλησπερα σε ολους!

                      θα ηθελα να κανω μια (ισως) χαζη ερωτηση, αλλα για καλο και για κακο...........

                      το qts ειναι εφ'όρου ζωης σωστα?
                      ή μηπως εχει ημερομηνια ληξης και θελει ανανεωση ανα τακτα χρονικα διαστηματα?

                      σας ευχαριστω εκ των προτερων

                      Comment


                        #26
                        Καλησπέρα pppff,

                        Εάν θυμάμαι σωστά δεν υπάρχει πάνω στο έγγραφο του QTS ημερομηνία λήξης. Επίσης δεν αναφέρεται κάπου στο υπουργείο ότι θέλει ανανέωση. Συνεπώς, δεν λήγει ποτέ.

                        Comment


                          #27
                          Καλησπέρα! Με λένε Θοδωρή και είμαι φιλόλογος με ειδίκευση στην κλασική φιλολογία ενώ σπουδάζω "Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση" του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου.Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να εργαστώ στο αντικείμενο σπουδών μου λόγω κρίσης αλλά εργάστηκα ως αρθρογράφος σε τοπική εφημερίδα και υπάλληλος γραφείου. Επίσης, έχω παρακολουθήσει διάφορα σεμινάρια σχετικά με την εκπαίδευση όπως "Ειδική Αγωγή", "Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση", "Εκπαίδευση Ενηλίκων" και "Αξιοποίηση της τέχνης στην εκπαίδευση" ενώ είμαι κάτοχος του ιρλανδικού TIE (Test of Interactive English, επ. C1). Όπως προανέφερα, η οικονομική κρίση που μαστίζει τη χώρα δεν μου επιτρέπει (ούτε θα μου επιτρέψει) να εργαστώ στο αντικείμενο σπουδών μου και σκέφτομαι να μεταναστεύσω (όπως κι εσείς) σε αγγλόφωνη χώρα της Ευρώπης όπως το Ηνωμένο Βασίλειο. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
                          1. Αναγνωρίζονται οι τίτλοι σπουδών και πιστοποιήσεις στο Η.Β. ;

                          2. Ο μεταπτυχιακός μου τίτλος αρκεί για την πρόσληψή μου σε εκπαιδευτική δομή ή πρέπει να έχω οπωσδήποτε pgce για να πάρω qts;

                          3. Οι προϋποθέσεις για την πρόσληψη σε σχολείο (pgce, qts) και οι διαδικασίες πρόσληψης ισχύουν σε όλη την Μ. Βρετανία(Αγγλία, Σκωτία, Β. Ιρλανδία, Ουαλία) ή μόνο στην Αγγλία;

                          Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

                          Φιλικά,

                          Θοδωρής

                          Comment

                          Working...
                          X