Announcement

Collapse
No announcement yet.

Να μείνω ή να φύγω??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να μείνω ή να φύγω??

    Καλησπέρα και από εμένα, είμαι 25 χρονών έχω τελειώσει το λύκειο με καλό βαθμό, ωστόσο πριν χρόνια οταν είχα περάσει σε μια σχολή δεν πήγα γιατί ήταν κάτι που δεν μου άρεσε. Έτσι έμεινα ανειδίκευτος και το μόνο που ξέρω να κάνω είναι η κτηνοτροφία.
    Με την οικογένειά μ έχουμε μια φάρμα με πρόβατα την οποία φτιάξαμε μόνοι μας χωρίς καμία επιδότηση. Ωστόσο τον τελευταίο καιρό πρέπει να πάρω μία απόφαση να μείνω στο χωριό μου ή να φύγω για να αναζητήσω κάτι άλλο (έχω πτυχίο αγγλικών και μιλάω και διαβάζω πολύ καλά την γλώσσα). Το λέω αυτό γτ είχαμε πολλές απώλειες τον τελευταίο καιρό από τον καταρροϊκό πυρετό και μείναμε με λίγα πρόβατα!
    Αυτό που σκέφτομαι είναι είτε να δημιουργήσω μια φάρμα από την αρχή με αγελάδες γαλακτοπαραγωγής είτε να τα παρατήσω και να φύγω για αγγλία και ότι βγει. Είμαι πολύ σκεπτικός με την οικογένεια μου να είναι δίπλα μου.
    Δεν ξέρω αν αξίζει να μείνω και να επιμείνω σε αυτή την χώρα άλλο...

    #2
    Σε αυτο το ερωτημα μονο εσυ μπορεις να απαντησεις. Κανεις δεν μπορει να σου πει μεινε ή φυγε. Καταλαβαίνω πως είσε σε δίλημμα αυτη τη φαση για το τι θα κανεις. Βαλτα κατω και σκεψου τα θετικα ή τα αρνιτικά και ζυγισε τα. Θεσε στο εαυτο σου τα εξης ερωτηματα. Αν πας στην Αγγλια ως τι θα δουλέψεις; Τι προσόντα έχει; Τι δουλεια μπορείς να κάνεις; Σε ποιο τομεα θες να δουλέψεις; Μετα δες τί ζητηση εχει αυτη η χώρα. Εχει δουλειές στον τομέα σου; Να υποθέσω κτηνοτροφία....ψαξε φαρμες κλπ και στειλε βιογραφικο και ρωτα. Θελετε ατομα για δουλεια; Το να πας στην Αγγλια και οτι βγει χωρις ενα πλάνο χωρις κάποια προετοιμασια δεν ειναι η καλυτερη συνταγη επιτυχιας.

    Comment


      #3
      RUN LIKE HELL
      Good luck

      Comment

      Working...
      X