Announcement

Collapse
No announcement yet.

Job of my life - Απάτη ή ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Job of my life - Απάτη ή ?

    Γνωρίζει κάποιος αν αυτό το πρόγραμμα είναι αληθινό και όχι κάποια απάτη ιδιωτικού γραφείου?

    Κάποια εμπειρία ίσως? Ευχαριστώ.

    MobiProEU

    #2
    Καλησπέρα παιδιά. Είναι πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες. Πριν λίγες μέρες έκανα εγγραφή σε ένα πρόγραμμα που λέγεται the job of my life. Εν συντομία, το διοργανώνει το ομοσπονδιακό γραφείο ευρέσεως εργασίας της Γερμανίας με σκοπό να προσελκύσει νέους εργαζόμενους. Σου προσφέρουν δωρεάν τετράμηνa εντατικά μαθήματα της γλώσσας (αρχίζω σε περίπου 3 εβδομάδες) με σκοπό να σπουδάσεις σε μια από τις διαθέσιμες σχολές που υπάρχουν. Και κάπου έχω αρχίζουν οι ερωτήσεις:
    1) Έχετε ακουστά το πρόγραμμα και αν ναι ισχύουν όλα αυτά;
    2) Έμενα με ενδιαφέρει ο τομέας της νοσηλευτικής με ειδίκευση στους ηλικιωμένους. Έχετε ακουστά την σχολή; είναι καλή;
    3) η σχολή βρίσκεται στην Ληψεια. Έχει κανείς συγγενείς ή φίλους εκεί για να μου πει κάποια πράγματα για την πόλη και το πως είναι εκεί η ζωή γενικότερα;
    4) ξέχασα να αναφέρω ότι θα πάω δοκιμαστικά για ενάμιση μήνα και αν μου αρέσει θα συνεχίσω μόνιμα. Σε αυτόν τον καιρό θα πάρω 1200 ευρώ συν ασφάλιση ενώ αν συνεχίσω μόνιμα 818 και ευρώ. Ξέρετε αν ισχύουν όλα αυτά;
    5) έχω ακούσει ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις ένα μικρό διαμέρισμα στην Γερμανία (ας πούμε 30τμ) με νεροχύτες κτλ κάτω από 300 ευρώ (χωρίς κοινόχρηστα). Ξέρετε αν ισχύει; επίσης άκουσα ότι δύσκολα νοικιάζουν σε κάποιον αν δεν έχουν κάποια χαρτί από εργοδότη.
    6) ξέρω ότι είναι υποκειμενικό , αλλά πόσα περίπου έξοδα τον μήνα θα χρειαστώ για να βγάζω τον μήνα; θέλω να κάνω μια σούμα των εξόδων μου.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα.

    Comment


      #3
      Έμαθes τίποτα τελικά; επειδή ενδιαφέρει και εμένα

      Comment


        #4
        Στο πλαισιο ευρεσης και εκπαιδευσης εξειδικευμενου εργατικου δυναμικου , υπαγεται και αυτο το προγραμμα, απο τα λιγα που διαβασα.
        Ουσιαστικα προκειται και εδω για τα λεγομενα Ausbildungsberufe, που στη δικη σου περιπτωση η σχολη θα ειναι αυτη Ausbildung und Weiterbildung in Leipzig
        Οποτε
        1)Ισχυουν
        2)Τα ausbildungsberufe ειναι αναγνωρισμενα απο το κρατος.Εσυ επιθυμεις οπως λες να γινεις Altenpfleger Ausbildung Altenpfleger / Altenpflegerin - Infos und freie Plätze η οποια εκπαιδευση διαρκει 3 ισως 3,5 χρονια.Παντα θα εχεις δουλεια γιατι τετοιες ειδικοτητες ειναι περιζητητες.
        3)θα τα ανακαλυψεις στην πορεια αυτα
        4) καθε χρονο θα αυξανεται το ποσο επιδοτησης σου οπως βλεπεις και στο Ausbildung Altenpfleger / Altenpflegerin - Infos und freie Plätze δεξια
        5)Στην ανατολικη γερμανια πρεπει λογικα να ειναι πιο φθηνα τα ενοικια. Χαρτι πως κανεις ausbildung θα πρεπει λογικα να σου δωσουν απο τη σχολη , απο κει και περα καλυτερα να βρεις WG (Wohngemeinschaft) και να διαμενεις με αλλους οσο διαρκει η εκπαιδευση σου, για να σου περισσευει και τπτ δηλαδη.
        WG Leipzig: WGs in Leipzig bei Immobilien Scout24
        6)Αν πρεπει να πληρωνεις και ασφαλεια περα απο το δωματιο ισως σου περισσευει ενα 400αρικο για τα τροφιμα , την διαβιωση τον μηνα. Αλλα καλο ειναι να απευθυνθεις στην σχολη , για να μαθεις λεπτομερειες οπως , αν πληρωνουν την ασφαλεια, αν σου βρισκουν αυτοι χωρο να μεινεις,αν πληρωνουν εισητηρια, τα ετη σπουδων, τα χρηματα για καθε χρονο κτλ (αριστερα το πρασινο εικονιδιο kontakt)

        Comment


          #5
          Καταρχάς ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχω μια ερώτηση σχετικά με το link της επιδότησης που μου έστειλες: ο τύπος που είναι ο σύνδεσμος τους στην Ελλάδα μου είπε ότι είναι 818 τον μήνα, δεν μου ανέφερε κάτι για έξτρα. Μήπως έκανε λάθος και το ξέχασε ή δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις; επίσης στο link λέει 975 την πρώτη χρονιά, η διαφορά με τα 818 είναι η ασφάλιση; και αν ναι το ίδιο θα ισχύει και στα επόμενα χρόνια της εκπαίδευσης; Αυτά τα wg τι ακριβώς είναι; ξενώνες που έχουν τα βασικά και μένεις με έναν ακόμα συμφοιτητη ; διάβασα κάπου ότι μόλις τελειώσει η εκπαίδευση, αν είσαι καλός υπογράφεις εξάμηνο συμβόλαιο με την εταιρία και αν περάσεις το δοκιμαστικό σε παίρνουν μόνιμα. Ισχύει;

          Comment


            #6
            καλησπερα ,john εχω γραφτει και εγω στο προγραμμα και την τεταρτη κατεβαινω αθηνα για το 'interview ' , σου εστειλα και μηνυμα εδω στο site δες το και αν θες να μιλησουμε fb/skype να ανταλαξουμε πληροφοριες γενικα.

            Comment


              #7
              MobiPro-Eu

              Καλησπερα σε ολους! Τωρα βρηκα το site οποτε συγνωμη αν υπαρχει ηδη το θεμα. Λοιπον, με δεχτηκαν στο MobiPro-Eu και ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει εμπειρια με αυτο το προγραμμα.Ευχαριστω!

              Comment

              Working...
              X