Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδές ή δουλεία την Γερμανία;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σπουδές ή δουλεία την Γερμανία;

    Γεια σας πατριωτάκια,ονομάζομαι Γιώργος και είμαι 25 χρονών.Είμαι καινούργιος στο forum,διαμένω στην Θεσσαλονίκη και καθώς δεν αποτελώ εξαίρεση είμαι και εγώ ένας από τους χιλιάδες
    νέους ανέργους αυτής της χώρας.Γι'αυτό σκέφτομαι και εγώ την μετανάστευση προς την Γερμανία.Είμαι απόφοιτος ενιαίου λυκείου καθώς έχω τελειώσει δυο σχολές
    ως μηχανικός αυτοκινήτων (ΟΑΕΔ και ΙΕΚ)Παράλληλα μαθαίνω γερμανικά και πρόσφατα απέκτησα και το Zertifikat Β2 στα γερμανικά.Τον τελευταίο καιρό έχω κάνει
    κάποιες αιτήσεις σε διάφορες μεγάλες γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες αλλά προς το παρών δεν έχω κάποια απάντηση.Εκτός αυτού δεν γνώριζα εάν η δικιά μου
    ειδικότητα αναγνωρίζεται στην Γερμανία λόγο του ότι το πτυχίο δεν προέρχονταν από κάποιο ΤΕΙ ή ΑΕΙ. Γι'αυτό τον λόγο έστειλα στο γερμανικό υπουργείο παιδείας
    μια επιστολή όπου ρωτούσα αν τα χαρτιά μου αναγνωρίζονται στην Γερμανία και μου απάντησαν ότι αυτό το επάγγελμα δεν χρειάζεται κάποια αναγνώριση
    (Anerkennung) και ότι μπορώ κατευθείαν να εργαστώ.Τώρα βρίσκομαι στην φάση όπου κάνω αιτήσεις σε διάφορες Leih-Firma μήπως και με επιλέξουν με αυτόν τον
    τρόπο.Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους αυτής της σελίδας γιατi μέσω αυτής πληροφορήθηκα για αυτή την επιπλεων επιλογή που δεν
    γνώριζα.Αν όλα πάνε καλά και με επιλέξουν έχει καλώς αλλά επειδή αυτό δεν είναι σίγουρο και αγαπάω πολύ το επάγγελμά μου σκέφτηκα και κάτι ακόμη όπου εδώ θα
    ήθελα και την δικιά σας άποψη.Σκέφτηκα μήπως και πήγαινα πάλι ως μαθητής στο γερμανικό σχολείο (Berufschule).Γιατί με μια έρευνα που έκανα κατάλαβα ότι πρώτα
    κάνει κάποιος αίτηση σε μια firma (π.χ BMW,Volkswagen) και αν σε δεχτούν σε δηλώνουν οι ίδιοι στο Berufschule.Το γνωρίζω ότι αυτή η σχολή διαρκεί περίπου
    3,5 χρόνια αλλά λέω μήπως, και τις γνώσεις μου πάνω στο αυτοκίνητο βελτιώσω, και παράλληλα εφόσων θα βρίσκομαι ειδή στην εκάστοτε εταιρία και θα έχω
    εκπαιδευτεί από τους ίδιους με κρατήσουν ως μόνιμο υπάλληλο.Ισχύει αυτό που περιγράφω, έχει κάποιος ακούσει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα;Σίγουρα οι γονείς
    μου είναι επιφυλακτικοί σε αυτή μου την σκέψη γιατί είναι και αυτοί που θα με στηρίξουν οικονομικά σε αυτό μου το εγχείρημα.Γι'αυτό θα ήθελα να σας κάνω
    κάποιες ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει κάτι και έχει την διάθεση να με βοηθήσει μπορεί να με καθοδηγήσει.

    1) Το βασικότερο είναι το οικονομικό κομμάτι:Κάποιος ως "φοιτητής" στην Γερμανία έχει κάποιες διευκολύνσεις;Για παράδειγμα επειδή γνωρίζω ότι τα χρήματα που
    κερδίζει κάποιος όταν κάνει την εκπαίδευσή του σε μια εταιρία (Ausbildung το ονομάζουν) είναι ανεπαρκή για να καλύψει τις προσωπικές του ανάγκες σε βοηθάει
    το κράτος με κάποιο τρόπο;Για παράδειγμα διάβασα μέσα στο forum ότι εάν κάποιος έχει χαμηλό εισόδημα έχει κάποια επιστροφή χρημάτων από το ενοίκιο του
    σπιτιού ή τα μέσα μεταφοράς είναι πιο φθηνά (όπως βέβαια και στην Ελλάδα).Υπάρχουν και άλλες τέτοιες διευκολύνσεις?

    2)Κάτι που έχει να κάνει με το πρακτικό κομμάτι της υπόθεσης:Γνωρίζει κάποιος αν για την συγκεκρημένη εκπαίδευση χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο επίπεδο
    γερμανικών (π.χ b2,c1);

    Αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό το θέμα ή έχετε μια προσωπική εμπειρία θα μου ήταν πολύ χρήσιμο σε εμένα να την ακούσω.
    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Working...
X