Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΥΛΕΙΑ - ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by konserva4
    Όταν λες ότι σαν μαθηματικός δεν θα έχω πρόβλημα να βρώ δουλειά , σε τι δουλειές αναφέρεσαι και με τι αποδοχές περίπου?
    Κυριως αναλυση στατιστικων δεδομενων , υπολογισμος ρισκου και συμβουλος εταιρειων. Για τις αποδοχες μπορεις να υπολογιζεις γυρω στα 3500 τον μηνα , για πρωτο μισθο παντα.

    Originally posted by konserva4
    Για ένα διαμέρισμα 40-50 τετραγωνικά περίπου στη Στουτγάρδη πόσο θα φτάνει το ενοίκιο?
    Τα ενοικια ειναι σε γενικες γραμμες ακριβα , πολυ ακριβα. Πχ ενοικια των 1000 ευρω ειναι αρκετα συνηθισμενα. Υπαρχουν βεβαια και φθηνες επιλογες , αλλα θα σου ελεγα να υπολογιζεις απο 700-850.

    Originally posted by konserva4
    Αν θελήσω να κάνω μετεκπαίδευση για να αυξήσω τις πιθανότητές μου να βρω εργασία ξέρεις λεπτομέρειες?
    Δεν ξερω ακριβως την διαδικασια , αλλα ξερω με σιγουρια πως θεωρησε μαθηματικος και οχι δασκαλος μαθηματικων.
    Eδω για να γινει καποιος δασκαλος σπουδαζει παιδαγωγικα με βαρυτητα στα μαθηματικα πχ.


    Originally posted by konserva4
    Συγνώμη αν σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου
    Και πάλι σε ευχαριστώ
    Δεν με ζαλισες καθολου.

    Comment


      #17
      Originally posted by Venus View Post
      Κυριως αναλυση στατιστικων δεδομενων , υπολογισμος ρισκου και συμβουλος εταιρειων. Για τις αποδοχες μπορεις να υπολογιζεις γυρω στα 3500 τον μηνα , για πρωτο μισθο παντα.

      Μήπως ξέρεις πως μπορώ να επικοινωνήσω ώστε να μάθω ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες?

      Τα ενοικια ειναι σε γενικες γραμμες ακριβα , πολυ ακριβα. Πχ ενοικια των 1000 ευρω ειναι αρκετα συνηθισμενα. Υπαρχουν βεβαια και φθηνες επιλογες , αλλα θα σου ελεγα να υπολογιζεις απο 700-850.

      Πιστεύεις πως πρέπει να έρθω Γερμανία κάποια στιγμή το καλοκαίρι ώστε να δω κάποια διαμερίσματα και να κλείσω αυτό που με καλύπτει?

      Δεν ξερω ακριβως την διαδικασια , αλλα ξερω με σιγουρια πως θεωρησε μαθηματικος και οχι δασκαλος μαθηματικων.
      Eδω για να γινει καποιος δασκαλος σπουδαζει παιδαγωγικα με βαρυτητα στα μαθηματικα πχ.

      Εγώ τελείωσα Μαθηματικό Αθήνας στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο ... χωρίς να έχω κάνει μεταπτυχιακό!


      Δεν με ζαλισες καθολου.
      Χαίρομαι που δε σε ζάλισα! Ότι πληροφορίες μπορείς να μου δώσεις ακόμα είμαι όλος αυτιά

      Comment


        #18
        Αρχικα θελω να σου κανω μερικες ερωτησεις.

        1. Γνωριζεις γερμανικα?
        2. Εχεις καποιον γνωστο ωστε να μπορει να σε φιλοξενησει το πρωτο διαστημα?
        3. Θελεις οπωσδηποτε Στουτγκαρδη ή εχεις και αλλες πολεις στο μυαλο σου?
        4. Eχεις καποια χρηματα στην ακρη ωστε να τα βγαλεις περα στην αρχη?
        5. Αυτη τη στιγμη εργαζεσαι εσυ και η συντροφος σου?

        Εαν εχεις γνωστο εδω, θα σου ελεγα να ερθεις για ενα διαστημα για να δεις τι παιζει και να κανεις καποιες απαραιτητες γραφειοκρατικες διαδικασιες.
        Εαν δεν εχεις γνωστους θα σου ελεγα να αρχισεις απο τωρα να στελνεις βιογραφικα και να κοιτας αγγελιες. Αν βρεις δουλεια το πιο πιθανο ειναι ο εργοδοτης να σου κλεισει και καποιο διαμερισμα ωστε οταν μετακομισεις να μη χρειαζεται να ψαχνεις.
        Η ευρεση κατοικιας ειναι σχετικα δυσκολη υποθεση , θεωρω σχεδον απιθανο μεσα σε ενα μηνα να βρεις διαμερισμα. Οποτε, αν δεν βρεις δουλεια πριν την μετακομιση, το καλυτερο θα ηταν να υπενοικιασεις καποιο δωματιο για τον πρωτο καιρο.

        Καλο θα ηταν επισης να απευθυνθεις στην γερμανικη πρεσβεια ή προξενιο απο τωρα ωστε να ενημερωθεις καλυτερα.

        Comment


          #19
          Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ και ο άντρας μου είμαστε επίσης μαθηματικοί χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό και από όσο ψάχνουμε λίγο καιρό τώρα στον ΟΑΕΔ Γερμανίας η πιθανότητα με τις υπάρχουσες ''γνώσεις'' μας (καθαρά θεωρητικά μαθηματικά) να βρούμε εργασία είναι σχεδόν μηδενική.Μήπως δεν έχουμε καταλάβει κάτι καλά ή το μέλος Venus δεν γνωρίζει ότι δεν έχουμε τις γνώσεις που ανέφερε ώστε να βρούμε δουλειά εκεί?Επίσης θα θέλαμε να μάθουμε αν καθίσουμε να εκπαιδευτούμε μόνοι μας σε γλώσσα προγραμματισμού C++ θα έφτανε από μόνο του ή θα χρειαστούμε κ άλλες γλώσσες και ίσως και στατιστική ανάλυση δεδομένων μαζί με SAS (τουτέστιν κάνα 1-2 χρόνια διάβασμα μαζί με τα γερμανικά) και πάλι να μην μπορούμε να βρούμε εργασία??

          Comment


            #20
            1. Γνωρίζω Γερμανικά...έχω πάρει το Zertifikat,το αντίστοιχο του Lower
            2.Ενδέχεται να έχουμε κάποιον να μας φιλοξενησει αρχικά...χωρίς να είναι σίγουρο
            3.Θέλουμε κοντά στην Στουτγάρδη επειδή εκεί μένουν οι συγγενείς της κοπέλας μου
            4.Έχω κάποια χρήματα στην άκρη για να τα βγάλουμε πέρα στην αρχή
            5.Αυτή τη στιγμή εργάζομαι

            Το βασικό ερώτημα ειναι εάν το πτυχίο του Μαθηματικού αρκεί για να βρω κάποια δουλειά,έστω και με χαμηλές αποδοχές για να ξεκινήσω...και στην πορεία να βελτιώσω ότι μπορώ ώστε η εύρεση εργασίας και οι μεγαλύτεροι μισθοί να γίνουν πιο εφικτά

            Comment


              #21
              Originally posted by Venus View Post
              Αρχικα θελω να σου κανω μερικες ερωτησεις.

              1. Γνωριζεις γερμανικα?
              2. Εχεις καποιον γνωστο ωστε να μπορει να σε φιλοξενησει το πρωτο διαστημα?
              3. Θελεις οπωσδηποτε Στουτγκαρδη ή εχεις και αλλες πολεις στο μυαλο σου?
              4. Eχεις καποια χρηματα στην ακρη ωστε να τα βγαλεις περα στην αρχη?
              5. Αυτη τη στιγμη εργαζεσαι εσυ και η συντροφος σου?

              Εαν εχεις γνωστο εδω, θα σου ελεγα να ερθεις για ενα διαστημα για να δεις τι παιζει και να κανεις καποιες απαραιτητες γραφειοκρατικες διαδικασιες.
              Εαν δεν εχεις γνωστους θα σου ελεγα να αρχισεις απο τωρα να στελνεις βιογραφικα και να κοιτας αγγελιες. Αν βρεις δουλεια το πιο πιθανο ειναι ο εργοδοτης να σου κλεισει και καποιο διαμερισμα ωστε οταν μετακομισεις να μη χρειαζεται να ψαχνεις.
              Η ευρεση κατοικιας ειναι σχετικα δυσκολη υποθεση , θεωρω σχεδον απιθανο μεσα σε ενα μηνα να βρεις διαμερισμα. Οποτε, αν δεν βρεις δουλεια πριν την μετακομιση, το καλυτερο θα ηταν να υπενοικιασεις καποιο δωματιο για τον πρωτο καιρο.

              Καλο θα ηταν επισης να απευθυνθεις στην γερμανικη πρεσβεια ή προξενιο απο τωρα ωστε να ενημερωθεις καλυτερα.



              1. Γνωρίζω Γερμανικά...έχω πάρει το Zertifikat,το αντίστοιχο του Lower
              2.Ενδέχεται να έχουμε κάποιον να μας φιλοξενησει αρχικά...χωρίς να είναι σίγουρο
              3.Θέλουμε κοντά στην Στουτγάρδη επειδή εκεί μένουν οι συγγενείς της κοπέλας μου
              4.Έχω κάποια χρήματα στην άκρη για να τα βγάλουμε πέρα στην αρχή
              5.Αυτή τη στιγμή εργάζομαι

              Το βασικό ερώτημα ειναι εάν το πτυχίο του Μαθηματικού αρκεί για να βρω κάποια δουλειά,έστω και με χαμηλές αποδοχές για να ξεκινήσω...και στην πορεία να βελτιώσω ότι μπορώ ώστε η εύρεση εργασίας και οι μεγαλύτεροι μισθοί να γίνουν πιο εφικτά

              Comment


                #22
                Originally posted by konserva4 View Post
                Το βασικό ερώτημα ειναι εάν το πτυχίο του Μαθηματικού αρκεί για να βρω κάποια δουλειά,έστω και με χαμηλές αποδοχές για να ξεκινήσω...και στην πορεία να βελτιώσω ότι μπορώ ώστε η εύρεση εργασίας και οι μεγαλύτεροι μισθοί να γίνουν πιο εφικτά
                Το ίδιο θέμα έχουμε κυρίως και εμείς αλλά από ΄ότι έχουμε καταλάβει είναι δύσκολο ως θεωρητικός μαθηματικός να βρεις δουλειά και επίσης δεν ξέρουμε αν υπάρχει κάποιος''σίγουρος'' τρόπος μετεκπαίδευσης ώστε μετά να πάμε σε καλύτερη δουλειά καθώς και αν μπορείς να τον ακολουθήσεις λόγω χρημάτων και χρόνου....

                Comment


                  #23
                  Zoifr, χωρις γνωσεις προγραμματισμου και γερμανικων μειωνονται οντως οι πιθανοτητες να βρεις δουλεια , εντελως αδυνατο ομως δεν ειναι.
                  Τυγχανει λογω σχολης να γνωριζω αρκετους φοιτητες μαθηματικων και αρκετοι απο αυτους βρισκουν δουλεια πριν ακομα τελειωσουν τη σχολη.
                  Αγγελιες ειναι καλο να ψαχνεις σε διαφορα σαιτ που ειδικευονται σε αποφοιτους θετικων επιστημων και οχι μονο μεσω του ΟΑΕΔ.

                  Comment


                    #24
                    Κονσερβα , εγω πιστευω πως αξιζει να το ρισκαρεις , εννοειται βεβαια πως δεν θα αφησεις την τωρινη σου εργασια πριν δεις οτι οντως σε τραβαει το κλιμα εδω.

                    Δες και λιγο αυτο το θεμα http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B7%CF%82-3576/

                    εχει αρκετα χρησιμα λινκ που μπορει να ψαξεις για περισσοτερες πληροφοριες.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Venus View Post
                      Κονσερβα , εγω πιστευω πως αξιζει να το ρισκαρεις , εννοειται βεβαια πως δεν θα αφησεις την τωρινη σου εργασια πριν δεις οτι οντως σε τραβαει το κλιμα εδω.

                      Δες και λιγο αυτο το θεμα http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B7%CF%82-3576/

                      εχει αρκετα χρησιμα λινκ που μπορει να ψαξεις για περισσοτερες πληροφοριες.


                      κατ'αρχήν σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου

                      Είμαστε αποφασισμένοι να κανουμε το βήμα να έρθουμε στην Γερμανία και είμαι σίγουρος πως είναι η καλύτερη επιλογή που μπορούμε να κάνουμε.

                      το ότι γνωρίζουμε Γερμανικά-απλά είναι λίγο σκουριασμένα-είναι ακόμα ένα θετικό

                      ελπίζουμε να βρούμε δουλειά ο καθένας στον τομέα του

                      από εκεί και πέρα βλέπουμε...

                      είμαστε διατεθιμένοι να κάνουμε μία καλή αρχή

                      Comment

                      Working...
                      X