Announcement

Collapse
No announcement yet.

τελευταία προθεσμία μέχρι το καλοκαίρι

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    τελευταία προθεσμία μέχρι το καλοκαίρι

    Σκέφτηκα πάρα πολύ πριν ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα αλλά οι λόγοι μου ήταν πως: 1ον θέλω να αποκτήσω μια πιο σφαιρική άποψη για την ζωή στην Αγγλία. 2ον θα απαντήσουν άτομα τα οποία ζουν/σπούδασαν/μετανάστευσαν στο Ηνωμένο Βασίλειο. 3ον τα περισσότερα τα έχω βρει χάρη στον καλύτερο μου φίλο το(ν)... google και δεν χρειάζεται να κάνω ερωτήσεις που ήδη υπάρχουν σε θέματα τα οποία αν τα είχαν διαβάσει ή πραγματικά τους ενδιέφερε η μετανάστευση θα τα είχαν ψάξει στο internet και δεν θα τα περίμεναν έτοιμα σερβιρισμένα στο πιάτο τους!!!

    Είμαι 26 χρονών έχω μια βεβαίωση πως τελείωσα από ένα συγκεκριμένο ΙΕΚ (έχω μια μικρή οφειλή για να πάρω το πτυχίο, το έχουν κάτι σαν απόδειξη αυτό με το πτυχίο) και η αλήθεια είναι πως λόγω οικονομικής κρίσης δεν μπόρεσα να μείνω στην Αθήνα για να βρω κάπου δουλειά στον τομέα των ΜΜΕ και γύρισα στο χωριό μου.

    Εδώ μέσω voucher δούλεψα σε τοπική εφημερίδα, εργάστηκα λίγο σε ραδιόφωνο τους καλοκαιρινούς μήνες και κάπου εκεί σταμάτησα και αυτό γιατί ήθελαν κάποιον να είναι εκεί είτε εφημερίδα είτε ράδιο 15 ώρες την ημέρα χωρίς να τον πληρώνουν ούτε έναν καφέ βρε αδερφέ. Επίσης για χρόνια είχαμε περίπτερο (έκλεισε λόγω μνημονίων) και μετά δούλεψα σε προποτζήδικο μέχρι πριν λίγο καιρό, καμιά φορά σε κουζίνα ταβέρνας όποτε χρειαζόμουν (παρακολούθησα μαθήματα μαγειρικής για έναν χρόνο περίπου) (ενδιάμεσα έκανα μεροκάματα όπως ελιές κλπ κλπ).

    Τον τελευταίο καιρό κάναμε μια μικρή επένδυση με την οικογένεια μου με πρόβατα και βοηθάω μέχρι να προκύψει μια ευκαιρία για εμένα κ ευκαιρία δεν εννοώ ούτε 5μηνα, ούτε voucher που τα θεωρώ αρπαχτές χωρίς να βοηθάει τον άνεργο αφού μετά το πέρας πάλι άνεργος θα είναι.

    Έχω δώσει διορία στον εαυτό μου να εξαντλήσω τα εγχώρια περιθώρια μέχρι τέλος αυγούστου αρχές σεπτέμβρη μήπως βρω κάτι. Αλλιώς επέλεξα Αγγλία για μετανάστευση. Θα μου πείτε γιατί την Αγγλία?? Λόγω γλώσσας, έχω ένα πτυχίο αλλά έχω το κακό συνήθειο να τα έχω παρατήσει τα αγγλικά αλλά ενώ μπορώ να διαβάζω στα αγγλικά, κείμενα να ακούω κ να βλέπω ταινίες χωρίς υπότιτλους όταν έρχεται η ώρα να προσπαθήσω να γράψω ή εκφραστώ τραυλίζω σαν ρώσσος στην πλατεία της Ομόνοιας. Εδώ έρχεται το πρώτο μου ερώτημα και είναι πως είναι η ώρα της συνέντευξης

    Θεωρώ τον εαυτό μου ανειδίκευτο εξού και το νικ μου. Βέβαια έχω ως στόχο να βρω δουλειά στον τομέα της φροντίδας ενηλίκων health care ή σε βοήθεια στο σπίτι για αρχή, είχα στείλει βιογραφικό σε μια παρόμοια αγγελία και μου έστειλαν email να περάσω από συνέντευξη μέσω skype μόνο που τότε έτυχαν πολλά εκείνη την περίοδο και αφού τους ευχαρίστησα (χωρίς να κλείσω πόρτες για το καλοκαίρι) δεν την έκανα την συνέντευξη. Είναι αόριστη η ερωτησή μου δεν έχω ούτε κάποιον γνωστό να με φιλοξενήσει, ούτε να με βοηθήσει, έχω επιλέξει μετά από πολλές ώρες ψαξίματος πως το Κιλμάρνοκ κ ο Βορράς είναι ιδανικός για εμένα. Κιλμάρνοκ γιατί είναι κοντά στην Γλασκώβη και βορράς γιατί είναι πιο φθηνά εκεί από ότι στα Νότια, αλλά ξέρω πως νότια οι μισθοί είναι πιο πάνω αλλά και το κόστος ζωής πιο ακριβό...

    Τον τελευταίο καιρό διαβάζω και βιβλία ψυχολογίας για να το βάλω στο βιογραφικό μου γιατί νομίζω θα με ωφελήσει σε αυτό που ψάχνω. Με αυτά τα προσόντα μπορώ να ελπίζω σε κάτι??

    Θα έλεγα το γνωστό που λένε πάρα πολλοί φίλοι που γράφουν πως θα κάνω τα πάντα ''πλένω σκάλες, πιάτα κλπ κλπ'' αλλά εγώ θέλω να εργαστώ στον τομέα της κοινωνικής εργασίας αρχικά και αν μπορέσω στην πορεία να συνεχίσω την δημοσιογραφία (αν και για να το κάνω θα έπρεπε να έχω τελειώσει αγγλική φιλολογία δεν απατώμαι αν και ποτέ δεν είναι αργά)..

    Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω, γιατί πολλά είχα στο μυαλό μου αλλά λίγο να τα κάνω όλα αυτά μια σούμα τα ξέχασα...

    Το budget μου θα είναι γύρω στα 2000€ σκληρή οικονομίας... όλα τα σχόλια δεκτά...

    #2
    Καλησπέρα. Στον τομέα του health care, ειδικά για ηλικιωμένους, ψάχνουν άτομα και δεν χρειάζεται εξειδικευση, σου κάνουν αυτοί ενα μικρό training. Για το κομμάτι της δημοσιογραφίας θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς γιατί είναι ένας κλάδος με τεράστιο ανταγωνισμό απο τον οποίο πάρα πολύ λίγοι βγάζουν λεφτά, άσε πάλι που θέλει γνωριμίες, να κάνεις τζάμπα πρακτική κτλ. To πτυχίο του ΙΕΚ δεν θα σε βοηθ'ησει σε κάτι.

    Comment


      #3
      Originally posted by LostInTranslation View Post
      Καλησπέρα. Στον τομέα του health care, ειδικά για ηλικιωμένους, ψάχνουν άτομα και δεν χρειάζεται εξειδικευση, σου κάνουν αυτοί ενα μικρό training. Για το κομμάτι της δημοσιογραφίας θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς γιατί είναι ένας κλάδος με τεράστιο ανταγωνισμό απο τον οποίο πάρα πολύ λίγοι βγάζουν λεφτά, άσε πάλι που θέλει γνωριμίες, να κάνεις τζάμπα πρακτική κτλ. To πτυχίο του ΙΕΚ δεν θα σε βοηθ'ησει σε κάτι.
      καλημέρα, και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου... ναι δεν ποντάρω στην δημοσιογραφία απλά είπα αν ποτέ έρθει κάπου τοπικά σε καμιά κοινότητα ελληνική κλπ κλπ καλώς αλλιώς δεν χάθηκε ο κόσμος..

      εμένα ο στόχος μου είναι για healthcare και τίποτα άλλο μέχρι να πατήσω στα πόδια μου εκεί έχω ρίξει το βάρος μου και διαβάζω βιβλία που πιστεύω πως θα με βοηθήσουν.

      Comment


        #4
        τα 2.000 είναι αρκετά για αρχή στην περιοχή που διάλεξες. Αν βλέπεις ότι πράγματα δεν προχωράνε στην επιχείρηση που κάνατε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι απλά να φύγεις, δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι τόσο.

        Comment


          #5
          anidikeutos καλημέρα
          Ο ρεαλισμός που σε χαρακτηρίζει, θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τα περί δημοσιογραφίας. Στην αγγλία δεν υπάρχουν ελληνικές κοινότητες στα μεγέθη της γερμανίας. Τα λίγα άτομα που τις απαρτίζουν είναι συνήθως κύπριοι υπερήλικες. Στην πόλη μου των 200.000 κατοίκων, το ελληνικό σχολείο έχει μόνο 10 παιδιά.
          Η γλώσσα είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για την επίτευξη του στόχου σου. Κακώς τα παράτησες. Το BBC εκπέμπει καθημερινά δεκάδες προγράμματα ιντερνετικά 24/ 7. Η γλώσσα δεν μαθαίνεται απότομα, παρά είναι το αποτέλεσμα της καθημερινής ενασχόλησης με αυτή.
          Ολα τα άλλα που αναφέρεις (βιβλία, αποδείξεις κ.λπ) σύντομα θα είναι μια ακόμα ανάμνηση από την πατρίδα.
          Οι άγγλοι είναι έμπειρος λαός στη διαχείρηση του εργατικού δυναμικού. Εχουν μεγάλη ιστορία πάνω σ αυτό. Εφ όσον θέλεις να δουλέψεις, σίγουρα θα σου δώσουν δουλειά.
          Βοήθεια μην περιμένεις από κανένα γιατί θα μείνεις στο περίμενε. Εαν προσπαθείς με τις δικές σου δυνάμεις, όλο και κάτι καλύτερο θα βρείς. Δεν εχει σημασία πόσο άσχετη θα είναι η πρώτη και η δεύτερη δουλειά που θα βρεις. Η επόμενη θα είναι ακόμα καλύτερη.
          Οσο το αφήνεις για αργότερα, τόσο χειρότερη θα είναι η κατάσταση που θα κληθείς να αντιμετωπίσεις όταν έρθει η ώρα.
          Καλή τύχη

          Comment


            #6
            Εγώ θα σε συμβούλευα, να δουλέψεις και άλλο τη γλώσσα, διαβάζοντας βιβλία στην Αγγλική γλώσσα, πχ τα βιβλία ψυχολογίας που ανέφερες, μπορείς να τα διαβάσεις στην Αγγλική γλώσσα. Ξεκίνα από το παρακάτω σαιτ (σου χω έτοιμη την αναζήτηση σε ψυχολογία στα Αγγλικά):

            Psychology eBooks - Download & Read Free Psychology Books

            Επίσης θα σου πρότεινα να μάθεις καλά την τέχνη της κτηνοτροφίας (που στην ουσία δεν είναι μία τέχνη αλλά πολλές μαζί), μιας και σου δίνεται η ευκαιρία, που είναι μια δουλειά με την οποία δεν ασχολείται πολύς κόσμος, αλλά έχει άπειρα καλά, ειδικά αυτήν την εποχή μέσω κρίσης. Δε μπορείς να φανταστείς πόσες θέσεις εργασίας υπάρχουν σε φάρμες της Αγγλίας αλλά και σε άλλες χώρες, που ζητάν άτομα. Και πίστεψέ με, πολλοί θα προτιμήσουν να πάρουν έναν καλοφτιαγμένο-μορφωμένο νέο που ξέρει τη δουλειά, παρά έναν ημιαγριεμένο Αλβανό-Πολωνό-Βούλγαρο αμφιβόλου προελεύσεως. Άσε που από αυτές τις χώρες δεν τους δίνουν χαρτιά. Επιπλέον, αν βρεις δουλειά σε φάρμα έξω, να ξέρεις ότι θα γλυτώσεις από το κόστος ζωής απίστευτα λεφτά, τα οποία κάτοικοι του Λονδίνου και άλλων περιοχών τα δίνουν σε γιαγιάδες ενοικιάστριες, σε υπεραξία ποτών-καφέδων σε μαγαζιά του WEST-END και σε εισιτήρια μετρό.

            Είναι ευλογία η εμπλοκή σου με την κτηνοτροφία και τα πρόβατα, μάθε όσο πιο πολλά μπορείς.
            Ταυτόχρονα δούλευε τη γλώσσα, καθημερινά, ακατάπαυστα. Η ομιλία θα έρθει από μόνη της μέσω των βιβλίων, είναι νομοτελειακό.
            Είσια μικρός ακόμη και θα σου έλεγα να μη βιαστείς. Κάθησε κανάν χρόνο στο χωριό να χεις την ηρεμία σου, εστίασε σε αυτά τα δύο, πάρε αν μπορείς παράλληλα και κανά δίπλωαμ οδήγησης Γ κατηγορίας, κλπ μάσε κανά φράγκο παραπάνω, τέσταρε την αγορά και άλλο, ψάξε για θέσεις εργασίας σε φάρμες, ακόμη και αν δεν πας τώρα, κάτσε απόλαυσε την οικογένειά σου λίγους μήνες ακόμη τώρα που μπορείς, γιατί μετά θα σε βλέπει η μανούλα σου 10 μέρες το χρόνο, και μπορείς να κάνεις την κίνηση του χρόνου.

            Καλή τύχη!

            Comment

            Working...
            X