Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aυστρια - Bιεννη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Aυστρια - Bιεννη

    Καλησπερα,με λενε Μαρια και αυτην την στιγμη μενω στο Innsbruck της Αυστριας.

    Σκευτομαι να παω Βιεννη για νεα δουλεια και θα θελα αν καποιος ειναι απο Βιεννη να μου δωσει μερικες πληροφοριες που χρειαζομαι.


    Σας ευχαριστω πολυ!

    #2
    Γειά σου Μαρία,

    ευχαρίστως να βοηθήσω, ρώτησέ με ότι θέλεις.

    Comment


      #3
      Παρ'όλο που είναι για Γερμανία, έχω ζήσει παρόμοια περιστατικά και στην Αυστρία στο πανεπιστήμιο, στην αναζήτηση σπιτιού και στη δουλειά :

      Newsbeast.gr | ΕΛΛΑΔΑ : «Φύγε από τη χώρα μου βρωμοέλληνα»

      Ειδικά για το σχολείο που ρώτησες:

      Μια βδομάδα πριν τις διακοπές ήρθε η καθηγήτρια και μου είπε "Ας είμαστε ρεαλιστές, εσύ ως Ελληνίδα που ήρθες σε γερμανικό σχολείο, καταλαβαίνεις και μόνη σου πως είσαι σε δύσκολη θέση. Καλό θα είναι να μην περιμένεις κάποια επιτυχία"…» αναφέρει η Κωνσταντίνα έχοντας την ωριμότητα να συμπεράνει και να συμπληρώσει πως μπορεί να εννοούσε τις δυσκολίες της γλώσσας με τις οποίες θα ερχόμασταν αντιμέτωποι, «παρόλο που δεν ακούστηκε έτσι. Συνέχισε μάλιστα λέγοντας πως δεν θα έπρεπε να σκεφτόμαστε καν να προαχθούμε στη 13η τάξη, το πιο πιθανό ήταν να μην καταφέρουμε να περάσουμε την 12η. Πίστευα σε εμένα, αλλά φυσικά και απογοητεύτηκα παρά τη θέλησή μου, καθηγήτρια το είπε, δεν μπορείς να πάρεις τα λόγια της αψήφιστα. Πέρυσι η χρονιά ήταν πολύ χάλια, σκεφτόμουν συνέχεια αυτά τα λόγια».

      Αυτό όμως ήταν μόνο ένα από τα περιστατικά που μας διηγείται η ελληνίδα μαθήτρια. «Πολλές φορές, σχεδόν καθημερινά θα έλεγα πως υπήρχαν περιστατικά που γινόταν λόγος για την καταγωγή μου. Απλά μετά από κάποιο σημείο σταμάτησα να δίνω σημασία. Παραδόξως σε αντίθεση με την πεποίθηση της καθηγήτριάς μου κατάφερα να προαχθώ στην επόμενη τάξη. Ένα άλλο παράδειγμα ήταν όταν επρόκειτο να γράψουμε ένα διαγώνισμα και μας ενημέρωνε ένας καθηγητής για το πώς θα είναι οι ασκήσεις που θα περιλαμβάνει. Καθώς περιέγραφε την πιο δύσκολη και τελευταία άσκηση, στην οποία θα έπρεπε να διαβάσουμε ένα κείμενο και με δικά μας παραδείγματα να το σχολιάσουμε αποδίδοντας το νόημα, προσέθεσε στο τέλος "μην αγχώνεστε, ακόμα και για τα ελληνάκια θα είναι βατό"»… περιγράφει η Κωνσταντίνα επαναλαμβάνοντας τη σκέψη της να εννοούσε την δυσκολία της γλώσσας.

      «Πολύ συχνά αναφέρεται το ότι είμαστε Έλληνες και ειδικά τον τελευταίο καιρό. Αρκετές φορές έχει τη μορφή πλάκας αλλά η συχνότητα είναι τέτοια που πλέον δεν έχει και τόσο πλάκα. Συνεχώς επαναλαμβάνουν ότι πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία σαν λαός, ότι δεν μπορούν να μας δανείζουν χωρίς να τα ξεπληρώνουμε κλπ σε εμάς που πληρώνουμε φόρους εδώ και δύο γενιές. Ο μόνος φόρος που δεν πληρώνουμε είναι αυτός της ευαγγελικής εκκλησίας επειδή δεν είμαστε ευαγγελιστές. Μάλιστα μια φορά μια καθηγήτρια μας επεσήμανε πως πρέπει να πάρουμε την γερμανική υπηκοότητα για να πληρώνουμε φόρους, πράγμα το οποίο δεν ισχύει. Από τότε ενισχύθηκε στους συμμαθητές μου η εικόνα του «τζαμπατζή Έλληνα» που ούτως ή άλλως προβάλλεται από τα γερμανικά media».

      Στην τάξη δεν έχει συμβεί κάτι, αλλά έχω ζήσει παρόμοια περιστατικά κατά την διάρκεια της πρακτικής που κάνω τώρα. Τις πρώτες μέρες ήταν όλα εντάξει, μέχρι που με ρώτησαν για την καταγωγή μου. Αφού είπα στην προϊσταμένη πως είμαι Έλληνας είπε μπροστά σε όλους «εντάξει δεν χρειάζεται να ντρεπόμαστε όλοι για την εθνικότητά μας», και στη συνέχεια μου ανέθετε επιπλέον δουλειές. Στο σχολείο ευτυχώς δεν έχει συμβεί κάτι, το μόνο που παρατηρώ είναι πως, ίσως καλύτερα, πολλοί δεν αναφέρουν το θέμα της εθνικότητα ή αποφεύγουν να το συζητήσουν επειδή είμαι μπροστά. Είναι ένα θέμα ταμπού.

      Δεν είναι όλοι της ίδιας γνώμης, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι είναι κατά των Ελλήνων. Στην τάξη μας έχουν χαρακτηρίσει «αυθάδεις, απαράδεκτους, έχουν πει πως έχουμε απίστευτο θράσος. Νομίζω πως την εκλογή της νέας κυβέρνησης την βλέπουν σαν απειλή για τους ίδιους. Μια καθηγήτρια είχε πει χαρακτηριστικά πως πρέπει να πληρώσουμε για να μάθουμε από τα λάθη μας». Ο Θόδωρος μας λέει πως εδώ και δύο χρόνια που πηγαίνει σε γερμανικό σχολείο έχει κάνει φιλίες μόνο με ξένους. «Υπάρχουν προκαταλήψεις εναντίον μας. Μόλις μαθαίνουν την εθνικότητά σου ρωτάνε “πως είναι η κατάσταση εκεί, έχουνε λεφτά; πότε θα πληρώσουν τα χρέη τους;” και μετά ακολουθεί η πεποίθηση πως μας ταΐζουν»

      Αντιμετώπισα πολλές φορές θέματα στο σχολείο. Επειδή ήμουν Ελληνίδα όταν πήγα για πρώτη φορά στην αίθουσα μουσικής ούτε καλημέρα δεν μου είπαν. Γίνεται προπαγάνδα από τα ΜΜΕ, γράφουν τις δηλώσεις του κ. Σόιμπλε σύμφωνα με τις οποίες "μας λυπάται" αλλά δεν αναφέρονται ποτέ για παράδειγμα στο βιογραφικό του, δεν αναφέρονται ποτέ στις πολεμικές αποζημιώσεις και στο κατοχικό δάνειο, παρά μόνο για να διευκρινίσουν πως είναι πεπερασμένο γεγονός. Αποποιούνται την ευθύνη των πράξεων του Χίτλερ, το όνομά του είναι σχεδόν ποινικοποιημένο, δεν επιτρέπεται η δημόσια αναφορά του… Πέρυσι που πήγα για πρώτη φορά σε γερμανικό σχολείο, στην αρχή τα παιδιά δεν με ήξεραν αλλά με αντιμετώπισαν με άσχημο τρόπο, δεν έκαναν παρέα μαζί μου επειδή ήμουν Ελληνίδα. Με το χρόνο ευτυχώς άλλαξαν γνώμη και τώρα πια δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα» αναφέρει η Βασιλική ενώ συνεχίζει αναφέροντας ένα ακόμα χαρακτηριστικό περιστατικό.

      «Όταν τελείωσαν οι εκλογές ο καθηγητής μπήκε στην τάξη και μας ρώτησε αν πήγαν οι γονείς μας να ψηφίσουν. Στο τέλος της ώρας μας λέει “θέλω τα λεφτά μου πίσω να ξέρετε”. Πάρα πολλά έχουν γίνει , δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει μέρα που δεν θα αναφερθούν στο όνομα της Ελλάδας και συνήθως κατηγορούν εμάς τις ελληνίδες για τα πάντα. Έχει τύχει να αργήσουμε πέντε λεπτά και μπαίνοντας στην τάξη ο καθηγητής μας είπε "γιατί αργήσατε, ήρθατε με το ιδιωτικό σας τζετ από Ελλάδα". Επίσης τραγικό είναι πως σε κουβέντες χαρακτηρίζουν την Χρυσή Αυγή δεξιό κόμμα»;

      Ο Σωτήρης είναι από εκείνους που έχει βιώσει λίγο εντονότερα την αντίδραση για την καταγωγή του, όταν ένας συμμαθητής στην τάξη του σηκώθηκε ενώπιον όλων φωνάζοντάς του «Φύγε από την χώρα μου βρωμοέλληνα» παρουσία καθηγητή ο οποίος δεν αντέδρασε καθόλου.

      Comment


        #4
        A_Qnn αν θέλεις πες μας κανένα περιστατικό που βίωσες, να πάρουμε μια εικόνα και για το τι γίνεται στην Αυστρία, γιατί ήδη τη Γερμανία αρχίζουμε να την βγάζουμε από το target group των προς μετανάστευση χωρών...

        Comment


          #5
          Έχω γράψει πάρα πολλά στο θέμα : http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B9%CE%B1-6106/

          Γενικά δεν μπορώ να συμβουλέψω ανθρώπους με παιδιά γιατί δεν έχω. Στην "Maria Ts" απάντησα με προσωπικό μήνυμα κυρίως μέσω άρθρων εφημερίδων. Στο πανεπιστήμιο έζησα καθηγητές που σε γραπτές εξετάσεις δεν μπορούσαν να μου μειώσουν το βαθμό, αλλά στις προφορικές ήταν ολοφάνερο το πόσο ζορίζονταν να σου δώσουν καλό βαθμό. Δηλαδή, όταν μπαίνεις και το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνει είναι το από πού είσαι, τότε ξέρεις ότι αυτό παίζει ρόλο στο βαθμό. Είχα και μία πολύ κακή εμπειρία με έναν που είχε 2 γραπτές εξετάσεις και μία προφορική. Στις 2 γραπτές πήρα 7,5 με maximum το 8, είχα τον 4ο καλύτερο βαθμό σε 59 άτομα. Μου έκανε 8 τελείως άσχετες ερωτήσεις και 2 εντός ύλης. Στις εντός ύλης δεν με άφηνε να τελειώσω, μου πήρε το στυλό από το χέρι, στις άλλες του έλεγα πως είναι δυνατόν να απαντήσω, δεν τα κάναμε αυτά και μου έλεγε ότι από αυτά που έχω μάθει από το μάθημα, θα έπρεπε να μπορούσα να ελιχθώ. Χτυπιόταν στην καρέκλα και έλεγε : "Μα πώς είναι δυνατόν να γράψατε τόσο καλά και εδώ να μην ξέρετε τίποτα", μου έβαλε 0 στην προφορική εξέταση (τις 2 ερωτήσεις που ξεκίνησα να απαντώ σωστά τις "ξέχασε"), μέσος όρος βγήκε η βάση και κάθισε και μου έστειλε σε ένα eMail !!! ότι δεν ξέρω διανύσματα και άλγεβρα (Πανελλήνιες 1999 με 19,25/20). Το αστείο είναι ότι εγώ φοβήθηκα ότι θα υποστηρίξει ότι αντέγραψα ή ότι θα με κόψει, αλλά ο στόχος του δεν ήταν να με έχει του χρόνου πρώτο έδρανο και να τα ξέρω όλα, αλλά να με φέρει στη μετριότητα. Θέλει να σου περάσει ότι είσαι βλάκας και να τα παρατήσεις και όχι μόνο να στο πει αλλά να σου το γράψει. Έχω κι άλλες εμπειρίες που μου έχουν μάθει ότι ενώ μας βρίζουν για τις υποτίθεται κακές μας γνώσεις σε κάποιον τομέα, αυτό τους ανακουφίζει κάπως. Σε άλλα μαθήματα που ήμουν πραγματικά μέτρια, λόγω δικής μου έλλειψης γνώσεων, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Σίγουρα δεν είναι όλοι έτσι (αυτή ειναι μία και η χειρότερη περίπτωση) αλλά κάνα δυό τέτοιες εμπειρίες αρκούν για να πηγαίνεις πολύ σφιγμένος, υπερβολικά καλά διαβασμένος σε μια εξέταση γιατί ο άλλος όλο και κάτι θα κόψει - αλλά μετά αυτό ακριβώς το πολύ διάβασμα μπορεί και να τσαντίσει τον άλλο. Φοβάμαι ότι στα σχολεία όπου το παιδί δεν είναι ενήλικας θα υποφέρει πολύ περισσότερο και θα είναι πιο εύκολο να πάψει να πιστεύει ότι θα πιάσει οποιοδήποτε στόχο. Επίσης μπορώ να επιβεβαιώσω το ότι μετά το 2010 έχασα σχεδόν όλους τους Αυστριακούς μου φίλους και ότι κάποιοι με είχαν ουσιαστικά ως κρυφή γνωστή/φίλη, δηλαδή μπροστά σε άλλους Αυστριακούς έκαναν ότι δεν με συμπαθούσαν ή δεν με έβλεπαν. Ξέρω ότι κάποιοι καθηγητές σχολείου [και κατ' επέκταση ίσως και άλλες εργασιακές ομάδες] υποχρεούνται από παράγοντες που είναι πιο ψηλά να συντηρούν μία καθεστυκία τάξη με έναν τέτοιο τρόπο. Η λύση με αυτόν τον καθηγητή ήρθε μετά από ένα χρόνο αφού έκαναν παράπονα Γερμανοί και Αυστριακοί που είχαν καταγωγή από άλλο νομό (ένας Καρινθιώτης) και τελικά η προφορική εξέταση κόπηκε από το μάθημα. Κάποιοι από τους ανθρώπους που μας αντιμετωπίζουν ρατσιστικά δεν είναι καθ'αυτό ρατσιστές, είναι δημόσιοι υπάλληλοι, εκτελούν εντολές και θα λογοδοτήσουν αν π.χ. ένας έλληνας μαθητής είναι ο καλύτερος στην τάξη. Ουσιαστικά ρισκάρουν να κατηγορηθούν ότι δεν φροντίζουν "τα δικά τους παιδιά", τους δικούς τους πολίτες που εν τέλει αυτοί έχουν πληρώσει για την εκπαίδευση.

          Πλέον είμαι και αυστριακή πολίτης οπότε όπου πάω δείχνω το αυστριακό διαβατήριο και εδώ και ένα χρόνο κάθονται όλοι σούζα - μόνο κάποιοι εξυπνάκηδες στη δουλεία βιάστηκαν να με ρωτήσουν ειρωνικά αν παντρεύτηκα. Κάνανε και τους έκπληκτους, δεν πίστευαν ότι μια γυναίκα δεν χρειάζεται να παντρευτεί Αυστριακό για να τα καταφέρει. Σε κάποιες υπηρεσίες που έπρεπε να ενημερωθούν για την αλλαγή ξίνισαν τα μούτρα τους, αλλά ότι και να νιώθουν τώρα πρέπει να το καταπιούν οπότε δεν τους παίρνει. Άρα δεν έχω πλέον ρατσιστικές εμπειρίες να μοιραστώ. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι γενικά η Αυστρία έχει επίσης υποβαθμιστεί από S&P, Fitch κ.τ.λ. για τα σκάνδαλα - ιδιαίτερα της Hypo που δικάζεται τώρα, και η υποβάθμιση έγινε λίγο μετά την υποστήριξη του Αυστριακού πρωθυπουργού στον νέο Έλληνα πρωθυπουργό. Ξαφνικά, λόγω της τράπεζας Hypo, το χρέος της Αυστρίας παρουσιάζει αύξηση νομίζω 20 δις, από τη μια μέρα στην άλλη. Αυτό τους ταρακούνησε αρκετά, ώστε να μην θεωρούν ότι μόνο η μη αποπληρωμή φόρων προκαλεί το χρέος. Γενικά έχουν πέσει από το βάθρο της τελειότητας που νόμιζαν βρίσκονταν τα τελευταία 5 χρόνια και κάποιοι έχουν αρχίσει να παίρνουν χαμπάρι ότι μπορεί να έρθει και η σειρά τους. Συγκριτικά με τους Γερμανούς που απ'ότι μου λένε γνωστοί μου νομίζουν ότι είναι τέλειοι και αλάνθαστοι, έχουν αρχίσει λίγο να "πέφτουν" γιατί το πρόβλημα τους χτυπάει την πόρτα.

          Comment


            #6
            @ jimathens : Απ'ότι βλέπεις, και το copy paste αλλά και οι προσωπικές εμπειρίες ΒΟΗΘΑΝΕ τους ανθρώπους να επιλέξουν την χώρα που θα πάνε! Ο κόσμος πρέπει να ξέρει που είναι καλά και για τα παιδιά του. Στην Maria Ts απάντησα ΚΑΙ με προσωπικό μήνυμα σε προσωπική της ερώτηση. Απλώς διάβασα άρθρο με εμπειρίες παιδιών στο σχολείο, που ήταν και το προσωπικό ερώτημα της Maria Ts που νομίζω ότι ταιριάζει με το θέμα. Δεν έχω καταλάβει γιατί είστε τόσο αρνητικοί και λογοκρίνετε εμπειρίες που μπορεί να είναι καθοριστικές. Ποιοί είστε εσείς που αποφασίζετε αν ανήλικα παιδιά μπορούν να αντέξουν το ρατσισμό στο σχολείο; Αυτό το αποφασίζουν οι γονείς ΑΝ το ξέρουν. Κάποιοι Έλληνες θέλουν ακόμα τα παιδιά τους να πάρουν μια μόρφωση και αυτό είναι το κριτήριο για το ποιά χώρα θα πάνε. Όταν λέμε ότι μια χώρα σε αυτό είναι μάλλον κακή, δεν εννοούμε αυτόματα ότι στην Ελλάδα είναι καλύτερα! Εννούμε : κοιτάξτε και κάπου αλλού πρώτα, αν δεν είναι καλά στην Γερμανία π.χ. λόγω ρατσισμού, κοιτάξτε π.χ. το αγγλικό σύστημα εκπαίδευσης. Εσείς έχετε τη μύγα και νομίζετε ότι εμμέσως προτρέπουμε τους ανθρώπους να μείνουν στην Ελλάδα. Ο archer100 το λέει μόνος του ότι έχει target group χωρών που ψάχνει.

            Comment


              #7
              Originally posted by archer100 View Post
              A_Qnn αν θέλεις πες μας κανένα περιστατικό που βίωσες, να πάρουμε μια εικόνα και για το τι γίνεται στην Αυστρία, γιατί ήδη τη Γερμανία αρχίζουμε να την βγάζουμε από το target group των προς μετανάστευση χωρών...
              Ποτέ δεν ξέρεις πως θα στα φέρει η ζωή σε μια άλλη χώρα εκτός και πας γιατί πολύ απλά ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του αστέρι.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #8
                Originally posted by A_Qnn View Post
                @ jimathens : Απ'ότι βλέπεις, και το copy paste αλλά και οι προσωπικές εμπειρίες ΒΟΗΘΑΝΕ τους ανθρώπους να επιλέξουν την χώρα που θα πάνε! Ο κόσμος πρέπει να ξέρει που είναι καλά και για τα παιδιά του. Στην Maria Ts απάντησα ΚΑΙ με προσωπικό μήνυμα σε προσωπική της ερώτηση. Απλώς διάβασα άρθρο με εμπειρίες παιδιών στο σχολείο, που ήταν και το προσωπικό ερώτημα της Maria Ts που νομίζω ότι ταιριάζει με το θέμα. Δεν έχω καταλάβει γιατί είστε τόσο αρνητικοί και λογοκρίνετε εμπειρίες που μπορεί να είναι καθοριστικές. Ποιοί είστε εσείς που αποφασίζετε αν ανήλικα παιδιά μπορούν να αντέξουν το ρατσισμό στο σχολείο; Αυτό το αποφασίζουν οι γονείς ΑΝ το ξέρουν. Κάποιοι Έλληνες θέλουν ακόμα τα παιδιά τους να πάρουν μια μόρφωση και αυτό είναι το κριτήριο για το ποιά χώρα θα πάνε. Όταν λέμε ότι μια χώρα σε αυτό είναι μάλλον κακή, δεν εννοούμε αυτόματα ότι στην Ελλάδα είναι καλύτερα! Εννούμε : κοιτάξτε και κάπου αλλού πρώτα, αν δεν είναι καλά στην Γερμανία π.χ. λόγω ρατσισμού, κοιτάξτε π.χ. το αγγλικό σύστημα εκπαίδευσης. Εσείς έχετε τη μύγα και νομίζετε ότι εμμέσως προτρέπουμε τους ανθρώπους να μείνουν στην Ελλάδα. Ο archer100 το λέει μόνος του ότι έχει target group χωρών που ψάχνει.
                Το ξέρω ότι είναι μεγάλη βοήθεια από την μία πλευρά αλλά από την άλλη σχεδόν όλα τα ΜΜΕ της Ελλάδας έχουν βρει ένα πολύ καλό θέμα που πουλάει τα τελευταία χρόνια και το αναπαράγουν συνέχεια.

                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #9
                  Η αλήθεια είναι ότι η κατάσταση στη Γερμανία (και όχι μόνο) έχει αλλάξει εις βάρους των Ελλήνων και είναι αμφίβολο το αν αξίζει κάποιος να επιλέξει ειδικά την χώρα αυτή για να στρώσει τη νέα του ζωή, κουβαλώντας ολο αυτό το βαρύ φορτίο και το κακό όνομα που θα το συναντά μπροστά του σε πολλές πτυχές της ζωής του, με απρόβλεπτες πολλές φορές συνέπειες, και ίσως το ίδιο πάθουν και τα παιδιά του και μάλιστα, στο μέλλον ίσως τα πράγματα εξελιχθούν ακόμη χειρότερα.
                  Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο δεν είναι τόσο το άθλιο όνομα που έφτιαξαν οι Έλληνες έξω, αυτό το αξίζουν και με το παραπάνω, προσωπικά έχω πει, λέω και θα λέω τα χειρότερα για τη μερίδα των Ελλήνων που κατέστρεψαν τη χώρα και που δυστυχώς δεν είναι λίγοι. Τα λεγα και πριν την κρίση.
                  Το χειρότερο είναι η αλαζονεία των Γερμανών και των υπολοίπων εθνών, που ακούγοντας τη λέξη Έλληνας νιώθουν μια ανωτερότητα, και μια ηδονή για τα δεινά που περνάμε, και την εκδίκηση που υφιστάμεθα.
                  Και ενοχλούμαι γιατί δε βρέθηκε ακόμη κανένας να τους πει κατάμουτρα για το πόσοι κηφήνες ζουν στις δικές τους χώρες (η μισή Γερμανία και Αγγλία ζει από επιδόματα) αλλά ούτε και να μιλήσει για τους αληθινούς Έλληνες του μόχθου, τους εκατοντάδες χιλιάδες που ξεκινούν τη μέρα τους από τα χαράματα για τα χωράφια, τα νταμάρια, τα ψαροκάικα, τα εργοστάσια, και δουλεύουν με απολαβές το 1/3 των Ευρωπαίων. Ούτε να τους θυμήσει ότι πριν λίγο και για πολλές δεκαετίες οι Γερμανοί ήταν ο απόπατος και ο περίγελος του πλανήτη (διαμελισμένοι, και πλήρως εξουσιασμένοι από ΗΠΑ, Ρωσία, Γαλλία, Αγγλία) και καλό είναι να μην σηκώνουν πολύ τον αμανέ, επειδή τους έκατσε η πολιτική τους την ώρα που εμείς βγάζαμε τους κλασσικούς προδότες εδώ.
                  Είχα ξεκινήσει την διαδικασία της μετανάστευσης με κεντρικό πυλώνα τη Γερμανία και κάθησα έμαθα τη γλώσσα τους από το μηδέν. Μετά από 2 χρόνια και όλα όσα μεσολάβησαν, πλέον έχει βγει από το κέντρο και έχει μπει μόνο ως εναλλακτική λύση έσχατης ανάγκης. Ούτε οι μισθοί τους αξίζουν, ούτε η ποιότητα ζωής για τους μετανάστες και κυρίως τα παιδιά τους, γιατί μην ξεχνάμε ότι όλοι οι μετανάστες έχουν ως απώτερο στόχο την καλύτερη ποιότητα ζωής των παιδιών τους.
                  Το να ακούει ένα παιδί το "κωλοέλληνα" κάθε τρεις και λίγο, δεν είναι ότι καλύτερο...Και αυτό δυστυχώς άλλαξε τα τελευταία 3-4 χρόνια.
                  Ευτυχώς ο πλανήτης είναι αρκετά μεγάλος και δεν είναι μόνο Γερμανία...

                  Comment


                    #10
                    Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες αλλά όσοι μας βρίζουν στην πραγματικότητα νιώθουν πολύ ασήμαντοι απέναντι μας λόγω της ιστορίας μας.

                    "ΑΝ" έρθει ποτέ καμία κυβέρνηση από πατριώτες στην Ελλάδα θα έρθει και η ώρα που θα πληρώσουν όλοι οι υπεύθυνοι της κατάστασης που περνάει η Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια...!!!

                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #11
                      Η Ελλάδα είναι ένα θέμα που "πουλάει". Όπως μετά την 11. Σεπτεμβρίου βρίζανε όλους τους μουσουλμάνους, έτσι μετά την κρίση του 2008 βρίζουν τους Έλληνες. Όλοι οι λαοί έχουν οικονομικά προβλήματα, αλλά ένας είναι στη χειρότερη κατάσταση οπότε όλοι οι υπόλοιποι μπορούν να ανακουφιστούν ότι τουλάχιστον δεν είναι τόσο χάλια. Ακόμα κι αν πάρα πολλοί παίρνουν κοινωνικά επιδόματα, όσο η οικονομία "κρατιέται" δεν θεωρούν ότι είναι τόοοοσο τεμπέληδες. Όσοι κηφήνες και να υπάρχουν εκεί, εσένα δεν σε ενόχλησαν ποτέ. Δεν μπορείς να τους πείσεις ότι υπάρχουν μορφωμένοι άνθρωποι στην Ελλάδα όταν βλέπουν τα τρένα που (δεν) έχουμε, όταν βλέπουν τους δρόμους μας. Πώς θα πείσεις ότι ξέρεις μαθηματικά, φυσική, προγραμματισμό όταν δεν παράγεις μία συσκευή κουζίνας; Όταν ο Γερμανός ή ο Αυστριακός παράγει αυτοκίνητα δεν μπορεί να πειστεί ότι η Ελλάδα βγάζει επιστήμονες. Και παραπονιέμαι και τους κατανοώ μετά από συζητήσεις που κάνω μαζί τους. Κάποιοι δεν σιχαίνονται τους Έλληνες αλλά τους δικούς τους πολιτικούς που έχουν βάλει υποθήκη τα φορολογικά έσοδα του μέσου Γερμανού/Αυστριακού για να μην χρεωκοπήσει ένα διεφθαρμένο κράτος. Δηλαδή ξυπνάνε ένα πρωί και διαβάζουν στην εφημερίδα ότι η υψηλή φορολογία δεν θα δοθεί για τις συντάξεις και για τα σχολεία των παιδιών τους, αλλά θα πάει "στους Έλληνες" που είναι ήδη αναξιόπιστοι, έχουν φάει ήδη τ'άντερά τους και ΑΠΕΙΛΟΥΝ με ακόμα μεγαλύτερη καταστροφή : ένα ντόμινο χρεοκωπίας. Οι πολιτικοί τους δηλαδή το παρουσιάζουν ώς αναγκαίο κακό και φυσικά οι άνθρωποι δεν μπορούν να βρίσουν τους πολιτικούς τους, πάνω μας θα ξεσπάσουν! Είναι σαν να τους έκανε μια χώρα πολύ κακό - δεν κατηγόρησε κανένας την Αμερική το 2008, έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα στην Ελλάδα, σαν να ξεκίνησε το ντόμινο από αυτήν, σαν να τους ξεκίνησε οικονομικό κλεφτοπόλεμο. Οι απλοί άνθρωποι νιώθουν ότι απειλούνται και σαν να μην έφτανε αυτό πηγαίνουμε κιόλας με τα παιδιά μας εκεί - ποιός θα πληρώσει; Τους τόκους που παίρνουν από τα δάνεια δεν τους αναφέρει καμία εφημερίδα, το μόνο που αναφέρουν είναι το πόσα θα χαθούν αν δεν πληρώσουμε. Και βέβαια η αντίλιψη είναι ότι εφ'όσον χρωστάς κόψε το λαιμό σου, γιατί να την πληρώσει το δικό μου παιδί που θα μείνει πίσω στην ύλη για να μάθει το δικό σου γερμανικά; Γιατί να μείνω εγώ άνεργος επειδή στη χώρα σου δεν φτιάχτηκαν ποτέ σοβαρές επιχειρήσεις; Η μετανάστευση θεωρείται και "θράσσος" πλέον γιατί δεν καθόμαστε στ'αυγά μας να πληρώσουμε αυτά που μας αξίζουν. Πρέπει να λες ευχαριστώ που έχεις δουλειά γιατί αυτοί στην προσφέρουν, γιατί το παιδί σου έχει σχολείο και περίθαλψη που πλήρωσαν αυτοί και οι γονείς τους. Στην Ελλάδα θα πεινούσες και θα πέθαινες οπότε ένα απλό βρίσιμο ή ένα ρατσιστικό αστειάκι δεν είναι τίποτα, πρέπει να λες κι ευχαριστώ. Δεν μπορείς να δικαιολογήσεις το ρατσισμό, ούτε να τον αφήσεις να υπάρχει, αλλά υπό αυτές τις συνθήκες είναι αναπόφευκτο ότι θα δημιουργηθεί. Και όλη τη Siemens και τη Goldman Sachs και τα ψέμματα και τις αποζημιώσεις να αραδιάσεις ο άλλος έτσι θα σε βλέπει, δε μπορεί αλλιώς.

                      Comment


                        #12
                        Σιγά σιγά οι λαοί ξυπνάνε και δυστυχώς πολλοί από αυτούς αγαπάνε την Ελλάδα πιο πολύ από όλους όσους την κυβέρνησαν τα τελευταία 40 χρόνια και λίγα λέω.



                        © Παρέχεται από: imerisia.gr
                        Η Ελλάδα αποτελεί ξανά το κύριο θέμα σατιρικής εκπομπής στη γερμανική τηλεόραση... Αυτή τη φορά όμως το σόου Die Anstalt («To Ινστιτούτο») που προβάλλεται στο κρατικό κανάλι ZDF κατακεραυνώνει την τρόικα και τάσσεται υπέρ του ελληνικού αιτήματος για τις πολεμικές αποζημιώσεις μέσω δύο ευφάνταστων σκετς.

                        Στην εκπομπή που θα προβληθεί αύριο, Τρίτη, και είναι ήδη διαθέσιμη στο YouTube και μάλιστα με ελληνικούς υπότιτλους, ξεχωρίζουν δύο σκετς: Στο πρώτο παρουσιάζεται η Ελλάδα ως... ταβέρνα και οι πιστωτές ως κοστουμαρισμένοι πελάτες που πηγαίνουν για φαγητό στο μαγαζί.

                        Ανάμεσα σε αυτά που ζητάνε στον ταβερνιάρη είναι να σερβίρει φαγητό «χωρίς ήλιο», να πληρώσει τα δάνειά του από τα πενιχρά έσοδά του και από την κατάσχεση των «ασημικών» του ενώ όταν εκείνος ζητά να επαναπροσλάβει τον μάγειρά του, τον κατηγορούν για ευργεσίες.

                        Η μόνιμη επωδός τους, δε, είναι ότι πρέπει πρώτα να αποπληρωθούν τα χρέη και μετά να γίνουν τυχόν επενδύσεις. Όπως, μάλιστα, λένε στον ταβερνιάρη που τους ζητά χρήματα για επενδύσεις στην επιχείρησή του απαντούν: Να χαρίζεις χρήμα σε μια ταβέρνα η οποία δεν έχει ούτε μάγειρα, ούτε μαχαιροπήρουνα ούτε καρέκλες;

                        «Οι Έλληνες είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως» καταλήγουν.

                        Το δεύτερο σκετς θίγει με τον πλέον καυστικό αλλά και συγκινητικό τρόπο το ζήτημα των αποζημιώσεων, παραθέτοντας πληροφορίες για τις ναζιστικές θηριωδίες. Ιδιαίτερα φορτισμένη συγκινησιακά στιγμή είναι εκείνη όπου φιλοξενείται ο επιζών από το Δίστομο, Αργύρης Σφουντούρης, του οποίου οι Γερμανοί εκτέλεσαν και τους δύο γονείς και αρκετούς συγγενείς.

                        Ο σκηνοθέτης δείχνει το κοινό που παρίσταται στο στούντιο να ακούει έκπληκτο τις αφηγήσεις του κ. Σφουντούρη αλλά και τον τρόπο με τον οποίο η επίσημη γερμανία έχει χειριστεί μέχρι τώρα το θέμα. Οι παραγωγοί καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι δεν είναι μόνο οι Έλληνες οι οποίοι πρέπει να πληρώσουν τα χρέη τους αλλά και οι Γερμανοί, χωρίς τρικ όπως επισημαίνεται, καθώς «οι κανόνες είναι κανόνες».



                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment

                        Working...
                        X