Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγγλία και ΝΙΝ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω. Εμένα μου ζήτησαν επίσημο συμβόλαιο κατοικίας. Το θέμα είναι τι ορίζει ο νόμος. Αν πας δηλαδή για να βγάλεις το ΝΙΝ και δεν έχεις το επίσημο συμβόλαιο αλλά ένα προχειρόχαρτο τι γίνεται ? κατά την άποψη μου καλύτερο είναι να είσαι τυπικός και να έχεις τα απαιτούμενα από το νόμο έγγραφα. Μπορείς να πάρεις το ρίσκο βέβαια αλλά ίσως κοστίσει..
    Εγώ έπεσα σε ένα μυστήριο τύπο ο οποίος βρήκε ατέλειες (κατά την άποψη του) στο διαβατήριο μου. Και θα με περνούσε με πρόχειρο χαρτί ? Δεν το νομίζω..

    Comment


      #17
      Teris ειναι σήγουρο αυτο που λες με το Ηostel γιατι εγω ξερω οτι δεν δινουν ετσι ΝΙΝ οι Αγγλοι

      Comment


        #18
        Originally posted by kimjon View Post
        Teris ειναι σήγουρο αυτο που λες με το ξενοδοχείο γιατι εγω ξερω οτι δεν δινουν ΝΙΝ με διευθινση απο Hostel
        τι να σου πω.. δεν μπορω να σε παρω στο λαιμο μου, κοιταξε τι λενε οι επισημες αρχες και τι ζητανε! εγω απλα τις εμπειριες μου λεω

        Comment


          #19
          Καλημερα και απο μενα, εγω πηρα τηλεφωνο την Δευτερα για να κλεισω ραντεβου για το νιν και μου εκλεισαν για την Παρασκευη (προχθες δηλαδη). Την Πεμπτη μου ηρθε ταχυδρομικως μια λιστα με τι χαρτια θα χρειαστω και τη διευθυνση του Job Centre που πρεπει να παω. Πηγα και τελειωσα μεσα σε μιση ωρα το πολυ. Μου ζητησαν διαβατηριο, καποιο χαρτι που να αποδυκνυει τη διευθυνση κατοικιας μου (εδωσα το χαρτι της τραπεζα που ανοιξα λογαριασμο και ηταν κομπλε), εδωσα το συμβολαιο της δουλειας (για την ακριβεια το conditional letter εδωσα δεν ειχα το συμβολαιο μαζι μου). Ζητανε επισης καποιο τηλεφωνο απο τη δουλεια σου. Μου ζητησαν διευθυνση απο Ελλαδα, αν εχω αριθμο ασφαλειας στην Ελλαδα, αν ειμαι παντρεμενος, αν μενω μονος μου αν εχω αλλη εθνικοτητα και αλλα τετοια.

          Ενας φιλος μου Ελληνας που δουλευουμε μαζι ( ειμαι νοσηλευτης σε νοσοκομειο του Λονδινου) πηγε μονο με το διαβατηριο του και ηταν ενταξει.

          Στο διπλα γραφειο ηταν μια Γαλλιδα που δεν ειχε μαζι της κανενα χαρτι μονο την Γαλλικη ταυτοτητα της παρολα αυτα καταφερε να κανει αιτηση για το νιν.

          Μαζι μου ηταν και μια Ελληνιδα η οποια δηλωσε μονιμη κατοικια στον ξαδερφο της ο οποιος τη φιλοξενουσε.

          Θελω να πω οτι το νιν ηταν η πιο ευκολη διαδικασια που εχω κανει εως τωρα.

          Μου ειπαν οτι σε 4 εβδομαδες θα μου ερθει ταχυδρομικως το νιν μου και μου εδωσαν ενα προσωρινο χαρτι σε περιπτωση που μου το ζητησουν απο τη δουλεια μου.

          Ελπιζω να βοηθησα, πρωτη φορα γραφω σε φορουμ γεινικα, ειμαι νεο μελος, θα χαρω να βοηθησω οποιονδηποτε εχει αποριες.

          Καλη τυχη σε ολους!

          Comment


            #20
            Originally posted by Giannakis Gioutsos View Post
            Καλημερα και απο μενα, εγω πηρα τηλεφωνο την Δευτερα για να κλεισω ραντεβου για το νιν και μου εκλεισαν για την Παρασκευη (προχθες δηλαδη). Την Πεμπτη μου ηρθε ταχυδρομικως μια λιστα με τι χαρτια θα χρειαστω και τη διευθυνση του Job Centre που πρεπει να παω. Πηγα και τελειωσα μεσα σε μιση ωρα το πολυ. Μου ζητησαν διαβατηριο, καποιο χαρτι που να αποδυκνυει τη διευθυνση κατοικιας μου (εδωσα το χαρτι της τραπεζα που ανοιξα λογαριασμο και ηταν κομπλε), εδωσα το συμβολαιο της δουλειας (για την ακριβεια το conditional letter εδωσα δεν ειχα το συμβολαιο μαζι μου). Ζητανε επισης καποιο τηλεφωνο απο τη δουλεια σου. Μου ζητησαν διευθυνση απο Ελλαδα, αν εχω αριθμο ασφαλειας στην Ελλαδα, αν ειμαι παντρεμενος, αν μενω μονος μου αν εχω αλλη εθνικοτητα και αλλα τετοια.

            Ενας φιλος μου Ελληνας που δουλευουμε μαζι ( ειμαι νοσηλευτης σε νοσοκομειο του Λονδινου) πηγε μονο με το διαβατηριο του και ηταν ενταξει.

            Στο διπλα γραφειο ηταν μια Γαλλιδα που δεν ειχε μαζι της κανενα χαρτι μονο την Γαλλικη ταυτοτητα της παρολα αυτα καταφερε να κανει αιτηση για το νιν.

            Μαζι μου ηταν και μια Ελληνιδα η οποια δηλωσε μονιμη κατοικια στον ξαδερφο της ο οποιος τη φιλοξενουσε.

            Θελω να πω οτι το νιν ηταν η πιο ευκολη διαδικασια που εχω κανει εως τωρα.

            Μου ειπαν οτι σε 4 εβδομαδες θα μου ερθει ταχυδρομικως το νιν μου και μου εδωσαν ενα προσωρινο χαρτι σε περιπτωση που μου το ζητησουν απο τη δουλεια μου.

            Ελπιζω να βοηθησα, πρωτη φορα γραφω σε φορουμ γεινικα, ειμαι νεο μελος, θα χαρω να βοηθησω οποιονδηποτε εχει αποριες.

            Καλη τυχη σε ολους!
            για να ανήξεις λογαριασμο στην τραπεζα τι χαρτί εδωσες εκτος απο το passport ?

            Comment


              #21
              Originally posted by kimjon View Post
              για να ανήξεις λογαριασμο στην τραπεζα τι χαρτί εδωσες εκτος απο το passport ?
              Η τραπεζα σου ζηταει οποσδηποτε συμβολαιο σπιτιου για α αποδειξεις που μενεις .Καποιες ζητανε και δυο αποδειχτικα κατοικιας αλλα συνηθως ενα ειναι απαραιτητο.Συν το διαβατηριο.

              Comment


                #22
                Σημερα σημερα περασα απο συνεντευξη για τον ΝΙΝ. Πηρα τηλεφωνο χθες το πρωι και μου κλεισανε για σημερα το πρωι. Πηγα τους μιλησα και τελειωσαμε σχετικα γρηγορα. Πιο πολυ ωρα περιμενα στην ουρα. Μου ζητησανε να τους παω καποιο χαρτι που να αποδεικνυει την κατοικια μου, το διαβατηριο μου και το ΑΜΚΑ μου. Μου κανανε δυο τρεις ερωτησεις και αυτο ηταν. Μου δωσανε ενα εγγραφο που αναφερει οτι περασα την συνεντευξη και μου ειπε η ευγενεστατη κυρια που μου επαιρνε την συνεντευξη να περιμενω το γραμμα με το ΝΙΝ σε 4-5 μερες. Με αυτο πλεον μπορεις να ανοιξεις και λογαριασμο τραπεζης. Προσπαθησα να ανοιξω λογαριασμο σε δυο τραπεζες και εφαγα πορτα. Θελανε το ΝΙΝ.... ελπιζω πλεον απο εβδομαδα να ανοιξω.

                Comment


                  #23
                  Καλησπέρα, τι ακριβώς σε ρώτησαν? Εγώ θα πάω στο Μπέρμιγχαμ τέλος Ιανουαρίου. Ελπίζω να μην περιμένω πολλές μέρες για την συνέντευξη.

                  Comment


                    #24
                    Ελπίζω να μην περιμένω πολλές μέρες για την συνέντευξη.
                    Αν ξερεις ποτε θα εισαι εκει και που θα μεινεις παρε τηλεφωνο και κλεισε ραντεβου για ημερα που σε εξυπηρετει απο τωρα.

                    Προσπαθησα να ανοιξω λογαριασμο σε δυο τραπεζες και εφαγα πορτα. Θελανε το ΝΙΝ.... ελπιζω πλεον απο εβδομαδα να ανοιξω.
                    Δοκιμασε LLoyds;

                    Comment


                      #25
                      Kαλησπερα σας χρειαζομαι την βοηθεια σας.τον Μαρτιο μετακομιζω Λονδινο.απο επισημα εγγραφα δεν εχω διαβατηριο κ λιγο δυσκολο να βγαλω μιας κ υπαρχει ενα θεματακι. Εχω την ταυτοτητα με λΤινικους χαρακτηρες με την οποια πηγα ηδη τρεις φορες κ διπλωμα οδηγησης....πιστοποιητικο γεννησης μεταφρασμενο στα αγγλικα κτλ.
                      Μιλησα με τραπεζα lloyds για ανοιγμα λογαριασμου κ μου παν οτι μπορω με ταυτοτητα αντι διαβατηριου κτλ.για το national insurance number με καιει πιο πολυ. Αλλοι βγαλαν με διαβατηριι,αλλοι με διπλωμα οδηγησης κ αλλοι με ταυτοτητα,εκτους του χαρτιου για κατοικια κτλ. Πιστευετε με την ταυτιτητα κ το διπλωμα οδηγησης μπορω να κανω αιτηση κ να το παρω?

                      Comment


                        #26
                        Καλησπέρα κ από μένα. Για να μην γράφω πολλά και ..κουράζομαι τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφει η Natassou ! προσυπογράφω.

                        Comment


                          #27
                          Ναι αλλα ξερω οτι αλλοι εχουν κανει την αξτηση για το ΝΙΝ με ταυτοτητα κ διπλωμα οδηγησης,αναλογα κ το jobcentre ισως.

                          Comment

                          Working...
                          X