Announcement

Collapse
No announcement yet.

2 Μήνες στο Manchester. Εντυπώσεις - Δυσκολίες - Πληροφορίες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by kimjon View Post
    Πως θα παρεις συμβολαιο ενοικιασης για να το πας στο Intervew για το NI number οταν σου ζητάei ο landlord για να στο ενοικιασει χαρτί οτι δουλεύεις ? Μπορεις να βρεις δουλεια και ο εργοδωτης να μην ζητησει χαρτί που μένεις μόνιμα?
    Δηλαδι θα πας στον Χ εργοδωτη και του λες μενω στο Ψ Hostel παρε με για δουλεια μεχρι να βρω δωμάτιο?
    Eπισεις αν δουν οι ιδιοκτήτες οτι εχεις συμβολαιο και δουλευεις σου δεινουν πολυ πιο ευκολα το δωματιο ακομα και χωρις εγγύηση?

    Ξερεις καπια τοπικη ιστοσελιδα με Hostel εκεί στα βορια και εκτος Manchester ?
    Για το NIN δινεις προφορικα την διευθυνση στην οποια μενεις ή κανεις το επομενο.
    Δωματιο για να μεινεις πχ Λονδινο βρισκεις δινοντας 15 μερες εως ενα μηνα προκαταβολη, αναλογα με την περιοχη σε καποια μινι μαρκετ ή μπακαλικα αναρτουν αγγελιες.
    Χοστελ ή και airbnb κλεινεις για να πας να δεις τα δωματια χωρις πιεση.

    Χωρις εγγυηση η προκαταβολη δεν γνωριζω - δεν νομιζω.

    Μπορεις να βρεις δουλεια - δουλεψεις προσωρινα με τον κωδικο αναφορας που σου δινουν στο Jobcentre Plus, μεχρι να σταλει ο NIN σου.

    Comment


      #92
      Originally posted by theopar View Post
      Για το NIN δινεις προφορικα την διευθυνση στην οποια μενεις ή κανεις το επομενο.
      Δωματιο για να μεινεις πχ Λονδινο βρισκεις δινοντας 15 μερες εως ενα μηνα προκαταβολη, αναλογα με την περιοχη σε καποια μινι μαρκετ ή μπακαλικα αναρτουν αγγελιες.
      Χοστελ ή και airbnb κλεινεις για να πας να δεις τα δωματια χωρις πιεση.

      Χωρις εγγυηση η προκαταβολη δεν γνωριζω - δεν νομιζω.

      Μπορεις να βρεις δουλεια - δουλεψεις προσωρινα με τον κωδικο αναφορας που σου δινουν στο Jobcentre Plus, μεχρι να σταλει ο NIN σου.
      Αρα μόλις βρω το σπίτι παω και γραφομαι πριν απο ολα σε Jobcentre ?
      Ηλεκτρονική εγγραφη ή παω στο γραφείο?

      Comment


        #93
        Originally posted by vlad View Post
        1. Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν θέλεις να νοικιάσεις σπίτι ή διαμέρισμα. Για να νοικιάσεις δωμάτιο θα βρείς ιδιοκτήτες που δεν θα ζητάνε βεβαίωση ότι εργάζεσαι. Και είναι αρκετοί αυτοί.
        2. Ο εργοδότης δεν ζητάει βεβαίωση για το που μένεις. Ενδεχομένως να σε ρωτήσει που μένεις. Τώρα αν του πεις ότι μένεις σε Hostel είναι πολύ πιθανό να μην σε πάρει.
        3. Αν θα ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρείς hostel.

        Ο τρόπος που το σκέφτεσαι δεν είναι ο ενδεδειγμένος. Η σωστή διαδικασία είναι: έρχεσαι εδώ, μένεις για λίγες μέρες σε hostel or hotel μέχρι να βρείς δωμάτιο. Νοικιάζεις το δωμάτιο, έχεις το συμβόλαιο στο χέρι και μια στέγη πάνω από το κεφάλι σου. Από εκεί και πέρα κλείνεις ραντεβού για το ΝΙΝ. Μετά ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό και είσαι έτοιμος για να αναζητήσεις εργασία.
        Καπως ετσι το εχω σκευτει να το παω το εργο αλλα δεν ξερω τι θα χριαστει να εχω μαζι απο χρήματα, θα φτασουν 2000 για 2 μηνες ?
        Απο Ελλαδα θα υπαρχει η δυνατοτιτα για μια μικρη βοηθεια εν καιρο σε δόσεις αν χρειαστει.
        Eμαθα επισης οτι γενικά κι εκει πεζει αρκετη (μα@@η) εργασια για ατομα που πανε πανω και θελουν μια δουλεια αμεσα για να μπορεσουν να τα βγαλουν περα μεχρι να παρουν το ΝΙΝ

        Comment


          #94
          Καλησπέρα σε όλους εδώ! Έτυχε να δω μία αγγελία για εργασία λέει σε αποθήκες που πακετάρουν ρούχα στο Μάντσεστερ. Είναι καμιά απάτη από πίσω; Δεν έχει κάποιο στοιχείο του εργοδότη..Θα την δείτε να αναπαραγεται σε πολλά σαιτ..Για να μην την πατήσουμε δηλαδή...

          Comment


            #95
            Εμαθες τελικα αν ειναι απατη?

            Comment


              #96
              Ειχα ενα τηλ. απο ενα γραφειο σήμερα και μου ειπαν να με συνδεσουν με το αντιστοιχο γραφειο σε αγγλια να μιλησω μαζι τους. Η δουλεια αφορουσε σε αποθηκες και αναλογα την βαρδια 7-9 pounds την ωρα με ενοικιο 60 pounds την εβδομαδα. Εψαχνα κατι στον τομεα μου που ειναι η πληροφορικη αλλα γενικοτερα οχι μονο Αγγλια αλλα μ ειπε οτιθελουν προυπηρεσια. Τ αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα, ειμαι απο αυτους που πρεπει να μιλαει αργα απο απεναντι για να καταλαβω το τι λεει αλλα και η προφορα μου σε καποιες λεξεις ισως ειναι λαθος αλλα σε γραπτα ειμαι πολυ καλυτερος. Η αληθεια ειναι οτι με φοβησε λιγο και το τρεναρω. Εχει κανενας καποια εμπειρια απο κατι αντιστοιχο? Ειναι εμπιστο? Αν ηταν Γερμανια θα το εκανα γιατι εχω γνωστους συγγενεις και φιλους αλλα εαν κανω κινηση γι Αγγλια θα ειμαι μονος.

              Εαν μπορειτε να βοηθησετε...

              Ευχαριστω!

              Comment


                #97
                Originally posted by Dimitris Katelas View Post
                Ειχα ενα τηλ. απο ενα γραφειο σήμερα και μου ειπαν να με συνδεσουν με το αντιστοιχο γραφειο σε αγγλια να μιλησω μαζι τους. Η δουλεια αφορουσε σε αποθηκες και αναλογα την βαρδια 7-9 pounds την ωρα με ενοικιο 60 pounds την εβδομαδα. Εψαχνα κατι στον τομεα μου που ειναι η πληροφορικη αλλα γενικοτερα οχι μονο Αγγλια αλλα μ ειπε οτιθελουν προυπηρεσια. Τ αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα, ειμαι απο αυτους που πρεπει να μιλαει αργα απο απεναντι για να καταλαβω το τι λεει αλλα και η προφορα μου σε καποιες λεξεις ισως ειναι λαθος αλλα σε γραπτα ειμαι πολυ καλυτερος. Η αληθεια ειναι οτι με φοβησε λιγο και το τρεναρω. Εχει κανενας καποια εμπειρια απο κατι αντιστοιχο? Ειναι εμπιστο? Αν ηταν Γερμανια θα το εκανα γιατι εχω γνωστους συγγενεις και φιλους αλλα εαν κανω κινηση γι Αγγλια θα ειμαι μονος.

                Εαν μπορειτε να βοηθησετε...

                Ευχαριστω!
                αν δυσκολευεσε στ αγγλικα που ειναι πολυ πιο οικεια σ εμας, με τα γερμανικα απλα θα τρελαθεις....

                κοιτα γ αγγλια......

                Comment


                  #98
                  Αυτο κανω.Απλως επειδη ηταν απο γραφειο η προταση και μ ειπαν για δουεια σε αποθηκη και αναλογως τη βαρδια 7-9 λιρες την ωρα και σπιτι θα με βρουν αυτοι με 60 λιρες την εβδομαδα. Εχει καποιος εμπειρια απο τετοιο πραγμα? Να τους εμπιστευτω? Το σκεφτομαι γιατι εχω να δουλεψω απο το καλοκαιρι και ειμαι αρκετα δυσκολα οικονομικα... Οποτε περναν πολλα απο το μυαλο μου. Γερμανια ειχα αρκετους γνωστους απο την μια ακρη μεχρι την αλλη και να "στραβωνε" κατι δεν με πειραζε γιατι ηξερα οτι θα εχω μια βοηθεια αν χρειαστει. Αγγλια θα ειμαι τελειως μονος σε μια δουλεια που με στελνει γραφειο. Ειναι μεγαλο ρισκο πιστευω γι αυτο ρωταω για να μου πειτε γνωμες.

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by Dimitris Katelas View Post
                    Ειχα ενα τηλ. απο ενα γραφειο σήμερα και μου ειπαν να με συνδεσουν με το αντιστοιχο γραφειο σε αγγλια να μιλησω μαζι τους. Η δουλεια αφορουσε σε αποθηκες και αναλογα την βαρδια 7-9 pounds την ωρα με ενοικιο 60 pounds την εβδομαδα. Εψαχνα κατι στον τομεα μου που ειναι η πληροφορικη αλλα γενικοτερα οχι μονο Αγγλια αλλα μ ειπε οτιθελουν προυπηρεσια. Τ αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα, ειμαι απο αυτους που πρεπει να μιλαει αργα απο απεναντι για να καταλαβω το τι λεει αλλα και η προφορα μου σε καποιες λεξεις ισως ειναι λαθος αλλα σε γραπτα ειμαι πολυ καλυτερος. Η αληθεια ειναι οτι με φοβησε λιγο και το τρεναρω. Εχει κανενας καποια εμπειρια απο κατι αντιστοιχο? Ειναι εμπιστο? Αν ηταν Γερμανια θα το εκανα γιατι εχω γνωστους συγγενεις και φιλους αλλα εαν κανω κινηση γι Αγγλια θα ειμαι μονος.

                    Εαν μπορειτε να βοηθησετε...

                    Ευχαριστω!
                    Αν πεις πιο ειναι το γραφειο ισως βοηθησει καπιος ..

                    Comment


                      Originally posted by Dimitris Katelas View Post
                      Αυτο κανω.Απλως επειδη ηταν απο γραφειο η προταση και μ ειπαν για δουεια σε αποθηκη και αναλογως τη βαρδια 7-9 λιρες την ωρα και σπιτι θα με βρουν αυτοι με 60 λιρες την εβδομαδα. Εχει καποιος εμπειρια απο τετοιο πραγμα? Να τους εμπιστευτω? Το σκεφτομαι γιατι εχω να δουλεψω απο το καλοκαιρι και ειμαι αρκετα δυσκολα οικονομικα... Οποτε περναν πολλα απο το μυαλο μου. Γερμανια ειχα αρκετους γνωστους απο την μια ακρη μεχρι την αλλη και να "στραβωνε" κατι δεν με πειραζε γιατι ηξερα οτι θα εχω μια βοηθεια αν χρειαστει. Αγγλια θα ειμαι τελειως μονος σε μια δουλεια που με στελνει γραφειο. Ειναι μεγαλο ρισκο πιστευω γι αυτο ρωταω για να μου πειτε γνωμες.
                      Φιλε ειναι καλητερα η Αγγλια εστω και με αυτα τα λιγα που ξερεις παρα στην Γερμανια που δεν θα καταλαβαινεις γρι αλλα και εκει νομιζω οτι δεν δινουν δουλεια εαν δεν ξερεις την γλωσσα

                      Comment


                        Αυτο ειναι το γραφειο MD Hellas | Studies and Recruitments

                        Comment


                          Εγώ πάντως που είμαι κοντά 2 χρόνια στο Manchester δυσκολεύομαι πάρα πολύ να κατανοήσω τους ντόπιους όταν μιλάνε. Πραγματικά άθλια αγγλικά. Και πολλές και διαφορετικές προφορές. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι μιλάνε προφέροντας τις λέξεις μισές. Όπως για παράδειγμα το home= ομ, and= εν, definitely= ντέφι και πόσα άλλα. Αυτό που πρόσεξα όμως όλο αυτό το διάστημα της παραμονής μου εδώ είναι πως αυτοί που έχουν κάποιο ικανοποιητικό επίπεδο μόρφωσης μιλάνε καλά αγγλικά με καλή προφορά και ολόκληρες τις λέξεις. Οι υπόλοιποι ...άστα να πάνε. Νότια αγγλία είναι καλύτερα τα πράγματα όσον αφορά τα αγγλικά.

                          Comment


                            Αυτα τα μαθαινουμε :P Απλως η προταση ηταν απο γραφειο και γι αυτο το σκεφτομαι. + το οτι παω σε χωρα που δεν εχω γνωστους αν παω...

                            Comment


                              Φιλε δεν εχουν ολοι στο εξωτερικο γνωστους και συγγενεις εαν εισαι ανεργος εδω και δεν βρισκεις δουλεια και τα εξοδα μεγαλωνουν αναγκαστικα θα κανεις το μεγαλο βημα και θα πας σε μια χωρα οπου θα εισαι μονος σου.Και εγω το ιδια ειμαι με εσενα ανεργος και σκεφτομαι για την Αγγλια βρηκα κατι και οπως φαινεται θα το προσπαθησω

                              Comment

                              Working...
                              X