Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ξεκινημα στην Γερμανια!Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ξεκινημα στην Γερμανια!Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας

    Γεια σας..Ειμαι 18 χρονων και αποφασισα να μεταναστευσω στην Γερμανια.Εχω καποιους συγγενεις εκει περα οι οποιοι ειναι πολυ προθυμοι να με βοηθησουν ομως και εκεινοι αντιμετοπιζουν διαφορες δυσκολιες.Αποφασισα λοιπον να ξεκινησω μονη μου την ζωη εκει περα.Θα ηθελα να μου πειτε τι βοηθειες παρεχει το κρατος σε ενα ατομο το οποιο ειναι μονο του στην γερμανια και θελει να νοικιασει ενα δωματιο κ να ξεκινησει την γλωσσα.Ευχαριστω εκ των προτερων!

    #2
    Απο οσο εχω καταλαβει ,βοηθειες για κατοικους ΕΕ που δεν εργαζονται δεν υπαρχουν.
    Εχεις 3 μηνες καιρο να βρεις δουλεια.Μετα εχεις οτι και οι γερμανοι.Μπορει και περισσοτερα(σχολειο γλωσσας)
    Πολυ θα ηθελα να ημουν 18 και πιστεψε με ,δεν θα το σκεφτομουν καθολου.Με τα ποδια θα ερχομουν.

    Comment


      #3
      καλο θα ηταν να ηξερες τη γλωσσα πριν ανεβεις σε επιπεδο Β2 τουλαχιστον , διοτι θα αναγκαστεις να κανεις δουλειες του ποδαριου (πχ καθαριστρια, πλυσιμο πιατων)χωρις καθολου γλωσσα, και οταν επιστρεφεις απο τη δουλεια θα εισαι τοσο κουρασμενη που δεν θα μπορεις καν να παρακολουθεις μαθημα η να διαβαζεις μονη σου.
      Απο κει και περα μπορεις να δεις τα διαθεσιμα ausbildung εδω αναλογα με το τι επιθυμεις να κανεις στη ζωη σου.Τα ausbildung οπως βλεπεις πληρωνονται 800 ευρω περιπου το μηνα και με το χρονο αυξανεται το ποσο. Με αυτα τα χρηματα συμφερει μονο να νοικιασεις σε κοινοβιο (Wohngemeinschaft-Wg) με αλλες κοπελες ωστε να κοινωνικοποιηθεις και να μαθεις και τη γλωσσα με την τριβη πιο γρηγορα.
      Παντα ειμαι της αποψης πως πρεπει να εισαι οσο γινεται περισσοτερο προετοιμασμενη απο πριν, γιατι θα αντιμετωπισεις αρκετες δυσκολιες και οι περισσοτεροι ερχονται, εγκαταλειπουν και επιστρεφουν.

      Comment


        #4
        Είσαι πάρα πολύ μικρή ακόμη,
        Σε τέτοια ηλικία καλό είναι να πήγαινες μόνο για σπουδές, ή τουλάχιστον να έμενες σε συγγενείς-φίλους για πολύ καιρό το πρώτο διάστημα.
        Χωρίς γλώσσα, χωρίς πτυχία, χωρίς προυπηρεσία, χωρίς κεφάλαιο, μόνη 18 χρονών σε ξένη χώρα, δεν θα έχεις πολλές προοπτικές και πιθανό να καταλήξεις σε δουλειές που θα βλαφτημίσεις και θα σε εκμεταλλεύονται.
        Στη θέση σου θα έμενα εδώ (όσο δύσκολο και είναι) διαβάζοντας καθημερινά τη γλώσσα και θα έβρισκα μια δουλίτσα σερβιτόρου για το χαρτζιλίκι. Σε 2 χρόνια θα μάθαινα τη γλώσσα και θα πήγαινα Γερμανία ως σερβιτόρος (όχι κουζίνα) και παράλληλα θα έψαχνα να σπουδάσω κάτι. Με αυτήν την στρατηγική στα 25 σου θα έχεις άψογη γλώσσα, πτυχίο, πιθανό να έχεις μπει σε Ausbildung θα ξέρεις την Γερμανία καλά θα έχεις γνωρίσει κάποιους ανθρώπους και η ζωή σου θα είναι στρωμένη σε κάποιο βαθμό και μπορείς να επιλέξεις τα επόμενα βήματά σου.
        Απ την άλλη θα λεγε κανείς ότι όσο νωρίτερα τόσο καλύτερο, αλλά αυτό ισχύει μόνο αν γνωρίζεις τη γλώσσα. Είναι μεγάλο πρόβλημα, αφού δε μπορείς να κάνεις το 95% των εργασιών. Σκέψου τον εαυτό σου αύριο πρωί στην Κίνα, την Ινδία ή το Περού.
        Το ίδιο είναι. Η γλώσσα θα σε δέσει με τη χώρα κατά 90%. Όλα τ άλλα θα ρθουν.
        Εγώ θα σου πρότεινα όπως και στον καθένα, ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων με το λεξικό ή το google translate δίπλα. Καθημερινά. Σε δύο χρόνα θα μιλάς καλά και σε 3 θα μπορείς να κάνεις ότι δουλειά θέλεις.
        Παράλληλα κάνε και άλλα (μαθήματα, βίντεο, ασκήσεις, συζητήσεις με φίλους που ξέρουν Γερμανικά, κλπ) αλλά έχε πάντα αυτό ως κορμό.
        Πάρε ένα λογοτεχνικό (έχει ένα Γερμανικό βιβλιοπωλείο στη στοά Ομήρου, αν είσαι στην Αθήνα) μπες και εδώ:
        Untitled

        και καλό κουράγιο!

        Να ξέρεις ότι όλοι χαιρόμαστε να βλέπουμε νεαρά παιδιά να έχουν έναν σκοπό και να ξέρουν τι θέλουν, άσχετα αν κάποιες από τις συμβουλές μας ενδέχεται να σε αποθαρρύνουν για τον πρώτο καιρό. Είναι για τη δική σου προστασία.

        Καλή τύχη!

        Comment


          #5
          Χαχαχα.Οταν ομως εγω ρωτησα την ξαδερφη μου αν το κρατος σου παρεχει βοηθεια που εισαι μονος σου μου ειπε οτι σου πληρωνει για αρχη το ενοικιο και το σπιτι.Δηλαδη δεν αληθευει;

          Comment


            #6
            οχι δεν αληθευει. Τις βοηθιες τις δικαιουσε μονο αν εχεις δουλεψει καποιο διαστημα στη γερμανια αλλα ακομη κι ετσι θα πρεπει να εισαι χαμηλομισθος.

            Comment

            Working...
            X