Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασία για εκπαιδευτικούς

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασία για εκπαιδευτικούς

    Γεια σε όλους! Είμαι και γω ένας από όλους εσάς που σκέφτεστε τη μετανάστευση ή έχετε ήδη μεταναστεύσει.. Είμαι 28 ,φυσικός με μεταπτυχιακό στη διδακτική της φυσικής και 2 χρόνια προυπηρεσία σε φροντιστήρια.. Θα ήθελα να ρωτήσω τι πιθανότητες έχει να βρει κάποιος δουλειά σαν εκπαιδευτικός φυσικός στην ευρώπη οπουδήποτε είτε σε ελληνικά (αν υπάρχουν)είτε σε ξένα σχολεία/ φροντιστήρια/ εκπαιδευτήρια .. Οποιαδήποτε πληροφορία από τους πατριώτες που έχουν μεταναστεύσει θα είναι πολύ χρήσιμη.. Ευχαριστώ πολύ!

    #2
    Συγνώμη, δεν υπάρχει κανένας εκπαιδευτικός που να έχει μεταναστεύσει να μας δώσει λίγες πληροφορίες?

    Comment


      #3
      Καλημέρα physion! Αν και δεν μπορώ να φανώ χρήσιμη, θα σου πω μόνο το εξής: Η ξαδέρφη μου, νηπιαγωγός, πήρε το πτυχίο της τον Ιούνιο του 2013 και τον Σεπτέμβρη της ίδιας χρονιάς έφυγε για Γερμανία. Εκεί έμαθε την γλώσσα και σε 9 μήνες βρήκε δουλειά, με αρκετά καλό μισθό, συν δώρα κτλ. Πριν λίγο καιρό της ζητήθηκε να πηγαίνει για κάποιες ώρες και σε ένα άλλο σχολείο καθώς και να παρακολουθήσει κάποια μαθήματα για να μπορεί να διδάσκει και σε μεγαλύτερα παιδιά. Αυτά από εμένα.. Σου εύχομαι Καλή Τύχη και σίγουρα όλα θα πάνε καλά!

      Comment


        #4
        Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τους 9 μήνες που χρειάστηκε να μάθει τη γλώσσα τι έκανε? Δούλευε κάπου? Και αν επιτρέπεται για τι λεφτά μιλάμε ότι έπαιρνε στο νηπιαγωγείο? Έτσι για να έχω μια ιδέα τι παίζει περίπου .. Επίσης , δουλεύει στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

        Comment


          #5
          Καλησπέρα physion! Απ'όσο ξέρω δούλευε σε ένα μαγαζί για να βγάζει το χαρτζιλίκι της.. Ο μισθός της όταν ξεκίνησε ήταν 1700 καθαρά.. τώρα έχει πάρει κάποια αύξηση αλλά δεν ξέρω πόσο ακριβώς. Βέβαια, όσο περνάνε τα χρόνια και αν παντρευτεί κτλ. θα ανεβαίνει και ο μισθός..Το νηπιαγωγείο που έπιασε δουλειά ανήκει στην καθολική εκκλησία... Τώρα, δεν ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα με την απάντηση μου (αλλά έτσι για να έχεις κάποια ιδέα), σίγουρα θα υπάρχει κάποιο άλλο μέλος που θα μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.. Και πάλι σού εύχομαι καλή επιτυχία όπου και αν σε βγάλει ο δρόμος σου!

          Comment


            #6
            Σ ευχαριστώ πολύ και εννοείται ότι με βοήθησες!! Όπως και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία από πατριώτες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό θα με βοηθούσε πολύ..

            Comment


              #7
              Originally posted by physion View Post
              Σ ευχαριστώ πολύ και εννοείται ότι με βοήθησες!! Όπως και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία από πατριώτες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό θα με βοηθούσε πολύ..
              ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ: Υπάρχει τεράστια ζήτηση για νηπιαγωγούς στη Γερμανία και ιδιαίτερα στο Μόναχο, Επειδή το επάγγελμα είναι κλειστό δηλ χρειάζεται άδεια άσκησης επαγγέλματος δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία άλλων χωρών. Όμως τα καλά νέα είναι ότι τα ελληνικά πτυχία νηπιαγωγών αναγνωρίζονται αμέσως με γερμανικά Β2 ίσως και Β1 αν δουλέψεις για ένα χρόνο ως βοηθός. Τα χρήματα αρχικά είναι όντως γύρω στα 1700 καθαρά. Ξαναλέω ότι στο Μόναχο αν έχεις πτυχίο νηπιαγωγού και Β2 βρίσκεις δουλειά χθες.
              ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ: Το ίδιο ισχύει και για βρεφονηπιοκόμους από ΤΕΙ με γερμανικά Β1. Μάλιστα οι βρεφονηπιοκόμοι έχουν ακόμα μεγαλύτερη ζήτηση.
              ΔΑΣΚΑΛΟΙ: Ως δάσκαλος δεν παίρνεις άδεια με ελληνικό ή οποιοδήποτε ξένο πτυχίο γιατί θα πρέπει να διδάξεις γλώσσα και έτσι νομίζω ότι χρειάζεσαι επιπλέον 2 χρόνια εκπαίδευσης για άδεια.

              Τα πτυχία λοιπόν βρεφονηπιοκόμων και νηπιαγωγών από Ελλάδα θεωρούνται εξαιρετικά καλά για τα συγκεκριμένα επαγγέλματα και αποκτάς άμεσα, περίπου σε 10 μέρες άδεια, με γνώση γερμανικών εννοείται.
              Παρακάτω βλέπεις τη διαφήμιση του Μονάχου που ψάχνει για προσωπικό. Υπάρχουν όμως και ιδιωτικοί παιδικοί που ψάχνουν επίσης. Ο δήμος του Μονάχου πληρώνει και έξτρα επιδόματα και εισιτήρια για μετακίνηση.
              Landeshauptstadt München - München sucht pädagogisches Personal

              Comment

              Working...
              X