Announcement

Collapse
No announcement yet.

επιστροφή στην Ελλαδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    επιστροφή στην Ελλαδα

    μένω στη Γερμανία 1,5 χρόνο εχω μια μικρή δουλεια κ ταυτόχρονα μαθαίνω τη γλώσσα. παίρνω το επίδομα απο το κράτος. πηρα όμως την απόφαση να φύγω. ποια όμως ειναι η διαδικασία; ποτε πρεπει να ενημερώσω την Arbeitsamt; ποτε τον ιδιοκτήτη του σπιτιού;

    #2
    Για τον ιδιοκτήτη του σπιτίου κοίτα το συμβόλαιο σου. Συνήθως είναι 3 μήνες πριν αποχωρήσεις, οπότε μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή.

    Comment


      #3
      euxaristw polu georgek auto to plirwforithika prosfata. to megalo anxos einai to job center. pws to les kai pote einai i katallili stigmi na to peis...

      Comment


        #4
        ΠΗΓΕΝΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ..ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ..ΠΗΓΕΝΕ ΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟ ΝΑ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΜΑΖΙ..ΚΡΥΒΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ ΓΙΑΥΤΟ..ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΕΛΛΑΔΑ ΔΗΛΩΝΕΣΕΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ..ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΕΙΑ!!!

        Comment


          #5
          Μπήκα προσφατα στο Arbeitsamt..και ένα απο τα πράγματα που μου ειπαν ήταν το εξής:
          Αν φύγεις για Ελλάδα και κρατήσει πάνω απο 21 ημερες (δικαιούσαι 21 ημερες το χρονο απο αυτους) κόβεται το επίδομα 30%. Αν περάσει ενα διαστημα κ δεν εχεις γυρίσει (δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή πόσο μου ειπανε!) κόβεται εντελώς το επιδομα..φυσικά το ιδιο ισχυει και στην περιπτωση που αποφασίσω να μη γυρίσω ποτέ Γερμανία.

          giorgopar..Πως θα πάρει λεφτά ενώ θα έχει φυγει;

          Comment

          Working...
          X