Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τρένο από Μόναχο για Νυρεμβέργη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τρένο από Μόναχο για Νυρεμβέργη

    Καλησπέρα παιδιά,
    θέλω μια μικρή βοήθεια.
    Την Δευτέρα πρόκειται να ταξιδέψω προς Νυρεμβέργη και μου έχουν κλείσει πτήση από Αθήνα προς Μόναχο και από κει μου παν θα πάρεις το τρένο για να φτάσεις Νυρεμβέργη.
    Έχω καταλάβει ότι για να φτάσω από το αεροδρόμιο στο Μόναχο θα πάρω το S-Bahn την γραμμή S1 ή S8 και θα κατέβω στην στάση HauptBahnhof.
    Έχω μπερδευτεί λίγο με τα εισιτήρια, θα πρέπει να πάρω λογικά ένα single ticket (Einzelfahrkarte).
    Αυτό το εισιτήριο έχει ζώνες, δηλαδή χωρίζεται σε entire network όπως το Daily ticket;
    Ευχαριστώ πολύ!

    #2
    Πατριωτάκι σού εύχομαι καλή τύχη στον καινούργιο δρόμο πού ανοίγεις.

    Comment


      #3
      Τελικά παντού υπάρχει ένα Παγουράς!
      Μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις στο παραπάνω;

      Comment


        #4
        Πραγματικά.Παντού υπάρχει ένας παγουράς!Όσο γιά την ερωτησή σου.Δεν γνωρίζω ακριβώς πως πρέπει να κάνεις με το εισιτήριο σου.Αυτό πού μπορώ να σού πω είναι πως κάποτε όταν πήγα στην Γερμανία με τον ίδιο τρόπο όπως κι' εσύ (αεροπορικώς Ντύσελντορφ καί τραίνο γιά Ντόρτμουντ) το εισιτήριο γιά το τραίνο το έβγαλα εκείνη την στιγμή στο σταθμό του τραίνου πού υπήρχε στο αεροδρόμιο τού Ντύσελντορφ.Χωρίς καμμία επιβάρυνση.Βέβαια από τότε περάσαν αρκετά χρόνια καί δεν γνωρίζω καί τι γίνεται αν έχεις κλείσει το εισιτήριο από Ελλάδα.Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

        Comment


          #5
          Στον σταθμο του sbahn θα βρεις αυτοματους πωλητες με επιλογη γλωσσας και αγγλικα. Εκει εχει επιλογη να αναζητησεις εισητηριο βαση του προορισμου σου. Θα πληκτρολογησεις δηλαδη την σταση που θες να κατεβεις, εν προκειμενω Hauptbahnhof, και θα υπολογιστει αυτοματως το αντιτιμο.

          Comment


            #6
            Καλησπέρα,

            Το εισητήριο σου μπορείς να το κλείσεις και να το εκτυπώσεις σπίτι σου ή να το έχεις στο κινητό σου απο το bahn.de, να το αγοράσεις στα σημεία εξυπηρέτησης της Deutche Bahn ή στους αυτόματους πωλητές όπως είπε ο DiD666.

            Γενικές πληροφορίες για την μετακίνηση απο/πρός το αεροδρόμιο του Μονάχου εδώ
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #7
              Επειδή μένω εδώ και 3 χρόνια Νυρεμβέργη πρέπει να σε κατατοπίσω, γιατί το έχω κάνει πολλές φορές. Λογικά κατεβαίνεις στο Terminal 2 από το αεροδρόμιο του Μονάχου. Το αεροδρόμιο είναι σπαστό δεν είναι ενιαίο. Βγαίνεις με τις βαλίτσες περπατάς λίγο και κατεβαίνεις όπως στον προαστιακό και παίρνεις είτε το S1 είτε το S8. Με το που κατέβεις στις αποβάθρες υπάρχουν αυτόματα μηχανήματα πώλησης. Δεν θα βγάλεις ξεχωριστά για τη διαδρομή στο κύριο σταθμό και άλλο εισιτήριο για Νυρεμβέργη. Θα βγάλεις μέσα από τις επιλογές ένα εισιτήριο που λέγεται Bayern Ticket και το οποίο κοστίζει 23 Ευρώ διαρκεί μια μέρα και με αυτό διασχίζεις όλη τη Βαυαρία! Με το εισιτήριο αυτό θα φτάσεις Νυρεμβέργη και θα κοστίσει φτηνότερα. Μόνο πρόσεξε τα δρομολόγια στον κύριο σταθμό του Μονάχου, γιατί το εισιτήριο αυτό ισχύει μόνο Regional τρένα και όχι για τα γρήγορα τα ICE. Πρόσεξε να μπείς σε τρένο που γράφει RE. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε μου μήνυμα...

              Comment


                #8
                ευχαριστω πολύ!
                Από θερμοκρασίες τί παίζει στην Νυρεμβέργη, να έρθω με χειμωνιάτικο χοντρο μπουφαν
                ή με ανοιξιάτικο λεπτο;

                Comment


                  #9
                  έχει ζέστη τη μέρα 20 βαθμοί το βράδυ 5. Χοντρό με τίποτα ένα ανοιξιάτικο.

                  Comment


                    #10
                    σας ευχαριστώ όλους. Πραγματικά, το εκτιμώ.
                    το χρονικό διάστημα που θα μείνω Νυρεμβέργη θα είναι 5 ημέρες και κλείστηκε πραγματικά την τελευταία στιγμή γι αυτό ίσως τα ρωταω και γρηγορα.
                    Κάτι με το τρένο, ενώ μου έχουν κλείσει τα αεροπορικά εισιτήρια (μου έχουν σταλθεί στο e-mail), μου είπαν ότι επίσης μου έκλεισαν και το εισιτήριο για το τρένο (γι αυτο ρώτησα αν θα πρέπει να παρω το απλό γιατί θέλω μόνο την διαδρομή αεροδρόμιο Hauptbahnof), απλά δεν μου έστειλαν κάτι στο email που να δείχνει το εισιτήριο του τρένου Μόναχο-Νυρεμβέργη. Γίνεται να είναι ηλεκτρονικό και μόλις φτάσω στον κεντρικό σταθμό να πάω στα εισιτήρια και να τους δώσω το όνομά μου και να μου εκτυπώσουν το εισιτήριο; Έχει τύχει σ/κ και δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τους ανθρώπους στην Νυρεμβέργη, θα το επιδιώξω Δευτέρα πρωι μόλις φτάσω αεροδρόμιο να μου πούνε αφού μου το έχουν κλείσει πώς θα το παραλάβω.

                    ps: Έχω αγχωθεί λιγάκι γιατί δεν ξέρω καθόλου την γλώσσα και ταξιδεύω μόνος μου. Το θέμα είναι καθαρά επαγγελματικό. Πιστεύω πως θα έχω ελεύθερα τα απογεύματα, γι αυτο θέλω να δω και λίγο την Νυρεμβέργη, υπάρχει κάποια σελίδα με τα τοπικά ΜΜΕ που να είναι και στα αγγλικά;

                    Και πάλι, χίλια ευχαριστώ!!!

                    Comment


                      #11
                      Αν είναι ηλεκτρονικό το εισιτήριο για Μόναχο -Νυρεμβέργη πρέπει να έχει ένα κωδικό και με τον κωδικό αυτό το βγάζεις στο μηχάνημα ή στις πληροφορίες. Δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό. Ξανακοίτα τα χαρτιά σου αν στο έχουν βγάλει τότε θα εσύ θα βγάλεις μόνο για τη διαδρομή αεροδρόμιο-HBF αλλιώς το Bayern Ticket που σου είπα. Τοπική σελίδα υπάρχει αλλά από ότι είδα δεν έχει επιλογή για αγγλικά μόνο γερμανικά. Καλή διαμονή στην όμορφη Νυρεμβέργη έχει πολλά να δείς!

                      Comment


                        #12
                        ωραία τα βρήκα και τα εισιτήρια του τρένου, μου δίνει ένα Auftragsnummer αριθμό και λέει να τον βάλω σε κάποιο μηχάνημα.

                        Comment


                          #13
                          Λοιπόν εδώ είναι το εισιτήριο που μου έχουν κλεισει,
                          αν καταλαβαίνω καλά καλά 08:51 παίρνω το τρένο 1 την γραμμή S1
                          μετά αλλάζω τρένο της 09:37 και μετά ξαναλλάζω 09:53 και παίρνω το τελικό
                          ICE1628;;; δεν το έχω καταλάβει καλά!

                          Comment


                            #14
                            Λοιπόν πατριώτη αυτό που ανέβασες δεν είναι το εισιτήριο είναι περιγραφή της διαδρομής. Ανέβασε αν γίνεται το εισιτήριο, αλλά εφόσον σου έστειλαν αυτό μάλλον πρέπει να έχεις και το κανονικό εισιτήριο. Στις 8.51 παίρνεις το S1 από το αεροδρόμιο και στις 09.53 φεύγει από την αποβάθρα 22 το ΙCE1628 για Νυρεμβέργη. Δεν αλλάζεις δυο φορές τρένο! Κατεβαίνεις από το αεροδρόμιο στο Μόναχο περιμένεις 10 λεπτά και παίρνεις το απευθείας τρένο για Νυρεμβέργη.

                            Comment


                              #15
                              Εφόσον έχεις Auftragsnummer τότε όταν κατέβεις στις αποβάθρες του αεροδρομίου στο μηχάνημα θα δώσεις τον κωδικό και θα σου βγάλει το εισιτήριό σου. Ένα εισιτήριο θα είναι από αεροδρόμιο για Νυρεμβέργη.

                              Comment

                              Working...
                              X