Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρωτος μηνας στην Γερμανια και τα μεγαλα ονειρα!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πρωτος μηνας στην Γερμανια και τα μεγαλα ονειρα!!!

    Εκει που ημουν ομορφα και ωραια στην νησαρα μου την Ροδο και ειχα μια σταθερη δουλεια(σερβιτορος) το καλοκαιρακι,μου ηρθε να στειλω ενα Βιογραφικο(ο θεος να το κανει βιογραφικο σε 2 μαγαζια ειχα δουλεψει ολα κ ολα :P)σε ενα γραφειο εργασιας χωρις να περιμενω ανταποκριση απλα ¨για πλακα¨,μετα απο κανα-δυο βδομαδες χτυπαει το κινητο και μου λενε για δουλεια στην γερμανια σε ελληνικο εστιατοριο (εκανα 5χρονια φροντιστιριο αλλα ειχα 2χρονια να μιλησω γερμανικα και δεν τα ειχα εξασκησει καθολου,παρολαυτα με πηραν και μου προτεινανε 2.000 μισθο καθε μηνα σπιτι,φαγητο,ασφαλεια δεν δυσκολευτικα πολυ να πω το ναι και μετα απο μια βδομαδα βρεθηκα Γερμανια και σε ενα χωριο του Ingolstadt το οποιο ειναι πολυ δυνατο οικονομικα και με ελαχιστο ποσοστο ανεργειας).
    Αλλιως περιμενα να βρω τα πραγματα αλλα σε καμια περιπτωση τοσο καλα!!Το εστιατοριο ειναι μια οικογενιακη επειχηρηση,ολοι ειναι πολυ ενταξει απεναντι μου(χειροτερες συμπεριφορες ειχα απο αφεντικα μου στην ελλαδα),και κυριως οι Γερμανοι,εχω παθει πλακα με την αγαπη που μου δειχνουν(ισως ωφειλετε στο οτι ειμαι γενικα πολυ χαρουμενος ανθρωπος και παντα χαμογελαω και με συμπαθουν ολοι αλλα δεν περιμενα να ηταν ολοι τοσο καλοι μαζι μου!!
    Ο στοχος που εχω θεσει απο την αρχη ειναι να δουλεψω 2χρονια και με πολυ οικονομια να μαζεψω λεφτα για να μπω σε ενα πανεπιστημιο εδω στην γερμανια(ειμαι 19χρονων)!!Για αυτον τον λογο θελω βοηθεια απο καποιους οι οποιοι γνωριζουν το εκπαιδευτικο συστημα την γερμανια να μου πουν λιγα πραγματα (π.χ. τροπος εισοδου σε σχολη,ετη καθε σχολης,διδακτρα και γενικα πανω κατω τα εξοδα ενος φοιτητη μηνιαια)
    Το μονο που δεν παλευετε εδω ειναι λιγο ο καιρος μια βδομαδα βροχη μια ζεστη του θανατα....και η μοναξια(αυτο μπορει να ωφειλετε στο οτι ζω στην ροδο :P

    #2
    Γεια σου φίλε μου!!!

    Και εγώ ρόδο γεννήθηκα και μεγάλωσα!! Προσωπικά δεν έχω γνώσεις για να απαντήσω στα ερωτήματά σου αλλά ήθελα απλά να σου γράψω διότι διάβασα πως είσαι και εσύ από ρόδο!

    Μπράβο σου για την νέα σου αρχή και εύχομαι να σπουδάσεις σε λίγα χρόνια όπως σχεδιάζεις!!

    Comment


      #3
      Δεν ειναι ευκολο να μπεις σε Γερμανικο πανεπιστημιο μονο με απολυτηριο ελληνικου λυκειο απο οσο ξερω. Ξεκινα και ρωτα σχολες που σε ενδιαφερουν να παρεις ακριβως πληροφοριες. Εχουν πολυπλοκο συστημα εκπαιδευσης εδω.

      Comment


        #4
        Γεια σου,χαιρομαι που διαβαζω πως επεσες σε καλη περιπτωση σχετικα με τα εργασιακα σου.
        Τωρα για σπουδες,σε πολλα Πανεπιστημια πρεπει να εχεις περασει στην Ελλαδα και με αυτην την βεβαιωση αιτεισαι εδώ. Όχι όμως σε όλα τα Πανεπιστημια. Τα Διδακτρα δεν είναι παντου τα ιδια,νομιζω πως καλα θα κανεις να υπολογιζεις με 500 ευρω το εξαμηνο.
        Αν τυχον δεν εχεις βρει ακομη την ακρη,γραψε μου τι σπουδες σε ενδιαφερουν να το κοιτάξω.
        Υπαρχει παντα και η δυνατοτητα ως Φοιτητης να παρεις δανειο το οποιο το ξεπληρώνεις όταν πιασεις δουλεια.

        Comment

        Working...
        X