Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ

    Γειά σας! Παρακολουθώ το site εδώ και πολύ καιρό αλλά τώρα έγινα μέλος. Έχω μάθει πολλά πράγματα απο εδώ και μπράβο στα μέλη που παρέχουν χρήσιμες πληροφορίες.
    Ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να σας θέσω κάποιες ερωτήσεις. Είμαι απόφοιτος ΙΕΚ, στην ειδικότητα Βοηθός Φυσικοθεραπείας και έχω πάρει το δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης.
    1 Ποιά χώρα έχει καλύτερες προοπτικές σε σχέση με τα επαγγέλματα υγείας;
    (εγώ προσανατολίζομαι πρός Σουηδία, Νορβηγία)
    2 Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να δω εάν το δίπλωμα μεταδευτεροβάθμιας κατάρτισης αναγνωρίζεται στις παραπάνω χώρες; (αν χρειάζεται να δώσω εξετάσεις για να αναγνωριστεί κλπ.) Γενικά οποιαδήποτε σχετική πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και... καλώς σας βρήκα!

    #2
    Originally posted by -Chris- View Post
    Γειά σας! Παρακολουθώ το site εδώ και πολύ καιρό αλλά τώρα έγινα μέλος. Έχω μάθει πολλά πράγματα απο εδώ και μπράβο στα μέλη που παρέχουν χρήσιμες πληροφορίες.
    Ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να σας θέσω κάποιες ερωτήσεις. Είμαι απόφοιτος ΙΕΚ, στην ειδικότητα Βοηθός Φυσικοθεραπείας και έχω πάρει το δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης.
    1 Ποιά χώρα έχει καλύτερες προοπτικές σε σχέση με τα επαγγέλματα υγείας;
    (εγώ προσανατολίζομαι πρός Σουηδία, Νορβηγία)
    2 Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να δω εάν το δίπλωμα μεταδευτεροβάθμιας κατάρτισης αναγνωρίζεται στις παραπάνω χώρες; (αν χρειάζεται να δώσω εξετάσεις για να αναγνωριστεί κλπ.) Γενικά οποιαδήποτε σχετική πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και... καλώς σας βρήκα!
    Διάβασε εδω: Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2
    γενικά ψάξε καλά το πατριωτάκι στα συγκεκριμένα θρέντς.
    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

    Comment


      #3
      Originally posted by Zelda View Post
      Διάβασε εδω: Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2
      γενικά ψάξε καλά το πατριωτάκι στα συγκεκριμένα θρέντς.
      Σε ευχαριστώ Zelda, γενικά το ψάχνω πολύ και εδώ αλλά ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ειδικά για τα επαγγέλματα υγείας, και συγκεκριμένα στη μεταδευτεροβάθμια τι γίνεται. Επίσης υπάρχει ένας νόμος που "λέει" πως για να μεταναστεύσεις ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ένα συγκεκριμένο ποσό σε βιβλιάριο για τα έξοδά σου (χρήματα για ένα χρόνο) τουλάχιστον για τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έτσι ώστε να μην επιβαρύνεις οικονομικά τη χώρα που σε φιλοξενεί μέχρι να βρείς εργασία.
      Εάν βρείς εργασία και μεταναστεύσεις μετά, φτάνοντας εκεί πρέπει να έχεις πάλι αυτά τα χρήματα στο λογαριασμό σου;
      Αυτό ισχύει για όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή υπάρχουν εξαιρέσεις για αυτό το ζήτημα σε κάποια κράτη - μέλη της;
      Όσον αφορά τις χώρες που είναι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως η Νορβηγία δεν ξέρω τη νομοθεσία για το συγκεκριμένο ζήτημα.
      Εσύ ή όποιος άλλος ξέρει ας μας διαφωτίσει!

      Comment

      Working...
      X