Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Αγγλία, αλλά τι εργασία χωρίς fluency στη γλώσσα;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by george north london View Post
    παιδιά μην πανικοβάλλεστε για τα αγγλικά σας θες δεν θες θα τα μάθεις εγώ ήρθα Αγγλία για ανεύρεση εργασίας πριν έξι χρόνια γνωρίζοντας στα αγγλικά μόνο το όνομα μου και να μετρώ από το ένα μέχρι το δέκα Στην Αγγλία τα πράγματα είναι πολύ οργανωμένα δωρεάν μαθήματα σε κάθε δήμο το αποτέλεσμα είναι αυτή τη στιγμή δουλεύω σε αγγλική κατασκευαστική εταιρία και μιλάω και γράφω μόνο αγγλικά και βασικό είναι για ανεύρεση εργασίας πρέπει να βρίσκεσαι εδώ και όχι Ελλάδα
    Tzωρτζ συμφωνώ σε αυτά που λες. Απλά χαλάστηκα διότι όπως γράφω και στο πρώτο ποστ, πήρα την πρωτοβουλία να επικοινωνήσω με το recruitment agency και δεν κατάφερα να καταλάβω και πολλά. Τι δουλειές έκανες στην αρχή;

    Comment


      #17
      το ότι δεν κατάλαβες τα αγγλικά που σου μίλησαν μπορεί να οφείλετε ότι μίλησες με πακιστανό=Ινδό οπότε αυτό το παραβλέπουμε πάρα πολλοί άνθρωποι δεν τους καταλαβαίνουν. το τι δουλειά έκανα στην αρχή θα σου πω βήμα βήμα στην Ελλάδα ήμουν υδραυλικός οπότε γνωρίζοντας ότι στο βόρειο Λονδίνο έχει πολλούς Έλληνες και κύπριους στράφηκα προς τα εκεί έφτιαξα ένα ωραίο CV και ξεκίναγα κάθε πρωί και πήγαινα σε μαγαζιά που συχνάζουν Έλληνες μάστορες αυτό ήταν μετά από δέκα μέρες είχα δουλειά με λίγα χρήματα μα ήταν η αρχή έκατσα δυο χρόνια παράλληλα μάθαινα αγγλικά και την ωρολόγια τον εργαλείων και εξαρτημάτων μετά από αυτό πήγα στην εταιρεία που δουλεύω και τώρα με πολύ καλύτερες αποδοχές. αυτό που έχω να πω σε όλους είναι ότι αν έχεις όρεξη για δουλειά θα πας μπροστά αν έρθεις με το δεν βαριέσαι αδερφέ ξεχνατω μη το προσπαθήσεις καθόλου

      Comment


        #18
        Καλησπέρα πατριώτες.Εγώ πριν ένα μήνα περίπου μίλησα μέσω skype με Σκωτία.Η Σκωτζέζα όταν άρχισε να μιλάει με έκανε να πιστέψω ότι πρέπει να μιλούσε Κινέζικα.Δεν κατάλαβα λέξη!Μόλις όμως της είπα να μιλήσει πιό αργά καί καθαρά όλα εντάξει.Το ίδιο περίπου έγινε καί με έναν Ουαλό.Όχι τόσο χάλια όπως με την Σκωτζέζα βέβαια.Λίγο καλύτερα.Αντίθετα όταν μίλησα με Άγγλους (νότια Αγγλία) κανένα πρόβλημα.Οπότε όσοι γνωρίζουμε Αγγλικά μην "μασάτε".Όλα μία συνήθεια είναι.

        Comment


          #19
          Originally posted by george north london View Post
          το ότι δεν κατάλαβες τα αγγλικά που σου μίλησαν μπορεί να οφείλετε ότι μίλησες με πακιστανό=Ινδό οπότε αυτό το παραβλέπουμε πάρα πολλοί άνθρωποι δεν τους καταλαβαίνουν. το τι δουλειά έκανα στην αρχή θα σου πω βήμα βήμα στην Ελλάδα ήμουν υδραυλικός οπότε γνωρίζοντας ότι στο βόρειο Λονδίνο έχει πολλούς Έλληνες και κύπριους στράφηκα προς τα εκεί έφτιαξα ένα ωραίο CV και ξεκίναγα κάθε πρωί και πήγαινα σε μαγαζιά που συχνάζουν Έλληνες μάστορες αυτό ήταν μετά από δέκα μέρες είχα δουλειά με λίγα χρήματα μα ήταν η αρχή έκατσα δυο χρόνια παράλληλα μάθαινα αγγλικά και την ωρολόγια τον εργαλείων και εξαρτημάτων μετά από αυτό πήγα στην εταιρεία που δουλεύω και τώρα με πολύ καλύτερες αποδοχές. αυτό που έχω να πω σε όλους είναι ότι αν έχεις όρεξη για δουλειά θα πας μπροστά αν έρθεις με το δεν βαριέσαι αδερφέ ξεχνατω μη το προσπαθήσεις καθόλου
          George τα τεχνικά επάγγελματα πως παν εκει?ηλεκτρολόγος υδραυλικός κλπ.πέρα απο γνώσεις και εμπειρία ζητάν και κάτι αλλο

          Comment


            #20
            τα τεχνικά επαγγέλματα έχουν δουλειά μα είναι όμως όλα διαφορετικά από Ελλάδα άλλη τεχνοτροπια.οταν κάνεις αίτηση για δουλειά σε εταιρεία σου ζητάν μίνιμουμ 2 χρόνια προϋπηρεσία και οπωσδήποτε cscs card και φυσικά πολύ καλά αγγλικά αν πας σε ιδιώτη είναι πιο καλά τα πράγματα από άποψη γνώσεων και γλώσσας αλλά με πάρα πολύ λιγότερα χρήματα
            Originally posted by Kostas1968ko View Post
            George τα τεχνικά επάγγελματα πως παν εκει?ηλεκτρολόγος υδραυλικός κλπ.πέρα απο γνώσεις και εμπειρία ζητάν και κάτι αλλο

            Comment


              #21
              και για να καταλάβετε τη εννοώ σας παραθέτω μια τυπική αγγελία για εργασία από όχι και πολύ μεγάλη εταιρεία We are currently recruiting for CSCS Handyman with CSCS card and own tools to work in London

              We are looking for experienced CSCS Handymen to work on some of London's most prestigious projects in and around the M25. We work with the UK's top three main contractors and are looking for experienced Handymen to join some of our rapidly expanding sites.

              Core Requirements of the Role:
              We are looking for a skilled and enthusiastic CSCS Handymen who wants to join an ever-growing team. If you are the right fit you will have skills in general Handyman work and a range of general tools and hand tools suited to the job, cordless drills and a skill saw. All power tools must be 110v. All of our team members must have Eligibility to work in the UK and a valid CSCS card.

              Comment


                #22
                Originally posted by george north london View Post
                το ότι δεν κατάλαβες τα αγγλικά που σου μίλησαν μπορεί να οφείλετε ότι μίλησες με πακιστανό=Ινδό οπότε αυτό το παραβλέπουμε πάρα πολλοί άνθρωποι δεν τους καταλαβαίνουν. το τι δουλειά έκανα στην αρχή θα σου πω βήμα βήμα στην Ελλάδα ήμουν υδραυλικός οπότε γνωρίζοντας ότι στο βόρειο Λονδίνο έχει πολλούς Έλληνες και κύπριους στράφηκα προς τα εκεί έφτιαξα ένα ωραίο CV και ξεκίναγα κάθε πρωί και πήγαινα σε μαγαζιά που συχνάζουν Έλληνες μάστορες αυτό ήταν μετά από δέκα μέρες είχα δουλειά με λίγα χρήματα μα ήταν η αρχή έκατσα δυο χρόνια παράλληλα μάθαινα αγγλικά και την ωρολόγια τον εργαλείων και εξαρτημάτων μετά από αυτό πήγα στην εταιρεία που δουλεύω και τώρα με πολύ καλύτερες αποδοχές. αυτό που έχω να πω σε όλους είναι ότι αν έχεις όρεξη για δουλειά θα πας μπροστά αν έρθεις με το δεν βαριέσαι αδερφέ ξεχνατω μη το προσπαθήσεις καθόλου
                Ωραιος φίλε μου.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by george north london View Post
                  και βασικό είναι για ανεύρεση εργασίας πρέπει να βρίσκεσαι εδώ και όχι Ελλάδα
                  Γιώργο δεν υπάρχει δηλαδή καμία πιθανότητα να εξασφαλίσεις εργασία μόνο από συνέντευξη μέσω Skype, ακόμα και για πχ. καθαριστής σε ξενοδοχείο ?

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Atreas View Post
                    Γιώργο δεν υπάρχει δηλαδή καμία πιθανότητα να εξασφαλίσεις εργασία μόνο από συνέντευξη μέσω Skype, ακόμα και για πχ. καθαριστής σε ξενοδοχείο ?
                    Εσύ εάν ήσουν εργοδότης στην Αγγλία και ήθελες π.χ. καθαριστές, θα έμπαινες στην διαδικασία να βρεις προσωπικό από μια άλλη χώρα μέσω Skype !!!???
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #25
                      Εγω αν ειχα πρακτορειο μοντελων, θα το εκανα

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by patrioten View Post
                        Εσύ εάν ήσουν εργοδότης στην Αγγλία και ήθελες π.χ. καθαριστές, θα έμπαινες στην διαδικασία να βρεις προσωπικό από μια άλλη χώρα μέσω Skype !!!???
                        'Οχι, έχεις δίκιο. Δε μπορείς να αποφύγεις τελικά το ταξίδι Αγγλία.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by chococaramel View Post
                          Εγω αν ειχα πρακτορειο μοντελων, θα το εκανα
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #28
                            Για σας,μήπως ξέρει κάνεις άτομο στην αγγλια που είναι καποια χρονιά,θα μπορούσε να μας βοηθήσει με δωμάτιο και εργασία για αρχή,με αμοιβή?(να πληρώσουμε,μόνο να μας βοηθήσουν με βασικά,δλδ μια δουλεια και δωματιο)

                            Comment


                              #29
                              Και για να το εμπεδωσουμε...

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by αντζελika View Post
                                Για σας,μήπως ξέρει κάνεις άτομο στην αγγλια που είναι καποια χρονιά,θα μπορούσε να μας βοηθήσει με δωμάτιο και εργασία για αρχή,με αμοιβή?(να πληρώσουμε,μόνο να μας βοηθήσουν με βασικά,δλδ μια δουλεια και δωματιο)
                                Αντζέλικα αν περιμένεις από κάποιον άλλο άγνωστο που είναι Αγγλία να σε βοηθησει, δε θα έχεις φύγει ούτε το 2045.....Δυστυ'χως είναι η πικρή αλήθεια. Και αυτοί οι λίγοι Ελληνες που μπορούν να τρέξουν (γιατί δε μπορούν ασφαλώς όλοι να ξοδεύουν τον ελεύθερο χρόνο τους, για να τρέχουν για εσένα), έχουν δικούς τους συγγενείς και φίλους να βοηθήσουν.

                                Ψάξε μονη σου, φρόντισε να έρθεις σε επαφή με την εκεί ελληνική κοινότητα όταν ανέβεις επάνω μπας και σε στηρίξουν όπου μπορούν και πάνω από όλα ξεκίνα να φτιάχνεις σιγά σιγά το δικό σου νέτγουορκ προκειμένου στην τελική να μην έχεις ανάγκη κανέναν.

                                Comment

                                Working...
                                X