Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΙΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΙΝ

    Καλησπέρα σας. Παρακολουθώ εδώ και μέρες τις συζητήσεις που γίνονται εδώ και μόλις εχθές γράφτηκα και εγώ.
    Είμαι παντρεμένη και έχω ένα κοριτσάκι 4,5 ετών.
    Τα τελευταία 2 χρόνια, πυκνά-συχνά ο σύζυγος μου ανοίγει συζήτηση να φύγουμε από Ελλάδα, κάτι που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν ήθελα ούτε να φανταστώ! Είμαι φοβιτσιάρα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, και είμαι και άτομο που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν ήθελα καν να σκεφτώ πως εγκαταλείπω την πατρίδα μου για να φύγω, παρ όλο τις δυσκολίες που υπάρχουν εδώ και τα λοιπά γνωστά.
    Πλέον τον τελευταίο 1,5 μήνα άνεργη και εγώ, μετά τον σύζυγο, αποφασίζω να πω το ''ναι'' και να δεχτώ να μεταναστεύσω. Έχουμε αποφασίσει να πάμε Αγγλία. Εχουμε 3-4 φίλους εκεί που είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν στα απαραίτητα για αρχή και για φιλοξενία.
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω, όποιος ξέρει να μου απαντήσει παρακαλώ, ποιες είναι οι προυποθέσεις και η διαδικάσία για να πάρουμε ΝΙΝ και επίσης, έμαθα ότι παίρνουν κάποιες πληροφορίες για τον ενδιαφερόμενο που θέλει να πάρει ΝΙΝ ?
    Ξέρετε να μου πείτε τι ρωτάνε στις πληροφορίες που παίρνουν?
    Δηλαδή εγώ είμαι Ελληνίδα θα πάρουν πληροφορίες για μένα από Ελλάδα. Ο σύζυγος μου είναι από την Αίγυπτο και τα τελευταία 12 χρόνια έχει μεταναστεύσει στην Ελλάδα. Για εκείνον από που θα πάρουν πληροφορίες? Από Ελλάδα η από Αίγυπτο?
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και σας ζητώ συγνώμη αν κάποιες από αυτές τις ερωτήσεις έχουν ξανά ερωτηθεί, αλλά έψαξα στο patriotaki και δεν βρήκα κάτι .
    Να είστε όλοι καλά!

    #2
    κάνε ένα κόπο σε παρακαλώ να διαβάσεις τα άρθρα. Έχει χιλιοειπωθεί αυτό το θέμα και χιλιοαπαντηθεί.

    Comment


      #3
      Ξέρεις κάτι? έχω την μικρή μου άρρωστη και δεν έχω πολύ χρόνο να κάτσω να τα ψάξω όλα αυτά. Αν και όπως είπα ''Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και σας ζητώ συγνώμη αν κάποιες από αυτές τις ερωτήσεις έχουν ξανά ερωτηθεί, αλλά έψαξα στο patriotaki και δεν βρήκα κάτι . ''
      τώρα , αν εσένα σου κάνει κόπο να μου απαντήσεις μιας και ξέρεις, δεν υπάρχει πρόβλημα! σε ευχαριστώ πολύ!

      Comment


        #4
        Καλησπερα Ελενη και περαστικά στη μικρη σου. Εδω θα σε βοηθησει πολυ το τοπικ. Οποτε βρεις χρονο ρίξτου μια ματια. http://www.patriotaki.net/%CE%BA%CE%...83%CE%B7-7057/

        Comment


          #5
          Originally posted by DiD666 View Post
          Καλησπερα Ελενη και περαστικά στη μικρη σου. Εδω θα σε βοηθησει πολυ το τοπικ. Οποτε βρεις χρονο ρίξτου μια ματια. http://www.patriotaki.net/%CE%BA%CE%...83%CE%B7-7057/
          Σε ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά, να είσαι καλά! όπως ακριβώς το είπες, το τοπικ με βοήθησε πάρα πολύ!
          Κρίμα.... τι να πω βρε παιδιά ? μπήκα με αγωνία στο τόπικ μου, με το σκεπτικό να διαβάσω την απάντησή σου στα ερωτήματα μου και βλέπω ότι με παραπέμπτεις σε ένα τοπικ που εσύ ο ίδιος έχεις γράψει και είναι όλο ειρωνία!
          Και σε πληροφορώ καλέ μου πως ΟΧΙ ! Δεν είχα σκοπό να μπω στο φόρουμ, να πάρω τις πληροφορίες μου και να εξαφανιστώ, χωρίς να μπω ξανά για να πω τα νέα μου και ίσως να μπορώ και εγώ να βοηθήσω άλλους ανθρώπους συμπατριώτες μου που θέλουν να μεταναστεύσουν.
          Οπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ!

          Comment


            #6
            Καλησπερα!Δες αν μπορεις να βρεις κατι εδω:https://www.gov.uk/browse/tax/national-insurance γιατι αυτο που ρωτας για το απο ποια χωρα θα παρουν πληροφοριες για τον σύζυγο δεν ξερω αν μπορει να στο απαντησει καποιος αν δεν ειναι στην ιδια περιπτωση,ειναι αρκετα εξειδικευμενο.Για να κανεις αιτηση για το NIN θα πρεπει να εχεις δικαιωμα να σπουδασεις ή να δουλεψεις εκει.Αν ο αντρας σου δεν ειναι Ελληνας ή πολιτης χωρας της Ευρωπαικης Ενωσης θα πρεπει πρωτα να δεις ποια ειναι η διαδικασια για να μπορεσει να μεινει και να δουλεψει εκει. Κατι αλλο δεν ξερω να σου πω και εγω στο ψαξιμο ειμαι!

            Comment


              #7
              mand Καλησπέρα! σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και σου εύχομαι καλή τύχη να έχεις! γνωρίζεις μήπως να μου πεις τι πληροφορίες ζητάνε από την χώρα σου?

              Comment


                #8
                Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι,νομιζω ομως οτι καπου το εχει παρει το ματι μου εδω στο Patriotaki.

                Comment


                  #9
                  σε ευχαριστώ πολύ, θα ξανά ψάξω....

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by elenikaram View Post
                    Σε ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά, να είσαι καλά! όπως ακριβώς το είπες, το τοπικ με βοήθησε πάρα πολύ!
                    Κρίμα.... τι να πω βρε παιδιά ? μπήκα με αγωνία στο τόπικ μου, με το σκεπτικό να διαβάσω την απάντησή σου στα ερωτήματα μου και βλέπω ότι με παραπέμπτεις σε ένα τοπικ που εσύ ο ίδιος έχεις γράψει και είναι όλο ειρωνία!
                    Και σε πληροφορώ καλέ μου πως ΟΧΙ ! Δεν είχα σκοπό να μπω στο φόρουμ, να πάρω τις πληροφορίες μου και να εξαφανιστώ, χωρίς να μπω ξανά για να πω τα νέα μου και ίσως να μπορώ και εγώ να βοηθήσω άλλους ανθρώπους συμπατριώτες μου που θέλουν να μεταναστεύσουν.
                    Οπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ!
                    Δεν υπαρχει ίχνος ειρωνίας στο τοπικ μου. Γραφω ξεκαθαρα για τεμπέληδες ανθρωπους που βαριούνται να κανουν μια απλη έρευνα παρα μονο ανοιγουν ενα τοπικ και περιμενουν σαν χάνοι τις απαντησεις. Ελπιζω να μη σε χάσουμε που σε στενοχώρησα τοσο πολυ.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by DiD666 View Post
                      Δεν υπαρχει ίχνος ειρωνίας στο τοπικ μου. Γραφω ξεκαθαρα για τεμπέληδες ανθρωπους που βαριούνται να κανουν μια απλη έρευνα παρα μονο ανοιγουν ενα τοπικ και περιμενουν σαν χάνοι τις απαντησεις. Ελπιζω να μη σε χάσουμε που σε στενοχώρησα τοσο πολυ.
                      από τη στιγμή που εμένα μου έδωσες το λινκ αυτό που παραπέμπτει σε τέτοιου επιπέδου ποστ, άρα και εμένα με θεωρείς τεμπέλα που βαριέμαι να κάνω μια έρευνα κτλ κτλ χωρίς να ξέρεις πραγματικά τι συμβαίνει, καλά θα κάνεις να μην σχολιάζεις και ειδικά αν δεν σου αρέσει η σε χαλάει αυτό που ρώτησα, καλύτερα προσπέρασέ το χωρίς να σχολιάζεις!
                      όπως βλέπεις, από τις 19,30 που έγραψα στο φορουμ , μέχρι τώρα που είναι 12,00 είμαι ακόμα εδώ και απαντώ... αυτό λογικά σημαίνει ότι ψάχνω μέσα στο φορουμ να βρω διάφορες πληροφορίες σχετικά με απορίες που έχω και να ενημερωθώ.... δεν θέλω να το συνεχίσω και σε παρακαλώ να μην σχολιάζεις το τοπικ μου με άσχετα ποστ. αν έχεις να απαντήσεις κάτι πάνω σε αυτό που ρωτάω η να μου δώσεις κάποιο λινκ από τοπικ εδώ του φορουμ με τοπικ που θα βοηθούν στις απορίες μου και όχι τοπικ ότι να ναι έχει καλώς, διαφορετικά μη μου το χαλάς!

                      Comment


                        #12
                        Kαλη φαση...
                        Απλα ενημερωτικα θα πω, οτι δεν θα σε ρωτησουν τιποτα ανησυχητικο.... Keep calm and keep reading Patriotaki.net

                        Comment


                          #13
                          chococaramel καλησπέρα! με τόσο γλυκό όνομα δεν θα μπορούσες άλλωστε να σχολιάσεις αρνητικά!!!
                          χαίρομαι πολύ που γέλασες, να είσαι πάντα καλά!

                          Comment


                            #14
                            Καλησπερα και περαστικα στην κορουλα σου. Το νιν ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολησει κατα την γνωμη μου. Ειναι τιποτα η διαδικασια. Καλη τυχη.

                            Comment


                              #15
                              Σε ευχαριστώ πολύ!

                              Comment

                              Working...
                              X