Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΙΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Μόλις και εγώ τώρα μίλησα με την φίλη μου που είναι κοντά στο Manchester όπου και εγώ εκεί θα πάω και μου είπε ότι δεν χρειάστηκε ποινικό μητρώο και να πάρω μαζί το διαβατήριο και πιστοποιητικό γέννησης που ήδη περιμένω να μεταφραστεί. αυτά τα 2 για να βγάλω το ΝΙΝ
    Δεν ξέρω αν σε άλλους ζήτησαν και άλλα έγγραφα.

    Comment


      #32
      Παιδιά..θερμή παράκληση.
      Ας μην παραπληροφορούμε τον κόσμο. Ελένη δεν ισχύει οτι για να βγάλεις ΝΙΝ χρειάζεται μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης. Δεν ισχύουν αυτά.
      ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.
      Τα έγγραφα που χρειάζονται είναι ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ και βεβαίωση μόνιμης κατοικίας {συνήθως συμβόλαιο}. Δεν είναι στον καθένα ξεχωριστά. εμένα μου ζήτησαν αυτό, εμένα το άλλο, εμένα το παρ' άλλο. Τα έγγραφα που ζητάνε είναι συγκεκριμένα τουλάχιστον για τους Έλληνες που είμαστε χώρα μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης.

      Comment


        #33
        Έτσι είναι Vlad. Όπως είπα και πριν την μόνη φορά που μας ζητήθηκε πιστοποιητικό ,έπρεπε να είναι το γνήσιο. Ούτε μεταφρασμένο,ούτε σφραγίδα της Χάγης,τίποτα. Μην σκορπατε λεφτά χωρίς λογο

        Comment


          #34
          Εγω σκεφτηκα να το μεταφρασω γιατι ειδα οτι εδω https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number το εχουν σαν παραδειγμα εγγραφου που μπορει να σου ζητησουν.Αλλα αφου ολοι λενε οτι δεν χρειαζεται για τους Ελληνες πολιτες αποφασισα να το εχω μαζι μου μονο με σφραγιδα της Χαγης.

          Comment


            #35
            elenikaram η δουλειά πού μού προσφέρουν είναι σε ίδρυμα με αυτιστικά παιδιά.Το βρίσκω λογικό να ζητάνε κάτι παραπάνω γιά επιπλέον σιγουριά.Τώρα το τι ζητάνε στον καθένα δεν το γνωρίζω καί ούτε μπορώ να πω σε κάποιον μην παίρνεις αυτό το χαρτί γιατί εμένα δεν μου το ζητήσανε.Καί αν τού το ζητήσουν τι θα τους πεί;Δεν σας το δίνω γιατί ο τάδε μού είπε πως δεν τού το ζητήσαν;Άντε γειά θα του πούν!Σίγουρα διαφέρει αναλόγως την φύση της εργασίας.Αλλά καλό θα είναι κάποια χαρτιά να τα έχουμε έτοιμα μόνοι μας γιατί αν πας εκεί καί σου τα ζητήσουν, κάποιος πίσω στην πατρίδα θα τρέξει καί εσύ θα χάσεις πολύτιμο χρόνο καί ίσως καί εργασία πού τόσο την έχεις ανάγκη.Όσο γιά το κόστος των μεταφράσεων είναι σίγουρα σημαντικό μα σε μένα τουλάχιστον δεν γινότανε διαφορετικά.Όπως καί να έχει προτιμώ να ξοδέψω κάτι παραπάνω τώρα καί να μπορέσω να ξεφύγω κάποια στιγμή από αυτή την μιζέρια παρά να πάω στο άγνωστο απροετοίμαστος.Επίσης άλλαξα καί το δίπλωμα οδήγησης.Το έκανα Ευρωπαικό... τρομάρα μας!Αυτά.Ότι άλλο εδώ είμαι.

            Comment


              #36
              Kαι εγώ από το ψάξιμο που έχω κάνει, δεν έχω δει ότι χρειάζαται πιστοποιητικό γέννησης. Μόνο διαβατήριο και κάποιο χαρτί που να πιστοποιεί αγγλική διεύθυνση.

              Comment


                #37
                Το ΝΙΝ δεν βγαίνει ανάλογα με το τι δουλειά θέλει να κάνει ο καθένας. Είναι ένα και μοναδικό ! Είναι το νούμερο με το οποίο φορολογήσε και θα έχεις για όλη σου τη ζωή. Ο καθένας μπορεί να αποφασίσει τι θα πρέπει να πάρει μαζί του και τι όχι και να ακούγονται όλες οι απόψεις. Θα πρέπει όμως να λαμβάνονται περισσότερο σοβαρά υπόψη οι απάντησεις που δίνονται απο συμπατριώτες μας που είναι ήδη στην Αγγλία και γνωρίζουν πράγματα και όχι το αντίθετο....Just saying.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by ΠΑΓΟΥΡΑΣ View Post
                  elenikaram η δουλειά πού μού προσφέρουν είναι σε ίδρυμα με αυτιστικά παιδιά.Το βρίσκω λογικό να ζητάνε κάτι παραπάνω γιά επιπλέον σιγουριά.Τώρα το τι ζητάνε στον καθένα δεν το γνωρίζω καί ούτε μπορώ να πω σε κάποιον μην παίρνεις αυτό το χαρτί γιατί εμένα δεν μου το ζητήσανε.Καί αν τού το ζητήσουν τι θα τους πεί;Δεν σας το δίνω γιατί ο τάδε μού είπε πως δεν τού το ζητήσαν;Άντε γειά θα του πούν!Σίγουρα διαφέρει αναλόγως την φύση της εργασίας.Αλλά καλό θα είναι κάποια χαρτιά να τα έχουμε έτοιμα μόνοι μας γιατί αν πας εκεί καί σου τα ζητήσουν, κάποιος πίσω στην πατρίδα θα τρέξει καί εσύ θα χάσεις πολύτιμο χρόνο καί ίσως καί εργασία πού τόσο την έχεις ανάγκη.Όσο γιά το κόστος των μεταφράσεων είναι σίγουρα σημαντικό μα σε μένα τουλάχιστον δεν γινότανε διαφορετικά.Όπως καί να έχει προτιμώ να ξοδέψω κάτι παραπάνω τώρα καί να μπορέσω να ξεφύγω κάποια στιγμή από αυτή την μιζέρια παρά να πάω στο άγνωστο απροετοίμαστος.Επίσης άλλαξα καί το δίπλωμα οδήγησης.Το έκανα Ευρωπαικό... τρομάρα μας!Αυτά.Ότι άλλο εδώ είμαι.
                  Μπορω να σε ρωτησω για το πιστοποιητικο ποινικου μητρωου αν σου το ζητησαν με σφραγιδα της Χαγης;Στο site της ελληνικης πρεσβειας ειδα οτι μπορεις να κανεις μεταφρασεις στο ινστιτουτο γλωσσολογιας και στο ινστιτουτο μεταφρασης και διερμηνειας οποτε αν εχεις στα ελληνικα καποια εγγραφα και σου τα ζητησουν μπορεις να τα πας εκει για μεταφραση.Απλα δεν ξερω το κοστος και σε ποσες μερες τα εχουν ετοιμα.

                  Comment


                    #39
                    Καλησπέρα σας. Δεν αμφισβητώ αυτά που λέτε καθώς εσείς που είστε εκεί τα ξέρετε πολύ καλύτερα από εμένα. Εγώ είπα αυτό που μου είπε μια φίλη μου που μένει εκεί 3-4 χρόνια εκεί. Αν μου είπε ψέματα, ψέματα γράφω και εγώ. Συγνώμη αλλά δεν θέλω να πω ανακρίβειες.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by ΠΑΓΟΥΡΑΣ View Post
                      elenikaram η δουλειά πού μού προσφέρουν είναι σε ίδρυμα με αυτιστικά παιδιά.Το βρίσκω λογικό να ζητάνε κάτι παραπάνω γιά επιπλέον σιγουριά.Τώρα το τι ζητάνε στον καθένα δεν το γνωρίζω καί ούτε μπορώ να πω σε κάποιον μην παίρνεις αυτό το χαρτί γιατί εμένα δεν μου το ζητήσανε.Καί αν τού το ζητήσουν τι θα τους πεί;Δεν σας το δίνω γιατί ο τάδε μού είπε πως δεν τού το ζητήσαν;Άντε γειά θα του πούν!Σίγουρα διαφέρει αναλόγως την φύση της εργασίας.Αλλά καλό θα είναι κάποια χαρτιά να τα έχουμε έτοιμα μόνοι μας γιατί αν πας εκεί καί σου τα ζητήσουν, κάποιος πίσω στην πατρίδα θα τρέξει καί εσύ θα χάσεις πολύτιμο χρόνο καί ίσως καί εργασία πού τόσο την έχεις ανάγκη.Όσο γιά το κόστος των μεταφράσεων είναι σίγουρα σημαντικό μα σε μένα τουλάχιστον δεν γινότανε διαφορετικά.Όπως καί να έχει προτιμώ να ξοδέψω κάτι παραπάνω τώρα καί να μπορέσω να ξεφύγω κάποια στιγμή από αυτή την μιζέρια παρά να πάω στο άγνωστο απροετοίμαστος.Επίσης άλλαξα καί το δίπλωμα οδήγησης.Το έκανα Ευρωπαικό... τρομάρα μας!Αυτά.Ότι άλλο εδώ είμαι.
                      Εγώ προσωπικά, από έγγραφα θα πάρω μαζί μου τα πάντα όλα! Ότι έχω και δεν έχω καλού κακού. Το δίπλωμα οδήγησης μου μου είναι το καινούριο που βγαίνει σαν κάρτα. Μου είπαν ότι είμαι οκ με αυτό. Ελπίζω να μην πάραπληροφορώ. Λέω αυτό που μου είπαν.

                      Comment


                        #41
                        Εγώ απλά έγραψα στην φίλη πού ρώτησε γενικά τι άλλο θα χρειαστεί από χαρτούρα σύμφωνα πάντα με το τι ζητήσανε σε εμένα καί όχι ότι αν δεν τα κάνει όπως το λέω εγώ δεν θα την δεχτούν ποτέ!Ούτε εννοούσα πως αν δεν έχει αυτά τα χαρτιά δεν θα πάρει NIN.Αν έκανα λάθος ζητώ συγγνώμη καί το σχόλιο μου να μην το λάβετε υπ'όψιν.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by mand View Post
                          Εγω σκεφτηκα να το μεταφρασω γιατι ειδα οτι εδω https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number το εχουν σαν παραδειγμα εγγραφου που μπορει να σου ζητησουν.Αλλα αφου ολοι λενε οτι δεν χρειαζεται για τους Ελληνες πολιτες αποφασισα να το εχω μαζι μου μονο με σφραγιδα της Χαγης.
                          Μπορείς να έχεις μαζί σου ένα μεταφρασμένο και ένα κανονικό με σφραγίδα της Χάγης και τα δύο για να είσαι οκ. Έτσι θα κάνω και εγώ τώρα που διαβάζω ότι το ζήτησαν γνήσιο αμετάφραστο.

                          Comment


                            #43
                            Εάν το άτομο που είναι φίλη μου και έχει κάποια χρόνια εκεί, κάνει λάθος στο τι χαρτιά θα χρειαστώ, τότε τι να πω και εγώ που έχω μαύρα μεσάνυχτα .....

                            Comment


                              #44
                              Το ίδιο κι' εγώ elenikaram αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο πού θα μού ζητάνε χαρτιά αχρείαστα.

                              Comment


                                #45
                                Εμείς μπορεί κάποια χαρτιά να τα βλέπουμε αχρείαστα αλλά για αυτούς να είναι σημαντικά. Εγώ θα πάρω όλο τον πάκο για να είμαι καλυμμένη γιατί αν χρειαστώ να μου στείλουν θα χάνω το χρόνο μου.

                                Comment

                                Working...
                                X