Announcement

Collapse
No announcement yet.

Παιδι και αγγλικο σχολειο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδι και αγγλικο σχολειο

    Παιδια ανοιξα αυτο το thread γιατι δεν βρηκα πουθενα πληροφοριες για τα σχολεια και τι πρεπει να κανουμε.ποτε πρεπει να κανουμε εγγραφη?εχω 5 χρονων γιο,την χασαμε την χρονια φετος,του χρονου θα τον παρουν?θα εχει προβλημα που δεν ξερει αγγλικα?βεβαια θα αρχισουμε καποια ιδιαιτερα ετσι ωστε να εχει μια γενικη αποψη.ευχαριστω.

    #2
    Alexandergeo,την χρόνια δεν την χάνει. Ο γιος μου μπήκε στη μέση της χρονιάς χωρίς να γνωρίζει λέξη αγγλικά. Του παρείχαν έξτρα βοήθεια ώστε να προλάβειτον ρυθμό της τάξης.
    Χρειάζεται μόνο διαβατήριο του παιδιού και αίτηση στο σχολείο.

    Comment


      #3
      Πανω που εψαχνα για το θεμα του σχολειου... Mεχρι τελος Οκτωμβρη θα φερω γυναικα και παιδι στο UK. Περσι η μικρη πηγε πρωτη δημοτικου, δηλαδη ferbee οταν ερθει (2-3 μηνες μετα την εναρξη των μαθηματων εδω) θα την παρουν κανονικα στη δευτερα? Κανει βεβαια ιδιαιτερα τωρα. Καποια βεβαιωση απο το σχολειο που παει τωρα θα χρειαστει? Επισης θα ηθελα να μαθω και τι ωρες ειναι το δημοτικο, τι ωρα πανε τα παιδια και τι ωρα σχολανε.
      Ευχαριστω

      Comment


        #4
        Λογικά θα την πάρουν στην δεύτερα κανονικά και κάποιεςωρες-μεσα στο κανονικό ωραριο- θα κάνει ξεχωριστά μαθήματα ώστε να προλάβει τον μέσο όρο. Μην σ ανησυχεί καθόλου,είναι πολύ συνηθισμένο εδώ και έχουν εξαιρετικό σύστημα. Προσωπικά δεν μας ζητήθηκε τίποτα παραπάνω απ αυτα που ανεφερα. Όμως ίσως διαφέρει σε κάποια άλλη περιοχή. Όπως και το ωράριο . Στο δικό μας είναι 8:30-3:15 κ Παρασκευή 13:00 σε αλλά σχολεία της πόλης όμως εφαρμόζουν αλλά ωραρια

        Comment


          #5
          Ferbee σε ευχαριστω πολυ εφυγε ενα μεγαλο βαρος απο πανω μου.ουτε ληξιαρχικη πραξη γεννησης, οικογενειακης καταστασης τετοια δεν θα χρειαστω για το παιδι?μονο το διαβατηριο του?σε ευχαριστω προκαταβολικα.

          Comment


            #6
            Θα χρειαστείς μόνο ένα πιστοποιητικό γέννησηςτης μικρής -αμετάφραστο -αν κανείς αίτηση για child benefit. Κι εγώ είχα φέρει ολη τη χαρτουρα μεταφρασμένη για να είμαι καλυμμένη και τελικά δεν χρειάστηκε τίποτα . Ακόμα και στον GP μόνο με το διαβατήρια γράφτηκαμε.

            Comment


              #7
              Ferbee σε ευχαριστω και παλι.χρησιμες συμβουλες.με εσωσες απο χαρτουρα.

              Comment


                #8
                Σ'ευχαριστω Ferbee για τις πληροφοριες. Α και κατι αλλο, φορανε "στολες" στο σχολειο? Κοστος πανω κατω?

                Comment


                  #9
                  Ναι η στολη είναι υποχρεωτική εδώ. Προσωπικά τους αγοράζω μόνο τα φουτερ με το λογότυπο απ το σχολείο. Τα υπόλοιπα μπορείς να τα πάρεις από καταστήματα ρούχων ή σουπερμάρκετ σε πολύ χαμηλές τιμές. Πχ στο ASDA έχει 2 μπλουζάκια για 3 λίρες.

                  Comment


                    #10
                    Παιδια επειδη τωρα αρχιζω κ ψαχνω κι εγω τι πρεπει να κανω με σχολεια αν μπορει καποιος ας με βοηθησει...
                    Α. Με ποια κριτηρια τελικα ψαχνω σχολειο καλο;
                    Β. Τα παιδια που ερχονται στην μεση του δημοτικου κ τελος γυμνασιου απο ελλαδα πως τα βαζουν σε ταξεις;
                    Γ. Τα παιδια πρεπει να κανουν φροντιστηρια για να καταφερουν να περασουν τις εξετασεις εκει;

                    Comment

                    Working...
                    X