Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ιρλανδία - Δουβλίνο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ιρλανδία - Δουβλίνο

    Καλησπέρα,

    Δεν βρίσκω κάποιο θέμα για Ιρλανδία και αποφάσισα να ανοίξω ένα(sorry που το βάζω στα θέματα της Μ.Βρετανίας).
    Λοιπόν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ανέβω στον επόμενο μήνα για σπουδές ωστόσο δυσκολεύομαι να καλύψω το οικονομικό κομμάτι της διαμονής-εξόδων.Έχω ένα μικρό πλάνο να ανέβω και παράλληλα με το μεταπτυχιακό, να δουλεύω(part-time) και να πληρώνω τα έξοδά μου.
    Εν τούτοις, με ένα καλό ψάξιμο συνειδητοποίησα πως τα ενοίκια είναι ακριβά ενώ αν και βλέπω πως υπάρχουν δουλειές, διαβάζω αποθαρρυντικά σχόλια. Οπότε θα ζητούσα την βοήθειά σας αν γνωρίζετε κάτι(πόσο πληρώνουν οι δουλειές,κάποια ιδέα για σπίτι,οτιδήποτε) και μπορείτε να με βοηθήσετε καθώς θέλω να ανέβω και φοβάμαι πως αν χάσω την υποτροφία δεν θα έχω ξανά τέτοια ευκαιρία. Πληροφοριακά έχω μιλήσει με την ελληνική κοινότητα και με προξενείο αλλά σε γενικές γραμμές δεν έμαθα κάτι καινούργιο(οι άνθρωποι ωστόσο ήταν εξυπηρετικοί).
    Συγγνώμη αν σας κούρασα.

    Φιλικά.

    #2
    Ζουσα πολλα χρονια εκει. Στειλε μου πμ να σε ενημερωσω αν θες

    Comment


      #3
      Έλληνες νεομετανάστες στην Ιρλανδία.

      Μετοίκησαν στην Ιρλανδία και τα κατάφεραν | Ελλάδα | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

      Comment


        #4
        Καλησπέρα,

        Είμαι κι εγώ πλέον στο Δουβλίνο εδώ και κάποιες μέρες και ψάχνω για δουλειά...Σε λίγες μέρες θα γράψω και τις δικιές μου εντυπώσεις από την μετανάστευση αυτή...

        Comment


          #5
          Αυτό το ταξίδι στην Ιρλανδία ήταν μια ευκαιρία να περιηγηθώ σε όλη την χώρα καθώς και στην Β.Ιρλανδία που είναι ξεχωριστό κράτος ανεξάρτητο με βρετανικη λίρα αλλά με Ιρλανδούς κατοίκους!

          Comment


            #6
            Καλησπέρα σε όλους,

            Καταρχάς μπράβο στη fofo που άνοιξε αυτό το θέμα γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο για την Ιρλανδία. Μπράβο επίσης σε όλους όσους το εμπλουτίζουν. Έχετε κάποιο νέο σχετικά με τη σημερινή κατάσταση της Ιρλανδίας; Καλό θα ήταν όποιος πήγε εκεί πρόσφατα να μας καταθέσει τις εμπειρίες του. Επίσης θα μπορούσε κάποιος που έχει ζήσει εκεί να μας δώσει ένα πλάνο σχετικά με το τι θα πρέπει να κάνει ένας Έλληνας που θέλει να μείνει εκεί; Διαδικασίες εύρεσης εργασίας, εύρεσης σπιτιού, τι γίνεται με τα πανεπιστήμια και άλλα.

            Ευχαριστώ

            Comment


              #7
              Καλησπερα!
              Σε εναν μηνα μετακομιζω με την οικογενεια μου για εργασια. ( εγω, ο συζυγος μου κ το 19 μηνων παιδακι μας). Εχω ενημερωθει σχεδον για ολα, βεβαια οποιος εχει ζησει κ εχει κατι σημαντικο να μου αναφερει ευχαριστως!
              Ηθελα να ρωτησω για το pps, σε ποσο χρονικο διαστημα μπορει καποιος να το εχει;
              Κ δευτερον, επειδη γνωριζω πως ειναι θρησκοι, ειναι σε σημειο που μπορει να δημιουργησουν προβλημα σε καποιον που δεν ειναι; Πρεπει δηλαδη να ακολουθουμε τα θρησκευτικα τους δρωμενα στη ζωη; Κ αργοτερα οταν θα παει το παιδι σχολειο να ακολουθουμε ακομα περισσοτερο τη θρησκεια λογω σχολειου; Σκεφτομαστε να παει στο ελληνικο σχολειο που υπαρχει κ ειναι της εκκλησιας.
              Ευχαριστω πολυ!

              Comment


                #8
                Κάποιος να μας διαφωτίσει στο θέμα της Ιρλανδίας; Δουβλίνο;

                Comment


                  #9
                  κοιταω αρκετα για Ιρλανδια,εχει δουλειες αναπτυξη-κατασκευες(ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ)-υπηρεσιες-ΙΤ ειναι ΕΕ και ευρω ,λογω μπρεξιτ παιζει καλυτερα ...αρνητικο μεγαλο στο δουβλινο ειναι ταπανακριβα κ απαραδεκτα τα σπιτια..μιλαμε για τιμες λονδινου κ βαλε ,ακομα κ κορκ υψηλες..ειναι πολυ σοβαρο το θεμα της στεγης κ θες συγκατοικηση..χωρις καλη δουλεια δεν αξιζει με τιποτε.
                  ειναι κανενας εκει να μας φωτισει?

                  Comment


                    #10
                    Καλησπέρα σε όλους,

                    Όποιος ενδιαφέρεται για ιδιαίτερα μαθήματα μαθηματικών ( όλων των βαθμίδων) και διαμένει στην περιοχή του Δουβλίνου μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στέλνοντας μου προσωπικό μήνυμα μέσα από το σάιτ.

                    Comment


                      #11
                      Καλημέρα σε όλους,

                      Διευκρίνηση: Δυστυχώς δεν έχω πάει ακόμα στην Ιρλανδία καθώς κάνω ακόμα έρευνα. Το παραπάνω μήνυμα το έγραψα με προοπτική να πάω στο Δουβλίνο και να έχω κάποια εργασία. Εάν κάποιος είναι εκεί πολύ ευχαρίστως να έγραφε κάποιες πληροφορίες.

                      Comment

                      Working...
                      X