Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια για επιλογή πόλης για μετανάστευση στο Ηνωμένο Βασίλειο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βοήθεια για επιλογή πόλης για μετανάστευση στο Ηνωμένο Βασίλειο

    Καλησπέρα σας!

    Σκέφτομαι και εγώ, όπως πολλοί άλλοι, να εγκατασταθώ από την Ελλάδα που βρίσκομαι τώρα, στο Λονδίνο, εντός του φθινοπώρου! Λονδίνο γιατί απ' ότι έχω δει, έχει μεγαλύτερη πληθώρα από δουλειές.
    Θα έρθω με έναν φίλο μου με σκοπό να βρούμε δουλειά αφού εγκατασταθούμε εκεί.

    Έχετε κάποια άλλη πόλη συγκεκριμένη να μου προτείνετε, εκτός Λονδίνου (είτε και σε Σκωτία/Ουαλία); Εγώ έχω τελειώσει χημικός και ο φίλος μου είναι οικονομολόγος, αλλά δεν θα μας πείραζε για αρχή να βρούμε μια άσχετη δουλειά με το επαγγελμα μας για να καλύπτουμε τα εξοδα μας μεχρι να βρουμε κατι καλύτερο!

    Ευχαριστώ πολύ!

    #2
    Kαλησπέρα !

    Εχω μία εβδομάδα που γυρισα απο το Λονδίνο και δεν το πρότεινω σε κανέναν για μονιμη εγκατάσταση ,διαβίωση και εργασία .
    Η ποιότητα ζωής και το εργασιακό ηταν οι λογοι που επεστρεψα ,μη εχοντας αλλα χρηματα να πληρωσω τα 600 ευρω (με συγκατοικο) του ενοικιου και νόμιμη εργασία να βγάζω τα έξοδα μου .Οι μαυρες δουλειες κυριαρχούν 4.5-5 λιρες την ωρα σε εξαντλητικά ωράρια σαν σερβιτορος ,λαντζερης ,ρεσεπιονιστ κ.λ.π Δεν θελω να σας αποθαρρυνω αλλα το Λονδίνο ειναι για να εχεις καλη θεση εργασίας με σεβαστο ποσο μηνιαίως. Οποιαδηποτε σκεψη -κινηση για το Ηνωμενο Βασιλειο σκεφτητε σοβαρα πριν φτασετε εκει γτ το κόστος ζωης δεν θα σας αφησει περιθωρια να μείνετε για πολυ !
    Οποιαδηποτε ερώτηση ειμαι στην διαθεσή σας .

    Comment


      #3
      Παιδιά καλό χρυσό και άγιο.....το Λονδίνο, αλλά μακρυααααά........

      Comment


        #4
        Καλημέρα! θα ήθελα και εγώ να μάθω τις απόψεις σας μιας και 13/10 ταξιδεύω για Μάντζεστερ για μόνιμα.... η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ επιφυλακτική και φοβιτσιάρα!!!
        Antreas θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου σχετικά με το ''μακρυααααά........'' που είπες. έχεις προσωπική εμπειρία? πολύ θα ήθελα να μας πεις....

        Comment


          #5
          Ελένη μακρυά απο Λονδίνο αν θες να ζεις αξιοπρεπώς με καλο βιοτικό επίπεδο και αν θες να μπορεις να εχεις ενα μικρο ποσο σαν αποταμιευση.

          Comment


            #6
            Θα πάω στο Μάντζεστερ και συγκεκριμένα Τσέστερ. έχετε κάποια γνώμη για την συγκεκριμένη πόλη?

            Comment


              #7
              Originally posted by elenikaram View Post
              Θα πάω στο Μάντζεστερ και συγκεκριμένα Τσέστερ. έχετε κάποια γνώμη για την συγκεκριμένη πόλη?
              Kαι εγώ βορειοδυτικά ψάχνω αυτή τη στιγμή. Λίβερπουλ πρώτη πόλη και κατόπιν Μάντσεστερ. Τσέστερ δεν το έχω ακόμα υπόψη, αν και είναι πολύ όμορφη πόλη.

              Comment


                #8
                Όλοι λέτε ότι το Λονδίνο είναι πανάκριβο, κι ότι πρέπει να έχεις καλή δουλειά για να σου φτάνουν τα λεφτά. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. Κανείς όμως δε λέει κάτι για τα μποτιλιαρίσματα και τον απίστευτο συνωστισμό στα μέσα μεταφοράς, ειδικά στο Μετρό. Για μια διαδρομή που με άδειο δρόμο θα γινόταν σε 10` με το αυτοκίνητο, στο Λονδίνο χρειάζεσαι τουλάχιστον 1 ώρα. Είναι και πολύ μπερδεμένη πόλη, και δύσκολο να οδηγήσεις χωρίς να τρακάρεις, σας το λέω εγώ που είμαι επαγγελματίας. Ακόμα κι αν σκοπεύετε να έχετε σκουτεράκι όπως οι περισσότεροι αλλοδαποί, να ξέρετε ότι στο Λονδίνο ναι μεν υπάρχουν πολλοί με δίκυκλα, αλλά δεν κάνουν βλακείες όπως στην Ελλάδα. Παρόλ`αυτά, τα ατυχήματα με ποδήλατα και μηχανάκια στο Λονδίνο είναι πάρα πολλά, επειδή επικρατεί καθημερινά το απόλυτο χάος, και πραγματικά δεν ξέρεις από πού θα σου `ρθει.
                Συμπερασματικά, αφήστε το Λονδίνο για τους Λονδρέζους και προτιμήστε μια από τις άλλες μεγάλες πόλεις, όπου και ευκαιρίες για δουλειά θα βρείτε, αλλά και η νυχτερινή ζωή δεν είναι απούσα, ενώ και τα ενοίκια, τουλάχιστον στο Μπέρμινχαμ που είμαι εγώ, κινούνται σε λογικά πλαίσια.

                Comment


                  #9
                  Thanassisbrum ανοιξες τεράστιο θέμα ! 110 λίρες 2 ζώνες για λεωφορείο και μετρό αλλά κανεις μας δεν εχει αναφέρει το συνωστισμό ,την βρωμιά και την σίγουρη καθυστέρηση . Η μία ώρα που λες για αποστασεις 30 λεπτών ειναι κλασσικο φαινόμενο .Μακρυά από το χάος του Λονδίνου.

                  Comment


                    #10
                    Το θέμα "λεωφορείο γιά μετακίνηση" στην Αγγλία καίει καί τσουρουφλίζει!Πουθενά δεν είναι φτηνό.Εγώ πληρώνω μηνιαία κάρτα 103,5 λίρες.Χωρίς αυτήν θα χρειαζόμουν γιά μετακίνηση από το σπίτι στην δουλειά καί επιστροφή περίπου 150 - 160 λίρες!Μεγάλη πίκρα.Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά.Τουλαχιστον τον πρώτο καιρό.Μετά βλέπουμε.

                    Comment

                    Working...
                    X