Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το Λονδίνο για τον Ελληνα μετανάστη σήμερα .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Το Λονδίνο για τον Ελληνα μετανάστη σήμερα .

    Καλησπέρα και απο μένα !

    Θα σας διηγηθω συνοπτικά την προσωπική μου εμπειρία στο Λονδίνο με ειλικρίνεια και χωρίς κανενα σκοπό να παροτρύνω ή να αποθαρρύνω κανεναν.
    Αρχές Μαίου με την βοηθεια του site και μίας φίλης που διαμένει στο Λονδίνο ξεκινησα εντατικά να λαμβανω τις απαραίτητες πληροφορίες για μια νέα αρχή στην Αγγλια και συγκεκριμένα Λονδίνο.
    Ειμαι απόφοιτος ακαδημιας εμπορικου ναυτικου με καλό επιπεδο αγγλικων λογο ταξιδιων και της συνεχης ενασχόλησης της αγγλικης . Μαζεψα πραγματα , μετεφρασα τα απαραίτητα εγγραφα ,εφτιαξα το βιογραφικό οπως απαιτειται για Αγγλια και μαζι με την κοπελα μου με 2500 λιρες καθαρα χωρις τα εισητηρια και τα πρωτα εξοδα εκλεισα εισητήρια 10 Ιουνίου 2015 για το Heathrow.
    Φτάνοντας έμεινα σε φιλικο πρόσωπο για 5 μέρες όπου εντατικά εκανα όλες τις απαραίτητες ενέργιες για τα εγγραφα της χωρας που χρειαζόμουν και ευρεση δωματίου . Με καλη τύχη και θέληση εμεινα στην περιοχη του Haringey (παροικια τουρκων) σε ενα ακριβό δωμάτιου που θα μου χάριζε το συμβόλαιο για να παρω NIN κλπ.Ολα έδειχναν ιδανικά ξεκινώντας μια νέα ζωή με αισιοδοξία σε ένα νέο μέρος μέχρι που ο ενθουσιασμός του διαφορετικού άρχησε να περνάει και εχοντας 2 εβδομάδες στο νέο μου σπίτι βγηκαμε στην αγορά εργασίας .Αρχικά με το βιογραφικό μου ξεκίνησα πόρτα -πόρτα και αυτο μου εδωσε την ευκαιρία να κανω καποια δοκιμαστικά (χωρις αμοιβή) σαν σερβιτόρος σε καποια εστιατόρια στα οποία ήθελαν απαραίτητα μαυρη φουλ εργασία με 5 λίρες την ώρα.
    Η κοπέλα μου βρήκε με 4,60 λιρες την ώρα στο Μezzo cafe bar ΄στη green lane ,11-12 ωρες την μέρα χωρίς ρεπό μέχρι που εκλεινε ραντεβου για τον γιατρό να ξεκουραστεί απο την δουλεια μετα 16 μέρες συνεχόμενης 12ωρης εργασίας.
    Μετά απο 3-4 μέρες βρήκα στο Holloway Road 123 ένα κινέζικο βοηθός μαγειρα το πρωί και λαντζερης το απόγευμα (άνοιγμα με κλείσιμο του μαγαζιού) και αμοιβή 4,83 λιρες /ωρα. Αυτό κράτησε 1,5 εβδομάδα εχοντας στο μυαλό μου τα έξοδα του ενοικίου (780 μηνιαίως για en suite δωματιο)όπου εφυγα και ξεκίνησα αναζητηση μεσο γραφείων και μεσο site με βιογραφικό με εθελοντικές ,διπλωματα ,πτυχία ,πρωτες βοηθειες κλπ.
    Οι αιτήσεις πανω απο 60 σαν ανειδικευτος σε λιγοτερο απο 1 μηνα (οδηγος,receptionist,σερβιτορος,κηπουρος)με λιγοστά τηλέφωνα και δουλειές μαύρες που μέχρι και σήμερα δεν χρησιμοποιησα το NIN πουθενά .
    Δεν βρηκα ανταπόκριση από αυτα και παρακάλεσα το περίπτερο της γειτονιάς για part time με 5 λιρες/ωρα μενοντας εκει για 1 μήνα με 120 λίρες την βδομάδα που χρηματα που δεν εφτανα για άστεγο και όχι για ατομο με υποχρεώσεις .
    Το ανώτερο βιοτικό επίπεδο που όλοι φανταζομαστε δεν εχει καμία σχεση με την πραγματικότητα και την κοινωνια στο Λονδίνο .Αγγλοι μόνιμα μεθυσμένοι,άστεγοι σε κάθε σταθμό του τρένου,ναρκομανείς και ναρκωτικά στα πιο απίθανα σημεία και εγκληματικότητα στα ύψη .Για όποιον γνωριζει απο Αθηνα έφυγα απο προαστιο του Πειραιά για να μείνω στο κέντρο της Ομόνοιας ,τραγική κατάσταση που με έκανε να εκτιμησω τον τρόπο ζωής και την κοινωνία στην Ελλάδα παρα τις αμφιβολίες ειχα πριν .
    Μεγάλο κόστος για την τσέπη μου ηταν και τα μεταφορικά ,οπου χρειαζεσαι μηνιαίως 100+ ευρω μονο για καρτα λεωφορείου ,σε λεωφορεία που οι μεθυσμένοι κανουν την αναγκη τους μεσα στο λεωφορείο και σε κατεβαζει ο οδηγος για το επομενο προκειμενου να καθαριστεί.
    Μπορω σαν θετικό να βρω το δημόσιο τομέα που εργάζονται με ραντεβου υπευθυνα ,διατηρουν τους νόμους και υπαρχει έλεγχος .
    Ειναι αρκετά αυτα που έχω προσπεράσει αλλά φτάνοντας στο τέλος και μετα απο 2.5 μήνες επιβίωσης στο Λονδίνο κατάλαβα ότι ξεκινώντας για μια καλυτερη ζωη ,καλυτερο βιοτικο επιπεδο ,καλυτερη παιδεία και αγορα εργασίας ημουν στο λαθος μέρος .Εχασα αρκετά χρήματα ανούσια που θα μπορούσα να κάνω και στην Ελλάδα στην γλώσσα μου,χωρίς εξοδα, με το ίδιο ακριβώς αντιτιμο.
    Δεν είμαι γνώστης για το σύνολο των πολεων της Αγγλίας αλλα μιλαω παντα για την σκληρή πραγματικότητα του Λονδινου .Σιγουρα σε καποια αλλη πόλη θα είναι καλύτερα αλλα το οικονομικό σκέλος δεν μου επετρεψε να εξερευνησω .
    Θελω να δώσετε βάση στους Ελληνες του εξωτερικού που με τις συμπεριφορές τους με έκαναν να νιώσω ντροπή που είμαι Ελληνας και εχουμε την ιδια γλωσσα .Δεν ζητησα θεση γραφείου αλλα λαντζα και σερβιτόρος χωρις καμια ανταποκριση .Λυπηρό να βλεπεις τούρκους,ιταλούς,ισπανούς και πορτογάλλους να περπατουν με μεταφραστές χωρις ιδέα αγγλικης γλώσσας, να δουλευουν στα καλυτερα μενοντας στις καλυτερες ευκαιρίες δωμάτια του Λονδίνου εχοντας πραγματικά συμπαραστατες πατριώτες τους απο το πουθενά .ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ στον κάθε βολεμένο Ελληναρα (έπαψα να πιστεύω οτι ειναι Ελληνες αλλα Εβραίοι του χρηματος) που κοιταει μονιμα την παρτη του και οι γυρω του να σφάζονται για 4,60 λιρες την ωρα(πραγματικοτητα) .
    Αυτα τα λίγα από την εμπειρία μου στο Λονδίνο και ευχομαι πραγματικά να βαλουμε μυαλο και να βοηθαμε ο ενας τον αλλον μπας και καταφερουμε κατι .

    #2
    Φιλε μου πραγματικα ζόρικα περασες, αλλα υπαρχει ακομα και στο Λονδινο καλυτερη όψη. Κατα κανόνα ομως αυτα συναντά καποιος που ξεκιναει σαν ανειδίκευτους να εργάζεται δυστυχως. Καλυτερα μικρότερες πολεις με μιση-μια ωρα αποσταση απο το Λονδινο παρα κεντρικα ή προάστια. Αλλα οπως εχει ειπωθεί πολλες φορες το 1ο τρίμηνο ειναι εντελως άγονο και απογοητευτικό. Ευχαριστούμε για τον χρονο σου να μοιραστείς την εμπειρια σου.

    Comment


      #3
      Originally posted by Nonos View Post

      Θελω να δώσετε βάση στους Ελληνες του εξωτερικού που με τις συμπεριφορές τους με έκαναν να νιώσω ντροπή που είμαι Ελληνας και εχουμε την ιδια γλωσσα .Δεν ζητησα θεση γραφείου αλλα λαντζα και σερβιτόρος χωρις καμια ανταποκριση .Λυπηρό να βλεπεις τούρκους,ιταλούς,ισπανούς και πορτογάλλους να περπατουν με μεταφραστές χωρις ιδέα αγγλικης γλώσσας, να δουλευουν στα καλυτερα μενοντας στις καλυτερες ευκαιρίες δωμάτια του Λονδίνου εχοντας πραγματικά συμπαραστατες πατριώτες τους απο το πουθενά .ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ στον κάθε βολεμένο Ελληναρα (έπαψα να πιστεύω οτι ειναι Ελληνες αλλα Εβραίοι του χρηματος) που κοιταει μονιμα την παρτη του και οι γυρω του να σφάζονται για 4,60 λιρες την ωρα(πραγματικοτητα) .
      Αυτα τα λίγα από την εμπειρία μου στο Λονδίνο και ευχομαι πραγματικά να βαλουμε μυαλο και να βοηθαμε ο ενας τον αλλον μπας και καταφερουμε κατι .
      Δηλαδή Νονέ δεν κατάλαβα, τι ακριβώς άσχημη συμπεριφορά διεπίστωσες από τους 'Ελληνες του Λονδίνου ? Σε τι θέμα ? Χάθηκα λίγο. Πως και δεν έψαξες σε καμία άλλη πόλη ?

      Comment


        #4
        Φίλε Αντρέα είναι πολύ άσχημο να πηγαίνεις σε ελληνικά μαγαζιά με ιδιοκτητες Ελληνοκυπριους-Ελληνες και να μην θέλουν να δώσουν βοήθεια .Δεν είναι απαραίτητο να σου δώσουν εργασία αλλά και η συμβουλή ή η ιδέα να πας καπου και να ψάξεις ειναι σημαντική .Οι συμπεριφορές ήταν απαξιωτικές έως απαράδεκτες με μαγαζάτορες που μου έλεγαν ελληνικότατα ότι "εδώ κάθε μέρα ερχονται Βραζιλιάνοι,Πορτογάλλοι και αλλοι τόσοι σαν εσένα'' και δεν ειχαν καμία απολύτως πληροφορία για περαιτερω .Σε μεγάλο ελληνικό εστιατόριο εργαζόταν πολωνή σερβιτόρα αλλα για εμάς δεν υπήρχε εργασία .Υποβαθμισμένοι Ελληνες βεβαίως με πολλά μαγαζιά καφε-μπαρ-γυναίκες στο Βορειο Λονδίνο.
        Αυτή δεν λεγεται ελληνική αλληλεγγυη και είναι ο λόγος που παμε στην καταστροφή .
        Πολλά παρόμοια περιστατικά και στην Γερμανία με Ελληνο-γερμανους που μιλουν απταιστα ελληνικά αλλα κατα λαθος τα ξεχνουν οταν ζητας μια πληροφορία .
        Αλλη πόλη δεν μπορεσα να κοιταξω γτ τα χρηματα που μου εμειναν ήταν ελάχιστα και δεν είχα για εγγυηση σπιτιου.

        Comment


          #5
          Καλησπέρα Νονέ!
          Διάβασα το μήνυμα σου και λυπάμαι για ότι σου συνέβη. Κάποιες φορές η ζωή τα φέρνει διαφορετικά σε κάποιους ανθρώπους και είναι αυτό που λέμε 'αδικία'. Δυστυχώς..
          Θα ήθελα να μου πεις πως και γιατί βρήκες τόσες πολλές μαύρες εργασίες και τι έγινε από τα επίσημα σάιτ ή agencies που υποτίθεται ότι έχουν νόμιμες διαδικασίες και θέσεις. Εκεί προσπάθησες να βρεις κάτι?
          Όλες αυτές οι ώρες με τέτοιες απολαβές δεν φτάνουν ούτε για "ζήτω". Ακόμη και να σας το λέγανε δηλαδή δεν θα έπρεπε καν να αρχίσετε να δουλεύετε εάν δεν είχατε βασικό κατώτατο μισθό 6,5 λίρες την ώρα.
          Θα μου πεις είναι η ανάγκη, σίγουρα αλλά σκέφτεσαι πρώτον το ότι ΔΕΝ βγαίνεις με αυτά τα λεφτά ( να πω ότι σου τα "σκάγανε" έστω και ανεπίσημα, να πω εντάξει.. ), δεύτερον καταστρέφεις την υγεία σου με τόσες ώρες και τέτοιο πρόγραμμα και τρίτον είναι παράνομο που θα μπορούσες να είχες συνέπειες όχι μόνο εσύ αλλά και ο εργοδότης. Δεν στο λέω για να σε κρίνω ή να σε φέρω σε δύσκολη θέση.
          Θα ήθελα να μου πεις τι πιστεύεις ότι έφταιγε για αυτό που συνέβη? Θέμα τύχης? Θέμα των συγκεκριμένων θέσεων που δεν "πληρώνουν" αρκετά? Εάν μπορούσες να συμβουλέψεις κάποιον που θέλει να πάει εκεί τι θα του έλεγες να προσέξει στο θέμα της δουλειάς?

          Comment


            #6
            Γεια σου Dexamethone !

            Χαίρομαι για τα εύστοχα ερωτήματά σου, δεν με φέρνεις σε δυσκολη θέση γτ καμία δουλειά δεν ειναι ντροπη και μιλάς με την γλώσσα της αλήθειας που ειναι πολυ σημαντικό για να μπορουν οι αναγνώστες να καταλαβουν την κατάσταση που επικρατεί στο Λονδίνο.Θα απαντήσω σε κάθε ένα ερώτημα με γνώμονα την πρόσφατη εμπειρία μου και όχι με το τι ακουσα-μου είπαν .
            Φτάνοντας έψαξα κάτι που θα μου έδινε τα πρώτα έξοδα, που θα μου εδινε την δυνατότητα να προσμαρμοστώ και να αναπληρώσω τα χρήματα που έδωσα για εγγύηση ενοικίου , ενοίκιο και βασικά αγαθά .Στον μήνα βλέποντας ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα με αυτήν την εργασία να αναπτυχθώ και να κανω το βήμα για ενα καλυτερο εργασιακο περιβαλλον ,σαφώς και καλυτερα χρηματα, απευθυνθηκα σε γραφεία στρατογησης εργαζομένων που σου παρέχουν τα βασικά δικαιώματα - χρηματα που ορίζει η κυβέρνηση (αναλυτικά πληροφορεί και το επισημο site της κυβέρνησης).Πέρασα κάποια ραντεβου για να πάρω δουλειές όπου μέσα σε αυτά ήταν εταιρίες πλασιέ που ήθελαν να κανεις training 2 εβδομάδων αμισθή και γραφεία στα οποία πηγαινες με σκοπό να κάνεις δοκιμή μια εβδομάδα και πάλι αμισθή.Υπήρχαν γραφεία που πήγαινες όπου σου έλεγε την ίδια μέρα για να δουλεψεις part time δλδ 40 με 50 λίρες ημερισίως χωρίς να γνωρίζεις πόσες μέρες την εβδομάδα θα δουλέψεις(στο άγνωστο με 700 λίρες ενοίκιο να τρέχει).
            Στα ναυτιλιακά που ήταν και ο κύριος σκοπός της μεταναστευσης στο Λονδίνο χρειαζόταν 2 πρωην εργοδότες με τις σχετικές επιστολές τους ότι εισαι ικανός και τουλαχιστον 1 χρόνο προϋπηρεσία προκειμένου να πιάσεις μία θεση που θα σου παρεχει τα βασικά και θα σου ανεβάσει το βιογραφικό .
            Δεν είχα ούτε την προϋπηρεσία και εννοείται ουτε τους πρωην εργοδοτες αλλα δεν είχα και την τυχη να βοηθηθώ απο κάποιον που ασχολείται σχετικά για να με καθοδηγήσει χωρίς να σημαίνει οτι βρηκα καποιον σχετικο με το επάγγελμα και δεν βοηθησε.
            Αίτηση έκανα και σε κρουαζιερόπλοια του Τάμεση με προϋπηρεσία ως κάτοχος διεθνές διπλώματος πλοιαρχου Γ΄ τάξεως οπου ελαβα αρνητική απαντηση μετα απο 2 εβδομάδες .
            Στην όλη προσπάθεια μου κατάλαβα οτι για κάποιον που ξεκινάει με 1.700 λίρες είναι πολύ λίγα εχοντας περιορισμένο χρονο παραμονής στο νησι και μεγάλη πίεση στην εύρεση εργασίας.Ο παράγοντας τύχη και γνωριμιών παίζει μεγάλο ρόλο και χρειάζονται πραγματικά για κάποιον προκειμένου να εχει μια επιτυχένη πορεία στην νέα του ζωη στο Λονδίνο .
            Καποιος που θα ήθελε να δοκιμάσει τις δυνάμεις του στην Αγγλία , δεν θα του πρότεινα σε καμία περίπτωση να ξεκινησει απο το Λονδίνο εκτός αν υπαρχουν συγκεκριμένες προτάσεις εργασίας με κανονισμένα ραντεβού για δουλειά .
            Από την πρώτη μέρα που αλλάζεις μέρος ακομα και μεταξύ πόλεων στην Ελλάδα ξεκινάνε τα έξοδα,προκειμένου να αποφύγεις το χάσιμο χρόνου-χρήματος καλό θα είναι να εχεις προετοιμάσει τουλάχιστον την επόμενη εργασία σου που θα μπορεί να σου προσφέρει τα πολυ βασικά.
            Οσο για την ερώτηση σου 'Θέμα των συγκεκριμένων θέσεων που δεν "πληρώνουν" αρκετά?' πιστεύω ακράδαντα ότι με τις ιδιες ώρες εργασίας και τα ίδια χρήματα με βάση το κόστος ζωής αμοιβεσαι και στην Ελλάδα ,αν αναλογίσεις ότι οι μισθοί επιβίωσης 1000 λίρες για το Λονδίνο είναι στην ουσία τα 500 ευρώ για να ζεις στην Αθήνα.

            Καλή τύχη σε ότι κάνεις !

            Comment


              #7
              Καλησπέρα φίλε μου.
              Δυστυχώς απ'ότι φαίνεται αυτά τα agencies και τα του "κράτους" είναι λίγο περίεργα με την έννοια ότι δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει. Ντάξει μην περιμένουμε "παπάδες" από τέτοιες υπηρεσίες, πάντως δίνουν αρκετά σε σχέση και με άλλες χώρες. Εκεί που πρέπει να υπάρχει προσδοκία είναι στην ατομική προσπάθεια και στις πηγές που μπορείς εσύ να αναμένεις κάτι καλό. Αυτές είναι όλα τα σαιτ που διαφημίζουν δουλειές, ψάχνοντας σε ένα ευρύ φάσμα επαγγελμάτων μπορείς να έχεις αρκετές πιθανότητες. Όπως και το ψάξιμο στους δρόμους, πηγαίνοντας σε εταιρίες, μαγαζιά κτλ. κάνοντας ότι μπορείς.
              Εκείνο που δεν κατάλαβα ήταν το ενοίκιο. Νοίκιασες δικό σου σπίτι? Ότι και να ήταν πάντως πιστεύω ότι είναι αρκετά λεφτά ειδικά για αρχή. Θα μπορούσες να συγκατοικήσεις με κάποιους για ένα διάστημα μέχρι να ισορροπήσεις την κατάσταση με την δουλειά και θα σου κόστιζε τα μισά σίγουρα. Δεν σου λέω ότι είναι ότι καλύτερο απλά είναι μια λύση για αρχή. Υποθέτω οι δουλειές που μπορούσες να κάνεις μπορούσαν να σου αποφέρουν ένα καλό μισθό. Πάντως σίγουρα το Λονδίνο είναι ακριβό και οι άλλες πόλεις περισσότερο βιώσιμες ωστόσο είναι γεγονός ότι λόγω πρωτεύουσας υπάρχει και μεγαλύτερη ζήτηση σε δουλειά, άρα αναλογικά πάει αυτό. Θέμα τύχης, γνωριμιών και μπάτζετ παίζει πάντα!

              Comment


                #8
                Φιλε Dexamethasone για το ενοίκιο που με ρωτάς ήταν 780 en-suite δωμάτιο μαζι με άλλα 6 άτομα , κοινή κουζίνα αυλή και σαλόνι.Από τα 1700 μπήκε η προκαταβολή,το τρεχον ενοίκιο,μεταφορικά,διατροφή,κουζινικά σκευη,μαξιλάρια και άλλα τοσα που χρειάζεσαι σε ένα νέο σπίτι που νοικιάζεις . Οσο παράλογο και να σου ακούγεται έμεινα με χρήματα για 1,5 μήνα ενοίκιο χωρίς τα φαγητά,μεταφορικά κλπ.Αναγκασμένος να εργαστώ οπουδήποτε για να μπορώ να ζω αξιοπρεπώς και να μην μετράω τα κουπόνια για τα Mc dοnald για να φάω .
                Ως προς τις ατομικές προσδοκίες ήταν μεγάλες,με πολύ ψάξιμο και καλή οργάνωση χωρίς να εχω ορίσει χρονικό περιθώριο να γυρίσω πισω εν μεσο περιόδου capital control.
                Μόνιμος κάτοικος αγγλίας ? Τι θα μου πρότεινες να κοιτάξω έχοντας εμπειρία και τα απαραίτητα εγγραφα για να μείνω στο νησι? Κατά την γνώμη σου αξίζει να προσπαθήσω δευτερη φορά για πόλη εκτός του Λονδινου?

                Comment


                  #9
                  Φίλε Νονέ δεν μένω καταρχήν στην Αγγλία! Έχω πάει βέβαια, έχω μάθει αρκετά για την ζωή εκεί και έχω αρκετούς φίλους.
                  Υποθέτω το σπίτι που βρήκες ήταν σε περιοχή κέντρου με διάφορα άλλα + γιαυτό και η τιμή τέτοια. Με 300 λίρες βρίσκεις επίσης σπίτι που να μένεις με 3-4 άτομα απλά δεν θα είσαι τελείως κέντρο!
                  Επίσης σε τέτοιες περιπτώσεις κοιτάς σε σπίτια που είναι επιπλωμένα μέσα έτσι ώστε να γλιτώσεις λεφτά. Εκτός Λονδίνου είναι καλύτερα τα πράματα ως προς το θέμα οικονομίας από ενοίκιο μέχρι μεταφορικά μέσα, φαγητά κτλ. Απλά εκεί είναι αναλογικά και λιγότερες ευκαιρίες και θέσεις εργασίας! Δεν λέω ότι είναι χωριά με 1000 άτομα αλλά έχει διαφορά με Λονδίνο. Πάντως είναι πιο βιώσιμα σίγουρα και στις υπόλοιπες μεγάλες πόλεις είναι επίσης όμορφα! Κατά τη γνώμη μου η Ελλάδα έχει θέμα σοβαρό. Από εκεί και πέρα είναι θέμα δικό σου το τι θέλεις στη ζωή σου! Πάντα αξίζει μια νέα προσπάθεια εάν και εφόσον το θέλεις πραγματικά! Απλά αυτή τη φορά μαθαίνεις από τα λάθη σου και κάνεις ένα σοβαρό πλάνο με αυστηρότατη οικονομία και αναζήτηση εργασίας αδιάκοπα. Κάνεις κινήσεις από την Ελλάδα και μετά φεύγεις.

                  Comment


                    #10
                    Βασικό είναι τι ψάχνεις, πως θέλεις να ζεις, οπως επισης πόσο ωριμα και οργανωμένα παίρνεις ένα ρίσκο να μεταναστεύσεις και να ξεκινησεις την ζωή σου απο το μηδέν.Θα συμφωνήσω στο ότι αναφέρεσαι για τα λάθη που σιγουρα μαθαίνεις και κερδίζεις εμπειρίες για την επόμενη φορά .Θα διαφωνήσω βέβαια στα έξοδα και τα ενοίκια που αναφέρεις που μπορεί να είναι εκτός Λονδίνου και δεν έχω εξερευνήσει.
                    Θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον για όλους τους αναγνώστες και θα βοηθούσε αρκετά αν θελεις να αναφέρεις περιοχές με ενοικία 300 p share room χωρίς να θέλω να σε αμφισβητισω σε καμια περιπτωση.
                    Θα ήθελα επίσης αν έχεις την δυνατότητα να συστήσεις στους φίλους σου απο Αγγλία το patriotaki.net για να μεγαλώσει η ελληνική κοινότητα και ο καθε Ελληνας μεταναστης να έχει πληροφορίες απο ανθρωπους που εχουν χτίσει την ζωη τους στο εξωτερικό .
                    Επειδή η Ελλάδα έχει θέμα που όντως ισχύει καλο είναι να κοιτάξουμε το κοινό όφελος και να υπάρχει αλληλεγγυη μεταξύ μας .

                    Comment


                      #11
                      Έχω πρόσφατα παραδείγματα με τέτοιες τιμές σε shared σπίτια στο Λονδίνο. Στα έξοδα ανέφερα απλώς τον αριθμό 300 λίρες το μήνα για ενοίκιο και σε αρκετές περιπτώσεις με λογαριασμούς μέσα, σε shared σπίτι/διαμέρισμα με κάποια άλλα άτομα. Δεν μίλησα για συνολικά έξοδα μαζί με μετακινήσεις και φαγητό! Πιστεύω ότι έχεις όλα τα σαιτ που έχουν τις αγγελίες με τα ενοικιαζόμενα, οπότε αν βάλεις το φίλτρο θα δεις και διάφορες τιμές! Έτσι?
                      Όλοι γνωρίζουν τις ελληνικές κοινότητες είτε μέσω του διαδικτύου είτε από κοντά. Απλά είναι θέμα ατόμου το πως θα βοηθήσει τους συμπατριώτες του! Όσοι έχουν αυτή την πρόθεση θα το κάνουν μέσα από την καρδιά τους και επειδή το θέλουν, οι υπόλοιποι δεν μπορούν για τους δικούς τους λόγους. Όλα είναι σεβαστά δεν μπορούμε να βάζουμε με το ζόρι κάποιους εάν δεν θέλουν ή δεν μπορούν.

                      Comment


                        #12
                        Παιδιά χωρίς ειδικότητα, εμπειρία, και γενικά ένα βιογραφικό που θα σε κάνει να ελπίζεις για μια δουλειά άνω των 25.000£ κάποια στιγμή στο μέλλον, η ζωή στο Λονδίνο μπορεί να καταλήξει σκλαβιά. Πολλά τα παραδείγματα. Το Λονδίνο είναι καλό για τραπεζικούς, δικηγόρους, γιατρούς, καθηγητές, αρχιμάγειρες κλπ με άψογη γλώσσα ή για τους γόνους των πλουσίων που ερχονται να κανουν ζωάρα. Ανειδίκευτοι και χωρίς γλώσσα μην το σκέφτεστε καν για Λονδίνο. Θα δουλεύετε σα σκλαβοι για 7£ την ωρα οταν το ελάχιστο οριο επιβιωσης για την πολη ειναι 9,5£ απο τις επισημες αρχες. Θα σας βγει η γλωσσα εξω για να πληρώνετε χρυσάφι λίγα τετραγωνικά.

                        Comment


                          #13
                          Το Λονδινο για τον Ελληνα μεταναστη σημερα.... Χμμμ, θα ελεγα οτι εχει νοημα εαν εχεις ολο το πακετο απο αποψη εργασιας. Εαν δεν το εχεις, θα χρειαστεις παραπανω απο 40 ωρες την εβδομαδα για να εισαι ανετος. Το ανετος ομως πατριωτακια, ειναι παντα κατι σχετικο, ετσι δεν ειναι? Τι σπιτι ψαχνει καποιος και τι υποχωρησεις θα κανει, αν θα τρωει φαγητο απο εξω ή θα μαγειρευει και παει λεγωντας.
                          Τα πραγματα εχουν γινει δυσκολα για τον ανειδικευτο σημερα ή για αυτον που θα κανει μια προσπαθεια χωρις προυπηρεσια. Αρκει να σας πω, οτι καθημερινα στους δρομου διαφορων περιοχων, μονο την Αγγλικη γλωσσα δεν ακουω. Δειγμα του οτι ολη η υφηλιος μαζευτηκε εδω συν απο φετος Βουλγαροι και Ρουμανοι, νομιμα.
                          Εν κατακλειδι, το μελλον δεν δειχνει ευκολο, η ασφαλεια της πολης δεν ειναι σε καλο επιπεδο. Η νεολαια δε, εχει ξεφυγει οποτε φανταστειτε τα επομενα χρονια τι εχει να γινει.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by chococaramel View Post
                            Το Λονδινο για τον Ελληνα μεταναστη σημερα.... Χμμμ, θα ελεγα οτι εχει νοημα εαν εχεις ολο το πακετο απο αποψη εργασιας. Εαν δεν το εχεις, θα χρειαστεις παραπανω απο 40 ωρες την εβδομαδα για να εισαι ανετος. Το ανετος ομως πατριωτακια, ειναι παντα κατι σχετικο, ετσι δεν ειναι? Τι σπιτι ψαχνει καποιος και τι υποχωρησεις θα κανει, αν θα τρωει φαγητο απο εξω ή θα μαγειρευει και παει λεγωντας.
                            Τα πραγματα εχουν γινει δυσκολα για τον ανιδεικευτο σημερα ή για αυτον που θα κανει μια προσπαθεια χωρις προυπηρεσια. Αρκει να σας πω, οτι καθημερινα στους δρομου διαφορων περιοχων, μονο την Αγγλικη γλωσσα δεν ακουω. Δειγμα του οτι ολη η ηφυλιος μαζευτηκε εδω συν απο φετος Βουλγαροι και Ρουμανοι, νομιμα.
                            Εν κατακλειδι, το μελλον δεν δειχνει ευκολο, η ασφαλεια της πολης δεν ειναι σε καλο επιπεδο. Η νεολαια δε, εχει ξεφυγει οποτε φανταστειτε τα επομενα χρονια τι εχει να γινει.
                            London



                            Thousands in London to urge UK change heart on refugees | daily-sun.com

                            Thousands in London to Urge UK Change Heart on Refugees
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #15
                              Oι περισσοτεροι δεν ειναι ενημεροι με το θεμα. Ενας συναδελφος μου ειπε αν ειναι Σερβοι αυτοι που θελουν να ερθουν. Νομισε οτι η Σερβια ειναι εκει κοντα στην Συρια. '

                              Comment

                              Working...
                              X