Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το Λονδίνο για τον Ελληνα μετανάστη σήμερα .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Dexamethasone View Post
    Έχω πρόσφατα παραδείγματα με τέτοιες τιμές σε shared σπίτια στο Λονδίνο. Στα έξοδα ανέφερα απλώς τον αριθμό 300 λίρες το μήνα για ενοίκιο και σε αρκετές περιπτώσεις με λογαριασμούς μέσα, σε shared σπίτι/διαμέρισμα με κάποια άλλα άτομα. Δεν μίλησα για συνολικά έξοδα μαζί με μετακινήσεις και φαγητό! Πιστεύω ότι έχεις όλα τα σαιτ που έχουν τις αγγελίες με τα ενοικιαζόμενα, οπότε αν βάλεις το φίλτρο θα δεις και διάφορες τιμές! Έτσι?
    Όλοι γνωρίζουν τις ελληνικές κοινότητες είτε μέσω του διαδικτύου είτε από κοντά. Απλά είναι θέμα ατόμου το πως θα βοηθήσει τους συμπατριώτες του! Όσοι έχουν αυτή την πρόθεση θα το κάνουν μέσα από την καρδιά τους και επειδή το θέλουν, οι υπόλοιποι δεν μπορούν για τους δικούς τους λόγους. Όλα είναι σεβαστά δεν μπορούμε να βάζουμε με το ζόρι κάποιους εάν δεν θέλουν ή δεν μπορούν.

    Δεν έχω σκοπό να στο παίξω ειδικός επι του θέματος αλλα φαίνεται ότι δεν έχεις ανάλογη εμπειρία απο Λονδίνο .Οπως προανέφερα και σε προηγουμενα μηνύματα είναι καλό να ανταλάσουμε τις δικές μας εμπείριες και όχι τι ακούσαμε ,γιατί απο ράδιο αρβύλα εχουμε χορτάσει στην Ελλάδα .
    Δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να κρίνω αν καποιος μπορεί να βοηθησει ή όχι καποιον που έρχεται απο την Ελλάδα στην Αγγλία με υπογεγραμμένο 32 χρονων μνημόνιο , χωρίς στον ήλιο μοιρα .
    Αυτό που γνωρίζω όμως απο τα ελληνικά στέκια του Λονδίνου (δες Βυζάντιο,Carpo κλπ) έχοντας δική μου εμπειρία ειναι οτί περισσότερο εκτιμούν την συζητηση του καφενείου με φραπέ-φρέντο παρά να ανοίξουν τα μάτια σε ένα πατριώτη τους που προσπαθεί επιβιώνοντας σε ότι βρει να δουλέψει κατω απο αντίξοες συνθηκες.
    Διαβάζονται τραγικά αλλα είναι η πραγματικότητα .

    Comment


      #17
      Giorgos10 θα συμφωνήσω απόλυτα για την δουλία που προσφέρει το μέρος σε ανιδεικευτους.

      Chococaramel το μόνο σίγουρο ειναι οτι χρειάζεσαι πανω απο 40 ώρες νόμιμης εργασίας χωρίς πολλα πολλα , για να μπορεις να πεις οτι κανεις μια συντηριτικη ζωη στο Λονδινο , εννοωντας παντοτε να μενεις σε flat share , να μαγειρευεις,να κυκλοφορεις με μ.μ.μ. και να έχεις 2-3 εξόδους το μήνα για μία μπύρα και όχι για εστιατόριο .
      Για την γλώσσα που ανεφέρεσαι μου εκανε τεράστια εντυπωση ότι ο καθένας μιλάει την δικιά του ακομα και σε μεγαλα καταστήματα στο κέντρο ενώ είσαι αναγκασμένος να καταλαβεις broken english απο όλη την υφηλιο .

      Comment


        #18
        Originally posted by Dexamethasone View Post
        Έχω πρόσφατα παραδείγματα με τέτοιες τιμές σε shared σπίτια στο Λονδίνο. Στα έξοδα ανέφερα απλώς τον αριθμό 300 λίρες το μήνα για ενοίκιο και σε αρκετές περιπτώσεις με λογαριασμούς μέσα, σε shared σπίτι/διαμέρισμα με κάποια άλλα άτομα. Δεν μίλησα για συνολικά έξοδα μαζί με μετακινήσεις και φαγητό! Πιστεύω ότι έχεις όλα τα σαιτ που έχουν τις αγγελίες με τα ενοικιαζόμενα, οπότε αν βάλεις το φίλτρο θα δεις και διάφορες τιμές! Έτσι?
        Όλοι γνωρίζουν τις ελληνικές κοινότητες είτε μέσω του διαδικτύου είτε από κοντά. Απλά είναι θέμα ατόμου το πως θα βοηθήσει τους συμπατριώτες του! Όσοι έχουν αυτή την πρόθεση θα το κάνουν μέσα από την καρδιά τους και επειδή το θέλουν, οι υπόλοιποι δεν μπορούν για τους δικούς τους λόγους. Όλα είναι σεβαστά δεν μπορούμε να βάζουμε με το ζόρι κάποιους εάν δεν θέλουν ή δεν μπορούν.
        Συγνώμη αλλά με 300 λίρες δεν παίζει.Εγώ δεν ξέρω κανέναν που να νοικιάζει μέχρί ζώνη 6 με 300.Με 300 λίρες μπορείς να βρείς roomshare κι οχι flatshare.

        Nonos έψαξες στις γνωστές αλυσιδες όπως Starbucks,Nero,KFC κτλ?

        Comment


          #19
          2 μερες πριν φύγω μου είπε μια Ιταλη να παρει το βιογραφικό μου για να το προωθήσει στα νέρο με χρηματα training για 6 μήνες (6,5p/h) αλλα ηταν ηδη αργά .αιτησεις είχα σε pret,Starbucks,Mac,subway με τα περισσότερα χωρίς απάντηση και πιστεύω ο λόγος ηταν οι σπουδές μου που σιγουρα κάποιος καταλάβαινε οτι δεν θα με ειχε στην διάθεση του πανω απο 6 μήνες αφού παράλληλα έψαξα για δουλειες στον τομέα μου .

          Comment


            #20
            Και χαθηκε ο κοσμος να δωσεις ενα ψευτικο βιογραφικο στις καφετεριες? Παντως μην το ψαχνεις για βοηθεια. Ειμαστε μακραν απο τους χειροτερους λαους ως προς αυτο. Πραγματικα εμεις οι Ελληνες ειμαστε σπουδαιος λαος αλλα εχουμε χτυπητες αδυναμιες.

            Α, συγνωμη, ειμασταν. Μονο το παρελθον μας εμεινε. Οι αλλες χωρες βγηκαν απο τα μνημονια ή ειναι κοντα στην εξοδο και εμεις υποδεχτηκαμε το τριτο που ειναι ακομα χειροτερο απο τα αλλα. Γουσταρουμε βρε αδερφε!

            Comment


              #21
              Δυστυχώς φίλε το καταλαβα με το παραπάνω τι είμαστε .Μεγάλο φιλότιμο ο Ελληνας αλλα τρομερή απάθεια και αχαριστία .
              Κατι παραπάνω μαζοχιστές με τα μνημόνια και πάμε ολοταχώς για το 4ο το καλυτερο .
              Πρωην γείτονας βλεπω είσαι . Μενεις καιρό στο Camden?

              Comment


                #22
                1 χρονο αλλα η δουλεια μου ειναι κοντα στο Καμντεν. Αγαπημενο μερος!

                Comment


                  #23
                  Ωραία ειναι και είσαι και κοντά απο κέντρο . Εκει ανοιξα λογαριασμό και αφμ γτ ηταν το κοντινοτερο σε μενα .
                  Εχεις σκοπό να μεινεις ή κοιτας κατι αλλο ?

                  Comment


                    #24
                    Eιμαι ευχαριστημενος. Εχω σκοπο να μεινω, ναι. Λιγα χρονια Λονδινο και μετα επαρχια για πιο χαλαρες καταστασεις. Παρολα αυτα αν δω κατι καλυτερο σε αλλη χωρα, δεν θα το απορριψω.

                    Comment


                      #25
                      Δυστυχώς τα χρήματα για ένα μήνα διαμονής δεν φτάνουν.Ακόμα και για τις καλές δουλειές τα recruitment process μπορεί να πάρει καμιά 2 μήνες.Γι αυτό όσοι έρχονται καλό θα ήταν (το καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο) αλλά να προσπαθήσουν να έχουν καβάτζα.Ακόμη και να βρείς δουλειά στο μήνα αυτό δεν σημαίνει τίποτα,αν απολυθείς πάλι τα έξοδα θα τρέχουν όποτε είσαι πάλι στο μηδέν.Αν πραγματικά δεν υπάρχει δυνατότητα πηγαίντε κάπου επαρχιακά έτσι ώστε να σας φτάσουν τα χρήματα για 2-3 μήνες.

                      Comment


                        #26
                        Καλημέρα, θα σου πω ορισμένα πράγματα από προσωπική εμπειρία, δίχως καμία επικριτική διάθεση, τουναντίον για να βοηθήσω σε ορισμένα συμπεράσματα.
                        Αρχές Μαίου με την βοηθεια του site και μίας φίλης που διαμένει στο Λονδίνο ξεκινησα εντατικά να λαμβανω τις απαραίτητες πληροφορίες για μια νέα αρχή στην Αγγλια και συγκεκριμένα Λονδίνο.
                        Άρα δεν είναι όλοι οι Έλληνες του εξωτερικού κακοί, έτσι δεν είναι?

                        Ειμαι απόφοιτος ακαδημιας εμπορικου ναυτικου με καλό επιπεδο αγγλικων λογο ταξιδιων και της συνεχης ενασχόλησης της αγγλικης . Μαζεψα πραγματα , μετεφρασα τα απαραίτητα εγγραφα ,εφτιαξα το βιογραφικό οπως απαιτειται για Αγγλια και μαζι με την κοπελα μου με 2500 λιρες καθαρα χωρις τα εισητηρια και τα πρωτα εξοδα εκλεισα εισητήρια 10 Ιουνίου 2015 για το Heathrow.
                        Έτσι όπως το διαβάζω, ήρθες στα κουτουρού, όπως λέμε στο χωριό μου, δίχως καμία δηλαδή προετοιμασία για το τι θα αντιμετωπίσεις.

                        Αρχικά με το βιογραφικό μου ξεκίνησα πόρτα -πόρτα και αυτο μου εδωσε την ευκαιρία να κανω καποια δοκιμαστικά (χωρις αμοιβή) σαν σερβιτόρος σε καποια εστιατόρια στα οποία ήθελαν απαραίτητα μαυρη φουλ εργασία με 5 λίρες την ώρα.
                        Η κοπέλα μου βρήκε με 4,60 λιρες την ώρα στο Μezzo cafe bar ΄στη green lane ,11-12 ωρες την μέρα χωρίς ρεπό μέχρι που εκλεινε ραντεβου για τον γιατρό να ξεκουραστεί απο την δουλεια μετα 16 μέρες συνεχόμενης 12ωρης εργασίας.
                        Μετά απο 3-4 μέρες βρήκα στο Holloway Road 123 ένα κινέζικο βοηθός μαγειρα το πρωί και λαντζερης το απόγευμα (άνοιγμα με κλείσιμο του μαγαζιού) και αμοιβή 4,83 λιρες /ωρα. Αυτό κράτησε 1,5 εβδομάδα εχοντας στο μυαλό μου τα έξοδα του ενοικίου (780 μηνιαίως για en suite δωματιο)όπου εφυγα και ξεκίνησα αναζητηση μεσο γραφείων και μεσο site με βιογραφικό με εθελοντικές ,διπλωματα ,πτυχία ,πρωτες βοηθειες κλπ.
                        Οι αιτήσεις πανω απο 60 σαν ανειδικευτος σε λιγοτερο απο 1 μηνα (οδηγος,receptionist,σερβιτορος,κ ηπουρος)με λιγοστά τηλέφωνα και δουλειές μαύρες που μέχρι και σήμερα δεν χρησιμοποιησα το NIN πουθενά .
                        Δεν βρηκα ανταπόκριση από αυτα και παρακάλεσα το περίπτερο της γειτονιάς για part time με 5 λιρες/ωρα μενοντας εκει για 1 μήνα με 120 λίρες την βδομάδα που χρηματα που δεν εφτανα για άστεγο και όχι για ατομο με υποχρεώσεις .
                        Επιβεβαιώνεις ότι ήρθες στα κουτουρού, δίχως επαγγελματικό στόχο, αλλά για να δοκιμάσεις να βρεις την τύχη σου τυχοδιωκτικά (με την καλή έννοια).

                        Το ανώτερο βιοτικό επίπεδο που όλοι φανταζομαστε δεν εχει καμία σχεση με την πραγματικότητα και την κοινωνια στο Λονδίνο .Αγγλοι μόνιμα μεθυσμένοι,άστεγοι σε κάθε σταθμό του τρένου,ναρκομανείς και ναρκωτικά στα πιο απίθανα σημεία και εγκληματικότητα στα ύψη .Για όποιον γνωριζει απο Αθηνα έφυγα απο προαστιο του Πειραιά για να μείνω στο κέντρο της Ομόνοιας ,τραγική κατάσταση που με έκανε να εκτιμησω τον τρόπο ζωής και την κοινωνία στην Ελλάδα παρα τις αμφιβολίες ειχα πριν .
                        Μεγάλο κόστος για την τσέπη μου ηταν και τα μεταφορικά ,οπου χρειαζεσαι μηνιαίως 100+ ευρω μονο για καρτα λεωφορείου ,σε λεωφορεία που οι μεθυσμένοι κανουν την αναγκη τους μεσα στο λεωφορείο και σε κατεβαζει ο οδηγος για το επομενο προκειμενου να καθαριστεί.
                        Μπορω σαν θετικό να βρω το δημόσιο τομέα που εργάζονται με ραντεβου υπευθυνα ,διατηρουν τους νόμους και υπαρχει έλεγχος .
                        Ειναι αρκετά αυτα που έχω προσπεράσει αλλά φτάνοντας στο τέλος και μετα απο 2.5 μήνες επιβίωσης στο Λονδίνο κατάλαβα ότι ξεκινώντας για μια καλυτερη ζωη ,καλυτερο βιοτικο επιπεδο ,καλυτερη παιδεία και αγορα εργασίας ημουν στο λαθος μέρος .Εχασα αρκετά χρήματα ανούσια που θα μπορούσα να κάνω και στην Ελλάδα στην γλώσσα μου,χωρίς εξοδα, με το ίδιο ακριβώς αντιτιμο.
                        Δεν είμαι γνώστης για το σύνολο των πολεων της Αγγλίας αλλα μιλαω παντα για την σκληρή πραγματικότητα του Λονδινου .Σιγουρα σε καποια αλλη πόλη θα είναι καλύτερα αλλα το οικονομικό σκέλος δεν μου επετρεψε να εξερευνησω .
                        Δε μένω Λονδίνο, αλλά κατεβαίνω 2-3 φορές την εβδομάδα και υπάρχει και το ακριβώς αντίθετο από αυτό που γράφεις εδώ.

                        Θελω να δώσετε βάση στους Ελληνες του εξωτερικού που με τις συμπεριφορές τους με έκαναν να νιώσω ντροπή που είμαι Ελληνας και εχουμε την ιδια γλωσσα .Δεν ζητησα θεση γραφείου αλλα λαντζα και σερβιτόρος χωρις καμια ανταποκριση .Λυπηρό να βλεπεις τούρκους,ιταλούς,ισπανούς και πορτογάλλους να περπατουν με μεταφραστές χωρις ιδέα αγγλικης γλώσσας, να δουλευουν στα καλυτερα μενοντας στις καλυτερες ευκαιρίες δωμάτια του Λονδίνου εχοντας πραγματικά συμπαραστατες πατριώτες τους απο το πουθενά .ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ στον κάθε βολεμένο Ελληναρα (έπαψα να πιστεύω οτι ειναι Ελληνες αλλα Εβραίοι του χρηματος) που κοιταει μονιμα την παρτη του και οι γυρω του να σφάζονται για 4,60 λιρες την ωρα(πραγματικοτητα) .
                        Ήρθες με ελπίδες, αλλά και απαιτήσεις, ειδικά όταν βίωσες την απογοήτευση, καλλιέργησες και προσδοκίες που αποδείχτηκαν μάταιες. Πάντως δεν είναι χρήσιμο να γενικεύεις.

                        Άκου λοιπόν φίλε μου.

                        Πρώτα πρώτα θέλω να σου πω ότι αποφάσισα να σου γράψω μια απάντηση γιατί ειλικρινά στεναχωρήθηκα διαβάζοντας την εμπειρία σου.

                        Στεναχωρήθηκα γιατί αναγνώρισα πολλά από όσα και εγώ, αλλά και άλλοι βιώσαμε όταν πρωτοήρθαμε σε αυτή τη χώρα. Πολλά τα άσχημα, πολλά τα αρνητικά, πολλές οι απογοητεύσεις.

                        Η Αγγλία είναι μια χώρα τόσο διαφορετική από την Ελλάδα, όμως όλοι έχουμε την ψευδαίσθηση ότι επειδή μιλάμε τα Αγγλικά ή επειδή βλέπουμε ταινίες στην αγγλική, ότι θα είναι εύκολο να προσαρμοστούμε.

                        Έκανα παραθέσεις στο κείμενο σου για να διαπιστώσεις κι εσύ ότι ο λόγος που την πάτησες ήταν ότι ουσιαστικά δεν είχες γνώση και προετοιμασία για το τι θα αντιμετωπίσεις.

                        Όταν δεν έχεις γνώση και προετοιμασία χρειάζεσαι πολλά λεφτά για να αναπληρώσεις τα λάθη που θα κάνεις αρχικά. Ο τρόπος να αποφύγεις αυτά τα έξοδα από λάθη και προσπάθειες, είναι να αποκτήσεις προκαταβολικά τη γνώση.

                        Κρίμα που οι φίλοι σου δεν σε κατατόπισαν σωστά. Κρίμα κι άδικο. Θα έπρεπε να σε ενημερώσουν ότι δουλειές για ανειδίκευτους δεν υπάρχουν ώστε να σου προσφέρουν τη δυνατότητα της επιβίωσης. Υπάρχουν άλλες φυλές, που πήγαν νωρίτερα από εμάς, πήραν υπηκοοότητα και άρα benefits και δουλεύουν μαύρα για να συμπληρώσουν το επίδομα ανεργίας.

                        Μια χαρά κατάλαβα ότι πήγες να κάνεις μια αρχή μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο. Θα μπορούσαν ίσως να σε ενημερώσουν οι φίλοι σου ότι για να μείνεις Λονδίνο πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον 30000 λίρες το μήνα μικτά και να κάνεις συμβιβασμούς σε σπίτι και περιοχή που θα μείνεις. Θα μπορούσαν να σε ενημερώσουν για το κόστος των εισιτηρίων, για το το κόστος ζωής, για όλα όσα τέλοσπάντων θα σου έδιναν μια εικόνα της πραγματικότητας.

                        Όλοι ασχολούνται να σου εξηγήσουν για τα χαρτιά. Κανένα χαρτί δε χρειάζεσαι μέχρι να πιάσεις σοβαρή δουλειά. Τα ΝΙΝ κλπ στα βγάζουν οι ίδιοι οι εργοδότες όταν σε δεχτούν. Άλλα χαρτιά τίποτα δεν χρειάζεσαι. Ούτε φορολογική κατοικία, ούτε τίποτα. Με το διαβατήριο σου πας παντού και εργάζεσαι παντού. Η τέλοσπάντων βρίσκεις την άκρη. Αυτό που εννοώ είναι ότι το σημαντικό δεν είναι αυτά τα χαρτιά. Άλλα πράγματα είναι τα σημαντικά.

                        Το να σου εξηγήσουν τα έξοδα είναι το σημαντικό. Και να σου εξηγήσουν ότι μόνο με εξειδίκευση μπορείς να βρείς δουλειά που θα σε βοηθήσει να επιβιώσεις και να ανέβεις ενδεχομένως σκαλοπάτια.

                        Το να σου εξηγήσουν ότι εδώ δε μπορείς να κάνεις φίλους. Ότι είσαι μόνος σου. Ότι αλληλεγγύη με τους Έλληνες δεν παίζει, εκτός από λίγες, ελάχιστες περιπτώσεις. Ότι η ζωή είναι άσχημη και δύσκολη. Ότι στην Ελλάδα με 400 το μήνα περνάς καλύτερα απ ότι εδώ με 1500 το μήνα. Και πολλά άλλα.

                        Λυπάμαι και στο λέω ειλικρινά και πάλι στεναχωρήθηκα με την περιπέτεια σου. Κανένας δεν αξίζει να απογοητεύεται όταν προσπαθεί να ανοίξει τα φτερά του. Όμως η κατάσταση είναι αμείλικτη και δε συγχωρεί λάθη. Εκτός -επαναλαμβάνω- αν έχεις τα λεφτά να κάνεις τα λάθη και να πληρώσεις δίχως συνέπειες στην επιβίωση σου.

                        Στην Αγγλία με το καλημέρα έχεις το χέρι στην τσέπη για τα πάντα. Είναι απίστευτο αυτό. Ακόμα και για κατούρημα πληρώνεις. Το πως φεύγουν τα λεφτά είναι απίστευτο. Αστρονομικό.

                        Είπες κάτι που με άγγιξε πολύ. Είπες "εκτίμησα τι είχαμε στην Ελλάδα όταν ήρθα εδώ". Έτσι είναι φίλε μου, είπες την αλήθεια. Η Ελλάδα είναι η ομορφότερη και καλύτερη χώρα για τον Έλληνα. Κανένας μας δεν ήθελε να έρθει εδώ σε αυτό το άχαρο και αφιλόξενο μέρος με τους περίεργους και ιδιότροπους κατοίκους. Τους ρατσιστές, ξενοφοβικούς και υπερόπτες ντόπιους, που λόγω αμορφωσιάς δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ήρα από το στάρι. Immigration ακούνε και καταλαβαίνουν ότι ήρθαν οι ξένοι να τους πάρουν τα benefits. Τόσο ξέρουν, τόσο καταλαβαίνουν. Είναι για λύπηση.

                        Δυστυχώς οι Έλληνες τα τίναξαν όλα στον αέρα. Κι έτσι καταντήσαμε να ξενιτευτούμε και όλοι μας να έχουμε να καταθέσουμε μια πονεμένη ιστορία.

                        Φίλε μου μην χάσεις το κουράγιο και τη δύναμη σου στη ζωή. Ίσως εδώ να μην ήταν το τυχερό σου, που νομίζω ότι την πάτησες επειδή δεν ενημερώθηκες σωστά περισσότερο. Ίσως κάποια στιγμή αργότερα να ξαναπροσπαθήσεις έχοντας περισσότερη εμπειρία ώστε να κάνεις τις σωστές ερωτήσεις ή να ψάξεις καλύτερα.

                        Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή τύχη και καλή συνέχεια. Φιλικά

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by capobomba View Post

                          Μια χαρά κατάλαβα ότι πήγες να κάνεις μια αρχή μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο. Θα μπορούσαν ίσως να σε ενημερώσουν οι φίλοι σου ότι για να μείνεις Λονδίνο πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον 30000 λίρες το μήνα μικτά και να κάνεις συμβιβασμούς σε σπίτι και περιοχή που θα μείνεις. Θα μπορούσαν να σε ενημερώσουν για το κόστος των εισιτηρίων, για το το κόστος ζωής, για όλα όσα τέλοσπάντων θα σου έδιναν μια εικόνα της πραγματικότητας.
                          Ωχ Παναγία μου! :P

                          Comment


                            #28
                            @capobomba: Συγχαρητηρια το λεω και το εννοω! Επιτελους ενας ανθρωπος που προσπαθησε και πετυχε με τον καλυτερο τροπο να δωσει μια περιγραφη της καταστασης στην Αγγλια.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by capobomba View Post
                              Καλημέρα, θα σου πω ορισμένα πράγματα από προσωπική εμπειρία, δίχως καμία επικριτική διάθεση, τουναντίον για να βοηθήσω σε ορισμένα συμπεράσματα.


                              Άρα δεν είναι όλοι οι Έλληνες του εξωτερικού κακοί, έτσι δεν είναι?



                              Έτσι όπως το διαβάζω, ήρθες στα κουτουρού, όπως λέμε στο χωριό μου, δίχως καμία δηλαδή προετοιμασία για το τι θα αντιμετωπίσεις.



                              Επιβεβαιώνεις ότι ήρθες στα κουτουρού, δίχως επαγγελματικό στόχο, αλλά για να δοκιμάσεις να βρεις την τύχη σου τυχοδιωκτικά (με την καλή έννοια).



                              Δε μένω Λονδίνο, αλλά κατεβαίνω 2-3 φορές την εβδομάδα και υπάρχει και το ακριβώς αντίθετο από αυτό που γράφεις εδώ.



                              Ήρθες με ελπίδες, αλλά και απαιτήσεις, ειδικά όταν βίωσες την απογοήτευση, καλλιέργησες και προσδοκίες που αποδείχτηκαν μάταιες. Πάντως δεν είναι χρήσιμο να γενικεύεις.

                              Άκου λοιπόν φίλε μου.

                              Πρώτα πρώτα θέλω να σου πω ότι αποφάσισα να σου γράψω μια απάντηση γιατί ειλικρινά στεναχωρήθηκα διαβάζοντας την εμπειρία σου.

                              Στεναχωρήθηκα γιατί αναγνώρισα πολλά από όσα και εγώ, αλλά και άλλοι βιώσαμε όταν πρωτοήρθαμε σε αυτή τη χώρα. Πολλά τα άσχημα, πολλά τα αρνητικά, πολλές οι απογοητεύσεις.

                              Η Αγγλία είναι μια χώρα τόσο διαφορετική από την Ελλάδα, όμως όλοι έχουμε την ψευδαίσθηση ότι επειδή μιλάμε τα Αγγλικά ή επειδή βλέπουμε ταινίες στην αγγλική, ότι θα είναι εύκολο να προσαρμοστούμε.

                              Έκανα παραθέσεις στο κείμενο σου για να διαπιστώσεις κι εσύ ότι ο λόγος που την πάτησες ήταν ότι ουσιαστικά δεν είχες γνώση και προετοιμασία για το τι θα αντιμετωπίσεις.

                              Όταν δεν έχεις γνώση και προετοιμασία χρειάζεσαι πολλά λεφτά για να αναπληρώσεις τα λάθη που θα κάνεις αρχικά. Ο τρόπος να αποφύγεις αυτά τα έξοδα από λάθη και προσπάθειες, είναι να αποκτήσεις προκαταβολικά τη γνώση.

                              Κρίμα που οι φίλοι σου δεν σε κατατόπισαν σωστά. Κρίμα κι άδικο. Θα έπρεπε να σε ενημερώσουν ότι δουλειές για ανειδίκευτους δεν υπάρχουν ώστε να σου προσφέρουν τη δυνατότητα της επιβίωσης. Υπάρχουν άλλες φυλές, που πήγαν νωρίτερα από εμάς, πήραν υπηκοοότητα και άρα benefits και δουλεύουν μαύρα για να συμπληρώσουν το επίδομα ανεργίας.

                              Μια χαρά κατάλαβα ότι πήγες να κάνεις μια αρχή μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο. Θα μπορούσαν ίσως να σε ενημερώσουν οι φίλοι σου ότι για να μείνεις Λονδίνο πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον 30000 λίρες το μήνα μικτά και να κάνεις συμβιβασμούς σε σπίτι και περιοχή που θα μείνεις. Θα μπορούσαν να σε ενημερώσουν για το κόστος των εισιτηρίων, για το το κόστος ζωής, για όλα όσα τέλοσπάντων θα σου έδιναν μια εικόνα της πραγματικότητας.

                              Όλοι ασχολούνται να σου εξηγήσουν για τα χαρτιά. Κανένα χαρτί δε χρειάζεσαι μέχρι να πιάσεις σοβαρή δουλειά. Τα ΝΙΝ κλπ στα βγάζουν οι ίδιοι οι εργοδότες όταν σε δεχτούν. Άλλα χαρτιά τίποτα δεν χρειάζεσαι. Ούτε φορολογική κατοικία, ούτε τίποτα. Με το διαβατήριο σου πας παντού και εργάζεσαι παντού. Η τέλοσπάντων βρίσκεις την άκρη. Αυτό που εννοώ είναι ότι το σημαντικό δεν είναι αυτά τα χαρτιά. Άλλα πράγματα είναι τα σημαντικά.

                              Το να σου εξηγήσουν τα έξοδα είναι το σημαντικό. Και να σου εξηγήσουν ότι μόνο με εξειδίκευση μπορείς να βρείς δουλειά που θα σε βοηθήσει να επιβιώσεις και να ανέβεις ενδεχομένως σκαλοπάτια.

                              Το να σου εξηγήσουν ότι εδώ δε μπορείς να κάνεις φίλους. Ότι είσαι μόνος σου. Ότι αλληλεγγύη με τους Έλληνες δεν παίζει, εκτός από λίγες, ελάχιστες περιπτώσεις. Ότι η ζωή είναι άσχημη και δύσκολη. Ότι στην Ελλάδα με 400 το μήνα περνάς καλύτερα απ ότι εδώ με 1500 το μήνα. Και πολλά άλλα.

                              Λυπάμαι και στο λέω ειλικρινά και πάλι στεναχωρήθηκα με την περιπέτεια σου. Κανένας δεν αξίζει να απογοητεύεται όταν προσπαθεί να ανοίξει τα φτερά του. Όμως η κατάσταση είναι αμείλικτη και δε συγχωρεί λάθη. Εκτός -επαναλαμβάνω- αν έχεις τα λεφτά να κάνεις τα λάθη και να πληρώσεις δίχως συνέπειες στην επιβίωση σου.

                              Στην Αγγλία με το καλημέρα έχεις το χέρι στην τσέπη για τα πάντα. Είναι απίστευτο αυτό. Ακόμα και για κατούρημα πληρώνεις. Το πως φεύγουν τα λεφτά είναι απίστευτο. Αστρονομικό.

                              Είπες κάτι που με άγγιξε πολύ. Είπες "εκτίμησα τι είχαμε στην Ελλάδα όταν ήρθα εδώ". Έτσι είναι φίλε μου, είπες την αλήθεια. Η Ελλάδα είναι η ομορφότερη και καλύτερη χώρα για τον Έλληνα. Κανένας μας δεν ήθελε να έρθει εδώ σε αυτό το άχαρο και αφιλόξενο μέρος με τους περίεργους και ιδιότροπους κατοίκους. Τους ρατσιστές, ξενοφοβικούς και υπερόπτες ντόπιους, που λόγω αμορφωσιάς δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ήρα από το στάρι. Immigration ακούνε και καταλαβαίνουν ότι ήρθαν οι ξένοι να τους πάρουν τα benefits. Τόσο ξέρουν, τόσο καταλαβαίνουν. Είναι για λύπηση.

                              Δυστυχώς οι Έλληνες τα τίναξαν όλα στον αέρα. Κι έτσι καταντήσαμε να ξενιτευτούμε και όλοι μας να έχουμε να καταθέσουμε μια πονεμένη ιστορία.

                              Φίλε μου μην χάσεις το κουράγιο και τη δύναμη σου στη ζωή. Ίσως εδώ να μην ήταν το τυχερό σου, που νομίζω ότι την πάτησες επειδή δεν ενημερώθηκες σωστά περισσότερο. Ίσως κάποια στιγμή αργότερα να ξαναπροσπαθήσεις έχοντας περισσότερη εμπειρία ώστε να κάνεις τις σωστές ερωτήσεις ή να ψάξεις καλύτερα.

                              Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή τύχη και καλή συνέχεια. Φιλικά
                              3000p !!! απο που βγενει αυτο φιλε capobomba?? μπορεις να το αναλυσεις λιγο γιατι σκευτομαι κι εγω το Λονδίνο για αρχη

                              Comment


                                #30
                                Capobomba σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου και χαίρομαι ειλικρινά που προσπαθησες να δώσεις μια ακριβής απάντηση στο πως ειναι η ζωή στο Λονδίνο.
                                Καλη τύχη σε οτι κανεις !

                                Comment

                                Working...
                                X