Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το Λονδίνο για τον Ελληνα μετανάστη σήμερα .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Διαβάζω ίσως το πρώτο κείμενο που βγάζει την μεγαλύτερη απελπισία που συναντώ εδώ και λίγες μέρες που διαβάζω το forum γιατί με ενδιαφέρει άμεσα η μετανάστευση για έξω. Μου έχει δημιουργήσει μεγάλη αρνητικότητα και πολλές σκέψεις, για το αν θα τα καταφέρει έξω ένας έλληνας - με αρκετά προσόντα ας πούμε επιστήμονας - στην Αγγλία. Όταν ακούω ότι με 400 euro ζεις - κάτω από το όριο του βασικού 500 - ζεις καλύτερα από ότι με 1500 p. στην Αγγλία, νομίζεις ότι κάτι κάνεις λάθος που ζεις εδώ και περιμένεις, τι άραγε (;) και για αυτόν τον λόγο σκέφτεσαι να φύγεις. Ίσως είναι υπερβολή, ίσως είναι μία πραγματικότητα. Επίσης πραγματικότητα είναι ότι οι νέοι επιστήμονες - ειδικά στον δικό μου κλάδο, και δεν το λέω υποτιμητικά για άλλους τομείς, αλλά μιλάω για αυτό που ξέρω, που έχει δουλειά στην Ελλάδα, αλλά με την ελληνική αναξικρατία έμεινε νεκρός - και νέα άτομα που είναι ίσως στην πιο παραγωγική ηλικία, με αυτές τις συνθήκες που υπάρχουν εδώ έχουν εγκλωβιστεί και είναι μόνιμοι πελάτες στον οαεδ πια.. Διορισμοί δεν γίνονται και αν γίνουν είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και οι θέσεις είναι ήδη πιασμένες από φίλους κομμάτων, συγγενών. Μην μου πείτε ότι αυτό δεν είναι αλήθεια, γιατί αυτό συμβαίνει κάθε φορά, μία από τα ίδια.

    Θέλω λοιπόν να ρωτήσω ευθέως, το θεωρείτε πιο δύσκολο, για έναν νέο άνθρωπο, επιστήμονα, με όποια προσόντα έχει στον τομέα του, να ζήσει στην Αγγλία ή σε όποια άλλη χώρα της Ευρώπης ή και στην Αμερική ακόμα καλύτερα από την Ελλάδα. Πολλά άτομα είχαν ήδη αποφασίσουν να φύγουν πριν την κρίση, έχω τέτοια παραδείγματα και μάλιστα κοντινά από άτομα που αποφάσισαν να ψάξουν για εργασία στον τομέα τους σε άλλη χώρα για πολλούς λόγους και δεν λέω ότι τα κατάφεραν τέλεια, αλλά σίγουρα καλύτερα από την ζωή που είχαν εδώ. Φυσικά ζορίστηκαν στην αρχή, δεν ήταν τίποτα έτοιμο, όμως προσπάθησαν πολύ και έμειναν. Θέλω να βλέπω τα πράγματα λίγο πιο θετικά, χωρίς να ξεχνάω βέβαια τις δυσκολίες που θα συναντήσει ένας νέος μετανάστης.

    Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα μέλη που απάντησαν σε όσους είχαν απορίες επί παντός θέματος, για όλες τις πάρα πολύ σημαντικές πληροφορίες, συμβουλές, απόψεις, γιατί βοήθησαν όλους όσους σκέφτονται να φύγουν για το εξωτερικό και να τους δώσουν έναν πολύ σημαντικό οδηγό επιβίωσης. Πραγματικά είναι πολύ σημαντικό αυτό που κάνετε.

    Καλή συνέχεια σε όλους και μακάρι ο κάθε ένας να βρει αυτό που θέλει στη ζωή του.
    ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

    Comment


      #32
      Originally posted by lostgirl View Post
      Διαβάζω ίσως το πρώτο κείμενο που βγάζει την μεγαλύτερη απελπισία που συναντώ εδώ και λίγες μέρες που διαβάζω το forum γιατί με ενδιαφέρει άμεσα η μετανάστευση για έξω. Μου έχει δημιουργήσει μεγάλη αρνητικότητα και πολλές σκέψεις, για το αν θα τα καταφέρει έξω ένας έλληνας - με αρκετά προσόντα ας πούμε επιστήμονας - στην Αγγλία. Όταν ακούω ότι με 400 euro ζεις - κάτω από το όριο του βασικού 500 - ζεις καλύτερα από ότι με 1500 p. στην Αγγλία, νομίζεις ότι κάτι κάνεις λάθος που ζεις εδώ και περιμένεις, τι άραγε (;) και για αυτόν τον λόγο σκέφτεσαι να φύγεις. Ίσως είναι υπερβολή, ίσως είναι μία πραγματικότητα. Επίσης πραγματικότητα είναι ότι οι νέοι επιστήμονες - ειδικά στον δικό μου κλάδο, και δεν το λέω υποτιμητικά για άλλους τομείς, αλλά μιλάω για αυτό που ξέρω, που έχει δουλειά στην Ελλάδα, αλλά με την ελληνική αναξικρατία έμεινε νεκρός - και νέα άτομα που είναι ίσως στην πιο παραγωγική ηλικία, με αυτές τις συνθήκες που υπάρχουν εδώ έχουν εγκλωβιστεί και είναι μόνιμοι πελάτες στον οαεδ πια.. Διορισμοί δεν γίνονται και αν γίνουν είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και οι θέσεις είναι ήδη πιασμένες από φίλους κομμάτων, συγγενών. Μην μου πείτε ότι αυτό δεν είναι αλήθεια, γιατί αυτό συμβαίνει κάθε φορά, μία από τα ίδια.

      Θέλω λοιπόν να ρωτήσω ευθέως, το θεωρείτε πιο δύσκολο, για έναν νέο άνθρωπο, επιστήμονα, με όποια προσόντα έχει στον τομέα του, να ζήσει στην Αγγλία ή σε όποια άλλη χώρα της Ευρώπης ή και στην Αμερική ακόμα καλύτερα από την Ελλάδα. Πολλά άτομα είχαν ήδη αποφασίσουν να φύγουν πριν την κρίση, έχω τέτοια παραδείγματα και μάλιστα κοντινά από άτομα που αποφάσισαν να ψάξουν για εργασία στον τομέα τους σε άλλη χώρα για πολλούς λόγους και δεν λέω ότι τα κατάφεραν τέλεια, αλλά σίγουρα καλύτερα από την ζωή που είχαν εδώ. Φυσικά ζορίστηκαν στην αρχή, δεν ήταν τίποτα έτοιμο, όμως προσπάθησαν πολύ και έμειναν. Θέλω να βλέπω τα πράγματα λίγο πιο θετικά, χωρίς να ξεχνάω βέβαια τις δυσκολίες που θα συναντήσει ένας νέος μετανάστης.

      Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα μέλη που απάντησαν σε όσους είχαν απορίες επί παντός θέματος, για όλες τις πάρα πολύ σημαντικές πληροφορίες, συμβουλές, απόψεις, γιατί βοήθησαν όλους όσους σκέφτονται να φύγουν για το εξωτερικό και να τους δώσουν έναν πολύ σημαντικό οδηγό επιβίωσης. Πραγματικά είναι πολύ σημαντικό αυτό που κάνετε.

      Καλή συνέχεια σε όλους και μακάρι ο κάθε ένας να βρει αυτό που θέλει στη ζωή του.
      θα σε ρωτησω κατι;;;;

      περα απο το οικονομικο, μπορεις να ζησεις με αυτη την εργασιακη αβεβαιοτητα;;;;; να μην ξερεις τι θα απογινεις αν σε απολυσουν ;;;; και εχεις και οικογενεια;;;;;

      Comment


        #33
        Originally posted by mecheng79 View Post
        θα σε ρωτησω κατι;;;;

        περα απο το οικονομικο, μπορεις να ζησεις με αυτη την εργασιακη αβεβαιοτητα;;;;; να μην ξερεις τι θα απογινεις αν σε απολυσουν ;;;; και εχεις και οικογενεια;;;;;
        Καλησπέρα mecheng79
        Έχω δει τα σχόλια σου στο φόρουμ και έχεις δώσει πάρα πολλές συμβουλές σε πολλούς που σκέφτονται να μεταναστεύσουν. Προσωπικά σε ευχαριστώ για αυτό, γιατί και εμένα αν και διαβάζω κυρίως για να ξέρω, με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ.

        Η απάντηση τώρα σε όλα όσα με ρώτησες είναι σαφέστατη και αναμενόμενη και ίσως την ξέρεις και εσύ. Όχι. Δεν μπορείς. Και για οικογένεια είναι δύσκολα.
        ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

        Comment


          #34
          Originally posted by lostgirl View Post
          Καλησπέρα mecheng79
          Έχω δει τα σχόλια σου στο φόρουμ και έχεις δώσει πάρα πολλές συμβουλές σε πολλούς που σκέφτονται να μεταναστεύσουν. Προσωπικά σε ευχαριστώ για αυτό, γιατί και εμένα αν και διαβάζω κυρίως για να ξέρω, με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ.

          Η απάντηση τώρα σε όλα όσα με ρώτησες είναι σαφέστατη και αναμενόμενη και ίσως την ξέρεις και εσύ. Όχι. Δεν μπορείς. Και για οικογένεια είναι δύσκολα.
          Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια

          Comment


            #35
            Αγαπητοί φίλοι και φίλες , η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω τα forum "'οπως ο διάολος το λιβάνι" , κυρίως γιατί οι περισσότεροι που γράφουν είναι επιθετικοί. Έτσι λοιπόν απολαμβάνω το παρασκήνιο "κουρτίνα" αναίμακτα. Δεν μπόρεσα όμως να κρατηθώ και έκανα εγγραφή στο site διότι είναι πράγματι ένα θέμα που ( πιθανον να αγγίζει κι εμένα ) , καυτό! Λοιπόν , απαντώ σ όλους όσους πιστεύουν οτι η ζωή στην Ελλάδα "παίζεται" με 585€. 1. Πρέπει να δουλεύεις σαν μαύρος ασταμάτητα 2. δεν ξέρεις αν θα τα πάρεις στο τέλος του μήνα 3. σε προσβάλουν και σε κακομεταχειρίζονται 4. μπορεί να χάσεις τη δουλειά σου σε μια μερα μεσα 5. η εκμετάλευση δεν έχει όρια και άλλα πολλά. Αλλά το σημαντικότερο πράγμα που οδηγεί ένα Έλληνα στη φυγή είναι κυρίως το μέλλον των παιδιών του ( αν έχει οικογένεια αλλα και αν προκειται να κάνει ) , και όχι ίσως το δικό του. Το αύριο είναι το ζήτημα και οχι το σήμερα. Σήμερα τη βγάζουμε ίσως. Τι θα γίνει όμως τα επόμενα χρόνια? Αυτός ειναι ο βασικός προβληματισμός , που μπροστά του δεν μπορεί να βρει εμποδιο ούτε τη διαφορετικότητα του Άγγλου ούτε του Γερμανού ούτε κανενός. Δεν υπάρχει αύριο στη χώρα αυτή. Και μποστά σ αυτη την αβεβαιότητα η σιγουριά μιας ( οποιασδήποτε σοβαρής ) χώρας , είναι παράδεισος. Φέτος έψαξα στα νησιά μας. Κρήτη , Ροδο... Καλά είναι εκεί αλλα δυστυχώς ( και μη με παρεξηγήσετε ) ανήκουν κι αυτά στην Ελλάδα. Η βεβαιότητα είναι προσωρινή... Μέχρι και τον τουρισμό μας θα καταστρέψουν οι άθλιοι πολιτικοί... Έχω ρίξει μια ματιά σε Αυστραλία , Αμερική , Γερμανία και εδώ και λίγο καιρό κρυφοκοιταζω στην Αγγλία. Είμαι εκπαιδευτικός ( μουσικός ) και έχω ακούσει καλά λόγια για αυτά τα μέρη. Εννοείτε ότι κινούμαι αυστηρά μέσω πολύ φίλου και όταν και αν ανεβώ με το καλό δεν πρόκειτε να συνανναστραφώ με Έλληνες. ( ναι πικράθηκα πολύ από εμάς αγαπητοί μου. μου έχουν κλέψει την περηφάνια μου!!! αυτό το όνειρο που ζούσα και έμαθα πριν πολλά χρόνια στο σχολείο μέσα από τα βιβλία και τις ιστορίες... ΔΕΝ είμαστε οι ίδιοι Έλληνες. Ας το αποδεχτούμε... ) Κουράγιο σε όλους...

            Comment


              #36
              ThomasV με κάλυψες... Κυρίως στο κομμάτι ότι στην Ελλάδα αύριο δεν υπάρχει. Νομίζω ότι σε λίγα χρόνια, ακόμα και αυτοί που δεν σκέφτονται να μεταναστεύσουν, θα κάνουν τη κίνηση.. Και να πω ότι με κάλυψες στο κομμάτι για τα forum, δεν έχεις άδικο.. Δεν γενικεύω, σε κάποια γίνεται όντως σοβαρή προσπάθεια, όμως τα έντονα ματς πάντα θα υπάρχουν..

              Καλή αρχή και σε εσένα και να πάνε όλα καλά!. )
              ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

              Comment


                #37
                καλημέρα και απο εμένα είμαι νέος χρηστης στο forum και επειδή το θέμα με καίει.. θα ήθελα να ρωτήσω. τι παίζει με τις ηλικιες για εργασιας..είμαι 36 χρονών εννοωντας φυσικά για το αν υπάρχει ηλικιακό θέμα και ψαχνω εργασία στον τομεα της πληροφορικής.ευχαριστώ.

                Comment


                  #38
                  το παραπανω τα λεει ολα για οσους το σκεφτονται...

                  brexit.jpg

                  Comment


                    #39
                    Ποσο δικιο εχεις φιλε για τους Ελληναραδες του εξωτερικου, ποσο δικιο εχεις!! Μπραβο ρε μαγκα που αντεξες εκει στα ξενα!! Και γω σε λιγο καιρο θα κινησω για Λονδινο, ελπιζω καπου να διασταυρωθουνε οι δρομοι μας!!!

                    Comment


                      #40
                      ζω και εεργαζομαι στο Λονδινο απο το 2012.Τα πραγματα δεν ειναι οπως πριν 4-5 χρονια.Εχουν μαζευτει παρα μα παρα πολλοι ανειδιικευτοι που ζηταν δουλεια ειδικα απο ανατολικη Ευρωπη αλλα και απο Ελλαδα .Η συμβουλη μου σε ολους ειναι
                      Μην ερθετε εδω εαν δεν εχετε μια ειδικοτητα που απο πριν να ξερετε οτι εχει περαση και οτι υπαρχει αγορα για αυτην.
                      Απλοι πωλητες γκαρσονια κλπ δεν εχει ψωμι .Εαν εχετε λεφτα για επενδυση ενος αυτοκινητου ( κοντα 10000 λιρες) ισως δουλεωετε σαν μινι καμπ πχ στην Ουμπερ δηλαδη ταξι.Και βεβαια παντα εχει ζητηση η αγορα των κατασκευων επισκευων.Βαψιμο υδραυλικα χτισιματα ηλεκτρικα κλπ
                      Οτι δηλαδη εκαναν οι Αλβανοι πριν 20 χρονια στην Ελλαδα γιατι ο Ελληνας ηταν τεμπελης τωρα γυρναει πανω μας.Εδω ξερω 20 Αλβανους που δουλευαν Ελλαδα για φτωχομεροκαματο και εδω γαμουν και δερνουν .
                      Τελος να πω οτι το κοστος ζωης εδω ειναι απιστευτα ψηλο.Το πιο φτηνο καταλημα ειναι 500 - 600 λιρες για ενα δωματιο με κοινη κουζινα και μπανιο.Δεν υπαρχει περιπτωση να νοικιασει καποιος κανονικο διαμερισμα εαν δεν εχει στην ακρη 1200 λιρες το μηνα για διαμονη και λογαριασμους και council tax.Μεταφορικα 100 λιρες για πλακα και βεβαια φαγητο.Και βεβαια διασκεδαση εστω και τυπικη αλλα αν ειναι να ζεις σαν σκλαβος τοτε γιατι ερχεσαι?
                      Και βεβαια για να νοικιασεις σωστα θελεις 2 - 3 ενοικια μπροστα η βεβαιωσεις οτι εχεις δουλεια κλπ κλπ
                      .
                      Διαβασα στην αρχη το φιλο που εμενε στο Haringay .Η περιοχη ηταν καθαρα Κυπριακη το 80/90 και οχι τουρκικη .Τωρα εχει Κουρδους.Και μαλιστα ειναι απο τις πιο αναπτυσομενες περιοχες του Β Λονδινου.Τιμες ενοικιου για διαμερισμα ενος Υπν/τιου πχ απο 1000 λιρες και πανω και για 2 υπν/τια 1250 και πανω .Και δεν βρισκεις.
                      Αυτα

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by costasm View Post
                        ζω και εεργαζομαι στο Λονδινο απο το 2012.Τα πραγματα δεν ειναι οπως πριν 4-5 χρονια.Εχουν μαζευτει παρα μα παρα πολλοι ανειδιικευτοι που ζηταν δουλεια ειδικα απο ανατολικη Ευρωπη αλλα και απο Ελλαδα .Η συμβουλη μου σε ολους ειναι
                        Μην ερθετε εδω εαν δεν εχετε μια ειδικοτητα που απο πριν να ξερετε οτι εχει περαση και οτι υπαρχει αγορα για αυτην.
                        Απλοι πωλητες γκαρσονια κλπ δεν εχει ψωμι .Εαν εχετε λεφτα για επενδυση ενος αυτοκινητου ( κοντα 10000 λιρες) ισως δουλεωετε σαν μινι καμπ πχ στην Ουμπερ δηλαδη ταξι.Και βεβαια παντα εχει ζητηση η αγορα των κατασκευων επισκευων.Βαψιμο υδραυλικα χτισιματα ηλεκτρικα κλπ
                        Οτι δηλαδη εκαναν οι Αλβανοι πριν 20 χρονια στην Ελλαδα γιατι ο Ελληνας ηταν τεμπελης τωρα γυρναει πανω μας.Εδω ξερω 20 Αλβανους που δουλευαν Ελλαδα για φτωχομεροκαματο και εδω γαμουν και δερνουν .
                        Τελος να πω οτι το κοστος ζωης εδω ειναι απιστευτα ψηλο.Το πιο φτηνο καταλημα ειναι 500 - 600 λιρες για ενα δωματιο με κοινη κουζινα και μπανιο.Δεν υπαρχει περιπτωση να νοικιασει καποιος κανονικο διαμερισμα εαν δεν εχει στην ακρη 1200 λιρες το μηνα για διαμονη και λογαριασμους και council tax.Μεταφορικα 100 λιρες για πλακα και βεβαια φαγητο.Και βεβαια διασκεδαση εστω και τυπικη αλλα αν ειναι να ζεις σαν σκλαβος τοτε γιατι ερχεσαι?
                        Και βεβαια για να νοικιασεις σωστα θελεις 2 - 3 ενοικια μπροστα η βεβαιωσεις οτι εχεις δουλεια κλπ κλπ
                        .
                        Διαβασα στην αρχη το φιλο που εμενε στο Haringay .Η περιοχη ηταν καθαρα Κυπριακη το 80/90 και οχι τουρκικη .Τωρα εχει Κουρδους.Και μαλιστα ειναι απο τις πιο αναπτυσομενες περιοχες του Β Λονδινου.Τιμες ενοικιου για διαμερισμα ενος Υπν/τιου πχ απο 1000 λιρες και πανω και για 2 υπν/τια 1250 και πανω .Και δεν βρισκεις.
                        Αυτα
                        καλημέρα φιλε μου...σχετικα με την αγορά της πληροφορικής ισχύει το ίδιο η όχι??γιατι βλέπω στα διαφορα site(reed,indeed κτλ) οτι υπάρχει ζήτηση..

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by costasm View Post
                          ζω και εεργαζομαι στο Λονδινο απο το 2012.Τα πραγματα δεν ειναι οπως πριν 4-5 χρονια.Εχουν μαζευτει παρα μα παρα πολλοι ανειδιικευτοι που ζηταν δουλεια ειδικα απο ανατολικη Ευρωπη αλλα και απο Ελλαδα .Η συμβουλη μου σε ολους ειναι
                          Μην ερθετε εδω εαν δεν εχετε μια ειδικοτητα που απο πριν να ξερετε οτι εχει περαση και οτι υπαρχει αγορα για αυτην.


                          Απλοι πωλητες γκαρσονια κλπ δεν εχει ψωμι .Εαν εχετε λεφτα για επενδυση ενος αυτοκινητου ( κοντα 10000 λιρες) ισως δουλεωετε σαν μινι καμπ πχ στην Ουμπερ δηλαδη ταξι.Και βεβαια παντα εχει ζητηση η αγορα των κατασκευων επισκευων.Βαψιμο υδραυλικα χτισιματα ηλεκτρικα κλπ
                          Οτι δηλαδη εκαναν οι Αλβανοι πριν 20 χρονια στην Ελλαδα γιατι ο Ελληνας ηταν τεμπελης τωρα γυρναει πανω μας.Εδω ξερω 20 Αλβανους που δουλευαν Ελλαδα για φτωχομεροκαματο και εδω γαμουν και δερνουν .
                          Τελος να πω οτι το κοστος ζωης εδω ειναι απιστευτα ψηλο.Το πιο φτηνο καταλημα ειναι 500 - 600 λιρες για ενα δωματιο με κοινη κουζινα και μπανιο.Δεν υπαρχει περιπτωση να νοικιασει καποιος κανονικο διαμερισμα εαν δεν εχει στην ακρη 1200 λιρες το μηνα για διαμονη και λογαριασμους και council tax.Μεταφορικα 100 λιρες για πλακα και βεβαια φαγητο.Και βεβαια διασκεδαση εστω και τυπικη αλλα αν ειναι να ζεις σαν σκλαβος τοτε γιατι ερχεσαι?
                          Και βεβαια για να νοικιασεις σωστα θελεις 2 - 3 ενοικια μπροστα η βεβαιωσεις οτι εχεις δουλεια κλπ κλπ
                          .
                          Διαβασα στην αρχη το φιλο που εμενε στο Haringay .Η περιοχη ηταν καθαρα Κυπριακη το 80/90 και οχι τουρκικη .Τωρα εχει Κουρδους.Και μαλιστα ειναι απο τις πιο αναπτυσομενες περιοχες του Β Λονδινου.Τιμες ενοικιου για διαμερισμα ενος Υπν/τιου πχ απο 1000 λιρες και πανω και για 2 υπν/τια 1250 και πανω .Και δεν βρισκεις.
                          Αυτα

                          Φερνεις στο τελος παραδειγμα απο τις πιο ακριβες περιοχες το Haringay και λες μην ερχεστε γιατι θα πατωσετε απο τα χρεη.. υπαρχουν πολες περιοχες εξω απο το Λονδινο με λογικες τιμες για δωματια γιατι δεν λες τιποτα για αυτες και πας κατευθυαν στο 1000ρικο? Δεν ψαχνει την χλιδη του city ο ανθρωπος

                          Comment


                            #43
                            Καλησπέρα από Λονδίνο

                            Γειά χαρά! Ψάχνω για αμάξι φτηνό και καλό. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Και μόλις το αγοράσω που μπορώ να ψάξω για σπίτι φτηνό. Εργάζομαι στο brentford. Δε με ενδιαφέρει εδώ κοντά μιας και θα έχω αμάξι. Ευχαριστώ Γιώργος

                            Comment


                              #44
                              τα αμαξια ειναι φθηνα πχ παιρνεις πορσε 944 με 4.000 και εισαι αρχοντας ! αλλα η ασφαλεια στοιχιζει περιπου 2.000 το χρονο!!!

                              Comment

                              Working...
                              X