Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετακομιση στο Μοναχο.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετακομιση στο Μοναχο.

    Φιλοι του φορουμ καλησπερα. Βρισκομαι και εργαζομαι ως μαγειρας, εξειδικευμενος, σε ενα χωριο 100 χιλιομετρα εξω απο το Μοναχο, τους τελευταιους 5 μηνες .Ειμαι 37 ετων, δεν μιλαω τη γλωσσα, εχω αριστη γνωση αγγλικων και δεν οδηγω.
    Εχω, σχεδον, παρει την αποφαση να φυγω απο εδω και να ψαξω δουλεια και σπιτι στο μοναχο.Σε πρωτη φαση, θελω να αποφυγω τα ελληνικα εστιατορια, κι ας ειμαι επαγγελματιας, μιας και με αυτα τα ωραρια και τις συνθηκες που οι περισσοτεροι γνωριζετε, δεν θα καταφερω ποτε να παω σχολειο για τη γλωσσα και δν θα μπω ποτε σε μια ροη φυσιολογικης ζωης που εχουν οσοι δουλευουν 8ωρο, 5ημερο.Οι βασικες μου ερωτησεις ειναι δυο.
    1) Ποσο ευκολο ειναι να κανεις αιτηση και να σε προσλαβουν σε ενα εργοστασιο? υπαρχουν πολλα εκει? τι ελπιδες εχω με μοναδικο εφοδιο τα Αγγλικα προς στιγμην? Παραυτα, το εργοστασιο δεν ειναι αυτοσκοπος, το εχω σε προτεραιοτητα μιας και ειναι κατα βαση χειρονακτικο και για ανειδικευτους. Οποιαδηποτε αλλη δουλεια, καθαρισμοι, μπαρμαν ή οτιδηποτε αλλο στο μετρο που μπορω να το κανω, θα ηταν επισης επιθυμητο.
    Συμπληρωματικα αναφερω πως για μαγειρικη, εχω προταση για εκει απο φιλο και συναδελφο που δουλευει, αλλα θα ειναι η τελευταια λυση, απλα για να περασω ολη αυτη τη διαδικασια της νεας προσαρμογης με επιτυχια.Αυτο λοιπον, αποτελει τη συνδεση για το επομενο ερωτημα.

    2) ΣΤΕΓΗ. Ειμαι σιγουρος πως πολλοι εχουν αγανακτησει στην αναζητηση στεγης στο Μοναχο αφου εχει πολλες προυποθεσεις , απαιτει γνωριμιες και μαλλον! τυχη!!! Πρεπει να βρω κατι που να μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα.Ειμαι μονος μου οποτε δν εχω θεματα οικογενειας.
    Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις στο θεμα του χωρου αρκει να ναι βιωσιμος και καθαρος.ας ειναι και 20 τμ. Ενδιαφερομαι φυσικα για επιπλωμενο και δεν εχω θεμα να συγκατοικησω ειτε με ενα συγκατοικο, ειτε να παρω ενα δωματιο σε διαμερισμα οπου μενουν πολλοι (δεν ειναι απ τα best of αλλα προσωρινα ειναι μια χαρα). Το καλυτερο θα ηταν να βρισκεται στο κεντρο της πολης.Αν οχι, ας ειναι σε προαστιο αρκει να υπαρχει μετρο και συγκοινωνιες γενικα γιατι δεν οδηγω.
    Ειμαι σε φοβερο αγχος μ αυτο γιατι δεν ξερω πως να κανω την αρχη.βρισκομαι εκατο χιλιομετρα μακρυα και το ρεπο μου ειναι σε αγνωστη μερα.Συνεπως δε μπορω να το ψαχνω συστηματικα και μεθοδικα.Πλησιαζει και το octoberfest και φημολογειται πως μεχρι να τελειωσει, δν θα πεφτει καρφιτσα απο κοσμο και δεν υπαρχει ελπιδα να βρω ουτε λαγουμι να κρυφτω.
    Πως μπορω να κανω μια ευκολη αρχη αναζητησης? Εχω ελπιδες να μου δωσουν δωματιο εφοσον τους εξηγησω πως δουλευα εκτος πολης και θα ξεκινησω αλλου οσονουπω??? φαινομαι δηλωμενος με 900 ευρω μισθο να συμπληρωσω, και σε μια δουλεια εκτος Μοναχου. Ν απευθυνθω σε μεσιτες , ή θα μου στοιχισει ο κουκος αηδονι και δεν θα χω αποτελεσμα?? Δεν εχω προβλημα να προπληρωσω μεχρι και ενα εξαμηνο διαμονης, ειδικα στην περιπτωση των δωματιων με συγκατοικους που κυμαινονται απο 180 μεχρι 400 ευρω (απο οσα εχω ακουσει). αλλιως αν ειναι για μονος μου, θα μπορω να διαθεσω μεχρι 500... (χλωμο το κοβω να βρω σ αυτην την τιμη αλλα τεσπα)...
    Καθε συμβουλη θα ηταν ευπροσδεκτη και πολυτιμη για την περιπτωση μου. Παιδευτηκα πολυ σχεδον 6 μηνες τωρα και τη θελω αυτη την αλλαγη για να βρω πιο αξιοπρεπεις συνθηκες.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων και καλη δυναμη σε οσους εκαναν ή θα τολμησουν να κανουν το βημα...
Working...
X