Announcement

Collapse
No announcement yet.

Διπλωματούχος Μηχανικός στη Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Διπλωματούχος Μηχανικός στη Γερμανία

    Καιρός να ανταποδώσω τις χρήσιμες πληροφορίες που αποκόμισα από το patriotaki αναφέροντας τη δική μου διαδρομή στην αναζήτηση εργασίας ως διπλωματούχος μηχανικός στη Γερμανία.

    Θέμα Arbeitsagentur
    Αρκετούς μήνες πριν την άφιξη μου στη Γερμανία και έχοντας ήδη το Β1 στην Ελλάδα, έκανα την εγγραφή μου στο https://jobboerse.arbeitsagentur.de/. Αυτό βοηθά να εξοικειώνεσαι με την αγορά εργασίας και τις απαιτήσεις των εργοδοτών. Ο κωδικός έρχεται μετά από μερικές ημέρες ταχυδρομικώς στο σπίτι οπότε μπορείς να κάνεις αιτήσεις και να αναζητείς θέσεις εργασίας σαν να είσαι ήδη στη Γερμανία. Εάν, όντας ακόμη στη Ελλάδα, έχεις γνωστό ή συγγενή στη Γερμανία του οποίου τη διεύθυνση μπορείς να δηλώσεις, που θα σου στείλει και μια γερμανική sim κάρτα (για να χρησιμοποιείς στο βιογραφικό σου και να είσαι προσβάσιμος), τότε έχεις πολλές πιθανότητες να δέχεσαι προσκλήσεις σε συνεντεύξεις πριν καν πατήσεις το πόδι σου στη Γερμανία.
    Όταν δηλωθείς ήδη στη Γερμανία πήγαινε αυτοπροσώπως στο Arbeitsagentur. Από το σημείο εκείνο και μετά θα αναλάβουν επίσημα να σου βρούνε δουλειά και θα έρχονται προτάσεις ταχυδρομικά στο σπίτι. Προσωπικά δεν με βοήθησε ουσιαστικά αυτό, διότι ο ίδιος έκανα περισσότερη, καλύτερα στοχευμένη και αποτελεσματικότερη αναζήτηση μόνος μου στη σελίδα αγοράς εργασίας του Arbeitsagentur. Σε διάστημα 3 μηνών έστειλα μέσω Arbeitsagentur περίπου 100 αιτήσεις και άλλες 50 απευθείας σε αγγελίες από άλλα μέσα (πχ https://www.stepstone.de/) . Οι 10 από αυτές ήταν σε θέσεις Δήμων (οι μοναδικές που ως επί το πλείστον έπρεπε να υποβληθούν γραπτώς. Να προμηθευτείτε σχετικά ντοσιέ Bewerbungsmappe). ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ τις θέσεις σε δήμους. Όντας λιγότερες οι αποδοχές και οι προοπτικές εξέλιξης σε σχέση με θέσεις του ιδιωτικού τομέα (Öffentlicher-Dienst.Info - TVoeD/VKA), οι Γερμανοί με ανώτερες σπουδές και προσόντα προτιμούν τις δεύτερες. Βρήκα δουλειά σε τεχνική υπηρεσία Δήμου όπου είμαι ο μοναδικός διπλωματούχος μηχανικός, όμως οι προϊστάμενοι μου Bauleiter έχουν 20 έτη προϋπηρεσία.

    Leiharbeit/Zeitarbeit φίρμες
    Σε όσους ανέφερα ότι κάνω αιτήσεις σε τέτοιες εταιρίες με απέτρεψαν.
    Σίγουρα όμως είναι μια επιλογή εάν δε βρεις απευθείας μια θέση σε εταιρία. Επιπλέον υπάρχουν συγκεκριμένες μεγάλες αναγνωρισμένες (Ferchau, Brunel κ.α.) οι οποίες συνεργάζονται αποκλειστικά με μηχανικούς και θεωρούνται σοβαρές και αξιόπιστες. Υπάρχουν Zeitarbeit φίρμες που ανήκουν στα κρατίδια (πχ START Zeitarbeit NRW GmbH) οι οποίες δεν λειτουργούν αυστηρά με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια. Υπήρχαν προσφορές από Zeitarbeit για απλή διαμεσολάβηση, δηλαδή συμβόλαιο απευθείας με εταιρία. Σε κάθε περίπτωση είναι οι πρώτες εταιρίες που θα σε καλέσουν σε συνέντευξη όποτε θα αποκτήσεις την απαιτούμενη εμπειρία σε συνεντεύξεις (πολύ σημαντική, μαθαίνεις τις ερωτήσεις και προετοιμάζεσαι καλύτερα για την επόμενη φορά). Δεν έχεις τίποτα να χάσεις.


    Άδεια/Δικαίωμα να φέρεις τον τίτλο ‘μηχανικός’
    Μην πάρετε τη διαδικασία αψήφιστα. Το πιθανότερο είναι ότι θα σας χρειαστεί. Σε κάθε περίπτωση άλλο κύρος έχει η αίτηση όταν συνοδεύεται από την άδεια του κρατιδίου να φέρεις το τίτλο ‘μηχανικός’. Και το Arbeitagentur θα σε θεωρήσει μηχανικό και θα σου προτείνει αντίστοιχες θέσεις εργασίας μόνο μετά την υποβολή της παραπάνω άδειας.
    Bezirksregierung Arnsberg - Ingenieur/Ingenieurin - Schutz der Berufsbezeichnung
    Αυτή είναι η σχετική σελίδα της Regierungsbezirk Arnsberg. Τα ίδια ισχύουν λογικά και στη περιφέρεια επιλογής σας. Κόστος 200,00. Αναμονή κατά δήλωση του υπαλλήλου 3-4 μήνες όμως τελικά μόλις 1 μήνα μετά την αίτηση έλαβα ταχυδρομικώς την άδεια (με οδηγίες πληρωμής του παράβολου).

    Η παραπάνω διαδικασία αφορά την επαγγελματική αναγνώριση. Όσο αφορά τον ακαδημαϊκό τίτλο ‘διπλωματούχος’ (όπως και άλλους τίτλους, πχ δόκτωρ) η διαδικασία είναι άλλη και αρμόδιο είναι το υπουργείο παιδείας (Ausländische Akademische Grade - Stadt Hamburg). Δεν υπάρχει όμως κατά τη γνώμη μου λόγος να ασχοληθείτε. Διότι:

    (α) πλέον στη Γερμανία τα διπλώματα εξωτερικού δεν αντιστοιχίζονται στον τίτλο dipl. της Γερμανίας τον οποίο δεν επιτρέπεται πλέον να φέρεις. Απόσπασμα από την απάντηση της υπηρεσίας σε αίτημα μου:
    Ein deutscher evtl. in Betracht kommender Titel wird in einer solchen
    Bescheinigung nicht genannt, weil das Zustimmungsverfahren zum Führen im
    Ausland erlangter akademischer Grade abgeschafft worden ist und eine Umwandlung
    in einen vergleichbaren alten deutschen Diplomgrad in keinem Fall mehr möglich
    ist. Sie werden "nicht" die Bestätigung erhalten können, hier den Titel Diplom-Ingenieur führen zu dürfen.

    (β) ο τίτλος ‘διπλωματούχος’ που απονεμήθηκε από ίδρυμα της ΕΕ το οποίο έχει το δικαίωμα να τον απονέμει, μπορεί να χρησιμοποιείται στη Γερμανία https://www.berlin.de/sen/bjw/anerke...eufige-fragen/

    (γ) δεν θα σου χρειαστεί στην αναζήτηση εργασίας

    (δ) κοστίζει 150,00


    Γλώσσα
    Όπως πολύ σωστά έγραψε κάποιος εδώ μέσα, η μετανάστευση για δουλειά στη Γερμανία θέλει 2 πράγματα: ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑ.
    Το Β1 είναι απαραίτητο αλλά όσο γρηγορότερα συνεχίσετε να βελτιώνεστε τόσο το καλύτερο για σας. Βασικό κατά τους πρώτους μήνες αναζήτησης εργασίας είναι η εκμάθηση και εξοικείωση με την ορολογία του αντικειμένου σας και των ερωτήσεων των συνεντεύξεων. Προβάρετε πολλές φορές τις ερωταπαντήσεις των συνεντεύξεων. Μάθετε (μελετώντας καλά την αγγελία και αντίστοιχες αγγελίες) τι θα σας ρωτήσουν. Studium? Berufspraxis?HOAI? VOB? τι γνωρίζετε για τη θέση? επιθυμητές αποδοχές? Φτιάξτε προσχέδια και μελετήστε τα. Θα είστε να θέση να δώσετε στη συνέντευξη μια εικόνα γλωσσομάθειας ανώτερη της πραγματικής και αυτό θα διευκολύνει την επιλογή σας για τη θέση. Στη πορεία θα έχετε το χρόνο να βελτιώσετε πραγματικά τη γλώσσα (μετά από πολύμηνη παραμονή και καθημερινή τριβή στο χώρο εργασίας είναι λογικό να συμβεί).
    Παρεμπιπτόντως, ερωτήσεις του στυλ ‘ποιο είναι το δυνατό/αδύνατο σημείο σας, πως κινητοποιείτε το προσωπικό σας’ που τόσο πολύ εμφανίζονται σε αγγλοσαξονικά sites, εδώ δεν μου τέθηκαν.
    Τα VolkshochSchule είναι μια καλή επιλογή, θα μπορούσατε ενδεχομένως πριν έρθετε να ενημερωθείτε για τα προγράμματα τους και τις ημερομηνίες για τα Einstufungstests. Φθηνά, 2,50 η ώρα, όμως συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις.


    Γενικότερη εντύπωση
    Πουθενά (υπηρεσίες, εταιρίες, συνεντεύξεις, καταστήματα, καθημερινές συναναστροφές, μέσα μαζικής μεταφοράς) δεν θα νιώσετε ξένος, ανεπιθύμητος ή ενοχλητικός, Παντού διάχυτη μια αστική ευγένεια, διάθεση εξυπηρέτησης και επίλυσης προβλημάτων. Στο χώρο εργασίας φιλικοί συνάδελφοι έτοιμοι να σε βοηθήσουν να εγκλιματιστείς με το καλύτερο δυνατό τρόπο. Πουθενά αναφορές για πολιτική και χώρα καταγωγής. Εδώ οι αλλοδαποί είναι ο κανόνας. Χρήσιμο παραγωγικό δυναμικό. Δεν περιγράφω άλλο! Οποιαδήποτε (αυτόματη) σύγκριση με την αγαπημένη μας πατρίδα μόνο θλίψη μπορεί να προκαλέσει διότι συνειδητοποιείς ότι το μόνο που κάνουν παραπάνω από εμάς στη Γερμανία είναι το αυτονόητο: αίσθηση του κοινού καθήκοντος, βοηθάνε το συμπολίτη τους για να τους βοηθήσει κι αυτός, ξέρουν ότι στο τέλος οι ίδιοι θα βγούνε κερδισμένοι.

    Πολλοί, πάρα πολλοί, γιατροί από Ελλάδα. Το επάγγελμα με τη μεγαλύτερη ζήτηση στη Γερμανία. Ακολουθούν οι μηχανικοί.


    Προσωπικά
    ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑ. Η γλώσσα δεν είναι εύκολη, όμως η απόφαση είναι η δυσκολότερη. Άφησα στην Ελλάδα όλα τα αγαπημένα μου πρόσωπα, μια δουλειά στο Δημόσιο μετά από 17 χρόνια, ακίνητη περιουσία κ.α. γιατί πίστευα ότι η πορεία που διάλεξαν για μας οι πολιτικοί μας δεν μας αξίζει (ούτε φυσικά στα παιδιά μας). Στα 43 σου δεν είναι εύκολο να κάνεις νέο ξεκίνημα. Θα πρέπει να το θέλεις πολύ. Επίσης είναι πολύ πιθανόν να μην σε θέλουν οι εργοδότες, δεδομένης της παντελούς έλλειψης γνώσης της γερμανικής εργατικής νοοτροπίας, νομοθεσίας, κανονισμών κ.α. Είναι αλλιώς αν είσαι 25 ή 30. Μου πρότειναν θέση σε τεχνικό γραφείο με πολύ λιγότερα χρήματα από αυτά που ζητούσα διότι όπως μου εξήγησαν με τόσα θα μπορούσαν να βρουν και έναν νέο μηχανικό που δεν θα χρειαζόταν επιπλέον να επιμορφωθεί στους κανονισμούς τους όπως εγώ.
    Πριν επιλέξετε κρατίδιο (αν ήδη δεν έχετε κάπου συγγενείς/γνωστούς) ενημερωθείτε για τα ενοίκια. Μιλώντας για NRW, στο Düsseldorf όλα είναι πανάκριβα, στο Duisburg πολύ φθηνότερα. Μία γεύση για τιμές πάρετε από μια σελίδα ακινήτων Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24
    Οπωσδήποτε να πάρετε από την ασφαλιστική σας βεβαίωση προκειμένου να πετύχετε εδώ καλύτερη τιμή στην ασφάλεια αυτοκινήτου. Χωρίς βεβαίωση έπρεπε να πληρώσω 1200,00 ετησίως (135%) για ένα Hyundai 1400κε, με 5 έτη 670,00 (75%) και με 12 έτη 350,00 (39%).
    Der Schadenfreiheitsrabatt / SFR-Prozente - schadenfreie Jahre in der Kfz-Versicherung


    Όλες οι παραπάνω πληροφορίες και νουθεσίες δίνονται καλή τη πίστη, στο βαθμό που μπόρεσα 4 μήνες στη Γερμανία να μάθω τι ισχύει και πως λειτουργεί το σύστημα, χωρίς να κατέχω πολύ καλά τη γλώσσα και κινούμενος αποκλειστικά μόνος μου. Πολύ πιθανόν να περιέχονται ανακρίβειες ή και λάθη, όμως πρόθεση μου είναι να δώσω τη γενικότερη εικόνα, πάντα μέσα από ένα προσωπικό πρίσμα. Ελπίζω να τα κατάφερα.



    Ενδιαφέροντες σύνδεσμοι
    Gehaltsentwicklung bei Elektroingenieuren – Ingenieurkarriere.de
    Gehaltstest: Was Ingenieure in welchen Branchen verdienen! – Ingenieurkarriere.de

    #2
    Πόλυ χρήσιμες οι πληροφορίες whatid. Και γω ως διπλωματούχος μηχανικός σε ένα μήνα θα ανέβω Γερμανία.
    Δυστυχώς το επίπεδο των Γερμανικών μου είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο αλλά προσπαθώ καθημερινά να το βελτιώσω.
    Θεωρώ απίθανο να βρω δουλειά αρχικά ως μηχανικός λόγω γλώσσας.
    Μήπως γνωρίζεις τι προσόντα πρέπει να χεις για να βρεις δουλειά ως πολιτικός μηχανικός;

    Comment


      #3
      Tsigalko, δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω ευθέως στην ερώτηση σου. Θα το κάνω έμμεσα.

      Αυτό που διαπίστωσα (και είναι απολύτως λογικό και αναμενόμενο) είναι ότι το πρώτο που λαμβάνουν υπόψη είναι η συνάφεια των καθηκόντων της προσφερόμενης θέσης με την εμπειρία του υποψηφίου. Οι μοναδικοί εργοδότες που με κάλεσαν σε συνέντευξη και γενικά ανταποκρίθηκαν στις αιτήσεις μου ήταν από θέσεις που παρουσίαζαν εκπληκτικές ομοιότητες (όσο αφορά το αντικείμενο τους) με την έως τώρα επαγγελματική μου απασχόληση. Τέτοια είναι και η θέση όπου με πήραν τελικά. Κανείς δεν ρώτησε τι διάρκεια είχαν οι σπουδές μου, τι κατεύθυνση πήρα, αν έχω πτυχίο, δίπλωμα, master, batchelor ή οτιδήποτε άλλο σχετικό με σπουδές. Φυσικά φαινόταν ήδη στο βιογραφικό ότι είμαι απόφοιτος πανεπιστημίου, αλλά ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Ίσως έγινε έτσι λόγω της ηλικίας μου (43). Από κάποιον νεότερο πιθανόν να τους ενδιαφέρουν περισσότερες λεπτομέρειες από την ακαδημαϊκή του κατάρτιση.
      Φροντίστε να δώσετε πλήρη και σαφή εικόνα της εμπειρίας σας (χωρίς υπερβολές και χωρίς ελλείψεις). Κάντε όσες αιτήσεις μπορείτε και ΘΑ ΣΑΣ ΒΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

      ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ. Αυτό σχετίζεται με όσα έγραψα παραπάνω. Πήγα σε μια ημερίδα καριέρας της Ένωσης Γερμανών Μηχανικών (VDE) και δεν υπήρχε περίπτωση να ασχοληθεί κάποιος μαζί μου εάν δεν έδινα σαφείς λεπτομέρειες της ειδικότητας μου. Δεν περιμένατε φυσικά να το ακούσετε από μένα ότι το να δηλώσεις απλά ‘ηλεκτρολόγος μηχανικός’ εν έτη 2015 από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα. Είσαι πολιτικός μηχανικός που στην Ελλάδα ασχολήθηκε με οικοδομή? θα δηλώσεις απευθείας hochbauingenieur, όχι απλά bauingenieur.

      Εφόσον είσαι πολιτικός μηχανικός θα σου διηγηθώ μια εμπειρία μου από συνέντευξη σε τεχνικό γραφείο. Ζητούσαν πολιτικό μηχανικό για στατικά. Μεταξύ πολλών άλλων έκανα και τέτοια. Τους έκανε προφανώς εντύπωση το βιογραφικό μου και με κάλεσαν. Το πρώτο που μου ζήτησε πριν συζητήσουμε οτιδήποτε ήταν να σχεδιάσω τα εντατικά μεγέθη ενός φορέα δύο ίσων ανοιγμάτων με ομοιόμορφη φόρτιση!! τα πήρε. Ήθελε να διαπιστώσει κατά πόσο κατέχω το αντικείμενο άσχετα με το τι γράφω στο βιογραφικό μου. Στη πορεία, πολλές φορές διαπίστωσε ότι δεν κάνω για τη θέση (στατικά 8 ώρες την ημέρα) διότι με βάσει την έως τώρα επαγγελματική μου πορεία σύντομα δεν θα μου ήταν αρκετό, θα ζητούσα κάτι παραπάνω το οποίο το γραφείο δεν θα ήταν σε θέση να μου προσφέρει. Και είχε δίκιο. Εγώ φυσικά από ανάγκη ήμουν έτοιμος να δεχθώ τη θέση άλλα ήξερα ότι είχε δίκιο. Απορώ ακόμη γιατί με κάλεσαν σε συνέντευξη. Μάλλον η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Για την ιστορία, οι αποδοχές για μια τέτοια θέση είναι από 36.000 έως το πολύ 42.000 μικτά το χρόνο (συζητήσαμε σχετικά). Τα τεχνικά γραφεία έχουν δικές τους ταρίφες για τους υπαλλήλους τους (λέγεται ASIA). Καθαρά ένας παντρεμένος (Klasse III, αν κερδίζεις περισσότερα από τη σύζυγο) να υπολογίζει περίπου 70%. Ένας ανύπαντρος κάτω από 60% (Klasse I). Θα λέτε τι ζητάτε πάντα σε ετήσια βάση, όχι μηνιαία.

      Μην περιμένεις πολύ εξειδικευμένες ερωτήσεις όσο αφορά τα προσόντα σου. Σε κάθε περίπτωση να είσαι έντιμος απέναντι στον υποψήφιο εργοδότη σου. Φυσικά θα παινέψεις το σπίτι σου αλλά αν αναφέρεις προσόντα που δεν έχεις αυτό θα γίνει αμέσως φανερό στη δοκιμαστική περίοδο (3 ή 6 μήνες). Με τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

      Γενικά, οι πολιτικοί μηχανικοί είναι από τους λιγότερο καλά αμοιβόμενους στη Γερμανία. Να υπολογίζεις ένα 10-20% λιγότερο από ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους. Και κάτι ακόμα. Γνώρισα πολλούς μηχανικούς, εργαζόμενους στον τομέα της πληροφορικής απο διάφορες χώρες, οι οποίοι αν και εργάζονται ήδη στη Γερμανία πάνω από 2 χρόνια ερχόντουσαν μαζί μου στα μαθήματα γλώσσας, επίπεδο Β1-Β2. Ο λόγος φυσικά είναι ότι στο αντικείμενο τους η γνώση της γερμανικής δεν παίζει ρόλο. Δεν αφορά εσένα ώς ειδικότητα, απλά το αναφέρω για κάποιον άλλο που τυχόν διαβάσει το θέμα.

      Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι καλή τύχη!

      Comment


        #4
        Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους.

        Μάλλον ήρθε ο καιρός να κάνω και εγώ το βήμα...αν και το καθυστερώ αρκετά γιατί απλά δεν θέλω να φύγω. Εδω όμως δεν υπάρχει τίποτα πιά, απλά κοροϊδευουμε τους εαυτούς μας και περνάνε οι μέρες ανούσια. Τέλος πάντων μην σας ταλαιπωρώ με αυτά.

        Στο προκείμενο λοιπόν: Είμαι 35 χρονών, Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ με 10ετή εμπειρία κτιρίως στο εργοτάξιο (όπως είπε και ο φίλος παραπάνω στην οικοδομή). Αυτήν την στιγμή κάνω μεταπτυχιακό με θέμα '' Project Management ''. Η γυναίκα μου είναι απόφοιτος σχολής με αντικείμενο την πληροφορική (το επάγγελμα του μέλλοντος λέγανε πριν 15 χρόνια...ποτέ δεν μπόρεσε να βρει θέση σε αυτό το αντικείμενο...τι να πω.)

        Έχω συγγενείς στην περιοχή της Στουτγκάρδης οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να με φιλοξενήσουν για λίγο καιρό. Από γλώσσα δεν έχω ιδέα, τα αγγικά μου είναι καλούτσικα.

        Οι εν λόγω συγγενείς μου βρήκαν έστω στα λόγια δουλειά σε μια εταιρεία που πλένει πιάτα-ποτήρια κτλ. με μισθό νομίζω καθαρά γύρο στα 1300-1350€.

        Δεν ξέρω τι να κάνω και τι να σκεφτώ; Μέσα στο μυαλό επικρατεί μια θολούρα.

        Να το τολμήσω; Υπάρχει περίπτωση να κάνω καλύτερο στο θέμα δουλειάς έστω και σε αρκετό καιρό, εφόσον μάθω την γλώσσα. Γνωρίζεται αν στην περιοχή της Στουτγκάρδης υπάρχουν δουλειες για Πολιτικούς μηχανικούς;

        Comment


          #5
          Αφού έχεις προϋπηρεσία τα πράγματα είναι πιο εύκολα, να κάνεις ένα σωστό βιογραφικό στα αγγλικά ή στα γερμανικά με βοήθεια κάποιου και να το στείλεις σε όλη την χώρα κυρίως σε πόλεις, να πας να δώσεις συνεντεύξεις ή μπορείς και μέσω σκυπε, αν θέλουν αυτοί και να βασιστείς στις δικές σου δυνατότητες, αν και πολιτικός μηχανικός θα βρεις στο άψε σβήσε, μισθοί 2 με 2,5 χιλιάρικα καθαρά για αρχή και σιγά σιγά θα ανεβαίνεις. Αλλά ταυτόχρονα πρέπει να μάθεις την γλώσσα. Ούτε συγγενείς χρειάζεσαι να σε βοηθήσουν, ούτε τίποτα, μόνος σου θα τα καταφέρεις, στην αρχή μένεις σε ξενοδοχείο μέχρι να βρεις σπίτι κάπου να μείνεις.

          Comment

          Working...
          X