Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ώρα της ξενιτιάς....αλλά ΠΟΥ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Doritos μην ακους τα αρνητικα γιατι εξω υπαρχουν πολλα θετικα! οσον αφορα ποια χωρα ( επειδη ειχα το ιδιο διλημα οταν ξεκινησα) εγω θα σου προτεινα Αγγλια για αρχη ή ευρωπη γενικα, μιας και ειναι κοντα και χωρις απαιτησεις σε χαρτια βιζες κλπ εκει θα δεις τι παιζει γενικα πως ειναι εξω κλπ και μετα κοιτας για πιο μακρυνη χωρα με καλυτερο κλιμα κλπ
    Αποψη μου παντα

    Comment


      #17
      Καλησπερα doritos , εγω θα προτεινα Ευρωπη γιατι εχεις να κανεις με λιγοτερη γραφειοκρατια καθως δεν χρειαζεσαι βιζα , αδειες παραμονης και τα σχετικα.
      Λαβε επισης υποψη σου αυτο που σου ειπε ο σπυρος38 πιο πανω.

      Comment


        #18
        M αγγλικα επιπεδου Lower θα δυσκολευτειτε πολυ..

        Comment


          #19
          Doritos θα σου γράψω κι εγώ την γνώμη μου. Καταρχήν πρέπει να έχεις κάποια χρήματα για το νέο ξεκίνημα, όπου και να πάς.

          Κατά δεύτερον πρέπει να ψάξεις μόνη σου σε ποιά χώρα θα σου άρεσε να ζήσεις. Στο ιντερνετ μπορείς να βρείς ολες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για όλες τις χώρες. Να ψάξεις να δείς που υπάρχουν περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές για την ειδικότητά σου, πως είναι η καθημερινότητα, το κλίμα κλπ.

          Για Αυστραλία αν δεν έχεις υπηκοότητα ξέχασέ το καλύτερα για να μην μπλέξεις σε άσχημες περιπέτειες. Η γλώσσα είναι βασικός παράγοντας επιτυχίας αλλιώς τα πράγματα θα είναι σκούρα πολύ.

          Το να ξεκινήσεις μια νέα ζωή σε μια άλλη χώρα είναι ότι πιο δύσκολο και πρέπει να είσαι αποφασισμένη πραγματικά. Τότε μόνο θα μπορέσεις να αντέξεις τις μεγάλες δυσκολίες στην αρχή, γιατί στην αρχή θα είναι πολύ δύσκολα σε όποια χώρα και να πας. Πουθενά δεν είναι ρόδινα, παντού υπάρχουν τα θετικά και τα αρνητικά και πολλές φορές είναι όλα υποκειμενικά. Αυτό που είναι καλό για εμένα μπορεί να μην είναι καλό για εσένα.

          Γι αυτό κάνε σοβαρή έρευνα μόνη σου στο ιντερνετ αλλά και στο φόρουμ, και συγχρόνως μάζεψε και κάποια χρήματα γιατί σίγουρα θα σου χρειαστούν για την αρχή. Και κάτι τελευταίο, μην περιμένεις βοήθεια απο κανέναν, τουλάχιστον να ξεκινήσεις με αυτό το σκεπτικό. Αν στην πορεία έρθει βοήθεια θα είναι φυσικά καλοδεχούμενη, αλλά μην στηρίζεσαι πουθενά παρά μόνο στον εαυτό σου.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #20
            Γεια σας και απο μενα...
            Πόσα ταξιδια εκανα με το μυαλο και το ιντερνετ εδω και 3 μηνες για να καταληξω που να μεταναστευσουμε,ειναι το κατι αλλο!
            Εχω συλλεξει πολλες πληροφοριες για πολλες χωρες...Μερα νυχτα κανω αναζητηση εργασιας πανω στο αντικειμενο μου(χειριστρια autocad-διακοσμητρια) ,καθως και σπιτιων ανα περιοχη.Κατεληξα στην Αγγλια ,υπαρχει ετοιμη δουλεια για μενα στο Northampton το οποιο εχει πολυ καλες τιμες στα ενοικια του.Παράλληλα μπαινω σε καποια προγράμματα μαθηματων ωστε να εχω και πιστοποιησεις πανω στο προγραμμα αυτο και σε αλλα..Εκανα ενα χρονοδιάγραμμα για να μαζευτούν και τα χρήματα που χρειάζομαι για αρχή,δεν βασίζομαι πουθενά και σε κανένα.Θα κουραστώ αλλα θα τα καταφέρουμε.Το ποσοστό αποτυχίας απο όσους εχω διαβάσει εμπειρίες τους,ειναι 80-20.Θελω να πιστεύω οτι θα είμαι στο 80%.
            Μ ενδιαφέρει ομως να μαθω ποιες περιοχές εκτος Λονδίνου και Μαντσεστερ εχουν ανοικοδομηση.Όποιος γνωρίζει κατι γι αυτο θα θελα να μ ενημερωσει.
            Τα χαιρετίσματα μου σε όσους εχετε φυγει,παιδια...κακα τα ψεματα...δεν υπαρχει γυρισμος!
            Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
            Dalai Lama

            Comment


              #21
              ουπς δεν το γραψα καλα αυτο... η επιτυχια ειναι το 80% και η αποτυχια το 20%*
              Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
              Dalai Lama

              Comment


                #22
                Καλησπέρα σας! Με λένε Θοδωρή, είμαι 25 χρονών και είμαι φιλόλογος! Έχω πιστοποίηση αγγλικής γλώσσας επιπέδου C2, έχω παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια όπως εκπαίδευσης ενηλίκων, φιλοσοφίας και ειδικής αγωγής ενώ είμαι και μεταπτυχιακός φοιτητής. Λόγω οικονομικής κρίσης, δεν υπάρχουν δουλειές και ο μόνος τρόπος απασχόλησης είναι τα προγράμματα του ΟΑΕΔ και του ΕΣΠΑ. Σκέφτομαι λοιπόν να μεταναστεύσω κι εγώ όπως πολλοί συμπατριώτες μας. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Αν κάποιος έχει εκπαιδευτεί και καταρτιστεί στην Ελλάδα μπορεί να εργαστεί στο εξωτερικό ή θα πρέπει να επανακαταρτιστεί για να βρει δουλειά; Παίζει σημαντικό ρόλο η προυπηρεσία κι αν ναι, κατά πόσο; Είναι πιο εύκολο να βρω εργασία αν μεταβώ στη χώρα που θέλω να μεταναστεύσω και ψάξω μόνος μου ή να απευθυνθώ σε κάποιο φορέα που έχει επαφές με επιχειρήσεις του εξωτερικού;

                Comment


                  #23
                  Εκλεισα 3 χρονια και μπηκα 4 στη Γερμανια ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ spyros 38

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Gabriell View Post
                    Doritos μην ακους τα αρνητικα γιατι εξω υπαρχουν πολλα θετικα! οσον αφορα ποια χωρα ( επειδη ειχα το ιδιο διλημα οταν ξεκινησα) εγω θα σου προτεινα Αγγλια για αρχη ή ευρωπη γενικα, μιας και ειναι κοντα και χωρις απαιτησεις σε χαρτια βιζες κλπ εκει θα δεις τι παιζει γενικα πως ειναι εξω κλπ και μετα κοιτας για πιο μακρυνη χωρα με καλυτερο κλιμα κλπ
                    Αποψη μου παντα
                    τώρα με το brexit τελειωσε και οι αγγλία σε 2 χρόνια θα θες βίζα και για εκεί οι ευρώπη γενικά τελειωσε λιτότητα πολλούς πρόσφυγες παράνομους μετανάστες εγώ θα διάλεγα με κλειστά τα μάτια καναδά νέα ζηλανδία γιατί δεν υποφέρουν από πρόσφυγες και παράνομους μετανάστες γιατί δεν μπορούν να πάνε εκεί πρέπει να διασχίσουν ολόκληρο ωκεανό και έχουν λίγο ανεργία αυτά τα κράτη και σαν εργαζόμενος θα έχεις τα ίδια δικαιώματα με τους ντόπιους δεν θα είσαι πολίτης δεύτερης κατηγορίας ωπος γίνεται σε κάποια ευρωπαϊκά κράτη οι μισθοί είναι καλή 4.000-6.000 το μήνα το κόστος ζωεις ναι είναι ακριβά αλλά ζεις αξιωπρεπέστατα είναι ένα θέμα οι βίζα που πρέπει να ματώσεις για να την αποκτήσεις αλλά αν έχεις στόχους τίποτα δεν είναι δυσκολο.

                    Immigrate to Canada

                    Most likely causes The page has moved or been removed You typed the URL incorrectly What you can try Visit the homepage Use the search  Use th

                    Comment


                      #25
                      Γερμανία δεν θα σου αρέσει, εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις βέβαια

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Maik1988 View Post
                        τώρα με το brexit τελειωσε και οι αγγλία σε 2 χρόνια θα θες βίζα και για εκεί οι ευρώπη γενικά τελειωσε λιτότητα πολλούς πρόσφυγες παράνομους μετανάστες εγώ θα διάλεγα με κλειστά τα μάτια καναδά νέα ζηλανδία γιατί δεν υποφέρουν από πρόσφυγες και παράνομους μετανάστες γιατί δεν μπορούν να πάνε εκεί πρέπει να διασχίσουν ολόκληρο ωκεανό και έχουν λίγο ανεργία αυτά τα κράτη και σαν εργαζόμενος θα έχεις τα ίδια δικαιώματα με τους ντόπιους δεν θα είσαι πολίτης δεύτερης κατηγορίας ωπος γίνεται σε κάποια ευρωπαϊκά κράτη οι μισθοί είναι καλή 4.000-6.000 το μήνα το κόστος ζωεις ναι είναι ακριβά αλλά ζεις αξιωπρεπέστατα είναι ένα θέμα οι βίζα που πρέπει να ματώσεις για να την αποκτήσεις αλλά αν έχεις στόχους τίποτα δεν είναι δυσκολο.

                        Immigrate to Canada

                        https://www.newzealandnow.govt.nz/mo...-migrant-visas
                        αυτα που γραφεις δεν στεκουν..το αποδιδω στο νεαρο της ηλικιας σου μιας και στα 20 νομιζεις οτι σου ανηκει ο κοσμος ολος και μετα τρως τις φαπες......αν θελεις να μεταναστευσεις για να κανεις δουλεια πακιστανου και μαροκινου τοτε ναι θα εχεις προβλημα ευρωπη...αν εχεις τεχνικες γνωσεις τοτε ο λαθροπακιστανος δεν μπορει να σε ανταγωνιστει....Οσο για την βιζα αγγλια, καναδα και ν. ζηλανδια σε δεχονται με ανοιχτες αγκαλες;;;;; κανε αιτηση να δεις ποσο μπακαγιοκο θες και ποσα κριτηρια θα θεσουν για να κοιτα ξουν μονο την αιτηση σου...Και στην τελικη αν ειναι για ενα κομματι ψωμι (γιατι πουθενα δεν γινεσαι πλεον πλουσιος πλενοντας πιατα οπως το 1955) να φτασουμε στο αλλο ημισφαιριο και να ξεχασουμε γονεις πατριδα κτλ τοτε δεν αξιζει τον κοπο....και οσοι εχετε φουσκωμενα μυαλα για αυστραλιες καναδαδες και ζηλανδιες οτι θα πλουτισετε ας μιληετε καλυτερα με ελληνες νεομεταναστες που αν μπορουσαν να γυρισουν ελλαδιτσα για 1000 ευρουλακια θα ερχοντουσαν πετωντας....ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΕΚΕΙ ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΩΜΕΝΗ ΖΩΗ, εκει

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by mecheng79 View Post
                          αυτα που γραφεις δεν στεκουν..το αποδιδω στο νεαρο της ηλικιας σου μιας και στα 20 νομιζεις οτι σου ανηκει ο κοσμος ολος και μετα τρως τις φαπες......αν θελεις να μεταναστευσεις για να κανεις δουλεια πακιστανου και μαροκινου τοτε ναι θα εχεις προβλημα ευρωπη...αν εχεις τεχνικες γνωσεις τοτε ο λαθροπακιστανος δεν μπορει να σε ανταγωνιστει....Οσο για την βιζα αγγλια, καναδα και ν. ζηλανδια σε δεχονται με ανοιχτες αγκαλες;;;;; κανε αιτηση να δεις ποσο μπακαγιοκο θες και ποσα κριτηρια θα θεσουν για να κοιτα ξουν μονο την αιτηση σου...Και στην τελικη αν ειναι για ενα κομματι ψωμι (γιατι πουθενα δεν γινεσαι πλεον πλουσιος πλενοντας πιατα οπως το 1955) να φτασουμε στο αλλο ημισφαιριο και να ξεχασουμε γονεις πατριδα κτλ τοτε δεν αξιζει τον κοπο....και οσοι εχετε φουσκωμενα μυαλα για αυστραλιες καναδαδες και ζηλανδιες οτι θα πλουτισετε ας μιληετε καλυτερα με ελληνες νεομεταναστες που αν μπορουσαν να γυρισουν ελλαδιτσα για 1000 ευρουλακια θα ερχοντουσαν πετωντας....ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΕΚΕΙ ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΩΜΕΝΗ ΖΩΗ, εκει
                          Πολυ σωστος φιλος...
                          Ειπες μεγαλες αληθειες. Συμφωνω απολυτα μαζι σου.
                          instagram.com/anelixis_net/
                          youtube.com/user/AlexGraphicd1

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by mecheng79 View Post
                            Και στην τελικη αν ειναι για ενα κομματι ψωμι (γιατι πουθενα δεν γινεσαι πλεον πλουσιος πλενοντας πιατα οπως το 1955) να φτασουμε στο αλλο ημισφαιριο και να ξεχασουμε γονεις πατριδα κτλ τοτε δεν αξιζει τον κοπο....και οσοι εχετε φουσκωμενα μυαλα για αυστραλιες καναδαδες και ζηλανδιες οτι θα πλουτισετε ας μιληετε καλυτερα με ελληνες νεομεταναστες που αν μπορουσαν να γυρισουν ελλαδιτσα για 1000 ευρουλακια θα ερχοντουσαν πετωντας....ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΕΚΕΙ ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΩΜΕΝΗ ΖΩΗ, εκει
                            Ένα μεγάλο λάθος που κάνετε πολλοί είναι ότι νομίζετε πως όλοι όσοι μεταναστεύουν, το κάνουν γιατί θέλουν να τρώνε με χρυσά κουτάλια. Λάθος. Οι περισσότεροι που φεύγουν είναι για την συνολικά καλύτερη ποιότητα ζωής που θα έχουν στο εξωτερικό. Θέλουν υγεία χωρίς φακελάκια και κατεστραμμένες υποδομές, θέλουν πράσινο, θέλουν πεζοδρόμια, θέλουν ποιοτικότερη εκπαίδευση, θέλουν αξιόπιστες συγκοινωνίες, θέλουν ένα πιο φιλικό στον πολίτη Δημόσιο, θέλουν να βγαίνουν έξω και να συζητάνε με την παρέα τους πιο ξέγνοιαστα πράγματα από τα ράντσα του Αττικού ή για τις κοκορομαχίες των πολιτικών. Ατελείωτα είναι αυτά που θα μπορούσα να γράψω ακόμα. Θέλει να φύγει από τη μιζέρια κοινώς. Αν μάλιστα είναι κάποιος στην Ελλάδα ΑΜΕΑ, τότε κλάφτα χαράλαμπε με τις ανύπαρκτες υποδομές.
                            Μόνο να συγκρίνεις ένα δελτίο ειδήσεων της Ελλάδας και της Ολλανδίας π.χ., θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά του τι ζουν οι πολίτες της μιας και της άλλης χώρας.
                            Και για να δώσω και ένα παράδειγμα για τα ανωτέρω: Μια καθαρίστρια είτε κάνει αυτή τη δουλειά στην Ελλάδα είτε, π.χ., στην Ολλανδία, φτωχή θα θεωρείται. Αυτό σημαίνει όμως ότι είτε μένει στη μία χώρα είτε στην άλλη θα έχει την ίδια ποιότητα ζωής; Όχι! Η διαφορά είναι ότι στο εξωτερικό θα απολαμβάνει τα προνόμια που περιέγραψα παραπάνω και σε περίπτωση στραβής, θα υπάρξει και η βοήθεια του κράτους, γιατί εκεί υπάρχει κράτος πρόνοιας. Στην Ελλάδα αν είσαι φτωχός είσαι τελειωμένος. Τουλάχιστον, στις οργανωμένες χώρες του εξωτερικού, μπορεί ορισμένοι να ζουν φτωχικά, αλλά όχι μίζερα.

                            Φυσικά, και στο εξωτερικό θα δεις άτομα με σοβαρά προβλήματα ψυχικής υγείας, εξαρτημένα από ουσίες, "επαγγελματίες" ζητιάνους, κλπ, αλλά είναι στο χέρι του καθενός η ζωή και ο δρόμος που θα ακολουθήσει. Κανένα κράτος δεν θα σε πάρει από το χέρι να σου δώσει δουλειά, κανένας δεν θα σε σώσει αν δεν το θελήσεις πραγματικά εσύ. Τουλάχιστον στο εξωτερικό σου δίνεται μια χείρα βοηθείας αν τη ζητήσεις, ενώ η Ελλάδα σε παρατάει στην απόγνωσή σου.

                            Επίσης, με την σημερινή τεχνολογία, δεν στέκει να λέμε ότι αν φύγει κάποιος θα σημαίνει ότι ξεχνάει τα αγαπημένα του πρόσωπα. Υπάρχουν δεκάδες τρόποι επικοινωνίας. Όσον αφορά το ότι ξεχνάνε την "πατρίδα", τι εννοείς; Υπάρχει κάποιος λόγος που θα πρέπει να τη θυμούνται με νοσταλγία όσοι φεύγουν;

                            Επιπροσθέτως, οι παλιοί μετανάστες της δεκαετίας του '60 και '70, μπορεί να είχαν να να αντιμετωπίσουν μικρότερο ανταγωνισμό, οπότε η εύρεση εργασίας να ήταν πιο απλή υπόθεση, ωστόσο πήγαιναν στα τυφλά, αφού η πληροφόρηση ήταν ανύπαρκτη, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ήταν ευκολότερα χρόνια. Σήμερα υπάρχει όλη η δύναμη του διαδικτύου, που έχεις τη δυνατότητα να πληροφορηθείς για τα πάντα, οπότε με σωστή οργάνωση και προετοιμασία, μπορεί και ο σύγχρονος μετανάστης να φτιάξει μια στρωμένη ζωή στο εξωτερικό αν το επιθυμεί πραγματικά, σε ένα κατά τ' άλλα -δεν αντιλέγω- δύσκολο και απαιτητικό εγχείρημα συνολικά.

                            Κάτι που επίσης θα ήθελα να επισημάνω, είναι πως έχω βαρεθεί να βλέπω συνέχεια την καραμέλα ότι παλιά τα πράγματα ήταν καλύτερα/ευκολότερα. Αν ρωτήσεις έναν μετανάστη του '80 θα σου πει ότι "τότε ήταν ευκολότερα" τα πράγματα σε σχέση με τώρα, αν ρωτήσεις κάποιον που έφυγε πριν 10 χρόνια, θα σου πει πως την εποχή του ήταν ευκολότερα τα πράγματα σε σχέση με τώρα, κοκ. Δεν ξέρω αν αυτή η στάση που έχουν πολλοί ενέχει κάποιου είδους σκοπιμότητα για να αποθαρρύνουν για τον Χ ή Ψ λόγο τις νέες μεταναστευτικές ροές ή αν το κάνουν επειδή απλώς νοσταλγούν τα παλιά χρόνια, ξεχνώντας βεβαίως τα αντίστοιχα αρνητικά της εκάστοτε εποχής...
                            Εκεί που θέλω να καταλήξω λοιπόν, είναι πως κάθε εποχή έχει τις προκλήσεις και τα προβλήματά της, όπως επίσης και τις ευκαιρίες της, συνεπώς ποτέ δεν ήταν και δεν είναι εύκολο ή δύσκολο να μεταναστεύσεις. Επομένως, εξαρτάται από τον καθένα ξεχωριστά αν η προσπάθειά του θα είναι επιτυχημένη ή όχι. Ως εκ τούτου, κανείς δεν πρέπει να αποθαρρύνεται, όπως και δεν πρέπει κανενός τα μυαλά να είναι φουσκωμένα. Η μετανάστευση θέλει σοβαρότητα, σύνεση και προσπάθεια.

                            Στο μόνο που μπορώ να συμφωνήσω είναι ότι δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος να μεταναστεύσει κανείς στις ΗΠΑ ή στην Αυστραλία αν δεν έχει κάποιον γνωστό, διότι είναι πολύ δαπανηρές οι μετακινήσεις και αρκετά δύσκολη η διαδικασία μετανάστευσης, λόγω γραφειοκρατίας και διαδικασιών, από την στιγμή που υπάρχουν τόσες οργανωμένες και σοβαρές ευρωπαϊκές χώρες, που βρίσκονται πιο κοντά στην Ελλάδα και με λιγότερες απαιτήσεις λόγω Ε.Ε.. Παρόλα αυτά, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αν δεν το δοκιμάσεις πρώτα.
                            Last edited by yozerehs; 25.02.2023, 15:43.

                            Comment

                            Working...
                            X