Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για κατοίκους εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by dallas View Post
    γεια!


    #το έντυπο απο HMRC θέλει σφραγίδα χάγης (apostille) και το στέλνεις (ταχυδρομικά)
    εκει > https://www.gov.uk/get-document-legalised

    αν εννοείς την (ελληνική) αίτηση για ΣΑΔΦ που την υπογράφει το HMRC, αυτό δεν θέλει καμία βεβαίωση.#

    ✓Αναφερόμουν στο letter of confirmation of residency το οποίο μου απέστειλε το HMRC. Επικοινώνησα μέσω email με μια notary public και ζητάει £150 για να το επικυρώσει ( notarise) και έξτρα 35 αν θελω να αναλάβει και το αποστιλ (εννοείται ότι δεν συμπεριλαμβάνονται τα έξοδα του home office για το αποστιλ και τα έξοδα αποστολής)

    Το ΣΑΔΦ σε ποια περίπτωση χρειάζεται;

    #αν δεν μπορείς να βρείς πιστοποιημένο μεταφραστή, κάνε οτι έκανα εγω: στείλε το έντυπο (για το αγγλικό μιλάω) με την σφραγίδα της χάγης σε κάποιον γνωστό σου στην ελλάδα να το πάει για επισημη μετάφραση στο μεταφραστικό του υπ.εξωτ. 'η όποιο άλλο πιστοποιημένο μεταφραστή έχεις υπ΄όψιν σου.#

    ✓ Δυστυχως είμαι από Ηράκλειο και δεν υπάρχουν διαθέσιμα άτομα να τρέξουν την μετάφραση μέσω της μεταφραστικής υπηρεσίας του υπουργείου. Επομενως σε αυτή την περίπτωση αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια λίστα ή σάιτ με πιστοποιημένους μεταφραστές στην Ελλάδα;


    #αν θυμάμαι καλά ισύχει, εναλλακτικά θα μπορούσες να στείλεις μια εξουσιοδότηση+υπεύθυνη δήλωση (θεωρημένη απο το προξ. του bham) σε κάποιον γνωστό σου λογιστή (στην ελλάδα) να κανονίσει αυτός το θέμα του αντίκλητου.
    #


    ✓Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για την βοήθειά σου.πολύ ευγενικό εκ μέρους σου

    Comment


      #92
      να είσαι καλά,

      ✓Αναφερόμουν στο letter of confirmation of residency το οποίο μου απέστειλε το HMRC. Επικοινώνησα μέσω email με μια notary public και ζητάει £150 για να το επικυρώσει ( notarise) και έξτρα 35 αν θελω να αναλάβει και το αποστιλ (εννοείται ότι δεν συμπεριλαμβάνονται τα έξοδα του home office για το αποστιλ και τα έξοδα αποστολής)
      οχι, θα πετάξεις τσαμπα λεφτα, δεν θέλει επικυρώση, είναι δημόσιο έγγραφο οχι ιδιωτικο!
      στείλε το για apostille κατευθείαν, γιατι στην ελλάδα ουτε που θα το δεχθουν αν δεν εχει σφραγίδα χάγης.

      Το ΣΑΔΦ σε ποια περίπτωση χρειάζεται;
      βασικά αν έχεις εισοδήματα απο ελλάδα (συντάξεις/μερίσματα) που φορολογούνται αποκληστικά στο ΗΒ, το έντυπο της αίτησης ΣΑΔΦ , έχει ενσωματωμένο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας και δεν θέλει μετάφραση.

      ✓ Δυστυχως είμαι από Ηράκλειο και δεν υπάρχουν διαθέσιμα άτομα να τρέξουν την μετάφραση μέσω της μεταφραστικής υπηρεσίας του υπουργείου. Επομενως σε αυτή την περίπτωση αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια λίστα ή σάιτ με πιστοποιημένους μεταφραστές στην Ελλάδα;
      ισως θα γνωρίζει ο προξενος στο B'ham

      Comment


        #93
        Originally posted by dallas View Post
        να είσαι καλά,



        οχι, θα πετάξεις τσαμπα λεφτα, δεν θέλει επικυρώση, είναι δημόσιο έγγραφο οχι ιδιωτικο!
        στείλε το για apostille κατευθείαν, γιατι στην ελλάδα ουτε που θα το δεχθουν αν δεν εχει σφραγίδα χάγης.



        βασικά αν έχεις εισοδήματα απο ελλάδα (συντάξεις/μερίσματα) που φορολογούνται αποκληστικά στο ΗΒ, το έντυπο της αίτησης ΣΑΔΦ , έχει ενσωματωμένο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας και δεν θέλει μετάφραση.



        ισως θα γνωρίζει ο προξενος στο B'ham
        Φίλε μου για την μεταφραστική υπηρεσία να χρησιμοποιήσεις Courier μαζί με εξουσιοδότηση.. Το εχω κάνει πολλές φορές καθώς είχα εταιρείες courier..

        Comment


          #94
          Καλησπερα στην παρεα. Ειμαι φορολογικος κατοικος ελλαδας για το 2016 επειδη ηρθα αγγλια τον αυγουστο του 2016 και δεν συμπληρωνω 183 ημερες στο εξωτερικο. Οποτε θα δηλωσω παγκοσμιο εισοδημα στο ε1. Το παγκόσμιο εισοδημα μπορω να το δικαιολογησω μονο με το εκκαθαριστικο της αγγλιας? (p60) Ξέρει καποιος?

          Comment


            #95
            Originally posted by kostas31 View Post
            Καλησπερα στην παρεα. Ειμαι φορολογικος κατοικος ελλαδας για το 2016 επειδη ηρθα αγγλια τον αυγουστο του 2016 και δεν συμπληρωνω 183 ημερες στο εξωτερικο. Οποτε θα δηλωσω παγκοσμιο εισοδημα στο ε1. Το παγκόσμιο εισοδημα μπορω να το δικαιολογησω μονο με το εκκαθαριστικο της αγγλιας? (p60) Ξέρει καποιος?
            πίστεύω πως, αυτό κάνει, αλλα θες apostille - και μάλλον πρεπει να μεταφραστεί για να γίνει δεκτό απο ΔΟΥ ή απλα το κρατάς και κανεις apostille/μεταφραση αν στο ζητησουν ποτε.

            BTW θα πρέπει να δηλώσεις και τυχόν τόκους απο savings , τώρα αν έχεις μερικά pounds απο savings και πρεπει να πληρώσεις £30/apostille , άστο καλύτερα. BTW2 , το P60 είναι για το αγγλικό φορολογικό έτος, Apr 16 ->Apr 17, δεν νομίζω να δηλώσεις στην ελληνικη ΔΟΥ τα ποσά του 2017!

            Comment


              #96
              Καλησπερα σε ολους,

              Ξεκινησα τα χαρτια για να μπω στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου, και εχω ηδη καταθεσει τα περισσοτερα. Δηλωσα στην εφορια οτι ηρθα τον Ιανουαριο του 2015(ενω εχω ερθει απο το 2013) και ξεκινησα δουλεια το Σεπτεμβρη του 2015. Τωρα η εφορια μου ζηταει υπευθυνη δηλωση οτι δεν δουλευα απο Ιανουαριο μεχρι Σεπτεμβριο και το p60 του 2015.

              Γνωριζει κανεις αν μπορουν να βρουν ποτε πραγματικα ξεκινησα ή τι μπορει να συμβει αν δηλωσεις ψευδη στοιχεια σε υπευθυνη δηλωση;
              Τωρα προσπαθω να παρω δευτερο πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας, καθως δεν δεχτηκαν το πρωτο λογο ημερομηνιων, πρεπει το πιστοποιητικο να δηλωνει οτι ειμαι κατοικος μεχρι σημερα.

              Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες.

              Comment


                #97
                Originally posted by Tina22 View Post
                Καλησπερα σε ολους,

                Ξεκινησα τα χαρτια για να μπω στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου, και εχω ηδη καταθεσει τα περισσοτερα. Δηλωσα στην εφορια οτι ηρθα τον Ιανουαριο του 2015(ενω εχω ερθει απο το 2013) και ξεκινησα δουλεια το Σεπτεμβρη του 2015. Τωρα η εφορια μου ζηταει υπευθυνη δηλωση οτι δεν δουλευα απο Ιανουαριο μεχρι Σεπτεμβριο και το p60 του 2015.

                Γνωριζει κανεις αν μπορουν να βρουν ποτε πραγματικα ξεκινησα ή τι μπορει να συμβει αν δηλωσεις ψευδη στοιχεια σε υπευθυνη δηλωση;
                Τωρα προσπαθω να παρω δευτερο πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας, καθως δεν δεχτηκαν το πρωτο λογο ημερομηνιων, πρεπει το πιστοποιητικο να δηλωνει οτι ειμαι κατοικος μεχρι σημερα.

                Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες.


                Με λίγα λόγια έκανες ψευδή δήλωση ! Φυσικά και μπορούν να το βρούνε. Το μόνο εύκολο. Όσο για τις συνέπειες της ψευδής δηλώσεως αυτές μπορεί να είναι από πρόστιμο έως και φυλάκιση αλλά παρατραβηγμένο το βρίσκω. Κάκιστη ελληνική νοοτροπία

                Comment


                  #98
                  Για εμένα, μίλα με λογιστή της περιοχής σου που γνωρίζει τα της εφορίας σου να δείς παίζει και τι μπορεί να γίνει.

                  Είναι λίγο περίεργο να σου ζητάνε υπεύθυνες δηλώσεις και P60 έτσι.

                  Συνήθως βρίσκεται η χρυσή τομή κάπου.

                  Comment


                    #99
                    παιδια εχω μια απορια, οσοι πανε στη δου εξωτερικου πρεπει να κανουν και δηλωση φορολογιας την ιδια χρονια και καθε χρονο μετα? χωρις να δηλωνουν τα λεφτα απο την αγγλια πχ ?

                    Comment


                      Originally posted by Asimakis View Post
                      παιδια εχω μια απορια, οσοι πανε στη δου εξωτερικου πρεπει να κανουν και δηλωση φορολογιας την ιδια χρονια και καθε χρονο μετα? χωρις να δηλωνουν τα λεφτα απο την αγγλια πχ ?
                      Άρθρα Κάτοικοι εξωτερικού: 12 σημεία που θέλουν προσοχή πριν πέσει η αυλαία της προθεσμίας για τη φορολογική τους δήλωση
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Εγω έκανα τα χαρτιά μου το καλοκαίρι για την μεταφορά μου στη Δου εξωτερικού. Με το που μου ήρθε η βεβαίωση απο το hmrc, το έστειλα ταχυδρομικός στο documents legalize αφού συμπληηρωσα την αίτηση και πλήρωσα £30+14,5 για την σφραγίδα της Χάγης και το courier να το στείλουν απευθείας Ελλάδα, στην διεύθυνση της μητέρας μου. Η μητέρα μου, ως φορολογικός μου αντικλειτος στην Ελλάδα, το κατεθεσε και έτσι ανοίξω πια στην εφορία εξωτερικού. ΜΗΝ πάτε σε public notary γιατι θα πληρώσετε τζάμπα λεφτά. Τωρα για το εάν κάποιος πρέπει να κάνει κάθε χρόνο φορολογική δήλωση στην Ελλάδα δεν το ξερω. Εγω επειδή εχω σπιτι στην Ελλάδα, θα πρέπει να κανω κάθε χρόνο. Φέτος που έκανα δήλωση, ΑΦΟΥ είχα μεταφερθεί στην εφορία εξωτερικού, πλήρωσα εφορία ΜΟΝΟ για τις 57 μέρες που ζουσα το 2016 στην Ελλάδα .

                        Comment


                          Οι κάτοικοι εξωτερικού έχουν υποχρέωση να κάνουν δήλωση φορολογίας εισοδήματος μόνο αν έχουν πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα.
                          Οταν λεω "εισόδημα" εννοω ακόμα 1 λεπτό να έχεις απο τοκους πχ. ξεχασμένος τραπεζικός λογ/μος με ενα μικροποσό.

                          Comment


                            Οταν καποιος μεταφερεται στην δου κατοικων εξωτερικου, τι χαρτι/αποδεικτικο του δινει ο λογιστης?

                            Comment


                              Originally posted by Around_London View Post
                              Οταν καποιος μεταφερεται στην δου κατοικων εξωτερικου, τι χαρτι/αποδεικτικο του δινει ο λογιστης?
                              χαρτί για ποιόν λόγο;

                              Comment


                                Δεν ξερω, νομισα οτι δινεται καποια βεβαιωση οτι ανηκουμε στην δου κατοικων εξωτερικου απο τον λογιστη. Αλλα αν κρινω απο την ερωτηση σου, μαλλον δεν ισχυει αυτο που ειχα στο μυαλο μου.
                                Επισης, ως κατοικοι εξωτερικου και με τιποτα στην Ελλαδα, μπορουμε να μην κανουμε μηδενικη φορολογικη δηλωση καθε ετος, σωστα?

                                Comment

                                Working...
                                X