Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 109 από 109
    Junior Member
    Περιοχή
    volos

Προεπιλογή

Εγω έκανα τα χαρτιά μου το καλοκαίρι για την μεταφορά μου στη Δου εξωτερικού. Με το που μου ήρθε η βεβαίωση απο το hmrc, το έστειλα ταχυδρομικός στο documents legalize αφού συμπληηρωσα την αίτηση και πλήρωσα £30+14,5 για την σφραγίδα της Χάγης και το courier να το στείλουν απευθείας Ελλάδα, στην διεύθυνση της μητέρας μου. Η μητέρα μου, ως φορολογικός μου αντικλειτος στην Ελλάδα, το κατεθεσε και έτσι ανοίξω πια στην εφορία εξωτερικού. ΜΗΝ πάτε σε public notary γιατι θα πληρώσετε τζάμπα λεφτά. Τωρα για το εάν κάποιος πρέπει να κάνει κάθε χρόνο φορολογική δήλωση στην Ελλάδα δεν το ξερω. Εγω επειδή εχω σπιτι στην Ελλάδα, θα πρέπει να κανω κάθε χρόνο. Φέτος που έκανα δήλωση, ΑΦΟΥ είχα μεταφερθεί στην εφορία εξωτερικού, πλήρωσα εφορία ΜΟΝΟ για τις 57 μέρες που ζουσα το 2016 στην Ελλάδα .

Member Το avatar του χρήστη dallas
    Περιοχή
    Birmingham

Προεπιλογή

Οι κάτοικοι εξωτερικού έχουν υποχρέωση να κάνουν δήλωση φορολογίας εισοδήματος μόνο αν έχουν πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα.
    Οταν λεω "εισόδημα" εννοω ακόμα 1 λεπτό να έχεις απο τοκους πχ. ξεχασμένος τραπεζικός λογ/μος με ενα μικροποσό.

Member Το avatar του χρήστη Around_London
    Περιοχή
    Stratford, London

Προεπιλογή

Οταν καποιος μεταφερεται στην δου κατοικων εξωτερικου, τι χαρτι/αποδεικτικο του δινει ο λογιστης?

Περιοχή
    Birmingham

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Around_London Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν καποιος μεταφερεται στην δου κατοικων εξωτερικου, τι χαρτι/αποδεικτικο του δινει ο λογιστης?
    χαρτί για ποιόν λόγο;

Περιοχή
    Stratford, London

Προεπιλογή

Δεν ξερω, νομισα οτι δινεται καποια βεβαιωση οτι ανηκουμε στην δου κατοικων εξωτερικου απο τον λογιστη. Αλλα αν κρινω απο την ερωτηση σου, μαλλον δεν ισχυει αυτο που ειχα στο μυαλο μου.
    Επισης, ως κατοικοι εξωτερικου και με τιποτα στην Ελλαδα, μπορουμε να μην κανουμε μηδενικη φορολογικη δηλωση καθε ετος, σωστα?

Περιοχή
    Birmingham

Προεπιλογή

αν σωνει και καλά θες ενα χαρτί που να αναφέρει οτι ανήκεις στην ΔΟΥ κ/εξ, κάνε τους ενα αίτημα να σου το βεβαιώσουν εγγραφως, κάνεις δήλωση μονο αν έχεις πραγματικό είσόδημα απο την Ελλαδα τσεκαρε αν εχεις καποιον ξεχασμενο λογ/μο πού εχει εστω και ενα σεντ τόκο. Ξερω ατομο που εφυγε απο την Ελλαδα και είναι στην ΔΟΥ κ/εξ, δεν κάνει δηλωση γιατι δεν έχει κανενα εισόδημα εκει και επιπλέον πριν να φύγει εκλεισε καθε τραπεζικο λογ/μο ακομα αυτούς που ήταν δευτερο πρόσωπο γιατι με το κολοχανείο δεν ξέρει κανεις αν μια μέρα βγουν και πουν οχι μαζι με το κύριο δικαιούχο τραπεζικου λογ/μου και τα 'αλλα πρόσωπα εχουν κέρδος απο το επιτόκιο και είναι υποχρεωμένα να δηλώνουν τόκους.

Περιοχή
    Stratford, London

Προεπιλογή

Καθαρα απο περιεργεια ρωτησα αλλα και επαληθευση πληροφοριων για να εχουμε την ησυχια μας.
    Εχει γουστο να μας τραβανε για προστιμο γιατι δεν δηλωσαμε 2 ευρω που ειχαμε σε εναν ξεχασμενο λογαριασμο. Αν καποιος ακουσε καμια παρομοια ιστορια, ας την μοιραστει.
    Εγω παντως οτι λογαριασμο ειχα σε τραπεζες, τους αδειασα.
    Dallas, σε ευχαριστω φιλε.

Περιοχή
    Birmingham

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Around_London Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει γουστο να μας τραβανε για προστιμο γιατι δεν δηλωσαμε 2 ευρω που ειχαμε σε εναν ξεχασμενο λογαριασμο. Αν καποιος ακουσε καμια παρομοια ιστορια, ας την μοιραστει.
    να είσαι καλα,

ποτε δεν ξερει κανεις τι μπορει να γίνει, οι τραπεζες στέλνουν αυτόματα τα ποσά με τους τόκους στην εφορία , το θεμα είναι αν έχεις η πρόκειται να αποκτησεις περιουσιακα στοιχεία στην ελλαδα, αρα θα περάσεις απο την εφορία για καποιο χαρτι/βεβαίωση.

BTW, στην περιπτωση που έχεις (εστω και μικρο) πραγματικό εισόδημα απο ελλάδα, εφαρμόζονται τα τεκμήρια απόκτησης περιουσιακών στοιχείων δες εδω

http://www.kathimerini.gr/946748/art...koi-e3wterikoy

Περιοχή
    Stratford, London

Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις πληροφοριες, ξεκαθαρισε το τοπιο. Ειμαι σιγουρος οτι θα φανουν χρησιμες σε αρκετο κοσμο.

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •