Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για κατοίκους εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ευχαριστώ πολύ ! Έχω ενημερωθεί από αντίστοιχα έγγραφα, αλλά αυτό νομίζω είναι το καλύτερο. Ο νόμος μια χαρά τα λέει, στην πράξη όμως ΔΕΝ ακολουθείται. Αυτό είναι το πρόβλημα. Γι' αυτό θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία.

    Comment


      #17
      Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ:

      1. Λόγω κτήσης αλλοδαπής ιθαγένειας.
      Αποβάλλει την Ελληνική Ιθαγένεια, μετά από άδεια του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, όποιος: α) Απέκτησε με τη βούλησή του αλλοδαπή ιθαγένεια, ή β) Ανέλαβε δημόσια υπηρεσία σε αλλοδαπό κράτος, εφόσον η ανάληψη της υπηρεσίας αυτής συνεπάγεται κτήση της ιθαγένειας του εν λόγω κράτους. Η άδεια δύναται για εξαιρετικούς λόγους να παρέχεται και μετά την κτήση της αλλοδαπής ιθαγένειας, οπότε η αποβολή της Ελληνικής Ιθαγένειας επέρχεται από την παροχή της άδειας.

      2. Αποβάλλει επίσης την Ελληνική Ιθαγένεια όποιος έχει αποκτήσει και αλλοδαπή ιθαγένεια, εφόσον γίνει δεκτή από τον πιο πάνω Υπουργό αίτησή του περί αποβολής της Ελληνικής Ιθαγένειας. Στην περίπτωση αυτή η αποβολή της Ελληνικής Ιθαγένειας επέρχεται από την αποδοχή της αίτησης.

      3. Η προαναφερθείσα άδεια παρέχεται και η αποδοχή της αιτήσεως γίνεται μετά από γνώμη του Συμβουλίου Ιθαγένειας. Δεν δύναται να παρασχεθεί η άδεια ή να γίνει δεκτή αίτηση, εάν ο αιτών υπέχει ή καθυστερεί στρατιωτική υποχρέωση ή διώκεται για κακούργημα ή πλημμέλημα.

      2. Λόγω εκπτώσεως.

      Μπορεί να κηρυχθεί έκπτωτος της ελληνικής ιθαγένειας:
      α. Όποιος ανέλαβε δημόσια υπηρεσία σε αλλοδαπό κράτος και, μετά από πρόσκληση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης προς αυτόν να απόσχει εντός οριζόμενης προθεσμίας από την υπηρεσία αυτή, ως αντίθετη προς τα συμφέροντα της χώρας, εμμένει σε αυτή, και

      β. Όποιος κατά τη διαμονή του στην αλλοδαπή ενήργησε προς όφελος αλλοδαπού κράτους πράξεις ασυμβίβαστες προς την ιδιότητα του Έλληνα και αντίθετες προς τα συμφέροντα της Ελλάδας.

      γ. Αλλοδαπός, ο οποίος απέκτησε την ελληνική ιθαγένεια, λόγω της ιδιότητας του ως δοκίμου ή μοναχού στο Άγιο Όρος, εφόσον εγκατέλειψε, αποδεδειγμένα, τη μονή της εγκαταβίωσής του, καθώς και την Ιερά Κοινότητα του Αγίου Όρους.

      Η έκπτωση απαγγέλλεται με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, μετά από αιτιολογημένη σύμφωνη γνώμη του Συμβουλίου Ιθαγένειας, η δε απώλεια της ιθαγένειας επέρχεται από τη δημοσίευση της απόφασης αυτής στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

      3. Η κήρυξη κάποιου ως εκπτώτου της Ελληνικής Ιθαγένειας ενεργεί ατομικά και δεν επηρεάζει την ιθαγένειά του, της συζύγου και των ανήλικων ή ενήλικων τέκνων του.

      3. Λόγω δήλωσης αποποίησης.

      Επιτρέπεται η αποποίηση της ελληνικής ιθαγένειας, εφόσον ο ενδιαφερόμενος είναι ενήλικος, δηλώνει ότι έχει παύσει να υφίσταται πλέον γνήσιος δεσμός του με τη Χώρα και διαμένει στην αλλοδαπή. Για την αποποίηση υποβάλλονται δήλωση ενώπιον του Έλληνα προξένου του τόπου διαμονής του ενδιαφερομένου και αίτηση προς τον Υπουργό Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης. Η αποδοχή της αίτησης γίνεται ύστερα από σύμφωνη γνώμη του Συμβουλίου Ιθαγένειας, με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Ο χρόνος απώλειας της ιθαγένειας ανατρέχει στο χρόνο αποδοχής της αίτησης.

      4. Απώλεια της Ελληνικής Ιθαγένειας που αποκτήθηκε από τέκνα αλλοδαπών με δήλωση ή πολιτογράφηση των γονέων τους

      1. Τέκνα αλλοδαπών που έγιναν Έλληνες ενώ ήταν ανήλικα, με κοινή δήλωση των γονέων τους, ή με την πολιτογράφηση γονέα τους, μπορούν να αποβάλουν την Ελληνική Ιθαγένεια, υποβάλλοντας σχετική δήλωση και αίτηση στο δήμο, του οποίου είναι δημότες ή, αν κατοικούν στην αλλοδαπή, στην Ελληνική προξενική αρχή του τόπου μόνιμης κατοικίας τους, μέσα σε προθεσμία ενός έτους από την ενηλικίωση τους. Αντίγραφο της δήλωσης και αίτησης διαβιβάζεται αμελλητί στην οικεία Περιφέρεια και το Υπουργείο Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης.

      2. Για την αποβολή της Ελληνικής Ιθαγένειας εκδίδεται, μέσα σε ένα μήνα από την παραλαβή του σχετικού φακέλου, απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας, με την οποία αυτός αποδέχεται την αίτηση. Η απόφαση δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

      3. Η αίτηση δεν γίνεται αποδεκτή, εφόσον δια της αποδοχής της ο αιτών καθίσταται Ανιθαγενής.

      5. Λόγω υιοθεσίας από αλλοδαπό.

      Έλληνας που υιοθετήθηκε πριν από την ενηλικίωσή του ως τέκνο αλλοδαπού, δύναται μετά από αίτηση του υιοθετήσαντος, εάν αποκτά την ιθαγένεια αυτού, να αποβάλει την Ελληνική ιθαγένεια με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, ο οποίος εκτιμά τις ειδικές συνθήκες, μετά από γνώμη του Συμβουλίου Ιθαγένειας. Η αίτηση δεν μπορεί να γίνει δεκτή, εάν ο υιοθετηθείς υπέχει ή καθυστερεί στρατιωτική υποχρέωση ή διώκεται για κακούργημα ή πλημμέλημα.

      6. Aπώλεια με δήλωση λόγω γάμου με Έλληνα.

      Αλλοδαπή που απέκτησε την Ελληνική ιθαγένεια λόγω του γάμου της με Έλληνα και διατηρεί αλλοδαπή ιθαγένεια, αποβάλλει την Ελληνική ιθαγένεια, αν δηλώσει τη σχετική βούλησή της στον Γενικό Γραμματέα της Περιφέρειας ή στην Ελληνική Προξενική Αρχή του τόπου της κατοικίας της ή της διαμονής της. Για την αποβολή της Ελληνικής ιθαγένειας εκδίδεται διαπιστωτική απόφαση του Γενικού Γραμματέα της οικείας Περιφέρειας.

      ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ

      Ελληνίδα που απέβαλε την Ελληνική ιθαγένεια λόγω του γάμου της με αλλοδαπό την ανακτά, αν δηλώσει τη σχετική βούλησή της στον Γενικό Γραμματέα της Περιφέρειας ή στην Ελληνική Προξενική Αρχή του τόπου της κατοικίας της ή της διαμονής της.

      Τέκνο που γεννήθηκε από Ελληνίδα μητέρα και απώλεσε την Ελληνική ιθαγένεια, λόγω νομιμοποίησης ή αναγνώρισης από αλλοδαπό πατέρα, την ανακτά, αν δηλώσει
      τη σχετική βούλησή του στον Γενικό Γραμματέα της Περιφέρειας ή στην Ελληνική Προξενική Αρχή του τόπου κατοικίας του ή διαμονής του. Τα τέκνα αυτών που αποκτούν την Ελληνική ιθαγένεια, γίνονται Έλληνες, αν κατά την ημερομηνία της δήλωσης είναι ανήλικα και άγαμα.

      Η ανάκτηση της Ελληνικής ιθαγένειας διαπιστώνεται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της οικείας Περιφέρειας.

      Τέλος, όλα τα θέματα της ιθαγένειας υπάγονται στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης.

      Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της οικείας Περιφέρειας διαπιστώνεται η κτήση ή μη της Ελληνικής ιθαγένειας προσώπων που ζητούν να καθορισθεί η ιθαγένειά τους, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος Κώδικα, καθώς και με τις προϊσχύουσες αυτού σχετικές διατάξεις και τις διεθνείς συμβάσεις και συνθήκες.

      Περίληψη των αποφάσεων που αφορούν την κτήση της ελληνικής ιθαγένειας δημοσιεύονται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

      Υπουργείο Δικαιοσύνης - Κώδικες > Ευρετήριο > ΚΩΔΙΚΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ

      Αντικατάσταση του άρθρου 1Α του Κώδικα Ελληνικής Ιθαγένειας/14 Μαΐου 2015
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #18
        Ευχαριστώ πάρα πολύ, το νομικό πλαίσιο είναι ξεκάθαρο. Έχω ενημερωθεί και από την ελληνική πρεσβεία για τη διαδικασία. Η δικιά μου περίπτωση είναι : Λόγω κτήσης αλλοδαπής ιθαγένειας. Οι γυναίκες δεν έχουν στρατιωτικές υποχρεώσεις. Έχει κανένας καταφέρει πραγματικά να αποποιηθεί ή να απωλέσει την ελληνική ιθαγένεια με αυτούς τους τρόπους ;

        Comment


          #19
          Ρε παιδιά η Ιθαγένεια είναι δεσμός αίματος ! Η υπηκοότητα δεν είναι ! Την υπηκοότητα μπορούμε ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ να χάσουμε ? Η Ιθαγένεια φορολογείται ?

          Comment


            #20
            Originally posted by Dimpas View Post
            Ρε παιδιά η Ιθαγένεια είναι δεσμός αίματος ! Η υπηκοότητα δεν είναι ! Την υπηκοότητα μπορούμε ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ να χάσουμε ? Η Ιθαγένεια φορολογείται ?
            Το κράτος δεν διαχωρίζει (λανθασμένα κατά την γνώμη μου) την ιθαγένεια από την υπηκοότητα. Και τα δύο αφορούν στον νομικό δεσμό που έχει κάποιος με το κράτος.

            Comment


              #21
              Καλησπέρα και καλη χρονια,

              θα ήθελα να σε ρωτήσω, μιας και απο οτι διαβαζω το εχεις μελετησει το θεμα, αν μπορεις να βοηθήσεις με το 'Double Taxation Agreement (DTA) Article' που ζητάει, καθώς απο το hmrc δεν μπορουνε να μου πουνε.
              Δεν έχω κάποιο εισόδημα απο Ελλάδα, απλώς χρειάζομαι το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για να γραφτώ στην ΔΟΥ εξωτερικού.

              ευχαριστώ πολύ

              Comment


                #22
                το Double Taxation Agreement (DTA) Article δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με την μεταφορά φορολογικής κατοικίας... το άρθρο αυτό αφορά φορολογικούς κατοίκους Ελλάδος οι οποίοι αποκτούν εισόδημα στην αλλοδαπή (εν προκειμένω Αγγλία) φορολογούνται γιαυτό στην χώρα κτήσης του (Αγγλία) ενώ ο εισοδηματίας υπέχει φορολογική υποχρέωση σε άλλη χώρα (εν προκειμένω Ελλάδα). Σύμφωνα με τον νόμο το εισόδημα που αποκτήθηκε στην Αγγλία θα πρέπει να δηλωθεί και να φορολογηθεί και στην Ελλάδα εκτός εαν υφίσταται συμφωνία περί αποφυγής διπλής φορολογίας. Περισσότερα εδώ

                Comment


                  #23
                  για να κάνεις αυτό που θέλεις δες την διαδικασία που περιγράφω στο ποστ μου στην πρώτη σελίδα

                  Comment


                    #24
                    παιδιά τη μετάφραση του certificate of residency την κάνω στην ελληνική πρεσβεία στο leeds ? μαζί με τον αντίκλητο ?
                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

                    Comment


                      #25
                      Καλημερα παιδια, ξερει κανεις που θα βρω Συμβολαιογραφο για να μου φτιαξει τη σφραγιδα της Χαγης σε Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας?

                      Comment


                        #26
                        Μμμμ σχετικά με την μετάφραση θα πρέπει να ρωτήσεις τον άμισθο πρόξενο αν έχει το δικαίωμα να επικυρώσει τέτοια μετάφραση... δεν το ξέρω... είναι ένας πολύ καλός και ευγενικός κύριος (ξεχνάω το όνομα του)...

                        Σχετικά με τον ορισμό του αντικλήτου θα κατεβάσεις από το διαδίκτυο μια υπεύθυνη δήλωση του Ν 89 (δεν θυμάμαι πως την λένε τώρα) αλλά από εδώ την κατεβάζεις, την συμπληρώνεις (καλό είναι να την συμπληρώσεις σε Η/Υ) και μια έγχρωμη φωτοτυπία του διαβατηρίου σου (μπορείς να το φωτογραφήσεις και να το τυπώσεις σε εγχρωμο εκτυπωτή)... Κόστος περίπου 15 λίρες αν θυμάμαι καλά (7.5 η σελίδα).. προσοχή να γράψεις και την διεύθυνση σου στην Αγγλία..

                        Την μετάφραση του πιστοποιητικού και της σφραφίδας της Χάγης μπορεί να την κάνει και να την πιστοποιήσει και ένας δικηγόρος ..

                        Αυτά

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by teras View Post
                          Λοιπόν φίλε επειδή τον Μάιο έκανα την δικιά μου μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού τα βήματα είναι τα εξής

                          (1) από εδώ https://online.hmrc.gov.uk/shortform...//www.hmrc.gov κάνεις αίτηση για να πάρεις το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας της Αγγλίας... συνήθως κάνει 4-6 εβδομάδες

                          (2) το πιστοποιητικό αυτό (συνήθως είναι η πρώτη σελίδα επιστολή και η δεύτερη το πιστοποιητικό) το πάς σε έναν συμβολαιογράφο για θεώρηση και επικύρωση... χρειάζεται να επικυρωθεί με Hague Apostille. Ανάλογα την περιοχή σου βρίσκεις συμβολαιογράφο και σου κάνει την θεώρηση (κόστος περίπου 140-180 λίρες)

                          (3) το πιστοποιητικό και το Hague Apostille (ο συμβολαιογράφος βάζει μία σφραγίδα επάνω και την υπογραφή του επικυρώνοντας το ως γνήσιο και μετά το στέλνει στον συμβολαιογραφικό σύλλογο ο οποίος κολλάει ένα ειδικό χαρτί το οποίο επιβεβαιώνει ότι ο συμβολαιογράφος έχει το δικαίωμα) πρέπει να μεταφραστεί στα ελληνικά με επίσημη μετάφραση από το υπουργείο εξωτερικών... μπορεί να γίνει και μετάφραση από δικηγόρο ο οποίος μπορεί να βεβαιώσει το γνήσιο της μετάφρασης
                          Καλημερα φιλε μου, η παραπάνω διαδικασια πρεπει να σου πω οτι ειναι απο της μονες αναλυτικες και κατατοπιστικες που βρηκα στο internet, σε ευχαριστω πολυ.

                          Ειμαι στην ιδια διαδικασια και εγω αλλα προσπαθησα να επικυρωσω το χαρτι απο εδω



                          μου το επεστρεψαν γιατι ειπαν οτι η υπογραφη στη δευτερη σελιδα ειναι σκαναρισμενη και οχι γνησια.

                          Εκανα αιτηση παλι και ζητησα γνησια, για να δουμε.

                          Οταν λες σε συμβολαιογραφο τι ακριβως εννοεις? Solicitor? και αν ναι αυτοι δε ζητησαν γνησια υπογραφη?

                          σε ευχαριστω

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by tomcat View Post
                            Καλημερα φιλε μου, η παραπάνω διαδικασια πρεπει να σου πω οτι ειναι απο της μονες αναλυτικες και κατατοπιστικες που βρηκα στο internet, σε ευχαριστω πολυ.

                            Ειμαι στην ιδια διαδικασια και εγω αλλα προσπαθησα να επικυρωσω το χαρτι απο εδω



                            μου το επεστρεψαν γιατι ειπαν οτι η υπογραφη στη δευτερη σελιδα ειναι σκαναρισμενη και οχι γνησια.

                            Εκανα αιτηση παλι και ζητησα γνησια, για να δουμε.

                            Οταν λες σε συμβολαιογραφο τι ακριβως εννοεις? Solicitor? και αν ναι αυτοι δε ζητησαν γνησια υπογραφη?

                            σε ευχαριστω
                            πρέπει να ψάξεις για notary public στην περιοχή σου (γκουγκλάρισε το).. θα του τηλεφωνήσεις για ραντεβού και θα του εκθέσεις από το τηλέφωνο τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και θα σε κατατοπίσει

                            Comment


                              #29
                              εχω την εξης απορια, πες οτι μεταφερθηκα στη δου εξωτερικου, η εφορια σταματαει να ζητα επαναβεβαιωση οτι εισαι κατοικος εξωτερικου, η καθε χρονο θελει να το αποδηκνειω αυτο με χαρτια κλπ? και τελικα συμφερει να παω στη δου εξωτερικου αν ειναι να μην ξεμπερδευω με την εφορια?

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by Gabriell View Post
                                εχω την εξης απορια, πες οτι μεταφερθηκα στη δου εξωτερικου, η εφορια σταματαει να ζητα επαναβεβαιωση οτι εισαι κατοικος εξωτερικου, η καθε χρονο θελει να το αποδηκνειω αυτο με χαρτια κλπ? και τελικα συμφερει να παω στη δου εξωτερικου αν ειναι να μην ξεμπερδευω με την εφορια?
                                Μία φορά θα το κάνεις. Αν όμως κάποτε επιστρέψεις στην Ελλάδα μόνιμα και αποκτάς εισοδήματα ( εργάζεσαι ) θα πρέπει να κάνεις ανάλογη διαδικασία.

                                Comment

                                Working...
                                X