Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για κατοίκους εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    ok vlad ευχαριστω για την απαντηση σου, γιατι εχω ακουσει ενα καρο αποψεις για το θεμα αυτο

    Comment


      #32
      Γεια σας παιδιά,

      Άρχισα και εγώ να ψάχνω τη διαδικασία για το πιστοποιητικο φορολογικής κατοικια εξωτερικου. Βρήκα την αίτηση με βάση τις οδηγίες σας αλλά έχω κάποιες απορίες.

      1) Έχω εισόδημα στην Ελλάδα από κάποια ενοίκια. Θα πρέπει να το δηλώσω αυτό το εισόδημα στην Αγγλία?
      2) Θα πρέπει να κάνω αίτηση για Self Assessment tax return και να δηλώσω τα επιπλέον λεφτά. Μιας και αυτό αναφέρεται και στη φόρμα για το Certificate of Residence in the UK θα πρέπει πρώτα να κάνω το Self Assessment και όταν πάρω το κατάλληλο κωδικό να κάνω την αίτηση???
      3) Επίσης για την ημέρα που ήρθαμε Αγγλία και πόσες μέρες πήγαμε Ελλάδα. Προσωπικά ήρθα το Σεπτ 2014 για μεταπτυχιακο και δουλευώ από Σεπτ 2015. Βαζω την ημερομηνια που πρωτοήρθα Αγγλία και αν ναί ποιες μέρες βάζω ότι έφυγα Ελλάδα.

      Σόρρυ παιδια για το μεγάλο κείμενο αλλά αν γνωρίζετε θα με βοηθούσατε πάρα πολύ.

      Comment


        #33
        Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας.
        Λοιπόν παιδιά, τελείωσα με την όλη διαδικασία αν και ταλαιπωρήθηκα αλλά τέλος καλό όλα καλά.
        Έχουμε και λέμε λοιπόν:
        Βήμα πρώτον: Συμπληρώνεις την αίτηση για την έκδοση του Certificate of Residency. Την αίτηση την συμπληρώνεις απο το διαδίκτυο https://online.hmrc.gov.uk/shortforms/form/PT_CertOfRes
        και το οποίο πιστοποιητικό το παραλαμβάνεις ταχυδρομικός σε διάστημα 3-4 εβδομάδων απο τη στιγμή της αίτησης. (Κόστος μηδενικό)

        Βήμα δεύτερον: Απο τη στιγμή που το έχεις στα χέρια σου η επόμενη διαδικασία είναι να το πας σε συμβολαιογράφο (Notary public) απο τον οποίο θα ζητήσεις να το θεωρήσει (ότι δηλαδή το παρόν πιστοποιητικό είναι το γνήσιο) και να το στείλει στο Foreign Office για Apostille (σφραγίδα της χάγης). Κόστος £100 (Θεώρηση £65, Apostille £30, £5 courier) και στο στέλνουν σπίτι.

        Βήμα Τρίτο: Μετάφραση του πιστοποιητικού και του apostille.
        Η Μετάφραση θα πρέπει να γίνει απο πιστοποιημένο απο το Ελληνικό προξενείο στο Λονδίνο μεταφραστή. Όχι απο όποιονδήποτε στο Ηνωμένο Βασίλειο. Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες καλώντας στο προξενείο στο Λονδίνο για το ποιοι και που βρίσκονται ή και απο την ιστοσελίδα. Δεν είναι απαραίτητο να είναι κοντά στην περιοχή που μένετε καθώς η μετάφραση μπορεί να γίνει στέλνοντας το πιστοποιητικό σκαναρισμένο στον μεταφραστή μέσω email και αντιστοίχος στέλνει την μετάφραση σε εσάς μέσω email. Όσον αφορά την πληρωμή απλά κάνετε κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. (Κόστος £20).

        Βήμα τέταρτο: Αναλόγως σε ποιά περιοχή του Ηνωμένου Βασιλείου βρίσκεσαι επικοινωνείς με κάποιο απο τα άμισθα Ελληνικά προξενεία που υπάρχουν. Μπορείτε να βρείτε που είναι και ποια είναι απο την ιστοσελίδα του προξενείου στο Λονδίνο κάνοντας αναζήτηση στο διαδίκτυο και γράφοντας Greek embassy. Κλείνετε ραντεβού με τον πρόξενο και εκεί κάνετε....
        1. Δήλωση αντικλήτου ( Με απλά ελληνικά εξουσιοδοτήτε κάποιον ο οποίος θα σας εκπροσωπεί σε φορολογικές υποθέσεις αλλά και γενικότερα).
        2. Θεώρηση της μετάφρασης (ότι είναι δηλαδή γνήσια και οτι αυτά που περιγράφει είναι αληθή). (Κόστος £20 + έξοδα μετακίνησης).
        3. Έντυπα απο την εφορία Μ0, Μ1 και Μ7 απο την Ελλάδα. Κάνετε αναζήτηση στο διαδίκτυο και τα κατεβάζετε. Τα εκτυπώνετε, συμπληρώνεται τα προσωπικά σας στοιχεία και τα υπογράφετε. Τώρα και να μην το κάνετε αυτό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αφού έχετε ήδη ορίσει αντίκλητο στη Ελλάδα.

        Τέλος....Όοοολα αυτά μέσα σε ένα φάκελο και τα στέλνετε με Courier απαραίτητα ,διώτη τα χρήματα και κυρίως ο κόπος που κάνετε για να τα συγκεντρώσετε όλα αυτά είναι πραγματικά ανεκτίμητος σε περίπτωση που συμβεί κάτι. Εγώ τα έστειλα με Royal Mail ( Tracked and Signed ).
        Και κάτι πολύ σημαντικό....ξεκινήστε τις διαδικάσιες νωρίς 2-3 μήνες γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι εμπόδιο μπορεί να προκύψει. Η καταληκτική ημερομηνία για την κατάθεση των δικαιολογητικών είναι 10 Μαρτίου αλλά τα δέχονται και αργότερα σύμφωνα με τον λογιστή μου. Μπορείς να πάρεις και παράταση αν χρειαστή. Λογαριασμούς Ρεύματος, payslip κτλ εμένα δεν μου χρειάστηκαν και δεν χρειάζονται απο όσο γνωρίζω. Να δώσω και μια ιστοσελίδα απο φοροτεχνικό στην Ελλάδα που γράφει τι χρειάζεται όπως και κάποιες συμβουλές.
        Γεωρμπαλίδης Ανδρέας - Οικονομολόγος - Λογιστής

        Comment


          #34
          Βρε παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο.. Με τον σύντροφο μου δεν έχουμε τίποτα στο όνομα μας στην Ελλάδα, μηδενικές φορολογικές δηλώσεις, απολύτως τίποτα. Πρέπει να δηλωθούμε κανονικά σαν κάτοικοι εξωτερικού παρόλα αυτά?

          Comment


            #35
            Originally posted by Joanna-89 View Post
            Βρε παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο.. Με τον σύντροφο μου δεν έχουμε τίποτα στο όνομα μας στην Ελλάδα, μηδενικές φορολογικές δηλώσεις, απολύτως τίποτα. Πρέπει να δηλωθούμε κανονικά σαν κάτοικοι εξωτερικού παρόλα αυτά?
            Το οτι δεν εχετε τιποτα στο ονομα σας ή το οτι εχετε μηδενικη φορολογικη δηλωση ,τΐ σχεση εχει; Αν δεν αλλαξετε φορολογικη κατοικια ,θα εχετε την Ελλαδα φορολογικη κατοικια κι ας ζειτε και δουλευετε στο εξωτερικο...Κι η εφορια θα σας φορολογισει για το παγκοσμιο εισοδημα σας.

            Εχουν γινει εκτενείς αναφορές σε διαφορες ενότητες στο patriotaki.net.
            Δες παντως κι αυτο ,που τα εξηγει κατανοητά.


            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #36
              καλησπερα Vlad, προσπαθω και εγω να φτιαξω τα χαρτια μου για τη δου εξωτερικου, αλλα κολαω σε 2-3 θεματα με το HMRC...
              1. Τι βαζεις σαν κωδικο εκει που ζηταει Article of the DTA:
              2. Subject to Tax provisions - Please enter Yes or No:
              3. Circumstances under which you require certificate:
              Ευχαριστω εκ των προτερων

              Comment


                #37
                Originally posted by Teris View Post
                καλησπερα Vlad, προσπαθω και εγω να φτιαξω τα χαρτια μου για τη δου εξωτερικου, αλλα κολαω σε 2-3 θεματα με το HMRC...
                1. Τι βαζεις σαν κωδικο εκει που ζηταει Article of the DTA:
                2. Subject to Tax provisions - Please enter Yes or No:
                3. Circumstances under which you require certificate:
                Ευχαριστω εκ των προτερων
                Καλησπέρα. Δεν πολύ θυμάμαι να είμαι ειλικρινείς αλλά νομίζω στο 1 δεν συμπλήρωσα τίποτα γιατί δεν μου λέει κάτι, στο 2 ΝΟ και στο 3 μάλλον τίποτα. Να πω επίσης ότι η κάθε δήλωση αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση για τον καθένα.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by vlad View Post
                  Καλησπέρα. Δεν πολύ θυμάμαι να είμαι ειλικρινείς αλλά νομίζω στο 1 δεν συμπλήρωσα τίποτα γιατί δεν μου λέει κάτι, στο 2 ΝΟ και στο 3 μάλλον τίποτα. Να πω επίσης ότι η κάθε δήλωση αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση για τον καθένα.
                  το 1. ειναι υπωχρεοτικο!! δεν μπορεις να μην το συμπληρωσεις και οι επιλογες ειναι χιλιαδες με τους κωδικους!!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Teris View Post
                    το 1. ειναι υπωχρεοτικο!! δεν μπορεις να μην το συμπληρωσεις και οι επιλογες ειναι χιλιαδες με τους κωδικους!!
                    Δεν το θυμάμαι να είμαι ειλικρινείς. Έχει περάσει και κανα τρίμηνο από τότε. Αν γνωρίζει κάποιος ας γράψει.

                    Comment


                      #40
                      οκ δεν πειραζει, ας γραψει οποιος ξερει μπας και βγαλουμε ακρη !

                      Comment


                        #41
                        Εγώ την έχω κάνει την διαδικασία 3 φορές (για εμένα και την σύζυγο). Την πρώτη φορά είχα βάλει λάθος κωδικό DTA και το ΗΜRC δεν μου απάντησε ποτέ. Οποτε έπαιρνα τηλέφωνο και περίμενα μία ώρα να απαντήσει κάποιος, μου έλεγαν να ξαναπάρω σε δύο εβδομάδες. Αυτό τράβηξε 3 μήνες και έχασα την προθεσμία. Μια φορά τους πήρα και ζήτησα βοήθεια συμπλήρωσης. Μου είπαν ότι θα με πάρει ένας φοροτεχνικός τους. Πράγματι με πήρε τηλέφωνο ο άνθρωπος και με εξυπηρέτησε φοβερά. Λοιπόν:

                        1. To article of DTA είναι: 3

                        2. Απαντάς NO.

                        3. Εγώ δεν έγραψα ποτέ τίποτα εκεί γιατί δεν χρειάζεται.

                        Με αυτές τις απαντήσεις το έχω πάρει 2 φορές.

                        Να επισημάνω ότι αν δεν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα, θα σου στείλουν Letter of Residency και όχι Certificate. Αν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα μπορείς να συμπληρώσεις Δίγλωσση Αίτηση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας που δεν χρειάζεται apostille, μεταφράσεις κλπ. αντί για το Cerificate (εγώ μαζεύω και τα certificate γιατί στο μέλλον μπορεί να πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας). Αυτό ξέρω οτι παίρνει πολλούς μήνες να θεωρηθεί από το HMRC και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως να το συμπληρώσω (όπως είπα, αν κάνεις κάτι λάθος μπορεί να βρεθείς πίσω πολλούς μήνες). Θα κάνω μια ερώτησ σαν καινούριο θέμα κι ελπίζω κάποιος να ξέρει να μου πει.

                        Comment


                          #42
                          Σορυ αλλα δεν καταλαβα, στο 1. χρειαζεται κατι σαν ( DT8250 Greece: Residence) ή κατι σαν (INTM162030) καποιον αριθμο με κωδικους δλδ... το 3 που λες τι ειναι?
                          Επισης στο "Subject to Tax provisions" - Please enter Yes or No:* τι γραφεις ?
                          Αν ξερεις σ ευχαριστω

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Teris View Post
                            Σορυ αλλα δεν καταλαβα, στο 1. χρειαζεται κατι σαν ( DT8250 Greece: Residence) ή κατι σαν (INTM162030) καποιον αριθμο με κωδικους δλδ... το 3 που λες τι ειναι?
                            Επισης στο "Subject to Tax provisions" - Please enter Yes or No:* τι γραφεις ?
                            Αν ξερεις σ ευχαριστω
                            Στο ένα δεν βάζεις DT8250 και άλλα τέτοια. Κι εγώ κάτι τέτοιο είχα γράψει τη πρώτη φορά και η αίτηση πήγε στο διάστημα. Πολύ απλά σε ρωτάει ΄ποιό άρθρο' και εσύ απαντάς π.χ. το '3'. Αυτό ήταν τουλάχιστον για εμένα που είχα μια εταιρεία σε εκκαθάριση χωρίς εισόδημα στην Ελλάδα.

                            Αυτό είναι το convention των δύο χωρών και όπως θα δεις είναι χωρισμένο σε διάφορα articles (21 στο σύνολο). Άρα η απάντηση σου θα είναι ένας αριθμός από το 1 εώς το 21

                            Δώσε προσοχή στο αρθρο 3 και στο 9. Είσαι το ένα από τα δύο λογικά.Εκτός αν είσαι πλοιοκτήτης που τότε σε ενδιαφέρει το 4 και το 5. Για συνταξιούχους είναι άλλο article, για δασκάλους άλλο κ.ο.κ. Δεν γνωρίζω την περίπτωση σου άρα δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά σε ποιο είσαι εσύ. Πάντως είμαι 100% σίγουρος ότι δεν βάζεις DT, INTM και διάφορα τέτοια. Επίσης ό,τι νούμερο και να βάλεις, το ίδιο χαρτί θα σου δώσουν, αρκεί να μπορέσουν να προωθήσουν την αίτηση σου.


                            Στο subject to tax provisions βάζεις Νο εάν δεν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα. Αν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα, δεν είμαι 100% σίγουρος τι βάζεις. Και αυτό εξαρτάται από την περίπτωση σου.

                            Αυτά που σου λέω μου τα είπε φοροτεχνικός του HMRC και με εμένα δουλεύει μια χαρά.

                            Τώρα, αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος, το καλύτερο είναι να πάρεις το HMRC (Πολύ ώρα αναμονή και πληρώνεις γι αυτό) και ζητάς βοήθεια για να το συμπληρώσεις. Θα σε συνδέσουν με έναν τεχνικό, θα του πεις πάνω κάτω την ιστορία σου (έχεις δεν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα, και τι εισόδημα είναι, θα το ψάξει και θα σου πει σε καμιά μέρα).

                            Και κάτι τελευταίο. Όταν στείλεις την αίτηση, αν δεν έχεις λάβει το πιστοποιητικό σε ένα μήνα, πάρε τους τηλέφωνο. Κατά πάσα πιθανότητα ήταν λάθος και δεν το προώθησαν. Αν είναι έτσι και αρχίσουν να σου λένε 'πάρε σε κανα 2 εβδομάδες' πες τους να σου το ακυρώσουν και ξανακάντο. Η προθεσμία να το δώσεις Ελλάδα είναι μέχρι τον Σεπτέμβριο.

                            Comment


                              #44
                              ok σ ευχαριστω, το πρωτο που ειχα στειλει εχει παει πραγματι απατο ! νομιζω τωρα καταλαβα πως να το φτιαξω... κολαγα με τα DT, INTM κλπ
                              Thanks !

                              Comment


                                #45
                                Παιδιά καλησπέρα.
                                Δε σας κρύβω ότι έχω πελαγώσει με το θέμα, και εν τέλει κατέληξα στο να μην ασχοληθώ άλλο.
                                Μηδενική κάθε χρόνο και έχει ο Θεός.
                                Τι κίνδυνο πιστεύετε πως μπορεί να επιφέρει αυτό, πέρα από τη δυσκολία του να δηλώσεις τα χρήματα που έχεις, αν τυχόν και κάποτε, επιστρέψεις στην Ελλάδα.
                                Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X