Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δάσκαλος και εξωτερικό

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δάσκαλος και εξωτερικό

    Καλησπέρα σε όλους,σε όποιο σημείο του ορίζοντα κι αν βρίσκονται και συγχαρητήρια για το φόρουμ.
    Νέος και εγώ εδώ...οπότε ας κάνω τις ερωτήσεις μου.
    Σύντομα παίρνω το πτυχίο μου ως δάσκαλος...κάνοντας λοιπόν την ενδοσκόπησή μου έχω την επιθυμία να φύγω και εγώ για το εξωτερικό για να εργαστώ,οι λόγοι ευνόητοι.
    Αν υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις προοπτικές του παιδαγωγού πρωτοβάθμιας στο εξωτερικό και έχει την καλοσύνη να τις καταθέσει όπως και οποιαδήποτε γνώμη ή βοήθεια,θα ήμουν ευγνώμων.
    Σας ευχαριστώ.
    Θα φύγω από'δω.

    #2
    Όποια χώρα και να διαλέξεις πρέπει να ξέρεις άριστα την γλώσσα της
    Μετά πας εκεί και πρέπει να πάρεις ένα πιστοποιητικό ότι μπορείς να διδάξεις Ελληνικά στον ντόπιο πληθυσμό !
    Μετά είναι ευκολο , παιδιά Ελλήνων μεταναστών Ελληνικές κοινότητες ακόμα και πολλοί παππούδες που μαθαίνουν μια ξένη γλώσσα , Ελληνικά πχ
    Παράδεισος για αυτό είναι Γερμανία-Αυστρία

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ Dimpas...όποιος άλλος ή ακόμα και συνάδελφος το έχει ψάξει ή έχει κάποια παραπάνω πληροφορία,ευπρόσδεκτη
      Θα φύγω από'δω.

      Comment


        #4
        [QUOTE=asotos;90830]Ευχαριστώ Dimpas...όποιος άλλος ή ακόμα και συνάδελφος το έχει ψάξει ή έχει κάποια παραπάνω πληροφορία,ευπρόσδεκτη

        νομίζω ότι με γερμανικά β2 μπορείς να δουλέψεις σε kindergarten στη Βαυαρία. Για να δουλέψεις ως δάσκαλος νομίζω χρειάζεται c2 και κάποια χρόνια εργασίας για αναγνώριση. Μπορείς λοιπόν να ξεκινήσει ως
        Erzieher και αργότερα που θα έχεις μάθει καλύτερα τη γλώσσα πας για δάσκαλος. Πάντως άντρες παιδαγωγούς ψάχνουν περισσότερο γιατί το επάγγελμα είναι γυναικοκρατούμενο.

        Comment


          #5
          [QUOTE=FYGH2014;90837]
          Originally posted by asotos View Post
          Ευχαριστώ Dimpas...όποιος άλλος ή ακόμα και συνάδελφος το έχει ψάξει ή έχει κάποια παραπάνω πληροφορία,ευπρόσδεκτη

          νομίζω ότι με γερμανικά β2 μπορείς να δουλέψεις σε kindergarten στη Βαυαρία. Για να δουλέψεις ως δάσκαλος νομίζω χρειάζεται c2 και κάποια χρόνια εργασίας για αναγνώριση. Μπορείς λοιπόν να ξεκινήσει ως
          Erzieher και αργότερα που θα έχεις μάθει καλύτερα τη γλώσσα πας για δάσκαλος. Πάντως άντρες παιδαγωγούς ψάχνουν περισσότερο γιατί το επάγγελμα είναι γυναικοκρατούμενο.
          Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση...
          Οπότε προτείνεις γερμανική γλώσσα αρχικά β2 για να δουλέψω ως παιδαγωγός αρχικά...πόσο όμως εύκολη ή δύσκολη είναι η διαδικασία?ΤΟ kindergarden δεν είναι νηπιαγωγείο?Εγώ ως δάσκαλος δημοτικής μπορώ?έχεις γνώση,εμπειρία από όλο αυτό?Μιας και η γνωμη σου είναι συγκεκριμένη...σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις
          Θα φύγω από'δω.

          Comment


            #6
            Μα κανένας δάσκαλος δεν έχει μεταναστεύσει ?
            Θα φύγω από'δω.

            Comment

            Working...
            X