Announcement

Collapse
No announcement yet.

Θέλω να σας πω την εμπειρία μου στην Γερμανία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Θέλω να σας πω την εμπειρία μου στην Γερμανία.

    Γεια σε όλους τους χρήστες και μη του forum. Ονομάζομαι Βασίλης. Πριν από 1,5 μήνα, σκέφτηκα με τον πατέρα μου να φύγουμε από Ελλάδα, γιατί δεν πήγαινε άλλο..Ψάχναμε ψάχναμε, ξεκινήσαμε για να πάμε Wuppertal. Ξαφνικά, έρχεται προσφορά για δουλειά στο Bielefeld σε οικοδομή, και λέμε, γιατί όχι; Κλείνουμε εισιτήρια για μοναχό, αφού ήδη έχουμε στείλει το αμάξι με μεταφορική και πήγε νυρεμβέργη, από κει με το αμάξι μέχρι Bielefeld. Φτάσαμε Σάββατο, Δευτέρα κατ'ευθείαν δουλειά. Όλα τα άτομα που μας βόηθησαν ήταν πάρα πολύ φιλικά μαζί μας. Συγκεκριμένα, είναι Κοσοβάροι, αλλά έχουν εδώ 40 χρόνια και έχουν προσαρμοστεί. Σπίτι εδώ δεν βρίσκεις και τόσο εύκολα, ειδικά άμα δεν σου έχει βγει η άδεια εργασίας, αλλιώς πας σε Κούρδους η τούρκους, και σου λένε 600 ευρώ kalt για 1 δωμάτιο..Και σε αυτόν τον τομέα, είχαμε βοήθεια και τελικά μας έδωσαν σε ένα 3όροφο σπίτι τον 3ο όροφο, Σαλόνι, 2 δωμάτια, κουζίνα μπάνιο με 300 ευρώ που είναι καλή τιμή..Ο κόσμος γενικά σε βοηθάει, πάρα πολλοί μιλάνε Αγγλικά, και έπιπλα για το σπίτι σου παίρνεις και δωρεάν από Kleinanzeigen Ebay. Γενικά δουλειές βρίσκεις όπως λένε όλοι, αλλά άμα ξες και την γλώσσα έχεις το συν..Τώρα για θέματα σχολείου, μέχρι 1η Λυκείου είσαι αναγκασμένος να κάνεις..μετά έχεις berufskolleg, για το οποίο ήδη έχω υποβάλλει αίτηση και περιμένω απάντηση, αλλά πλέον, τα μαθήματα γλώσσας, είναι με λεφτά..Αν και μπορείς να κάνεις Online δωρεάν σε αξιόλογα σάιτ. Αυτά από μένα, εύχομαι καλή αρχή σε όλους όσους θέλουν να έρθουν στην Γερμανία, και καλή συνέχεια.

    #2
    Βασιλη να υποθέσω πως εσύ και ο πατέρας σου μιλάτε γερμανικά?
    Ήταν στο παρελθόν ο πατέρας σου Γερμανία, έχετε συγγενείς εκεί ?

    Comment


      #3
      Όχι..Εγώ μόνο μιλάω λίγα γερμανικά, γιατί βοηθάνε και τα αγγλικά που έχω το C2..Ο πατέρας μου δεν μιλάει Γερμανικά. Συγγενείς είχαμε στο Wuppertal, εδώ μόνο αυτούς που μας δώσανε κατ'ευθείαν την δουλειά..

      Comment


        #4
        Και γιατί πήγες οικοδομή αν έχεις C2 στα αγγλικά; Στην οικοδομή και εστιατόρια έχουν τους περισσότερους αδήλωτους εργαζόμενους με μαύρα λεφτά, στις οικοδομές γίνονται οι μεγαλύτεροι έλεγχοι, αν πιάσουν κάποιον με μαύρα λεφτά του έκοψαν τσουχτερό πρόστιμο. Γιατί δεν ψάχνεσαι για τίποτα διαφορετικό;

        Comment


          #5
          Δεν είμαι οικοδομή εγώ:ρ..16 χρονών είμαι.

          Comment


            #6
            Και δεν είναι με μαύρα ο πατέρας μου..Εγώ ακόμα περιμένω απάντηση από REGE να με βάλουν σε berufskolleg..Η να μάθω γλώσσα ξέρω γω.

            Comment

            Working...
            X