Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πικρια για του Ελληνες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Καλησπέρα και από μένα, είναι κρίμα αυτά που λέγονται αλλά δυστυχώς είναι μια πολύ πικρή αλήθεια, ο καθένας που τα γράφει έχει και μια προσωπική εμπειρία, δεν πιστεύω να είναι κατά φαντασία ασθενείς, είναι η δεύτερη φορά που ανεβαίνω στο Αμβούργο, την πρώτη το 2013 για 8 μήνες και τώρα είμαι 70 ημέρες περίπου, ότι πέρασα τότε το περνάω και τώρα,γερμανικά δεν γνωρίζω, δουλειά σε εστιατόριο,καλούτσικα είναι αλλά δυστυχώς και λυπάμαι που το λέω οι συμπατριώτες μας δεν βοηθάνε καθόλου, έχω ζητήσει πολλές φορές να έρθει κάποιος μαζί μου να πάω σε κάποια υπηρεσία γιατί δεν είμαι δηλωμενος και φιλοξενούμε από έναν γνωστό μου και όλοι σφυρίζουν αδιάφορα δεν ξέρω βρες κάποιον που μιλάει γερμανικά καλά ενώ τους ίδιους κάποιοι τους είχανε πάει,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. Όσο για την χώρα μας ή καταιγίδα είναι ακόμη στον δρόμο δεν έφτασε,ευχές πλέον δεν υπάρχουν,GAME OVER!ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΞΕΝΗΤΕΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ.DANIEL

    Comment


      #47
      Ρε παιδια συγγνωμη κιολας, αλλα πως αποφασίσετε να πατε σε μια χωρα για δουλεια, χωρις να γνωρίζετε την γλώσσα?
      Τι περιμένετε δλδ?
      Γιατι δεν πατε σε καμμια Αγγλία, Ιρλανδία, σε χώρες που τουλαχιστον εχετε μια, εστω μικρή, επαφη με την γλώσσα?

      Φανταστητε ποσο διαφορετικά φερομαστε εμεις σε ενα Αλβανό που μιλαει Ελληνικα και σ'ενα που ειναι μουσακά στην στρουγκα!

      Comment


        #48
        Περιμένουν ότι οι άνθρωποι στις δημόσιες υπηρεσίες θα ξέρουν στοιχειώδη Αγγλικά, εφ'όσον τα μαθαίνουν στο σχολείο. Όταν στην Ελλάδα μαθαίνουμε 2 ξένες γλώσσες στο σχολείο, το Lower το έχει πλέον και η κουτσή Μαρία και πάρα πολλά παιδιά έχουν ένα κάρο πτυχία ξένων γλωσσών είναι απίστευτο να πηγαίνεις σε μία (υποτίθεται) πιο προηγμένη χώρα, με μεταναστευτική πολιτική άνω των 60 χρόνων και να μην μπορούν ή να αρνούνται οι άνθρωποι να μιλήσουν λίγα Αγγλικά. Ένας Αλβανός που ξέρει Αγγλικά θα συννενοηθεί στην Ελλάδα, στη Γερμανία και την Αυστρία όχι.

        Comment


          #49
          Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι φεύγοντας από την Ελλάδα όλα θα φτιάξουν, ότι η ζωή θα είναι πιο εύκολη, ότι θα βρεθεί δουλειά και όλα θα κυλήσουν όμορφα και ωραία, αλλά έχοντας βιώσει πρόσφατα σε προσωπικό επίπεδο το θέμα της νέο-μετανάστευσης έχω να τονίσω πως τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από τι νομίζουμε . Η Ευρώπη δεν είναι αυτή που ήταν πριν μερικά χρόνια, και στις χώρες τις ΕΕ τα πράγματα έχουν δυσκολέψει .

          Κάνοντας μια ερευνά στο διαδίκτυο, πέσαμε πάνω σε ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του ΜΚΟ New Diaspora που περιγράφει με απολυτή σαφήνεια το πως είναι η κατάσταση στην Ευρώπη, και τι πρέπει να προσέχουν οι πολίτες οι οποίοι έχουν αποφασίσει να μεταναστεύουν στην Ευρώπη.


          12 συμβουλές για νεομετανάστες που θέλουν να φύγουν από την Ελλάδα

          Comment


            #50
            Να πω και εγώ το παράπονο μου, οι Έλληνες που έχω γνωρίσει στο εξωτερικό, τι να πω έχω απογοητευτεί. Παραμυθάδες, εφετζιδες, ζητάνε δανεικά που μερικές φορες είναι αγύριστα.

            Γνώρισα κατά τύχη μια που έχει φροντιστήριο ξένων γλωσσών, μου είπε να με βοηθήσει. Σκέφτηκα αυτή είναι μορφωμένη, ε σοβαρή θα είναι . Πήγα στο φροντιστήριο τις και τι παραμύθι μου πούλησε σώνει και καλά να μου κάνει μαθήματα να πάρω το Β2 χαρτί για να το πάω στον εργοδότη μου να του το δείξω ώστε να ανεβεί ο μισθός μου και να έχω full ασφάλιση. Αφού τις είπα ότι έχω ήδη full ασφάλιση επειδή είμαι σε πλήρης απασχόληση και ότι οι γερμανοί τα ίδια λεφτά με εμενα παίρνουνε μου έλεγε μετά αλλα διαφορα...να μην τα πολυλογώ.

            Δεν είναι ολοι οι Έλληνες έτσι αλλά πως γίνετε αυτούς που συναντώ να είναι έτσι;

            Comment


              #51
              Μωρε η λαμογια δεν εχει φυλετικο προσωπο..Αν θελεις ο αλλος να στην φερει και απο την Ανδρομεδα να ειναι θα το κανει....

              Comment


                #52
                Σοβαρα τωρα, το οτι καποιοι Ελληνες χορεψαν ελληνικους χορους στο κεντρο μιας πολης στο εξωτερικο, σε κανει υπερηφανο? Ωραιο θεαμα κι Ελληνικο, αλλα μεχρι εκει.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Keti View Post
                  Μωρε η λαμογια δεν εχει φυλετικο προσωπο..Αν θελεις ο αλλος να στην φερει και απο την Ανδρομεδα να ειναι θα το κανει....
                  Αυτό ειναι αλήθεια.

                  Comment


                    #54
                    Καλησπερα σε ολους.

                    Το θέμα καίει αλλά δεν πρέπει να το βλέπουμε συναισθηματικά. Σε όλους τους λαούς υπάρχουν τόσο καλοί όσο και κακοί άνθρωποι, δεν ειναι χαρακτηριστικό μόνο του Έλληνα. ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

                    Από προσωπική εμπειρία, όσες φορές δεν πήρα στα σοβαρά αυτά που είδα στα 16 χρόνια της ζωής μου στο εξωτερικό, σε καλό μου βγήκε. Ωτόσο δεν ηταν όλες οι εμπειρίες μου μ’ Ελληνες αρνητικες, το αντιθετο.

                    Το μυστικό είναι να συμβιβαστείς με την ιδέα οτι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να σε βοηθήσει. Δεν προσπαθω να το παιξω εξυπνος, δεν ειμαι, αλλα να μοιραστω την δικια μου εμπειρια.

                    Φιλικα.

                    Comment

                    Working...
                    X