Announcement

Collapse
No announcement yet.

Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Μάντσεστερ !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Μάντσεστερ !!

    Καλησπερα και συγχαρητηρια σε ολους για τη δουλεια εδω, τρομερη βοηθεια για καποιον που αναζητα την τυχη του στο εξωτερικο. Παρολο που διαβασα αρκετα θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να κανω καποιες ερωτησεις αφου πρωτα σας συστηθω.

    Εγω γεννηθει Κυπρο μα δεν την ξεχωριζω απο την Ελλαδα, πατερας Κυπριος, μητερα Ελληνιδα. Εζησα 19 χρονια Λεμεσο και 12 Αθηνα. Εχω και ελληνικη και κυπριακη ταυτοτητα. Πριν 1 χρονο γνωρισα μια κοπελα απο Αγγλια η οποια εργαζεται σε σοβαρη αγγλικη εταιρεια στη Κυπρο που εχει εδρα το Μαντσεστερ. Παρολο που ειμαστε πολυ καλα, πηραμε την αποφαση να παμε στο Μαντσεστερ η λιγο εξω απο αυτο. Ανεβηκα τωρα τα Χριστουγενα για πρωτη φορα και μου αρεσε αρκετα μπορω πω, βεβαια αλλο διακοπες αλλο δουλεια. Ο καιρος με φτιαχνει, δεν μαρεσει ο ηλιος, τα καλοκαιρια και οι παραλιες, ειμαι του χειμωνα. Τα αγγλικα μου ειναι 7/10 αρα σημαινει δεν ειναι fluent (δεν μιλω απταιστα), λιγο ζορικη η προφορα τους αλλα λογο της κοπελας μου που δεν μιλαει καθολου ελληνικα συνηθίζω και βελτιωνομαι σχετικα γρηγορα, ειδικα αν με συγκρίνω με πριν 1 χρονο που δεν την ηξερα.

    Τι χρειαζομαι να παρω μαζι μου ετσι ωστε να μην τρεχω σε πρεσβιες και ολα τα σχετικα για να βγαλω χαρτια η να πρεπει να κανω εξουσιοδοτησεις σε οικογενιακα ατομα για να μου στελουν χαρτια. Και για να γινω πιο συγκεκριμενος.

    1) Θα χρειαστω Διαβατηριο για οτιδήποτε ; (Εργασια, τραπεζες κτλ) η αρκει η ευρωπαικη πλαστικη ταυτοτητα μου;

    2) Θα χρειαστω να μετατρεψω την παλια (χαρτι) Κυπριακη αδεια οδηγησης μου σε πλαστικη ευρωπαικη για να οδηγω κανονικα εκει;

    3) Τα διπλωματα που εχω παρει απο Λυκειο, Ιδιωτικη ελληνικη σχολη, Cisco κτλ πως θα τα κανω στα αγγλικα; Μεσω της σχολης η μονος;


    Για την ωρα δεν νομιζω να εχω αλλη απορια, ειδα τα οσα λετε για τα NIN και καποια αλλα, ευτηχως θα εχω μεγαλη βοηθεια (θαυμαζω εσας που πατε μονοι, πραγματικα μου δεινετε δυναμη, μπραβο σας). Διαβασα πολλα στο σαιτ, δεν θα εχω προβλημα στο θεμα διαμονης. Απο θεμα εργασίας επειδη γνωριζει κοσμο και γνωρισα επίσης και εγω, εχω ετοιμη μια δουλεια για αρχη (plastering σε τοιχους με καλα λεφτα). Φυσικα θα κοιταξω και το στοιχειο μου γιατι απο οσο ειδα στα βιαστικα ειναι καλοπληρωμενη εργασια και μαλιστα με υψος χαμηλο 4-10 μετρα και οχι 50αρια που εχω στη Κυπρο (ειμαι Εναεριτης/Αναρριχητης Τεχνικος Τηλεπικοινωνιων σε κεραιες κινητης τηλεφωνια 2G/3G/4G). Η σπουδη μου και η δουλεια που θελω ειναι να εργαστω ως IT σε εταιρεια εκει αλλα θα περιμενω να γινει 9/10 το αγγλικο μου.

    Αυτα παιδια, αν θυμηθω κατι αλλο θα ρωτησω, ευχαριστω

    #2
    Καλημέρα φίλε,
    Και καλή δύναμη στο νέο σου ξεκίνημα. Λοιπόν όσον αφορά τα ερωτήματά σου.
    1. Με την ταυτότητα μπορείς να ταξιδέψεις σε χώρες μέλη της ΕΕ και να σε εξυπηρετήση σε κάποιες σου υποθέσεις. Το διαβατήριο περνάει παντού και θεωρείτε το πιο σημαντικό αποδεικτικό έγγραφο. Οπότε το διαβατήριο είναι must για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    2. Για το δίπλωμα...Μπορείς να οδηγείς με τον παρών δίπλωμα οδήγησης. Είναι όμως plus Αν το μετατρέψεις σε αγγλικό καθώς και αυτό θεωρείτε σημαντικό αποδεικτικό στοιχείο το οποίο περνάει ακόμη και σε τράπεζες και φυσικά πολλοί εργοδότες το προτιμούν.
    3. Διπλώματα. Αν μπορείς να τα μεταφράσεις μέσω τον σχολών σου θα ήταν το ιδανικότερο. Αν όχι τότε μόνος σου.

    Comment


      #3
      Ευχαριστω να σαι καλα.

      Ρωταω για το διαβατηριο γιατι δεν εχω καθολου και αν ειναι τοσο σημαντικο θα πρεπει να βγαλω ενα παρολο που ειναι ακριβο. (Νομιζω 120 ευρω)
      Θα παω να κανω το διπλωμα μου σε πλαστικο ευρωπαικο (40 ευρω), αυτο ειναι και ελληνικα και αγγλικα μαζι ολα τα στοιχεια.
      Ταυτοτητα θα δω δεν ειναι τοσο σημαντικο νομιζω αφου ειναι η πλαστικη που ταξιδευω απλα δεν ειναι η νεα με τα δαχτυλικα αποτυπώματα.

      Μιλαω για τιμες Κυπρου

      Comment

      Working...
      X