Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συντάξεις και συνταξιοδοτικά θέματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Συντάξεις και συνταξιοδοτικά θέματα

    Επειδή τα χρόνια περνάνε γρήγορα.. και είμαι πλέον στην δύση του εργασιακού μου βίου (μπήκα στα 60 πρίν έναν μήνα) ελπίζω όχι και του βιολογικού μου, ανοίγω το θέμα για να μαζέψουμε ότι πληροφορίες μπορούμε σχετικά με θέματα ασφάλισης και συνταξιοδότησης για ανθρώπους οι οποίοι έχουν εργαστεί σε περισσότερες από μία χώρες εντός και εκτός ΕΕ….

    Και για να αρχίσω εγώ (επειδή έχω αρχίσει και το ψάχνω ώστε να μην βρεθώ προ απροόπτων) …

    Αισίως στα 62 και 3 μηνών (δηλαδή περίπου σε 3 χρόνια αν όλα πάνε καλά και είμαι ακόμη σε καλή κατάσταση) μαζεύω 40 χρόνια εργασίας αναλυόμενα ως ακολούθως

    1.5 χρόνο Ελβετία (στα πολύ νιάτα μου) των οποίων τα συνταξιοδοτικά δικαιώματα μετέφερα στην Ελλάδα προ αμνημονεύτων ετών
    2 χρόνια Νιγηρία άνευ ασφάλισης τα οποία τα εξαγόρασα στα πλαίσια των εξαγορών που γίνονται (αυτά τα 7 χρόνια που δικαιούσαι να εξαγοράσεις)
    5.5 χρόνια Αγγλία (από τα οποία ήδη έχουν διανυθεί τα 2)
    4 χρόνια σπουδών τα οποία επίσης τα έχω εξαγοράσει στα πλαίσια των εξαγορών μέχρι 7 ετών
    1 χρόνο για το ένα από τα δύο παιδιά μου επίσης πληρωμένο
    26 χρόνια στην Ελλάδα

    Το όλον 40 συναπτά έτη 34.5 στην Ελλάδα και 5.5 στην Αγγλία…

    Το ερώτημα που μπαίνει είναι από ποιά χώρα θα πρέπει να αιτηθώ την σύνταξη …

    σύμφωνα με τους ελληνικούς νόμους (όπως αυτοί θα διαμορφωθούν με τις παπαριές του Κατρούγκαλου) στην Ελλάδα για να συνταξιοδοτηθείς θα πρέπει να έχεις 40 χρόνια ασφάλισης και να είσαι 62 ετών…

    Στην Αγγλία το όριο τότε θα είναι 66 ετών (ανεξαρτήτως ετών εργασίας)

    Σύμφωνα με τις οδηγίες της ΕΕ ο κάθε εργαζόμενος έχει την δυνατότητα να διεκδικήσει σύνταξη από κάθε χώρα της ΕΕ στην οποία έχει εργαστεί η οποία του καταβάλεται σύμφωνα με τους όρους και τους νόμους της χώρας…

    Το ψάχνω (αυτήν την στιγμή μόνος μου αλλά σκοπεύω μετά την ολοκλήρωση της ασφαλιστικής “μεταρύθμισης” να το αναθέσω σε δικηγόρο)… επειδή μια ζωή ήμουν (και είμαι) καλοπληρωμένος μισθωτός με υψηλές αποδοχές δεν έχω σκοπό να χαρίσω στο ελληνικό δημόσιο ούτε σέντσι από ότι δικαιούμαι. Το ξέρω ότι θα είμαι ριγμένος στα πλαίσια μιας κακώς εννούμενης κοινωνικής αλληλεγγύης η οποία εξισώνει αυτούς που εργαστήκανε λίγα χρόνια και εισφέρανε λίγα στο ασφαλιστικό σύστημα και συνεπώς δεν πρέπει να παίρνουν παρά ελάχιστη σύνταξη με αυτούς οι οποίοι πληρώνουν μια ζωή τα κέρατα τους σε ασφαλιστικές εισφορές (όπως για παράδειγμα εγώ που πλήρωνα μαζί με τον εργοδότη 1900 ευρώ τον μήνα στο ΙΚΑ επί 14 μήνες τον χρόνο και αυτό για καμμιά δεκαπενταετία). Αυτό δεν σημαίνει ότι σκοπεύω να τους χαρίσω κάτι…

    Θα ενημερώνω για ότι μαθαίνω. Τα χρόνια περνάνε και κάποια στιγμή πρέπει να κρεμάσω το λάπτοπ (το πρώτο μου λάπτοπ ήταν ένα IBM PPC το οποίο ήταν 16.5 κιλά και τώρα μου φαίνεται βαρύ το ρημάδι που είναι 1600 γραμμάρια)…

    Αν γνωρίζετε κάτι γράψτε το εδώ…

    #2
    Καλημέρα, πολύ ενδιαφέρον θέμα, σχετικά υπάρχουν αρκετές πληροφορίες εδώ, που ίσως γνωρίζετε ήδη. Εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα πρέπει να μάθουμε αν η Ελλάδα έχει συνάψει σχετικές συμφωνίες κοινωνικής ασφάλισης με άλλα μέλη όπως πχ. Νιγηρία, προκειμένου να μην δημιουργηθούν μειονεκτήματα της σύνταξης.

    Κατ' άλλα, η σελίδες του europa.eu είναι αρκετά διαφωτιστικές για όλα τα θέματα και συχνές ερωτήσεις εντός ΕΕ.

    Comment


      #3
      Συνταξη

      Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω πάνω κατω τα υψη των συνταξεων που υπαρχουν στη Γερμανια, εχω ακουσει οτι ειναι σχετικα χαμηλές με τις υψηλότερες να φτάνουν στα 900€, ισχύει κάτι τέτοιο; δεν εχω ιδέα τι γίνεται με αυτό το θέμα γι αυτό όταν το ακουσα απογοητευτηκα, θα βοηθούσαν πολύ οι απαντήσεις σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

      Comment


        #4
        Το πόσο ψηλά ή χαμηλά θα είναι η σύνταξη εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως το μέσο ακαθάριστο των μηνιαίων από το σύνολο χρόνων εργασίας συν και άλλα στοιχεία όπως συγκέντρωση των πιστωτικών μονάδων, χρόνια εκπαίδευσης / σπουδών, απαιτήσεις από περιόδων ανατροφής τεκνού και για άνδρες συν στρατιωτική θητεία και δεν μιλάμε για δημόσιους υπάλληλους και άλλα διάφορα.

        Με την επιφύλαξη ότι το παρακάτω παράδειγμα δεν εγγυάται την καθολικότητα και χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το αναμενόμενο της νομισματικής υποτίμησης, πληθωρισμό, εκπαίδευσης / σπουδών, ανατροφής τεκνού, στρατιωτική θητεία, να περιμένεις στα 67 με ολοσχερώς καταβεβλημένα (40) έτη εισφορών, ότι στα 30.000 μικτά/χρόνο θα βγαίνει περίπου 1.380 € μηνιαία σύνταξη και με προσαρμοσμένο πληθωρισμό περίπου 1.115 € αλλά χωρίς αυξήσεις μισθών και αναπροσαρμογής των συντάξεων.

        Εδώ θα βρεις μια online αριθμομηχανή υπολογισμού συντάξεων.

        Η στατιστικές του γερμανικού φορέα εφέτος:

        59.113 ηλικιωμένοι έχουν λιγότερα από 25 € σύνταξη γιατί καταβληθήκαν μικρά ποσά η ελάχιστος χρόνος στο ταμείο συντάξεων
        Το ένα τρίτο των συνταξιούχων ~ (6,11 εκατομμύρια) έχει λιγότερο από 500 € σύνταξη.
        72% των συνταξιούχων ~ (13,5 εκατομμύρια) παίρνει μέχρι 1000 € σύνταξη.
        Μόνο 0,07% (14.447) έχουν περισσότερα από 2000 €
        Μόλις 11 άνδρες και 7 γυναίκες στη δυτική Γερμανία παίρνουν τις υψηλότερες άνω των 2.800 ευρώ
        Στις ανατολικές υπάρχουν άλλοι 5 άνδρες (καμιά γυναίκα) με τις υψηλότερες, αλλά η ανώτατη σύνταξη εκεί είναι 2500 €
        Μόνο αυτοί οι 23 συνταξιούχοι από 25,33 εκατομμύρια κάτοικοι άνω των 65 ετών και 17,05 εκατομμύρια συντάξεων, κατάφεραν στην επαγγελματική τους ζωή να συγκεντρώσουν τα 100 % των πιστωτικών μονάδων σε λογαριασμούς συνταξιοδότησης. (μιλάμε για το τρέχον έτος!)

        Αυτό το στατιστικό στοιχείο παραπάνω ισχύει μόνο για κρατικές συντάξεις και όχι για τις ιδιωτικές, δεν περιλαμβάνονται π.χ. ελεύθεροι επαγγελματίες, δικηγόροι, γιατροί και άλλοι παρόμοιοι.

        Comment

        Working...
        X